Tim Mellow OTL 25W

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Edison » Pon ožu 30, 2020 11:46 pm

Cassper napisao:Jel mi trebaju 3 ili 6 kom. trafoa?


Trebaju ti tri. Ustvari, bolje bi bilo dva... ;)

Tim Mellow je Britanac, on je kupio trafoe sto se naslo gotovo na trzistu, s police. Kod njih je malo motaca, i jako je skupo kad se ide na motanje specificnih rjesenja. Bas zbog toga sam ponudio da malo provjerim cijelu stvar i napisem kakvi bi ti trafoi bili najbolji, kad vec motas... Ona dva za grijanje je pametno staviti na jedan trafo. Lakse i tebi i onom koji mota, a i jeftinije je, zauzima manje prostora... :idea:

Cassper napisao:Napon sekundara je naprazno ili pod opterecenjem.


I to treba vidjeti. Za veliki trafo je bez opterecenja. Vjerojatno je to odvojni trafo 120+120V /120+120V. Kod Britanaca je mreza 240V, a snaga je kakvu je priblizno nasao na trzistu. Kod ovih za grijanje on ide na 6V i 12V trafoe (industrijski, gotovi), a grijanja su na 6,3V i 12,6V. Zbog toga je to dobro malo proracunati da znamo na cemu smo. On je isao na kompromis i koristio gotove trafoe, ti ne moras, ti radis nove trafoe, placas motanje, i steta je tu ponoviti njegov kompromis. :idea:

Nikako ne mislim da autor pojacala nije dobro izabrao trafoe, covjek zna puno vise od mene. Ali kad vec motas, mozda moze malo bolje i elegantnije?

Cassper napisao:Trafoe ce svakako uraditi za to specijalizovana firma tako da neke izracune netrebam.
Svakako ne bi skonto ha haaa a i da se djaba ne zamajavate. :?


Ma necemo raditi proracun trafoa, nego zelimo saznat koliko to stvarno trosi, koliko dodati rezerve, i dati motacu podatke nek mota. Meni to nije tesko, ali trebam par puta procitati cijeli clanak, izanalizirati kako to radi, vidjeti sheme i potvrditi, ili dati malo bolje podatke od njegovih. Nije da ovo nece raditi s njegovim podacima, ali vec sam objasnio da je radio kompromise s gotovim trafoima. I tako smo u rezimu "ostanite kod kuce", pa mi nije tesko to provjeriti, ali ne mogu veceras, sutra...

Cassper napisao: Svakako zahvaljujem za dobronamjerne savjete al hajd objasni bosancu sta je 100kg... :D
Struja nije problem. Ovde kod nas je ima ma kolko hoces...ha


Nije ti problem struja, nego toplina koju ce to pojacalo razvijati. Moci ces na njemu slobodno kuhati "bosanski lonac"... :lol:

I jos cu jednom napomenuti, a onda vise necu... cini mi se da nemas dovoljno znanja da bi ovo lako priveo kraju. Moglo bi biti dosta problema. Procitaj barem kako se babuska priprema prije prve montaze u pojacalo, i kakva je procedura kod svakog paljenja (prvo grijanje par minuta, a onda visoki napon). I 4 cijevi sto si nabavio, moza su premalo za prvo pustanje u rad, znaju biti dosta razlicite. Eto, necu vise... :)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Cassper » Uto ožu 31, 2020 12:13 am

Bogami Edisone isprepado si me bas dobro. Al nista ne pomaze da mene dovedes pameti Ja kad zavrem nepopustam ha haaa
Ja to kontam ovako:
Prvo kupovina svega, ajoj majko al je sve skupo ko da je od zlata :o
Babuske, cim dodje trafo, stavljam na zagaranje jedno 80h. A tu ce mi trebati pomoc savjetima i mozda nekim malim crtezima.
Onda zagaram ostale lampe jedno 20h.
U medjuvremenu idem na rezanje i busenje gornje ploce. Kontam AL 3mm.
Da skratim, kad sve polemim i pripremim, radim kontrolu napona bez lampi.
Onda zasarafim sve lampe u kucista i obda nek mi je bog na pomoci. :x
Onda nastavim anodnu struju na 200mA, znaci bez sinusnog signala.
Onda sinus generator, osciloskop, otpor namjesto zvucnika i mjeri bosanac mjeri. I nadaj se da to sve ne odleti u zrak necu reci u p.m. :D
E oda ide sve u kutiju i na pocasno mjesto u dnevnoj sobi, bogami. :D
Ma hajde bogati, nije to nista komplikovano ha haaa hhaaaaah......
Cassper
 
Postovi: 53
Pridružen: Pon ožu 30, 2020 5:06 pm

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Edison » Uto ožu 31, 2020 12:30 am

Tvrdoglav i optimist. Nije losa kombinacija... :) A onda guraj!

Nije ti ni plan los. Korak, po korak, ucit ces usput. Sretno, pomoc cemo koliko mozemo.

Vidjet cu sutra malo za ta napajanja i ako jos ima kakvih zamki koje se ne vide na prvu...
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Edison » Uto ožu 31, 2020 4:05 pm

Cassperu, kako si rijesio, ili mislis rijesiti N1 (neonka T2) i N2 (GDT 90V DC)?

U shemi napajanja ne vidim nigdje odgodu anodnog napona. Kako to mislis rijesiti, jer babuske se moraju grijati bar dvije minute prije pustanja anodnog napona? Moze s dva prekidaca pa upalis grijanje i cekas, pa onda upalis i drugi prekidac. Ali moras biti vrlo koncentriran pri paljenju, i jednom ces pogrijesiti... a onda odose babuske. Trebalo bi to nekako automatizirati.

Sto se transformatora tice, autor je za visoki napon predvidio 120V+120V/625VA. Po mome bi bilo dovoljno i 500VA, ali ostavimo kako je predlozeno, bolje je imati viska pa mozes pojacalo potjerati i malo zesce.

Za grijanje babuski autor je predvidio 12V+12V/225VA. Stvarna potrosnja je 12,6V/3,3A, ili u najnepovoljnijem slucaju 3,6A po babuski. To nam daje 12,6x3,6x4 = 182VA. Bolje je kad trafo nije pod punim opterecenjem pa mozemo ici na 250VA.

Za grijanje malih cijevi autor koristi trafo od 6V, iako je propisani napon grijanja 6,3V. ECC83 na 6,3V trosi za grijanje 300mA, EF86, svaka po 200mA, po kanalu je to 700mA, za dva kanala 1,4A, malo cemo to pojacati i trebju nam dva namotaja 6,3V/1A i 6,3V/1,5A. Ukupno je to 15VA, bas kao sto je i autor predlozio. Ja bih taj trafo eliminirao iz price i namotaje prebacio na onaj trafo za grijanje babuski. Tamo imamo 250VA i ovdje 15 pa bi to lijepo stalo na jezgru od 300VA. Ostane jos malo prostora za pojacati te namotaje grijanja da se trafo manje grije.

Evo sad podataka ukratko:

Visoki napon (600VA):
primar: 230V
sekundari:
120V/2,5A
120V/2,5A

Grijanje (300VA):
primar: 230V
sekundari:
12,5V/5A
12,5V/5A
12,5V/5A
12,5V/5A
6,2V/1A (za 2x ECC83)
6,2V/1,5A (za 4x EF86)

Na trafou za grijanje sam ti razdvojio grijanja za svaku babusku posebno, da ne vuces debele zice za 10A kad bi bile u paru. Na ovom trafou jos bi bilo mjesta za nekakvo napajanje tajmera i releja koji bi odgodio paljenje trafoa za visoki napon. Tu mozes dodati jedan namotaj od 6 ili 12V, dovoljno je 500mA, zavisi koji ces relej koristiti.

Za Veci trafo od 600VA, dobro ce ti doci i nekakav soft-start.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la davorin » Uto ožu 31, 2020 4:38 pm

Mala napomena: udarna struja jedne hladne elektronke 6S33S na grijanju od 12,6V je ~30A, doduše vrlo kratkotrajno, ali ako trafo nije napravljen kako treba neće dugo trajati! Nije tu problem napraviti samo dobar "soft-start" već treba spriječiti i mehaničko istitravanje lak-žica u trafou s kojih zbog međusobnog sudaranja, ukoliko nije propisno lakiran i "ispečen" (što je danas prilično rijetko jer se uglavnom koriste lakovi koji se ne peku već se suše na zraku!), otpadne lak-izolacija i dođe do kratkog spoja.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Bepone » Uto ožu 31, 2020 7:21 pm

casper jos nisi odustao?? ca cekas?? :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Cassper » Uto ožu 31, 2020 7:43 pm

Evo ovog momenta sam poslao neobaveznu narudjbenicu za trafoe. Naglasio sam da moraju biti u audio izvedbi. Mislim da ce se sutra ozvati.
Edisonu veliko hvala... ma sta veliko, najvece :lol:
Ne odustajem Bepone....zasad ha haaaaa
Hvala i Davorinu za korisnu informaciju.
Danas sam dobio neke solde, pa kontam da narucim i ECC83 i EF86. Mislio sam da budu elektro harmonix. Sta mislite?
Skupe ko djavo. Babuske su po 20E za kom, a EF86 kosta cca. 26E. Malo je jeftinija ECC83, izidje oko 17E.
Kakve su cijene kod Vas?
Zadnja izmjena: Cassper; Uto ožu 31, 2020 8:10 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Cassper
 
Postovi: 53
Pridružen: Pon ožu 30, 2020 5:06 pm

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Zmajz » Uto ožu 31, 2020 7:45 pm

A koji soft start biste vi predložili za ovaj slučaj???
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Cassper » Uto ožu 31, 2020 8:10 pm

Bogami neznam. To moramo pitati malo jace cjevase Ha,haa
Ovde ima kupit gotovih sklopova a nisu ni skupi. Ko bi se zaj...vo zbog 10, 15 eura. jelde.
A, sad o tom uopste ne razmislja. Nemam kupljene ni sve lampe a kamoli kondenzatore, otpore i ostalu bizuteriju. :D
Cassper
 
Postovi: 53
Pridružen: Pon ožu 30, 2020 5:06 pm

Re: Tim Mellow OTL 25W

PostPostao/la Edison » Uto ožu 31, 2020 8:11 pm

Zmajz napisao:A koji soft start biste vi predložili za ovaj slučaj???


Moze i ovaj:

https://www.ebay.com/itm/4000W-100A-High-Power-Soft-Start-Circuit-Power-Board-for-Class-A-Amplifier-Amp/152985258760?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Za taj novac, ne isplati ga se sam radit. Koristio sam takav u svom Daddy Huey pojacalu. Radi kako treba. Ovdje ga treba staviti na veci trafo za visoki napon, a vjerojatno bi dobro dosao i jedan na trafo grijanja. Nece to biti malo pojacalo kad/ako se sve ugradi.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju