ECH83 vs ECH81

ECH83 vs ECH81

PostPostao/la Ivor » Uto ožu 19, 2024 9:21 am

davorin napisao:Siguran sam da nije ECH83 jer je to elektronka za jako niski napon
Na forumu radiomuseum su se detaljno pozabavili ispitivanjem razlike između elektronki ECH81 i ECH83. Budući da se radi o ljudima s mnogo znanja i iskustva na tom području, mislim da možemo vjerovati rezultatima njihovog strpljuvog rada.
Ispitivali su ponašanje ECH83 na naponima do 500V i ECH81 niže od 12V, čak do 3V. Čak su nekoliko primjeraka žrtvovali za znanost da bi usporedili unutrašnju građu ovih elektronki.
Nakon mnogobrojnih ispitivanja došli su do zaključka da se radi o istom tipu elektronke i da su ECH83 birani primjerci koji se bolje ponašaju kod nižih anodnih napona.
1. There is no gas inside the ECH83. Else its curves would break down far before 500 V are reached.
2. The curves for the ECH83 and the ECH81's are very similar.
3. These results support the assumption or thesis that the ECH83 be a selected ECH81.

Kod ECH83, spojene kao NF pojačalo na anodne napona 300V/250V i izlaza spojenih preko kondenzatora na kvalitetno NF pojačalo, rezultat je bio sljedeći:
In order to detect almost invisible internal sparks as well, I connected capacitors at the anodes and g2+4. They are fed to an Audio-Amplifier with speaker. With the added current limiting resistors, any malfunction should be discovered by this.
----- What a beautiful silence ....

My two ECH83’s passed the Vmax = 300 V test as stated for the ECH81.

Sam sam nekad na nekom starom radiju uspoređivao različite ECH81 in ECH83 kao oscilator i miješalicu, da bih izabrao primjerak koji daje najveću osjetljivost na SV. Najbolji rezultat sam dobio s jednom ECH83! (slučajno :?: )
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: ECH83 vs ECH81

PostPostao/la Ivor » Uto ožu 19, 2024 9:33 am

davorin napisao:Zamjenom spoja pinova na podnožju 1 i 7 se umjesto ECH81 može ubaciti ECH84 koja je bila jako česta za naći u crno-bijelim televizorima, a radila je bez ikakvih problema i daljnjih podešavanja.
Zanimala me je i sličnost ECH84 i ECH81, pa sam ih izmjerio na testeru. Razlika je stvarno minimalna, naravno uz odgovarajući spoj podnožja:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO


Vrati se na: Cijevna tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju