12E1 Push Pull

12E1 Push Pull

PostPostao/la tom_hifi » Pet vel 18, 2022 1:45 pm

Nisam čuo za ovu cijev. Igrom slučaja nabavio par komada, išao malo guglati, javio se Davorinu i kako to odmah biva, pa gle, super cijevi, imam projekat s njima, nemam dovoljno vremena i sve smo dogovorili.

12E1
http://www.r-type.org/exhib/aal0001.htm

Preuzeo sam cijeli borbeni komplet od Davorina plus još desetak tih cijevi (nek se nađe) i krenuli u nekakvu "realizaciju". Sporo to sve napreduje jer imam druge obaveze i nije baš jeftino, ali recimo da kroz godinu dana bi moglo raditi. Trenutna faza je ta da se završava PCB koji ću naručiti kod Kineza. PCB je prepun onih 40uF 900V blokova, pa i nije baš male dimenzije, cca 36 x 17cm. Neki plan je da se zaustavimo na 500 x 500 kučištu.

Izlazni transformatori su toroidi i projektirani su od strane Davorina, a namotani u nekom Zavodu. To može Davorin bolje reći. Prema mjernim podacima, izbacuju 120W na 20Hz i idu jako visoko. Ciljani B+ je 800V, tako da i ciljamo na oko 120W po kanalu sa dvije cijevi u pentodi.

Sheme:
psu.jpg

phase.jpg

driver-out.jpg

bias.jpg


Nacrt PCBa na kojem se nalazi napajanje za izlazne elektronke, driverski i ulazni dio. Nalazi se i bias dio, kao i timer za odgodu paljenja B+.
PCB.JPG


Glavna prigušnica ide u minus dio i preko nje se filtriraju sva napajanja. Prilično je velika, pošto treba dosta Henrija, a i peak struje nije mali. 8H na 1A, 6H na 1.5A.

Cijeli "borbeni komplet":
borbeni komplet.jpg


Kada naručim PCB, naručit ću dijelove u Mouseru, pa onda idemo do kolege Saše da sredi custom kučište na koje će se sve to smjestiti.

I tako, umjesto da radim nešto jednostavno, volim komplicirati. :) Neću forsirati s izradom, imam još neke obaveze prije, ali nekako sam ulovio vremena, pa da otvorim temu ovdje, za one koje potencijalno zanima ovako nešto.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: 12E1 Push Pull

PostPostao/la Bepone » Pet vel 18, 2022 8:31 pm

kako si mislio dobit 120w od dvije te cijevi? tj koliko sekundi bi stvarale zvuk? :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: 12E1 Push Pull

PostPostao/la davorin » Pet vel 18, 2022 9:14 pm

Bepone napisao:kako si mislio dobit 120w od dvije te cijevi? tj koliko sekundi bi stvarale zvuk? :mrgreen:

Malo me čudi ovakvo provokativno pitanje?
Elektronka 12E1 je napravljena za trajnu anodnu disipaciju od Pa=35W u komercijalnim uređajima za stalni rad CCS ( CCS="Continuous Commercial Service" dakle 24/365 ), a za ICAS ( ICAS = "Intermittent Commercial and Amateur Service" ) je dozvoljena maksimalna disipacija Pa=45W.
Na probnom radu i mjerenjima sam dobijao i preko ~130W izlazne snage uz anodni napon od Ua~820-830V, a izlaznu snagu od 100W već pri naponu od ~750-760V.
Inače je elektronka 12E1 napravljena za serijske naponske i strujne regulatore sa posebno ojačanom katodom, izolatorima i nosačima elektroda unutar balona (za vojne potrebe se proizvodila pod nazivom CV345), a izvedena iz elektronke TT21 ( to je 45W-na verzija elektronka KT88 sa anodom izvedenom na vrhu balona! ) koja u paru uz napajanje od Ua=1250V može dati izlaznu snagu od Pout=200W ( tvornički podaci! )
Nisam isprobavao elektronku na višim naponima jer nisam imao pogodan ispravljač i izlazni trafo, ali vjerujem da bi se mogla dobiti barem izlazna snaga jednaka onoj koja je navedena za par KT88 ( Pout=150W ).
Zadnja izmjena: davorin; Sub vel 19, 2022 7:44 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 12E1 Push Pull

PostPostao/la Bepone » Pet vel 18, 2022 9:31 pm

na 600vdc iz datasheeta 75w od dvije lako se nacrta i izracuna i tu je negdje disipacija pod kontrolom. na to ide -10% gubici u trafu . ima i pasus apsolute maksimum 800vdc ali zadto treba uopce radit blizu maksimuma. valjda je cilj dugovjecnost. ionako nema razlike izmedju 75 i 100w skoro nikakve
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: 12E1 Push Pull

PostPostao/la tom_hifi » Pet vel 18, 2022 9:45 pm

Po meni se sad nema smisla loviti na Pout. Napisao sam "ciljano", pa ćemo vidjeti što i kako bude u praksi. Davorin je isprobao i nemam razloga ne vjerovati, ali neću se loviti tog podatka "kao pijan plota".

Bitno prvo da to proradi, da se lijepo podesi sve i posloži :) Sve ćemo objavit, ovako i onako.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: 12E1 Push Pull

PostPostao/la davorin » Pet vel 18, 2022 9:47 pm

Elektronka 12E1 nije nikakva kineska igračkica novije proizvodnje ( iako i Kinezi danas rade sve bolje elektronke! ) već se radi o NOS elektronkama visokog vakuma koje rade stabilno na jako visokim naponima punom snagom svoj puni predviđeni radni vijek koji je u ovakvim uvijetima očekivanih ~8000 radnih sati.
Sve GEC-ove KT88 i KT66 s kojima sam radio su odradile minimalno ~10-12 tisuća radnih sati, a one od MARCONI-ja i OSRAM-a i više, upravo kao i većina starih njemačkih komercijalnih i vojnih elektronki.
Točno je da se na uho neće osjetiti bitna razlika između 75W i 100W, ali tko kaže da će pojačalo i raditi s punom snagom cijelo vrijeme!?
Koje pojačalo za audio tehniku uopće i radi prosječno jače od ~10-15% od maksimalne snage u kućnim uvjetima?
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 12E1 Push Pull

PostPostao/la SasaKC83 » Sub vel 19, 2022 12:21 am

guba :clap:

Sve po PSu sa priloženim šemicama, pcbima i objašnjenjem. Idem otvorit novi folder za literaturu spremat... :D
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: 12E1 Push Pull

PostPostao/la tom_hifi » Sub vel 19, 2022 9:30 am

SasaKC83 napisao:guba :clap:

Sve po PSu sa priloženim šemicama, pcbima i objašnjenjem. Idem otvorit novi folder za literaturu spremat... :D


Kad riješim PCB, taj komplet cijeli završit će kod tebe :) Da polako kutiju složimo.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: 12E1 Push Pull

PostPostao/la SasaKC83 » Sub vel 19, 2022 10:30 am

Koliko kila odokativno ima ovo sve na slici?
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: 12E1 Push Pull

PostPostao/la davorin » Sub vel 19, 2022 10:42 am

SasaKC83 napisao:Koliko kila odokativno ima ovo sve na slici?

To je također stalno i meni jako zagonetno pitanje!?
Imam dojam da će teška pojačala predstavljati problem jer vlasnik s njima u ruci neće moći dovoljno dobro skakati u vis i trčati preko prepona pa treba s tim ciljem raditi što lakša pojačala! :lol:
Kad se jednom završeno pojačalo "useli" u dnevni boravak, ne vjerujem da će ga netko prenositi amo-tamo češće od jednom godišnje, a možda niti toliko!
S druge strane da na poklon bilo tko dobije nekakva monstrum-pojačala od firmi "Krell" i "Wavac" teška ~500-600kg u kompletu, a za čija unošenja treba imati jaku ekipu od ~4-5 mladih i zdravih snagatora, nitko ne bi spomenuo težinu pojačala kao problem, niti bi uopće pitao za nju!
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju