CFA-izlazna pojačala

CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Pon tra 21, 2014 11:17 am

Na stranici #79 dodani gerberi za PS Regulator i 100W CFA zadnja revizija.


Ovo je tema koja se vec dosta dugo drzi na jednom inozemnom diy forumu. Mislim da je interesantna I da bi tu moglo dobro diskutirati o rjrsenima I predlagati drugacija ili nova.
Ja cu to pokazati tri moja izlazna pojacala koja su za sada samo simulirana.
CFA - Current Feedback Amplifier(pojacalo sa strujnom negativnom vezom)

Prvo pojacalo je dosta jednostavno(tu se mnogi nece sloziti samnom), koristi tranzistore u ulaznom stupnju I lateral mosfetove u izlazu.
Kompenzacija je kombinacija OIC(output inclusion compensation, ili kako neki zovu cisti Cherry) I Miller compenzacije.
Evo seme:

100W-TIS-ef-TPC-OIC-LMOS-2-DCservo-CCS-15V-sch.jpg


Pojacanje gdje se moze vidjeti da je fazni pomak vrlo mali u cijelom audio podrucju, 2,35 stupnja kod 20 kHz.

100W-TIS-ef-TPC-OIC-LMOS-2-DCservo-CCS-15V-Gain-2.jpg


Damir
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: dadod; Ned stu 14, 2021 11:45 am; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Pon tra 21, 2014 11:41 am

Ovo koristi komplementartne jfetove u ulaznom dijelu I jos je jednostavnije, ali ima nesto veca izoblicenja. Kompenzacija je vrlo slicna prvom pojacalu.

100W-efTIS-JFET-TPC-OIC-LMOS-2-DCservo-sch.jpg


Ovo je pojacanje .

100W-efTIS-JFET-TPC-OIC-LMOS-2-DCservo-GAIN1.jpg


Ovo je Loop Gain ili velicina negativne povratne sprege.

100W-efTIS-JFET-TPC-OIC-LMOS-2-DCservo-LG.jpg


a ovo raspodjela harmonica kod 1 W na 8 ohma opterecenja.

100W-efTIS-JFET-TPC-OIC-LMOS-2-DCservo-FFT-1Wb.jpg


Damir
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Pon tra 21, 2014 12:05 pm

Ovo bi trebalo biti najbolje od tri izlazna pojacala, koristi samo bipolarne tranzistore. Ulazni stupanj daje pojacanje I koristi konfiguraciju iz GainWire mk2 pretpojacala, a izlazni stupanj je triple da bi se dobila visoka ulazna impedancija(izlatnog stupnja ili bafera) I time smanilo opterecenje ulaznog stupnja(a time I izoblicenje) koji je na to dosta osjetljiv. Koristi se OIC I shunt kompenzacija. Pojacalo ima vrlo niska izoblicenje, I vrlo je stabilno(prema simulaciji). Koristi se DC servo spojeno na neubicajen nacin koji bi trebao smanjiti utjecaj DC serva na niskofrekventna izoblicenja. Na isti nacin DC servo je spojen u prvom pojacalu dok je u drugom spojen klasicno na inverirani ulaz zjedno s negativnom povratnom spregom.

120W-CFA-triple-OIC-shunt-GainWireVAS-15V-DCservo-CCS-1-sch.jpg


Loop Gain.

120W-CFA-triple-OIC-shunt-GainWireVAS-15V-DCservo-CCS-1-LG.jpg


Pojacanje


120W-CFA-triple-OIC-shunt-GainWireVAS-15V-DCservo-CCS1-Gain.jpg


Izoblicenje kod 50 W

120W-CFA-triple-OIC-shunt-GainWireVAS-15V-DCservo-CCS-1-FFT-50W.jpg


Izoblicenje kod 1 W

120W-CFA-triple-OIC-shunt-GainWireVAS-15V-DCservo-CCS-1-FFT-1W.jpg


Damir
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Pet tra 25, 2014 12:38 pm

Ovo bi trebala biti stampana plocica za prvo pojacalo, jos trebam jedamput provjeriti sve spojeve.
Inace bas nema nikakovih komentara, pa pretpostavljam da ili nema prigovora(prijedloga) ili nema interesa!!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la audio kutak » Pet tra 25, 2014 12:41 pm

obzirom kako si stavio izlazne na pločicu, na koji će to način biti montirano na hladnjaku, tj. kakav hladnjak
si predvidio za to?
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Pet tra 25, 2014 1:44 pm

audio kutak napisao:obzirom kako si stavio izlazne na pločicu, na koji će to način biti montirano na hladnjaku, tj. kakav hladnjak
si predvidio za to?

U stvari ovo nije najbolje poslozen layout, moglo bi puno bolje, recima sva cetiri izlazna mosfete u liniji.
Ovdje sam ogranicen postojecom kutijo I hlanjakom. Davno sam napravio dva mofet pojacala svaki sa po tri kanala(mislio sam koristiti za aktivne zvucnike) prema 80 W moshet od JLH i tamo su slicno poslozene plocice. Ideja je da jedno pojacalo prepravim u CFA koristeci postojece napajanje koje je stabilizirano s 2 x 50 V za ulazni dio I 2 x 55 V za izlazni.
Cetiri izlazna mofeta idu zajedno s plocicom na alu kutnik 80 x 40 mm debljine 4 mm, koji je onda zaserafim uzom stranom(40 mm) na hladnjak. Tako su napravljene i JLH plocice i nisam imao problema s hladjenjem.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la tubeman » Pet tra 25, 2014 1:53 pm

Nije da nema interesa, ali nekako se nema povjerenja u nenapravljene simulirane uređaje.
Napravi ti lijepo te pločice, polotaj dijelove, ne treba čak niti kutija.
Stavi na instrumente, spoji na izvor i kutije, uključi uhomjere i daj svoju (barem subjektivnu) procjenu.
Mnogi kažu da je to bez veze jer instrumenti ne mjere "sinergiju", "stage", "fluidnu i plivajuću envelopu oko vodiča" i sl.
To stoji, ali mogu izmjeriti frekventni opesg, snagu, osjetljivost, šum, izobličenja, dati spektralnu sliku i koješta drugo što sigurno utječe na rezultat.
Ako ništa drugo, onda barem znamo na što treba obratiti pažnju, i o čemu ne treba misliti.
Ako to nije u granicama, onda možemo badava govoriti da to "odlično svira".

Za to nisu potrebni neki specijalni uređaji.
Dovoljan je osciloskop, neki generator funkcija i mjerni instrument.
Ovako,i iz simulatora izlaze savršene slike i grafikoni, frekventni propusti, nivoi šuma, izobličenja itd. koji izazivaju strahopoštovane.
A stvarnost može biti nešto sasvim drugo. I u jednu stranu i u drugu.
Simulator barata sa savršenim komponentama (i one su aproximativne) , naponima i ostalim veličinama koje u prirodi NE POSTOJE.
Toga smo sigurno svi svjesni :(

Zato nema puno komentara.
Ilimzn vjerojatno nema niti vremena niti živaca komentirati baš svaku šemu, pogotovo ako od toga nema neke koristi (ne on :) ).
Uostalom, sve je već napisao, i koga zanima lako će pronaći i primijeniti na konkretni slučaj.
Sve ostalo je "u knjigama" :)

Zato čekamo stvarno pojačalo, i u tom slučaju će sigurno biti komentara i pitanja.
Ovako je teško pratiti svaki tjedan neku novu šemu koju nitko nije čuo.
Nadam se da nisam ispao negativan (uopće mi nije bila namjera, dapače, želio bih da ovo ne ispadne kritika već da se shvati vrlo afirmativno), ali obzirom na to da je sve više nervoze i osjetljivosti na forumima stalno moram vagati riječi.
Dakle, komentar je : "Jako dobro i čestitke na trudu", i pitanje: "kada će prsvirati?"
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la tom_hifi » Pet tra 25, 2014 2:17 pm

Ja se beziciram za beta testera. :) Vrlo rado ću pomoći.

Edit:

Dadod ima zaista odličnih uradaka i svakako me je pridobio. Iz tog razloga napravit ću Gainwire MKII preamp, a dalje ćemo vidjeti.

No, objektivna kritika se može dati tek onda kad se nešto sluša u vlastitom sistemu. To nije stalno moguće, no, time se postižu najbolji rezultati.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Pet tra 25, 2014 2:35 pm

tubeman napisao:Nije da nema interesa, ali nekako se nema povjerenja u nenapravljene simulirane uređaje.
Napravi ti lijepo te pločice, polotaj dijelove, ne treba čak niti kutija.
Stavi na instrumente, spoji na izvor i kutije, uključi uhomjere i daj svoju (barem subjektivnu) procjenu.
Mnogi kažu da je to bez veze jer instrumenti ne mjere "sinergiju", "stage", "fluidnu i plivajuću envelopu oko vodiča" i sl.
To stoji, ali mogu izmjeriti frekventni opesg, snagu, osjetljivost, šum, izobličenja, dati spektralnu sliku i koješta drugo što sigurno utječe na rezultat.
Ako ništa drugo, onda barem znamo na što treba obratiti pažnju, i o čemu ne treba misliti.
Ako to nije u granicama, onda možemo badava govoriti da to "odlično svira".

Za to nisu potrebni neki specijalni uređaji.
Dovoljan je osciloskop, neki generator funkcija i mjerni instrument.
Ovako,i iz simulatora izlaze savršene slike i grafikoni, frekventni propusti, nivoi šuma, izobličenja itd. koji izazivaju strahopoštovane.
A stvarnost može biti nešto sasvim drugo. I u jednu stranu i u drugu.
Simulator barata sa savršenim komponentama (i one su aproximativne) , naponima i ostalim veličinama koje u prirodi NE POSTOJE.
Toga smo sigurno svi svjesni :(

Zato nema puno komentara.
Ilimzn vjerojatno nema niti vremena niti živaca komentirati baš svaku šemu, pogotovo ako od toga nema neke koristi (ne on :) ).
Uostalom, sve je već napisao, i koga zanima lako će pronaći i primijeniti na konkretni slučaj.
Sve ostalo je "u knjigama" :)

Zato čekamo stvarno pojačalo, i u tom slučaju će sigurno biti komentara i pitanja.
Ovako je teško pratiti svaki tjedan neku novu šemu koju nitko nije čuo.
Nadam se da nisam ispao negativan (uopće mi nije bila namjera, dapače, želio bih da ovo ne ispadne kritika već da se shvati vrlo afirmativno), ali obzirom na to da je sve više nervoze i osjetljivosti na forumima stalno moram vagati riječi.
Dakle, komentar je : "Jako dobro i čestitke na trudu", i pitanje: "kada će prsvirati?"


Slazem se sa svime sto si rekao osim tvojeg misljenja o simulatoru. Simulator daje toliko tocne resultate koliko su dobri modeli komponenata, narocito poluvodica. Profesionalci imaju dustup do mnogo boljih modela ali I nama su dostupni dosta dobri modeli sa svim vaznim parametrima za simulirati audio pojacala. Simulator ne barata sa savrsenim komponentama vec komponentama koje imaju parameter stvarnih, i to je ono u cemu se ne slazem s tobom. Naravno utjecaj kako je poslozena stampa na plocici je svojevrsno umjeca od kojeg sam jos daleko, ali preko raznih foruma I komentara pokusavam nauciti, nije dovoljno samo tocno spojiti komponente.
Nadam se da cu u skoroj buducnosti sastaviti ovo pojacalo i cuti kako svira, dosta sam siguran da simulacija pokazuje dosta dobro kakovo ce biti pojacalo, naravno izoblicenja ce biti visa nego simulirana ovisno o rasipnim capacitetima I induktivitetima, utjecaju smetnji iz bliskih vodova.
Nadao sam se komentarima o upotreblenoj frekventnoj kompenzaciji, jer je to podrucje koje najvise utjece na zavrsni rezultat, a to je puno razlicitih misljenja. Ja se na primjer ne slazem s D. Self-om da kompenzacija koja obuhvaca izlazni stupan(output inclusive compensation)j je u praksi nestabilna. Vjerovatno je to tocno za VFA ali mislim da se CFA moze izvesti na taj nacin.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Sub stu 29, 2014 5:55 pm

Konacno sam narucio izradu stampane plocice za 120W CFA lateral mosfet pojacala.
Sema je ovo:

129W-LMOSFET-VAScapoverres-OIC-sch.jpg


a ovo je stampana plocica:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju