Tim Mellow OTL 25W

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Edison » Sub tra 04, 2020 8:46 pm

Cassper napisao:A sad si me ponovo pokolebao.... da ja to probam samo sa ovim Circuit Power sta sam narucio i da na njega budu spojeni svi trafoi. Sto manje dijelova, duze ce pojacalo da radi bez kvarova..jelde. :D
Lako je poslije, ako zatreba prilemitt i odgodu.


Kad pocnes slagati pojacalo vidjet ces kako prostor brzo "nestaje". Zato je najbolje sve predvidjeti i pripremiti unaprijed. Tesko je poslije nesto "prilemit", ako zatreba... :lol:

Ovako bih ja to slozio: trafo za grijanje je 300VA, to prolazi bez problema bez soft-starta. Znaci taj spojimo direktno preko prekidaca za ukljucivanje pojacala i rijesili smo sva grijanja. Paralelno bih spojio ovu odgodu s relejom i namjestio je na 3 minute. Iza toga soft-start, a iza trafo za visoki napon od 650VA. Pa nije komplicirano...

Kakve si trafoe narucio, EI ili toroide? Ako su toroidi, ne bi bilo lose odmah iza prekidaca staviti i DC-bloker. To sprijecava ako ima sto istosmjernog napona u mrezi (a nadje ga se) dodje do toroida. Ako DC napona ima, toroidi zuje... Taj bloker je jednostavan, jedan jaci grec i dva kondenzatora. Da vidis o cemu se radi, evo ga na sljedecoj fotografiji lijevo. Desno je soft-start.

DCB_4523.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5683
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Cassper » Sub tra 04, 2020 10:47 pm

Jasno ko sunce. :D
Trafoi su toroid, naravno.
Cassper
 
Postovi: 53
Pridružen: Pon ožu 30, 2020 5:06 pm

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la ilimzn » Čet tra 09, 2020 1:43 pm

Ako smijem dati svoje mišljenje...
Osobno ja ovo ne bi išao raditi bez nekih možda i ozbiljnih izmjena.
Osnovne zamjerke:
0) nedostatak DC zaštite na izlazu. Po meni to je OBAVEZNO za svaki OTL koji je na izlazu DC vezan, čak i ako se zanemari problem poencijalnog kvara, o ovome više u nastavku.
1) 6S33S koja je miljenica mnogih graditelja OTL-a je to zato jer se ljudi lako ulove za njezinu specifikaciju pik struje i ladno zanemare sve drugo, počevši od toga da ta cijev nije zapravo bila namjenjena da istovremeno radi s obje katode, već su one tu radi redundancije u sustavu u kojem je radila. S druge strane takav je rad potreban ako se želi dobiti željena izlazna struja. Poslijedica je disipacija grijača od nekih 45W uz anodnu disipaciju od 65W što je izrazito loš omjer. Graditelji OTL-a klasičnog tipa moraju biti svjesni da ovakvo pojačalo ne može davati punu snagu dulje od par desetaka sekundi, ako i to (dakle nema klasičnog testiranja s ton generatorom i dummy loadom!) jer je već netko postavio dijagram s radnim pravcem gdj se vidi da radna točka odlazi daleko izvan dozvoljene granice disipacije. Za muzički signal (osim možda nekog nabrijanog metala... što mnogi ne bi zvali muzikom) ovo nije veliki problem radi odnosa vršne i srednje snage koji je tipično 10:1, a za stvarnu disipaciju se gleda srednja snaga, osim ako vrh ne potraje dulje nego toplinska inercija anode. Sa 6S33S je poseban problem u ovim uvjetima trajnost podnožja. Ako ono ode u prekid, na izlazu pojačala će se pojaviti povelika DC komponenta.
2) Shema pretpostavlja da će karakteristike 6S33S ostati jednake nakon inicijalnog podešavanja. Tko god je rabio tu cijev zna da em nema dvije iste em se tokom inicijalnog 'usviravanja' struje secu po +-15%. To nece toliko biti problem ako se pojačalo izvede u verziji s velikim gainom jer u tom slučaju postoji DC NPV koja će donekle korigirati nastali DC offset na izlazu. U izvedbi s malim gainom se može pojaviti DC offset u voltima, i to pomalo, dovoljno da se može dogoditi da korisnik ne primijeti to prije nego što dođe do oštečenja zvučnika. Dakle, opet, DC zaštita.
3) Tokom paljenja pojačala cijevi moraju biti zagrijane prije nego što se uključe izvori visokog napona u protivnom tokom grijanja nastaje visok i fluktuirajući DC offset. Pa se OPET vraćamo na DC zaštitu ili na sklop za odgodu visokog napona, po mogućosti oba.
4) Iako je topologija zanimljiva, nije optimalno izvedena. Za početak vrlo je malo napomena o podešavanju DC nivoa na naponu grijanja za ulazni stupanj. Katode ulaznih cijevi se nalaze na prilično različitim naponima, pogotovo prije nego se zagriju cijevi (opet, ili odgoda VN napajanja ili treba dodati zaštitne elemente).
5) Nastavno na (4), autor se izgleda svojski trudio da pojačalo bez NPV ima čim nižu gornju graničnu frekvenciju. Em je u ulaznom stupnju ECC83, em u driver stupnju EF86, čime je nastala potreba za velikim izlaznim impedancijama, pa se tako 6S33S tjeraju s izlaznom impedancijom od cca 100k, pa na visokim frekvencijama dolazi do slew rate limitinga, točno ono što NE želimo na OTL pojačalu. Ovdje bi bilo dobro ozbilno razmisliti o drugačijim cijevima.
6) A zašzo ne DC servo za offset?' Ima još par točaka gdje bi se osnovna izvedba dala poboljšatii, primjerice strujnim izvorima.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Edison » Ned tra 19, 2020 8:59 pm

Gdje je nestao covjek? ;)

Watch on youtube.com
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5683
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Cassper » Pon tra 20, 2020 9:44 pm

Ma tu sam. Cekam na trafoe. Kad stingu javicu. :D
Cassper
 
Postovi: 53
Pridružen: Pon ožu 30, 2020 5:06 pm

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Cassper » Sub svi 09, 2020 7:29 pm

Pozdravljam forumase poslije malo duzeg vremene mog nejavljanja... :o
Toroidi stigli. Zasad samo dva za grijanje.
Izmjereno na sekundarima 4x13v i 2x6.6 V, bez opterecenja. U ponedeljak prikljucujem babuske na zagorijevanje, pa cu izmjeriti napon i pod opterecenjem.
Veoma sam zadovoljan majstorlukom firme koja ih je radila, necuju se ni malo. Zasad apsolutna tisina :D . Vidicemo kad se malo zagriju?????
U ponedeljak narucujem anodni toroid.
Ona skalamerija sto sam je narucio na ebay, jos nije stigla. Pisao sam im a oni kazu da je negdje zaglavilo zbog korone. Kontam da nije skalamerija dobila temperaturu pa su je strpali u karantenu ha haaa haaaaaa. Kazu doce oko 25 maja .... sic. Hajd nek im bude....jbg.
Cassper
 
Postovi: 53
Pridružen: Pon ožu 30, 2020 5:06 pm

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Cassper » Ned svi 17, 2020 6:34 pm

Konacno, stigao i soft start: Slika
Udaren na vrhu releja, ali radi.
Babuske na grijanju: Slika
Napon sekundara 12 V pod opterecenjem. Nekako malo.
A mozda mi multimetar laze ha: Slika
Moram kupiti neki digitalni.
Slika
Kako da stavim sliku? jbg ne radim nesto kako treba.....
Cassper
 
Postovi: 53
Pridružen: Pon ožu 30, 2020 5:06 pm

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned svi 17, 2020 7:11 pm

Odeš na dodavanje privitaka,browse,dodaj datoteku. Nakon toga ako ti slika nije prevelika(forum će ti reći) samo klikni na umetni gumbić iznad dodavanje privitka.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5726
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Cassper » Uto svi 19, 2020 5:55 pm

Fala lipa. Skonto jedva ha, haaaa....
Cassper
 
Postovi: 53
Pridružen: Pon ožu 30, 2020 5:06 pm

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Cassper » Uto svi 19, 2020 6:07 pm

Konacno, stigao i soft start. Udaren na vrhu releja, ali radi.

IMG_20200516_111604 (2).jpg[/attachment

[attachment=1]IMG_20200516_111055.jpg


Babuske na grijanju. Napon sekundara 12.9 V pod opterecenjem. Malo vise, ali to je zbog napona u gradskoj mrezi. Namjerio 237 V, a normalno je 230 V.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: Cassper; Uto svi 19, 2020 6:18 pm; ukupno mijenjano 4 put/a.
Cassper
 
Postovi: 53
Pridružen: Pon ožu 30, 2020 5:06 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju

cron