Monoblokovi, JLH-1969.

Re: Monoblokovi, JLH-1969.

PostPostao/la Edison » Pet stu 06, 2015 10:45 pm

ziki napisao:Jesi spakirao nešto u one veće kutije? Kako ti sviraju ovi JLH u odnosu na ACA? Osjeti li se tih par W više? (ako si uopće uspoređivao)


Jesam. Ta pojacala rade, ali jos nije rijeseno napajanje do kraja. Ti veliki su za sad na cekanju.

ACA sviraju dobro. JLH takodjer, premda bih dao malu prednost ACA. Mozda zato sto za JLH jos uvijek nemam dovoljno dobro napajanje. Nikako naci kvalitetne i jeftine switchere od 24 do 28V.

Tih par Watta vise u praksi se ne osjeti...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Monoblokovi, JLH-1969.

PostPostao/la Master of disaster » Sub stu 07, 2015 8:18 am

Pih, nikad audiofila od tebe. Pravi audiofil bi osjetio svaki milivat kako prožima tijela instrumenata i juriša mikrodinamikom. :snooty:




:lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Monoblokovi, JLH-1969.

PostPostao/la Edison » Sub stu 07, 2015 10:39 am

Master of disaster napisao:Pih, nikad audiofila od tebe. Pravi audiofil bi osjetio svaki milivat kako prožima tijela


OK. Spojit cu te mjesto primara izlaznog trafoa cjevnog pojaca da osjetis svaki miliWatt... :lol:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Monoblokovi, JLH-1969.

PostPostao/la Master of disaster » Sub stu 07, 2015 1:01 pm

Svaku žrtvu treba istrpjeti kako bi se osjetila energija glazbe svoj svojoj moći! :dance:



:lol: :lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Monoblokovi, JLH-1969.

PostPostao/la Edison » Sub svi 07, 2016 8:37 pm

Da se malo vratim na ono sto sam radio prije dvije i po godine. Nije do kraja rijeseno, ali cekao sam da se pojavi bolji trenutak...

JLH-2683.jpg

Dakle, na fotografiji su tri para monoblokova. Vanjski par su ACA monoblokovi Nelsona Passa. Njih pogone mali switcheri za napajanje kompjutera (crne plasticne "ciglice"), rade na 19V i sviraju bez problema. Srednji par su JLH 1969. monoblokovi, 10W u A klasi i njima nije rijeseno napajanje. Trebali bi raditi na 27V, no ja sam ih podesio da rade na 24V. To hladnjaci izdrze i rade bez problema, ali... nemam napajanja za njih. Ciglice od 19V daju premalen napon, iako svira bez problema, ne moze se ostvariti predvidjena snaga. Kupio sam preko ebaya kineske ciglice od 24V/3A, ali one prave svakojake smetnje... jeftino, a ne valja... ;)

Postoje i ovi centralno smjesteni monoblokovi, najveci, s ozbiljnim hladnjacima. Do sad nisam objavljivao sto se nalazi u njima, najvse stoga sto ni oni nemaju adekvatnog napajanja... No unutra su SEWA bufferi (strujna pojacala, bez naponskog pojacanja). SEWA dolazi od SEven WAtt pa sad znate i snagu. Na velikom DIYaudiu postoji dugi thread o SEWA pojacalu, pa koga zanima nek tamo pogleda. Sklop radi s 22,5V na oko 2A. Moji rade na 24V i oko 2,2A. Idealan pogon tih monoblokova je pretpojacalo koje moze osigurati nisku izlaznu impedanciju i pojacanje od bar 10x. Taman za moj Aikido s 5687 cijevima u izlazu.

A zbog cega ponovo otvaram temu? Prijatelj nabavio preko ebaya napajanje od 24V i puno Ampera (Kinezi vele da je napajanje od 350W, mozda i je, ali ne za stalnu isporuku te snage). On ga je malo probao, izmjerio, ali nema ga trenutno s cim opteretiti osim otporima, a to nije to. Dao mi ga na par dana da ga probam u praksi. Ustanovio sam da se trimerom izlazni napon moze mijenajti od 20,7 do 29,7V. Siroko podrucje, a napon pod opterecenjem drzi stabino. Ukljucio switcher u struju bez opterecenja i nema problema. One jeftine kineske ciglice od 24V i 3A su pravile smetnje vec samim spajanjem u mrezu, bez optrecenja. Ovaj je za sad OK.

SW-0067.jpg

Napajanje je malo, postavljeno u metalnu kadicu koja je ujedno i hladnjak i ima dva para izlaza. Fino za stereo...

Za pocetak sam spojio ACA monoblokove. Napon sam postavio na najnize, 20,7V, iako ACA radi na 19V, ovo mu ne predstavlja nikakav problem. Svira odmah, pojacala se griju, napajanje minimalno. Svaki monoblok vuce trajno oko 1A i to nije nista za ovo napajanje, tek se smlaci... No ima jedan problem, pravi smetnje tuneru, program cijelo vrijeme suska... Micanjem napajanja i preraspredom zica to se da umanjiti, ali nedovoljno. Probao sam cijeli switcher ubaciti u metalnu kutijicu i poklopi tako da samo kabeli mogu izlaziti, ali nije puno pomoglo. Kao da smetnje idu kroz mrezni kabel... Steta. Pustio CD i tu nikakvog problema nema, ni suma ni bruma, samo svirka i to vrlo autoritativna. OK, bar jedan plus...

Nakon toga stavljam u pogon JLH monoblokove. Podizem napon trimerom na 24V i pustam muziku. Na tuneru isti slucaj, na CD-u svira sve u 16. Ovaj JLH radi jako fino kad mu se da dobre struje... Svaki monolok na 24V vuce oko 1,75A pa je ukupna potrosnja 3,5A i to napajanje se vec grije, ali nije znacajno. Hladnije je nego hladnjaci JLH pojacala. I ovo je proslo dobro.

Na red dolaze SEWA monoblokovi. Ostavio sam napon na 24V, mada bi hladnjaci podnijeli i nesto vise. Svaki monoblok vuce oko 2,2A pa je sad trajna potrosnja oko 4,5A. Monoblokovi se griju, ali i napajanje, stoga sam ga podigao na male l-profile da mu pomognem. Ne pregrijava se, ali prilicno je toplo. Radi stabilno i dobro drzi napon. Moj Aikido ove baffere tjera bez problema. Eto, test polozen. Samo da napomenem da je Aikido pretpojacalo bez povratne veze, a i SEWA monoblokovi takodjer. I uopce ne sviraju lose, dapace...

Problem su smetnje tuneru, tuner cesto slusam, i tu ne moze biti kompromisa... Improvizirano oklapanje nije puno pomoglo... ne znam da li bi bilo bolje kad bih ovo posteno oklopio? Za sad je to problem i nije rijesen... Saga se nastavlja...

Evo kako trenutno izgleda testni postav. Snimano je blicom pa je kvalitet fotografije otuzan, ali zvuk je dobar, barem s CD-a...

SW-0068.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Monoblokovi, JLH-1969.

PostPostao/la Dean » Sub svi 07, 2016 9:26 pm

A što te sprečava da napraviš "klasični" ispravljač ? :think:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Monoblokovi, JLH-1969.

PostPostao/la fixxxer » Sub svi 07, 2016 9:33 pm

Kud ne proba JLH na 27V? :think: :D
Avatar korisnika
fixxxer
 
Postovi: 1039
Pridružen: Sri tra 10, 2013 10:00 pm
Lokacija: Beograd

Re: Monoblokovi, JLH-1969.

PostPostao/la Edison » Sub svi 07, 2016 9:34 pm

Dean napisao:A što te sprečava da napraviš "klasični" ispravljač ? :think:


Pa nista, osim transformatora i hrpe kondenzatora, ipak je sve ovo A-klasa. Ali onda monoblokovi ne bi vise bili mali i lako prijenosni. Ako sam rijesio ACA-u sa switcherima, nadam se da cu tako rijesiti i ove jace. Jedino trebam naci neke koji ne smetaju radiju. Switcheri su za A-klasu jako dobra napajanja, nije to za odbacit...

Ako zelim vece pojacalo u A-klasi s klasicnim napajanjem, imam tri Alepha, trojku, J i mini, a jednog i za slusalice... Pa i klona MF A1...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Monoblokovi, JLH-1969.

PostPostao/la Schultz » Sub svi 07, 2016 9:35 pm

Dean napisao:A što te sprečava da napraviš "klasični" ispravljač ? :think:


Nemam pojma jer lijenost nije sigurno...

A dao sam mu i neke pločice sa kojima bi se to trebalo kvalitetno riješiti... (Barem ja mislim da bi ali to nije garancija ničega...) :mrgreen:
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Monoblokovi, JLH-1969.

PostPostao/la Edison » Sub svi 07, 2016 9:40 pm

fixxxer napisao:Kud ne proba JLH na 27V? :think: :D


Eh, pa jos stignem, ali nema smisla. Ja sam JLH podesio tako da radi na malo nizem naponu, ali zbog toga vuce vecu struju i tako daje vise snage na zvucnicima ispod 8 Ohma. Mogu ga slobodno potjerati i na 27V, ali onda ce vuci jos malo vecu struju i hladnjaci ce biti na granici. A ja ne volim tjerati uredjaje da rade u granicnim uvjetima.

Nekih pola sata bi radlo bez problema i na 29,7V, koliko ovaj switcher moze dati... A onda bi sve postalo vruuuuceee... :pray:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost