4P1L SE u pentodi

4P1L SE u pentodi

PostPostao/la djmilicic » Pon lip 24, 2019 8:01 am

Sa kolegom sa foruma se priprema SE sa 4P1L u pentodi. Trenutno je na probnoj šasiji sa EF86 (u triodnom spoju) u driver-skom delu. Na izlazu su 6k:8 trafoi. Pošto se probni primerak preslušao, dobih "ubrzanje" da se smotaju izlazi na 7k.
opt_03.jpg

opt_02h.jpg

opt_04.jpg

opt_06h.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
djmilicic
 
Postovi: 183
Pridružen: Pon stu 05, 2018 9:54 pm
Lokacija: Beograd

Re: 4P1L SE u pentodi

PostPostao/la Bepone » Pon lip 24, 2019 11:24 am

Nomex?
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: 4P1L SE u pentodi

PostPostao/la djmilicic » Pon lip 24, 2019 11:26 am

NMN 0.35mm - nomex - mylar - nomex: izolacija između primata i sekundara
Paus 0.08mm: izolacija primar - primar
djmilicic
 
Postovi: 183
Pridružen: Pon stu 05, 2018 9:54 pm
Lokacija: Beograd

Re: 4P1L SE u pentodi

PostPostao/la Bepone » Pon lip 24, 2019 11:40 am

More..Jel drzi namotaje taj paus kad dodjes do kraja levo ili desno? Da ne padnu u red ispod?
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: 4P1L SE u pentodi

PostPostao/la djmilicic » Pon lip 24, 2019 12:07 pm

Paus je izabran zato što je tanak a čvršći od običnog papira. Paus se iseče na širinu za 4-5 mm šire od širine špulne. Višak se premota na dole. Kao što se vidi mota se takoda ostane 2mm do kraja slobodno. Keč je u tome da svaki namotaj se premaže lakom. Na delovima koji su izvan špulne stavljam trake od papira ili molersku krep traku koja se "uštine" susednim namotajima. Kada dođem kući slikaću prethodno pripremljene trake pausa.
djmilicic
 
Postovi: 183
Pridružen: Pon stu 05, 2018 9:54 pm
Lokacija: Beograd

Re: 4P1L SE u pentodi

PostPostao/la davorin » Pon lip 24, 2019 12:27 pm

Pri projektiranju i namotavanju izlaznih transformatora je cilj smanjiti bilo kakve gubitke jer će oni na kraju utjecati na konačni rezultat.
Za što manje gubitke na visokim prijenosnim frekvencijama treba težiti da parazitni kapaciteti u trafu budu šro manji, a tome će najviše doprinjeti izbor izolacija između namotaja (na lak izolacije žica ne možemo utjecati jer je izbor pri kupnji vrlo ograničen, odnosno nabavljive su samo one lak žice koje se koriste u za premotavanje motora pri njihovom servisiranju).
Izbor izolacija između redova u transformatoru može značajno utjecati na ukupne gubitke, pa tome treba posvetiti veliku pažnju.
Ako usporedimo vrijednosti relativnih dielektričnih konstanti izolatora (veći broj daje veći kapacitet pri jednakoj debljini, dakle i veći pad na visokim frekvencijama!), onda možemo doći i do konkretnih zaključala.
Spomenuti izolatori NOMEX i MYLAR imaju relativno velike relativne dijelekrtičke konstante (Er, odnosno EPSILON-ER što ne mogu ispravno izvorno napisati jer nemam grčka slova na tipkovnici!):
NOMEX: Er~2,5-2,9 (ovisno o gustoći tkanja!)
MYLAR: Er~3,1
Ako se uzme u obzir da se izlazni transformatori ne griju u radu (ukoliko se griju onda stvarno nešto nije dobro projektirano i/ili je neispravno u pojačalu!), a potrebni probojni naponi su relativno mali (barem pri napajanjima gdje anodni napon ne prelazi ~500V, što je i ovdje slučaj jer 4P1L dobro i stabilno radi sa naponima na anodi koji nisu višlji od ~260-270V!) pa nije potebna upotreba izolatora visoke probojne čvrstoće te treba izabrati izolacioni materijal sa nižom relativnom dijelektričnom konstantom bez obzira što je termičkim, mehaničkim i izolacionim svojstvima inferioran njima.
U toj "navali" novih super-izolatora su svi zaboravili na obični papir koji ima odlična svojstva pri korištenju u izlaznim transformatorima upravo zbog svoje vrlo niske relativne dijelekrtične konstante Er~1,5-2,5, pri čemu treba uzeti da više vrijednosti imaju samo kvalitetni papiri koji se prave od starih krpa!
Tanki natronski papir, paus-papir, "cigaret"-papir, kao i sve vrste običnog novinskog papira (naravno onog bez otisnutog teksta! :mrgreen:) imaju Er~1,5-1,6 i gotovo su idealni za korištenje u audio tehnici. Gubitci na visokim frekvencijama audio-trafa sa papairnatom izolacijom će biti dvostruko manji od onoga namotanog MYLAR-om ili sličnim materijalima što će se jako odraziti na linearnost prijenosa visokih frekvencija.
Pri namotavanju mrežnih-trafoa i mrežnih prigušnica (NE audio prigušnice za koje vrijede jednaka pravila kao i izlazne transformatore!) treba naravno koristiti što kvalitetnije izolacione materijale bez obzira na njihovu visoku relativnu djelektričnu konstantu jer će gubitci pri frekvencijama mreže od 50Hz biti beznačajni.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 4P1L SE u pentodi

PostPostao/la djmilicic » Pon lip 24, 2019 12:39 pm

Davorin, hvala na iscrpnom odgovoru. Uzeću ovo u obzir pri budućem "muntanju" trafoa. Nama, diy-erima, ovo zlata vredi.
djmilicic
 
Postovi: 183
Pridružen: Pon stu 05, 2018 9:54 pm
Lokacija: Beograd

Re: 4P1L SE u pentodi

PostPostao/la Bepone » Pon lip 24, 2019 12:55 pm

davorin napisao:NOMEX: Er~2,5-2,9 (ovisno o gustoći tkanja!)
MYLAR: Er~3,1.

slazem se oko izolacije da je bitna, ali oko ovih podataka se ne slazem :lol:
npr nomex 410 kao jedan od najboljih materijala za izolacije sto sam ja ekperimentirao, ima Er 1.6 za 0.05 i 0.08 koji mi koristimo,
vidi se u datasheetu:
1https://www.dupont.com/content/dam/assets/products-and-services/electronic-electrical-materials/assets/DPT16_21668_Nomex_410_Tech_Data_Sheet_me03_REFERENCE.pdf" target="_blank

samo ja ne volim taj 0.05 nomex jer nema cvrstinu.....lako se uvijaju krajevi ako se ne mota do kraja
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: 4P1L SE u pentodi

PostPostao/la Bepone » Pon lip 24, 2019 12:57 pm

stari trafo,i cak se nadje i u radijiima kad sam razmontiravao, imali su natron 0.03 super je bio za radit tanak cvrst, ali taj se vise ne pronalazi...
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: 4P1L SE u pentodi

PostPostao/la davorin » Pon lip 24, 2019 10:02 pm

Bepone napisao:
davorin napisao:NOMEX: Er~2,5-2,9 (ovisno o gustoći tkanja!)
MYLAR: Er~3,1.

slazem se oko izolacije da je bitna, ali oko ovih podataka se ne slazem :lol:
npr nomex 410 kao jedan od najboljih materijala za izolacije sto sam ja ekperimentirao, ima Er 1.6 za 0.05 i 0.08 koji mi koristimo,
vidi se u datasheetu:
1https://www.dupont.com/content/dam/assets/products-and-services/electronic-electrical-materials/assets/DPT16_21668_Nomex_410_Tech_Data_Sheet_me03_REFERENCE.pdf" target="_blank

samo ja ne volim taj 0.05 nomex jer nema cvrstinu.....lako se uvijaju krajevi ako se ne mota do kraja

Ne da mi se sada skanirati stranicu iz knjige sa podacima o NOMEX-u, ali u prilogu imam tablicu koja sve ilistrira.
Možda se Er~1,6 odnosi samo na frekvenciju od 60Hz (što je kod američkih proizvođaća uobičajeno), ali kroz praksu sam uočio da upotrebom NOMEX-a znatno rastu gubitci na visokim frekvencijema, naročito ako se usporedi sa papirom.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju