GainWire mk2

Re: GainWire mk2

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri tra 05, 2023 6:00 pm

Čim su neki forumaši čuli da netko radi Gainwire i ima hrpu BC550/560 zaposlili su me da im složim kit kompletiće pa evo jedno veoma produktivno dopodne,dosadno za popizditi... :lol: Mjerenje nekih 200+200 komada, što znači da bi mogao ponovo u kupnju dotičnih jer ih Gainwire jede za doručak a zaliha mi se smanjila.

bc550-560.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5741
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: GainWire mk2

PostPostao/la sinisap » Pet tra 07, 2023 4:40 pm

:lol: :lol: :clap: :clap:
sinisap
 
Postovi: 255
Pridružen: Čet svi 09, 2013 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Re: GainWire mk2

PostPostao/la grunf » Pet tra 07, 2023 10:48 pm

Khadgar2007 napisao:Čim su neki forumaši čuli da netko radi Gainwire i ima hrpu BC550/560 zaposlili su me da im složim kit kompletiće pa evo jedno veoma produktivno dopodne,dosadno za popizditi... :lol: Mjerenje nekih 200+200 komada, što znači da bi mogao ponovo u kupnju dotičnih jer ih Gainwire jede za doručak a zaliha mi se smanjila.

bc550-560.jpg


iz nekog mog iskustva sa SMD tranzistorima nekako mi se čini da su ujednačeniji po karakteristikama , dosad san ima dobra isustva sa toshibinim, infineon i nexperia smd bipolarnim tranzistorima di koji put uopće nije tribalo uparivanje ako su vađeni jedan za drugim sa trake ,a uskoro ću raditi jedno malo poačalce sa rohm tranzistorima po prvi put pa me baš zanima kakvi će se oni pokazati

nažalost ovo za jfet SMD tranzistore ne vridi ,oni su totalno šareni bez obzira na tip i proizvođača tako da je tu obavezno uparivanje , razlike znaju biti i po 5mA Ids-a između dva susjedna na traci
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: GainWire mk2

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub tra 08, 2023 10:46 am

Ovi koje sam kupio u TMEu su od Cdil-a i velika većina BC550 koje sam izmjerio hfe im se kreće 600 +/-20 što ja mislim da nije nimalo loše. Nisam stigao još premjeriti BC560.

A što se tiče smd-a znaš i sam da se većinom bavim sa starim stvarima tako da kupujem "na veliko" samo tht dijelove. Nije da ne koristim smd ali u tom slučaju kupim samo onoliko koliko mi treba.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5741
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: GainWire mk2

PostPostao/la dadod » Uto svi 16, 2023 5:53 pm

Khadgar2007 napisao:Kako to obično biva, bez daske nikuda. Nakon što sam ga prvi puta upalio i dobio prekrasnih 0,35V DC offseta na izlazu bilo je malo čuđenja kako/zašto/gdje... Nakon kratke inspekcije PCBa i mjerenja napona oko opampa nižepotpisani je vidio da je zaboravio staviti briku koja ide sa - grane napajanja prema - napajanju opampa. Brike na oba kanala zalemljene, offset ispod milivolta. :D

Danas sam na brzinu isprobao sinusni signal da vidim kako izgleda na osciloskopu i nemam zamjerki. Sutra ću vjerojatno proći još i kvadratni pa onda može u sistem na slušanje.

Gainwire NNGFB (7).jpg

Pa jel' to slusanje obavljeno, kako to zvuci??
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: GainWire mk2

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned svi 21, 2023 1:16 pm

Slušanje je bilo brzinsko. Draženu ostavljem da riješi nekakav hladnjačić za izlazne BD139/140 tako da sam ga pustio u rad samo koju minutu da vidim jel sve štima zvučno, jer sam već provjerio sa ton generatorom i osciloskopom da li je sve ok. Osim toga Lenco A50 pojačalo bi bilo jako usko grlo tako da nema smisla uopće raspravljati o nekom zvuku.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5741
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: GainWire mk2

PostPostao/la mishox » Sri stu 08, 2023 9:24 pm

Ljudi, nakon gotovo 9 godina složih i ja jedan primjerak :).
Detalji prije obavljanja slušanja:
- trafo koji imam daje cca 2x17V, pa se hladila shunta ugriju na 66°C bez spajanja brika prema pretpojačalu, odnosno temp se spusti na nekih 53°C nakon spajanja. Govorim o vremenu od oko 20-ak minuta nakon uključivanja.
- hladila BD izlaznih tranzistora pretpojačala su ugriju na pristojnih 54°C.
- napon shunta sam podesio na 14,5V prije negoli se ugrije, a on se onda digne na 15 cm, Bože! ovaj volti i tu stoji.
- DC offset bez opampa je oko 350mV na oba kanala, a kada stavim opamp spusti se na odličnih 0,1-0,8 mV ito već nakon 10-ak sekundi po uključivanju.
- BC-jci su uparivani koliko su dozvolili u "kontigentu" od 100-tinjak njih (max razlika je bila 3%).

Narednih dana slijedi spoj do kraja (nepotrebno) mjerenje i preslušavanje :)
---------------------
http://www.misho.info
Avatar korisnika
mishox
 
Postovi: 222
Pridružen: Uto srp 02, 2013 10:49 am
Lokacija: Zagreb

Re: GainWire mk2

PostPostao/la sinisap » Čet stu 09, 2023 2:05 pm

:clap: :clap: :dance:
sinisap
 
Postovi: 255
Pridružen: Čet svi 09, 2013 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Prethodni

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju