Multiplikatori kapaciteta

Multiplikatori kapaciteta

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub stu 02, 2013 4:40 pm

Jučer sam se imao "čast" sresti prvi puta sa nekakvim takvim sklopićem. Naravno ne bi ih ni taknuo da mi jedan problem u vidu šuma sa MC pretpojačalom nije iskrsnuo. Napravio sam za MC stupanj jednostavan Apex shunt(šema je u susjednoj temi) i misleći da je to ok za MC stupanj gadno sam se prevario. Nakon par PMova dobio sam šemu preampa od Krella koji koristi 78xx stabilizatore i nakon toga žirator sa bc550. Napravio sam taj đavo i viš vraga šum se smanjio na minimum.Nakon toga napravio sam i jedan test,spojio sam 30 000uF poslije Apexovog shunta i šum se također smanjio da ga se ne čuje osim kad je pot odvrnut do kraja i zabiješ glavu u zvučnik.

Znači imamo dva pristupa dizajniranju napajanja, jedan sa velikim brojem uF ili drugi sa malim brojem koji se onda multiplicira onoliko koliko je pojačanje tranzistora. E sada ono ča me zanima su prednosti i mane jednog i drugog(osim cijene naravno, lakše je staviti multiplikator nego nagurati par bačvi od 10 000uF). Inače ovo govorim za razne preampe ili kakav headamp ali ne vidim razloga zašto se ne bi razgovaralo i o upotrebi toga i u izlaznim pojačalima.

Rod Elliott se sa time pozabavio vezano za izlazna pojačala u klasi A i AB http://sound.westhost.com/project15.htm
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Multiplikatori kapaciteta

PostPostao/la sonny » Sub stu 02, 2013 5:53 pm

Pogledaj takodjer i napajanje za Adagio cijevni preamp (Bora Jagodic)... On takodjer koristi multiplikator kapaciteta u stabilizaciji za anodne napone...
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: Multiplikatori kapaciteta

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet stu 07, 2013 8:08 pm

Evo i šeme koju sam ja iskoristio za MC stupanj. Jednostavno do bola ali ubilo šum samo tako. Šemu koristi/o Krell u phono stupnjevima a dobio sam je od našeg bjelovarčanina Aparatusa. Dijelove nisam imao te po šemi već sam stavio 22uF za kondenzatore C1 i C2 a 470uF za C3, blago rečeno otkriće ovog malo sklopića me preporodilo. :D . Na slici je naravno prikazan samo stabilizator i multiplikator kapaciteta za dvostruko napajanje dok grec i par elkosa da popeglaju napon nisu ali valjda to neće predstavljati problem.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Multiplikatori kapaciteta

PostPostao/la audio kutak » Čet stu 07, 2013 8:27 pm

koliko otprilike kapaciteta "zamjenjuje" ta shema? kolika je maksimalna struja?
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Multiplikatori kapaciteta

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet stu 07, 2013 8:47 pm

Maksimalna struja koliko bc550 može da da, nešto sitno za neke lakše preampe ali vjerojatno bi se dao staviti neki jači tranzistor da sve to pogoni. Kapacitet ti se računa pojačanje tranzistora*c3 imaš tekst u prvom postu od Rod Elliota tamo je sve objašnjeno.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Multiplikatori kapaciteta

PostPostao/la audio kutak » Čet stu 07, 2013 9:54 pm

hvala, idem i to pročitati, valjda budem lakše shvatio.... ;)
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Multiplikatori kapaciteta

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet stu 07, 2013 11:26 pm

u glavnim crtama nemaš puno ča da shvatiš jer je sklop jednostavan. zapravo kod ove šeme i da se stavi jači tranzistor struja je ograničena sa 78xx, naravno može se staviti i verzija tog stabilizatora za 3A pa onda iza njega jači tranzistor. bitan sklop jer sam multiplikator kapaciteta e sada kako ćeš ti stabilizirati napon prije toga uopće nije bitno, hoćeš li staviti 3-pinski stabilizator,neki tranzistor ili nešto pak treće. Ovo je sve u grubo i kao u svemu postoje finese ali to je van moje domene.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Multiplikatori kapaciteta

PostPostao/la fixxxer » Sub lis 15, 2016 11:45 pm

Slučajno naleteh na ovo tražeći nešto pa tek sad vidim... Ovako kako si nacrtao/precrtao je skroz pogrešno...
Avatar korisnika
fixxxer
 
Postovi: 1039
Pridružen: Sri tra 10, 2013 10:00 pm
Lokacija: Beograd

Re: Multiplikatori kapaciteta

PostPostao/la ilimzn » Ned lis 16, 2016 12:51 am

nema shuma jer nema ni napona :)
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Multiplikatori kapaciteta

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned lis 16, 2016 1:02 am

Hehe, nisam niti skužio kada sam postao ovo da ima "greškica". Već sam napravio nekoliko revizija PCBa i napravio nekoliko takvih napajanja i naravno da na niti jednoj nema ova greška.

Kako mi je ovo promaklo ne znam,ali znajuće sebe ništa čudno. :oops:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju