Breeze II pretpojačalo - prerada

Re: Breeze II pretpojačalo - prerada

PostPostao/la Edison » Sub ožu 13, 2021 6:21 pm

Raspravljamo o pojacalu koje nije opisano u ovoj temi, i to stvara nesporazume. Molio bih vas da se prebacite u pravu temu, gdje sam stavio i shemu pojacala, i bit ce se lakse referencirati. Tema je ovdje:

http://www.diy-audio.com.hr/viewtopic.php?f=6&t=4178&p=88003#p88003

Ako admin moze prebaciti u gornju temu sve od ovog posta, ne bilo lose

http://www.diy-audio.com.hr/viewtopic.php?f=6&t=4520&start=30#p87952
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Breeze II pretpojačalo - prerada

PostPostao/la ilimzn » Ned ožu 14, 2021 12:29 am

Bepone napisao:ja tu ne vidin kako izlazna snaga sa CCSom u katodi izlazne lampe moze biti- barem jednaka - onoj ako je u katodi otpornik i bypass kond.
moze biti samo manja .. zato treba dignuti resetku g1 u +, za tih par volti koliko otpada na CCS. :think:


NE znam sto je tu nejasno. Poanta bypass konda je da drzi Ugk konstantnim, svejedno sto je u katodi. Pretpostavlja se da je potreban Ugk za radnu tocku VECI od minimuma za rad CCS-a u protivnom treba umjetno dici Ug s nule na barem toliko volti koliko fali, sto bih osobno smatrao ocigledno losim dizajnom ako je potreban puni hod napona ili struje ali to u preamp i velikoj vecini driver aplikacija nije slucaj. Ako je potreban Ugk za radnu tocku veci od minimuma za CCS, a manji od maksimuma koji CCS moze imati preko sebe, stvar ce sasvim normalno raditi kao da je u pitanju obicni otpor s razlikom da ce radna tocka biti puno stabilnija, i radi velikog dinamickog otpora CCS-a je potrebna vrijednost bypass konda manja. No, ima i mana, CCS odrzava istu radnu tocku u smislu Ik, Uak ali kako cijev stari smanjuje se emisija pa se za istu struju mora smanjiti Ugk. Kod obicnog autobiasa radna tocka je kompromis te tri velicine i tokom starenja cijevi se nekako jednoliko rasporedjuje promjena u sve tri varijable. Sa CCS-om se sve svodi na Ugk. Ovo moze biti narocito zeznuto sa cijevima koje imaju nelinearnu karakteristiku i sluze za varijabilno pojacanje u sklopovima koji se automatski prilagodjavaju, jer generalno nisu ciljane za jednolikost karakteristika medju primjercima (recimo ECC81 ili ECC85 bi bio dobar primjer), i cijevi koje po prirodi stvari imaju dosta velike tolerancije u proizvodnji (npr. s velikom strminom tipa ECC88), jer CCS sve tolerancije cijevi svodi na kompenzaciju pomocu Ugk. Ujedno ovakve cijevi je i dosta rizicno koristiti sa fiksnim boasom (tipa LED), tamo je Ugk fiksan a onda Ik i Uak kako ispadne po tolerancijama, pa recimo kod ECC81 i pojacanje...
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Breeze II pretpojačalo - prerada

PostPostao/la Bepone » Ned ožu 14, 2021 12:19 pm

ok ilimzn.. ali moran sastavit probni sklop, kosi mi se sa zivotnim uvjerenjima pa cu malo proucit detaljnije na njemu.. do sada sam imao samo follower sa CCSom dole, i na kraju sam napustio LM317 pred 10 godina radi izoblicenja na peaku..
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Prethodni

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju