EAR834P by Saša

Re: EAR834P by Saša

PostPostao/la grunf » Pet vel 18, 2022 3:30 am

vilim napisao:Ne znam gdje sve pronalazite ovakve i slične sheme stabilizatora napona u kojima se nalaze komponente koje se više ne proizvode poput DMOS feta (depletion mode) DN2540 Supertex i s kojima valja biti oprezan ako su bile izložene na Diy forumima i tu doživjele niz promjena samo radi promjena. Tko god uzme u ruke ovakve sheme mora nešto dodati ili oduzeti i sve to postaje problematično. Stabilizator napona mora biti robustan i pouzdan , jednostavan za razumjevanje, podešavanje i servisiranje. Jedan klasičan primjer stabilizatora napona koji udovoljava ovim zahtjevima nalazi se na stranicama Duncans Amp Pages https://www.duncanamps.com/technical/mosfet.html" target="_blank pod nazivom Mosfet regulator. Iskustvo me je naučilo kada naletim na tzv "prerađene sheme" nastojim pronaći izvornu shemu jer ove Diy prerađene znaju biti s nagaznim minama koje se vide tek ako jako studiozno krenete u analizu električne sheme. Ugradbene komponente treba birati tako da se mogu lako nabaviti a ne ova egzotika . Gubite vrijeme na jalovim i nepotrebnim razgovorima o šumu komponenata koje se ugrađuju, jeli malošumna ili nije kao da se radi o MC predpojačalu. Oni koji i dalje razmišljaju o šumu izvora za napajanje mogu vam elaborirati cijelu stvar s jednom iskustvenom činjenicom. Davno, davno dok sam bio zaražen RIAA pojačalima osobno sam sudjelovao slušnom testu kada smo koristili baterijsko napajanje (akumulatorsko) umjesto dobrog klasičnog izvora. Kliko se sjećam nitko nije uočio neke razlike. I upravo sada prije nekoliko dana naletim na jedan stručan članak američke agencije za ispitivanje štetnih utjecaja svega i svačega u kojem su eksplicite mjerenjem pokazali kako i kemijski izvori imaju znatan šum iako smo svi vjerovali kako su to savršeni izvori.



nije baš tako, shema je u potpunosti preuzeta iz ARC LS25MKII pretpojačala, bez ikakvih izmjena osim u vrijednostima napona i kao takvu sam je napravio prije nekih 6-7 godina ,shema je inače dostupna na internetu i više puta sam je ovdje objavio , iskreno nisam vjerovao da je će biti nešto ,ali bila je bolja od bilo kojeg regulatora za HV kojeg sam napravio šta me ponukalo da je još malo unaprijedim dodavanjem CCS-ova , a prošle godine u suradnji s Walt Jungom dva LM329 su zamjenjena novom 14V referencom a ima i još nekih njegovih ideja koje još nisam probao, CCS-ovi koje sam ja ubacio korišteni su već u ARC-u u nekim drugim modelima tako da ni to nije plod nekog foruma
ja sam napravio tri verzije ovog regulatora i pokazao se veoma pouzdan i otporan uz vrlo mali šum na izlazu,još znam za dva kod mog prijatelja koji isto rade besprijekorno godinama ,a ima ih i nešto sitno na velikom diyaudiu

o kvaliteti i isplativosti regulatora teško je raspravljati,svak ima svoje mišljenje kao i o zvuku , međutim mene je Walt od kad smo kontaktu zadnjih pola godine uvjerio da je regulator jedna od bitnijh komponenti u audio lancu i s čime se ja potpuno slažem

dijelovi koji su odabrani danas su trebali biti normalno dostupni ,pa čak se i depletion mode DN2540 dalje proizvodi, međutim kriza uzima danak , lager u mousera je na dnu i to je razlog zašto nema komponenti kojih je uvjek bilo na leguru do prije par mjeseci ,i to ne samo poluvodiča ,nedostaje i pasivnih komponenti ,a da ne pričam gdje su otišle cijene
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2485
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: EAR834P by Saša

PostPostao/la SasaKC83 » Pet vel 18, 2022 9:26 am

veri najs grunf, bez obzira je li najbolje ili nije...nisam znao da si ovo od ARCa preuzeo...

Inače AR LS25 sa 4 kom 6922 mi je dugo želja...proizovdilo se samo dvije godine i nikad ga nema u SH ponudi...nakon njega odmah je došao MKII sa jfetima i 2 kom 6H30...i kažu da se sound promijenio kad su počeli trpat jfete za prvi stupanj.

Čuo sam LS25 i VT100 izlaz i niš drugo čoeku ne treba u životu...

Neki diy u budućnosti bi bio LS25, koliko vidim i shema i sve je dostupno na ARCDB... :dance:
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Prethodni

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju