Aikido preamp

Re: Aikido preamp

PostPostao/la Bepone » Sri srp 08, 2020 8:29 am

evo primjer izlaza klasicnog LM7812 12V reg, sa naponom mreze 225V,koristenog za grijanje
111.jpg

evo sa naponom mreze 230V
112.jpg

samo malo je potrebno da krene u peglanje.. ali ako mu je premali ulazni napon, premala razlika Vul-Viz, manja od dozvoljene , reg. samo prosljedi brum na izlaz..te pojave se mogu sprijeciti ako se bolje pripremi napon prije regulatora, sa par RC clanova, i sa vecim naponom sekundara (malo veca ce bit disipacija na regulatoru)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Aikido preamp

PostPostao/la tubeman » Sri srp 08, 2020 6:05 pm

78xx serija su regulatori s FIKSNIM parametrima za razliku od LM338 pa ovakve usporedbe baš i nemaju nekog smisla.
Bepone, nisi napisao ni koji je ULAZNI napon u regulator jer 225 i 230 opet ništa ne znače.
Svejedno, slike su lijepo šarene.

No, nema smisla širiti ovakvu diskusiju jer je sve rečeno prije i najvjerojatnije ispravljač već radi :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Aikido preamp

PostPostao/la Bepone » Sri srp 08, 2020 6:18 pm

poanta je kristalno jasna i vezana uz temu, kad je premali napon na ulazu u reg, brum se prosljedjuje na izlaz, za sve vazi
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Aikido preamp

PostPostao/la sinisap » Sri srp 08, 2020 6:37 pm

Hvala na savjetima :) .
Najprije budem namotao jos koji namot na sekundar kaj nije problem, zice imam pa se javim.
sinisap
 
Postovi: 253
Pridružen: Čet svi 09, 2013 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Re: Aikido preamp

PostPostao/la grunf » Čet srp 09, 2020 9:08 pm

ili staviti LDO regulator, ovaj moj radi s padom napona od oko 0,7V( može i niže) , struja je 1,2A , šta znači da nema ni wat disipacije
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Aikido preamp

PostPostao/la sinisap » Sub srp 11, 2020 6:19 pm

Evo namota sam koji metar zice i u leru imam 12,3vac. Prije lm a 10,3 vdc i mogu normalno namjestati izlaz. :D
Sad mjeri na osciloskopu dobro.
Tubeman, dobro da si spomenuo grijanje osiguraca, iskreno nije mi palo na pamet da se osigurac moze tak jako zgrijat. :?
Na pocetku kad ukljucim preamp potegne 3,6A i polagano se spusti na 2,3A. Stavio sam 4A brzi i drzi ali vise se grije od lm a koji je onak mlak. Bi pomoglo da stavim tromi osigurac? Veci osigurac?
Diode su mur 410. Poslje dioda sam stavio 10000 uf a nakon lm a 2200 uf. Da stavim veci kond na izlaz?
Sutra spojim preamp pa da cujem kaj je sa sumom.
sinisap
 
Postovi: 253
Pridružen: Čet svi 09, 2013 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Re: Aikido preamp

PostPostao/la sinisap » Sub srp 11, 2020 6:22 pm

grunf napisao:ili staviti LDO regulator, ovaj moj radi s padom napona od oko 0,7V( može i niže) , struja je 1,2A , šta znači da nema ni wat disipacije

Ovo izgleda jako dobro i jednostavno.
sinisap
 
Postovi: 253
Pridružen: Čet svi 09, 2013 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Re: Aikido preamp

PostPostao/la Edison » Sub srp 11, 2020 9:46 pm

sinisap napisao:Tubeman, dobro da si spomenuo grijanje osiguraca, iskreno nije mi palo na pamet da se osigurac moze tak jako zgrijat. :?
Na pocetku kad ukljucim preamp potegne 3,6A i polagano se spusti na 2,3A. Stavio sam 4A brzi i drzi ali vise se grije od lm a koji je onak mlak. Bi pomoglo da stavim tromi osigurac? Veci osigurac?


Koji ti je to osigurac, tj. gdje se nalazi i sto stiti? Za mrezni osigurac se uvijek stavlja TROMI. Ako ti je iza greca kondenzator od 10.000uF, opet treba tromi osigurac.

sinisap napisao:Diode su mur 410. Poslje dioda sam stavio 10000 uf a nakon lm a 2200 uf. Da stavim veci kond na izlaz?


Ne. Stavi osigurac od 100uF, najvise 220uF. Pogledaj datasheet za te regulatore. Tamo je i manji kondenzator od ovih koje sam naveo...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Aikido preamp

PostPostao/la vilim » Sub srp 11, 2020 10:25 pm

sinisap , u elektroničkim uređajima koristimo najviše topive osigurače tipa Wicman koji mogu biti spori ili brzi. Neću sada ulaziti u analizu razno raznih oznaka koje se nalaze na njima i ostalih karakteristika jer to sve imaš na internet mreži već ti postavljam slijedeće pitanje. Što je uzrok pregaranju osigurača ???, Joulova toplina kao posljedica elktične snage P= struja na kvadrat puta vrijednost otpora osiguračke niti. Ako želiš brzi osigurač tada treba što veći otpor niti u ulošku kako bi se razvilo što više topline koja je uzrok pregaranju osigurača. Kod sporih osigurača idemo na što manji otpor niti kako bi za pregaranje trebalo dulje vrijeme grijanja jer je ukupna utrošena električna energija A = P x t (Ws) preračuto u jedinicama za toplinu (kcal) . Zato treba jako dobro paziti kada se mijenja osigurač u analognim instrumentima jer razlike u očitanju na strujnim područjima znaju biti znatne !!..
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: Aikido preamp

PostPostao/la sinisap » Uto srp 21, 2020 6:49 pm

Evo radi! Ne bruji a ni ne šumi!
DAFFB428-CB30-40B2-A829-74883F66C62E.jpeg

Isprobavao sam preamp u drugom sistemu koji služi za probe i ako se nekaj skuri nije problem i nikako da se riješim šuma. Presložio sam napajanje i opet isto. Na osciloskopu sve ok. Rekao niš ajmo prije raskopavanja barem cuti kak to radi sa FirstWatt F4 i dali ima smisla dalje ulagati vrijeme.
Uključim i pomislim ode osigurač, tak tiho ne može raditi. :D
Kad ono radi i to jako dobro. Pot za glasno slušanje na 1-3h i ima još fore.
Radilo tak nekih 2 sata, trafo vruč. Niš,već sam mislio naručiti drugi trafo kad nađem trafo sa sekundarom taman kaj mi treba. Sad imam 2 trafa jedan visoki napon i grijanje ispravljačice a drugi samo za grijanje ostalih lampi i za sad to radi super.
40DAACB6-4131-492D-A746-EC66B7B886A7.jpeg

D84F5606-B9CA-4853-B824-CE3902E5C82D.jpeg

Ko vidi peseka?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
sinisap
 
Postovi: 253
Pridružen: Čet svi 09, 2013 8:36 am
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 13 gostiju