CFA-izlazna pojačala

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Sub sij 06, 2018 9:15 am

ilimzn napisao:
dadod napisao:Konacno sam uhvatio malo vremena da zavrsim pojacalo s lateral mosfetima na izlazu.
Pojacalo je nesto jednostavnije nego ono s vertical mosfetovima, ima umjereni nivo povratne veze, vrlo visoku faznu marginu i marginu pojacanja (phase margin, gain margin) sto se moze vidjeti iz priloznog grafa povratne veze (loop gain), i jako dobro svira.


Jako lijepo :)
Kolika je struja mirovanja?

Inace imam jednu zamjerku i dva moguca predloga.

Zamjerka se odnosi na zenerice za limitiranje struje, koje su spojene s drivera. Predlozio bih spoj iza gate stoppera (s dvije 1N914 u jednu zenericu tako da su oba gate-a paralelnih MOSFET-a spojena). Zasto? Ukoliko dodje do limitiranja struje, sve iznad onog sto MOSFETi ne daju (radi limita), pojacalo ce nastojati (radi NPV) svejedno dati, i to ce ici direktno iz drivera - kroz zener u seriju s 1N914. Ta je struja limitirana samo dinamickim otporom tih dioda, i moglo bi se dogoditi da se tu nesto sprzi prije nego odrade druge forme zastite (osiguraci?). Inace su lateralci izuzetno robusni i redovito se stite samo osiguracima uz strujni limit. Spoj iza gate stoppera limitira struju drivera samim otporom gate stoppera. Nije ni to bas savrseno (limit je kod kratkog spoja skoro 400mA u piku s negativne strane, nesto manje s pozitivne), ali u odnosu na 'beskonacno' je to svakako bolja situacija :)

Predlog jedan se odnosi na karakteristiku MOSFET-a. Prenosne karakteristika ovih N i P MOSFET-a se podudaraju pri strujama oko 0.2-0.4A a nakon toga N-kanalni MOSFET provodi nesto vecu struju za isti Ugs. Na zalost pri strujama ispod 0.2A je podrucje gdje zive zmajevi :) i tu su dosta velike tolerancije medju pojedinim primjercima MOSFETa, no struje su male i korekcija koju mora odraditi NPV nije tako velika. Vidim da su stavljeni dosta veliki source otpori, kako je i primjereno za lateralce, i znam da je to pitanje kompromisa da se ne povecavaju gubici koji su ionako dosta veliki (o tome u predlogu 2). Standardni nacin da se stvari dovedu u balans je malo veci source otpor na N-kanalnom MOSFET-u, u odnosu na P kanalni. Trebalo bi malo mjeriti i racunati koliko, no za slucaj jace verzije MOSFETa iz ove serije (J56/K176) kada P-kanalni uopce nemaju source otpor, N-kanalni trebaju oko 0.18 ohma po MOSFET-u. Naravno kada su prisutni relativno veliki otpori na obje strane, razlike se po prirodi smanjuju. Bilo kako bilo pojacalo ce kod strujnog limita limitirati asimetricno, e sad koliko je to bitno...
Mala anegdota - cesto se za razna hibridna pojacala koristi jednostavan 'power buffer' s jednim ili vise parova ovih MOSFET-a, i ako se ne stavi balans source otpor u N-kanalnu stranu, kod vecih snaga dolazi do pojave DC komponente jer N strana ima vece pojacanje od P strane, koji onda zbunjuje DC servo (ako postoji) ili DC zastitu (ako postoji) ili zvucnik, a s jednim parom na snazi oko 50W moze iznositi i do 2V ako su MOSFETi nesretno odabrani sto se tice tolerancija. S ovim pojacalom naravno tog problema nece biti jer ce se za korekciju pobrinuti NPV, jedino sto izlazni stupanj poslijedicno asimetriji ima vece izoblicenje, radi dodatnih parnih harmonika, pa je i vise posla za NPV.

Predlog 2 se odnosi na mogucnost da MOSFET driver stupanj pri clippingu provede dio valovitosti napona napajanja na izlaz. Moguca je mala modifikacija, dovodjenje posebnog napona napajanja na pobudni stupanj (do i ukljucivo MOSFET drivera) a posebnog na izlazni (uz predvidjeni kratkospojnik ako se to ne zeli). Poanta ovdje nije smanjiti gubitke (sto se cesto radi povecanim naponon za pobudni stupanj u odnosu na onaj za izlazni), vec osigurati cisti clipping. To znaci da nije nuzno da bude 4 napona napajanja, vec zelimo da onaj za pobudni stupanj ima manju valovitost. Dovoljno zasebnim ispravljacem iz istog namota trafoa ispraviti posebni napon za pobudni stupanj. Uz ispravno dimenzioniranje filter kondenzatora ce radi manjeg opterecenja koje za svoj ispravljac predstavlja pobudni stupanj, napon na tom ispravljacu ce imati manju valovitost, i nesto veci minimalni napon pri opterecenju (vecoj izlaznoj snazi). Buduci da je Vgs MOSFETa za punu snagu dosta velik, taj veci napon napajanja pobudnog stupnja ga kompenzira, ali ne do mjere da potjera izlaz dovoljno blizu njegovom naponu napajanja da valovitost istog bude utisnuta u clipp-ani izlazni signal. Ukupni je efekt da je gubitak radi Vgs nesto smanjen (ne previse bitno) ali izlaz uvijek ima cisti clipping (sto je vrlo pozeljno). Moguce je da bi se taj efekt postigao vec prebacivanjem napajanja MOSFET drivera na drugu stranu otpora od 33 ohma i naravno korekcijom vrijednosti lokalnog filter kondenzatora (sada 220uF).


Struja mirovanja je oko 120 mA. Nisam isao na vecu struju jer je hladilo dosta malo iako bi bilo bolje, ali sto je tu je, ne namjeravam mjenjati kutiju.
Uglavnom sam zabavljen s verical mosfetima a ovo je bilo da dovrsim i to pojacalo.

Prvi prijedlog ti je izvrstan, kako se toga nisam dosjetio a i nigdje nisam vidio nesto takovo.

Sto se tice odvojenog napajnja za pobudni stupanj tu je interesatna situacija. Neznam koliko si upoznat s JLH 80W mosfet pojacalom. On je koristio odvojeno napajanje za pobudni stupanj (sve je stabilizirano) i to +-50V a za izlazni +-55V. Objasnjenje je bilo, koliko se sjecam, da mosfeti postaju jako nelinerani (ili capaciteti nisam siguran) kod niskih drain - source napona. Pokusao sam to vidjeti iz datasheetova za Hitachi ali bas ne kaze puno, jedino graf drain - source voltage vs gain - source voltage mozda nesto. Exicon datasheet ne pokazuje ni to.
Kao sto vidis iz napajanja ja koristim samo dio iz JLH stabilizatora +-55V, jer do klipinga u mom pojacalu dolazi u pobudnom stunju na oko +-48V.

120W-LMOSFET-VAS-OITPC-clipping.jpg


Naravno da se tako rastu gubitci ali sto je tu je.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Sub sij 06, 2018 12:35 pm

Predhodna posta prikazuje simulirani, ovo je sada provi kliping na 8 ohma.
IMAG2577.jpg


a ovo je isti malo razvucena slika da se bolje vidi, nema ljepljenja.

IMAG2579.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la ilimzn » Sub sij 06, 2018 1:53 pm

Kod tebe je prednost sto je stabilizirano napajanje pa ne moze doci do clippinga do samog dna valovitosti napajanja s obzirom da je nema :)
je li osciloskop nuliran kako treba, cini mi se da je malo asimetricni clipping (BTW nisam apsolutni protivnik toga, jer ima onih koji 'inzistiraju' i kad je pojacalo u hard clippingu, pa je bolje da asimetrija izbaci DC zastitu nego sa spale zvucnike a onda potencijalno i pojacalo).

S predstupnjevima do i ukljucivo driver bi sa stabiliziranim naponom se moglo taman podesiti da je gubitak u driveru plus Vgs ispod razine valovitosti napajanja izlaznog stupnja i dobio bio se isti ovakav odlican rezultat.

Sto se tice nelinearnosti kapaciteta, da, to je itekako slucaj. Nije tesko konceptualno shvatiti ako uzmes da je kapacitet prema kanalu poput varicap diode - efektivno se mijenja 'velicina' kanala pa time i kapacitet. Lateralci nisu ni izdaleka toliko zeznuti po tom pitanju kao klasicni HEXFET ali princip je isti. Sto se dogadja se moze naslutiti iz grafa kapaciteta ako je dat ili 'stored charge' grafa. Neke se stvari cak mogu i izmjeriti kapacitet metrom... Na zalost simulacijski modeli ovo generalno uopce ne modeliraju :(

Sto se ice predloga 1, usporedba malo jacih K176 (crveno) /J56 (plavo) iz iste serije lateralaca:

Alfet_matching.gif
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Sub sij 06, 2018 5:26 pm

ilimzn napisao:Kod tebe je prednost sto je stabilizirano napajanje pa ne moze doci do clippinga do samog dna valovitosti napajanja s obzirom da je nema :)
je li osciloskop nuliran kako treba, cini mi se da je malo asimetricni clipping (BTW nisam apsolutni protivnik toga, jer ima onih koji 'inzistiraju' i kad je pojacalo u hard clippingu, pa je bolje da asimetrija izbaci DC zastitu nego sa spale zvucnike a onda potencijalno i pojacalo).

S predstupnjevima do i ukljucivo driver bi sa stabiliziranim naponom se moglo taman podesiti da je gubitak u driveru plus Vgs ispod razine valovitosti napajanja izlaznog stupnja i dobio bio se isti ovakav odlican rezultat.

Sto se tice nelinearnosti kapaciteta, da, to je itekako slucaj. Nije tesko konceptualno shvatiti ako uzmes da je kapacitet prema kanalu poput varicap diode - efektivno se mijenja 'velicina' kanala pa time i kapacitet. Lateralci nisu ni izdaleka toliko zeznuti po tom pitanju kao klasicni HEXFET ali princip je isti. Sto se dogadja se moze naslutiti iz grafa kapaciteta ako je dat ili 'stored charge' grafa. Neke se stvari cak mogu i izmjeriti kapacitet metrom... Na zalost simulacijski modeli ovo generalno uopce ne modeliraju :(

Sto se ice predloga 1, usporedba malo jacih K176 (crveno) /J56 (plavo) iz iste serije lateralaca:

Alfet_matching.gif


Clipping nije asimetrican, nisam bas pazio na nuliranje osciloskopa.
Hvala za graf, mozda ce pomoci nekome, ja sam potrosio sve lateralce koje sam imao.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Sub svi 26, 2018 10:25 am

Konacno sam zavrsio trkanalna pojacala za Orion zvucnike. Koristim sest CFA HEXFET pojacala, po tri u svakoj kutiji i po jedan PS regulator.
Vanjsaka manja kutija je elektronska analogna trokanalna Linkwitz Orion skretnica napajana mojim shunt regulatorom (koristen u GainWire mk3).

IMAG2609.jpg


IMAG2611.jpg


IMAG2612.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la yoke » Sub svi 26, 2018 1:56 pm

ljepo :mrgreen:

daj jos fotki pojacala :mrgreen:

koristis speakone (neutrik) kao konekciju pojacala i zvucnika ?

trebam si uzeti nesto za 6kanala...a nikako da se odlucim sta da kupim...
na starim pojacalima sam imao konektore od cardasa, bakrene buksne, koje s vremenom dobiju patinu...
uglavnom sve sto gledam dodje me skuplje od pojacala :lol:
pa mi se ne daje lova za to...
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la Master of disaster » Sub svi 26, 2018 11:48 pm

dadod napisao:Konacno sam zavrsio trkanalna pojacala za Orion zvucnike. Koristim sest CFA HEXFET pojacala, po tri u svakoj kutiji i po jedan PS regulator.
Vanjsaka manja kutija je elektronska analogna trokanalna Linkwitz Orion skretnica napajana mojim shunt regulatorom (koristen u GainWire mk3).

IMAG2609.jpg


IMAG2611.jpg


IMAG2612.jpg


TF, TF, TF!
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la tom_hifi » Ned svi 27, 2018 7:18 am

Bogme da, pogotovo ako bude u Zagrebu sljedeće godine!

Damire, ovo izgleda super, šteta što prije nije bilo gotovo da mogu čuti. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5308
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Ned svi 27, 2018 8:16 am

tom_hifi napisao:Bogme da, pogotovo ako bude u Zagrebu sljedeće godine!

Damire, ovo izgleda super, šteta što prije nije bilo gotovo da mogu čuti. :)


Pa uvijek možeš svratiti i poslušati.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Ned svi 27, 2018 12:14 pm

yoke napisao:ljepo :mrgreen:

daj jos fotki pojacala :mrgreen:

koristis speakone (neutrik) kao konekciju pojacala i zvucnika ?

trebam si uzeti nesto za 6kanala...a nikako da se odlucim sta da kupim...
na starim pojacalima sam imao konektore od cardasa, bakrene buksne, koje s vremenom dobiju patinu...
uglavnom sve sto gledam dodje me skuplje od pojacala :lol:
pa mi se ne daje lova za to...


Pojačalo ima tri ulaza označena W(bas) M (srednji) i T (visoki). Koristio sam XLR connector za srednje da ne dođe do krivog spajanja, visokotonac ima serijski zaštitni polipropilenski kondenzator od 47 uF pa zamjena basa i visokih neće spaliti visokotonce.
Izlaz za bas ide preko normalnog banana terminala a srednji i visiki preko speakna s četiri kontakta.
Analogna elektronska skretnica se napaja iz pojačala.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju