CFA-izlazna pojačala

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Sri stu 29, 2017 7:47 pm

aparatusonitus napisao:Thx, imaš još jedan mail...a i trebat će mi najvjerojatnije pomoć oko simulacije jer odavno nisam radio nitša u simu pa sam zaruzinavio, a i godine su tu :(

dadod napisao:Koliko se sjecam ja nisam u BOMu naveo 2SA1360Y/2SC3423Y vec 2SA1381E/2SC3503E ili KSA/KSC varianta iako mislim da bi dobro radili i ovi koje si ti naveo.


Je, u pravu si stoje 2SA1381E/2SC3503E, a ja sam sve ćoraviji što sam stariji + nisu mi u kutiji kita kao olakšavajuća okolnost. :lol:

dadod napisao:Zasto mislis da nisu dobri za drivere? Struja kroz drivere je samo oko 17 mA i rade odlicno. Ove koje si ti naveo za drivere mislim da nisu bolji jer imaju visi Cob (30 pF) i pokvarili bi Loop Gain kod 20 kHz. Ako imas spice modele za njih probaj simulirati.


Po mojim kriterijima 2SA1381E/2SC3503E i dalje spada u odlične VAS tranzistore ali ne i u dobre drivere. Ima jedno dobro staro pravilo kojeg se držim a glasi: Ne postoji dobar VAS tranzistor koji jeistovremeno dobar driver, kao što ne postoji dobar driver koji je istovremeno dobar VAS tranzistor. Kao nekakav minumum driver u TO-126 kučitu koji bih preporučio je Fairchild KSA1220A/KSC2690A, KEC KTA1220A/KTC2690A ili First Silicon FTA1220A/FTC2690A uz adekvatno hlađenje.

Cob po meni nije parametar od presudne uloge za driver (mada će se svakako narušiti loop gain pri 20kHz kao što si naveo), ono što je meni bitno su strujne mogućnosti drivera pogotovo kad tjeramo M-fet i njegove parazitne nelinearne kapacitete + što imamo CFA strukturu gdje idemo na brzinu. M-fetovi koji se tipično koriste u ovom ampu su brzine reda ~ 600MHz (iako mi svakako nećemo ni doći blizu toga), ali govori o tome za što su sposobni ako ispred njih postoji strujno sposoban driver koji može puniti i prazniti parazitne kapacitete M-fetova pogotovo pri velikim razinama izlaznog signala pri reaktivnom teretu.

Zbog toga sto sam koristio ove tranzistore za drivere, koristio sam jedan komplementarni par da ganja dva para izlaznih mosfetova a za 200W pojacalo ostaje jednako samo onda ima jos jedna takova kombinacija. Rezultat je odlican sto su pokazala mjerenja (Richard Marsh).
Tradicionalno ti tranzistori se ne koriste za drivere, ali ja ne drzim puno do takove tradicije, oni idu dobro do 60- 70 mA i mislim da su ovdje bolji neko uobicajeni driveri. Kad sam koristio izlazni triple i BJTove koristio sam uobicajene drivere MJE15032/15033 ali ovdje su bolji ovi VAS tranzistori.
Ti odluci pa vidi.

By the way, radim na pojacalu (SMD) gdje necu koristiti ove jako tesko nabavljive tranzistore, ali to je onda drugacije pojacalo, koristi current conveyor za ulazni dio i onda mogu koristiti mosfet drivere cak i BJT s vecim Cob. Ops ce biti slican diamond configuraciji ali malo drugaciji, nesto sto jos nisam vidio nigdje drugdje.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la s@ki » Sri stu 29, 2017 9:56 pm

Hmm...nesto hereticno sa stvarno malim dijelovima...tempting :)
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la aparatusonitus » Sri stu 29, 2017 10:44 pm

dadod napisao:Zbog toga sto sam koristio ove tranzistore za drivere, koristio sam jedan komplementarni par da ganja dva para izlaznih mosfetova a za 200W pojacalo ostaje jednako samo onda ima jos jedna takova kombinacija. Rezultat je odlican sto su pokazala mjerenja (Richard Marsh).
Tradicionalno ti tranzistori se ne koriste za drivere, ali ja ne drzim puno do takove tradicije, oni idu dobro do 60- 70 mA i mislim da su ovdje bolji neko uobicajeni driveri. Kad sam koristio izlazni triple i BJTove koristio sam uobicajene drivere MJE15032/15033 ali ovdje su bolji ovi VAS tranzistori.
Ti odluci pa vidi.


Jasno je ko dan iz mjerenja da tvoje pojačalo besprijekorno radi što mjerenja i potvrđuju, eto radi se samo o osobnom odabiru. Ukoliko mi kinezi isporuče originale mogu ti poslati par komada da probaš.

dadod napisao:By the way, radim na pojacalu (SMD) gdje necu koristiti ove jako tesko nabavljive tranzistore, ali to je onda drugacije pojacalo, koristi current conveyor za ulazni dio i onda mogu koristiti mosfet drivere cak i BJT s vecim Cob. Ops ce biti slican diamond configuraciji ali malo drugaciji, nesto sto jos nisam vidio nigdje drugdje.


Interesantno, i ja sam u ovoj pošiljci (između ostalog što ide kroz rupu :mrgreen: ) pokupio hrpu raznih smd bjt-a, single, duple npn, duple pnp, i duple npn/pnp sve Infineon/Siemens :dance:

Radujem se tvom novom pojačalu, jer što god bilo imati će :o faktor.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la joe dalton » Čet stu 30, 2017 11:02 am

aparatusonitus napisao:Dado, možeš li mi poslati asc file od 100W M-fet verzije...želim provjeriti par stvari, thx.

@ostalima koji rade/imaju gore navedenu varijantu...gdje ste uzimali 2SA1360Y/2SC3423Y u grupnoj kupovini? Parovi koje sam ja dobio u yoksimovom kitu mi ne ulijevaju povjerenje, pa sam naručio nove kod joshvi na diyaudio.com forumu. Isto tako BC550C/BC560C u kitu su iz CDIL-a, pa sam iste zamjenio s ON Semi(Motorola) varijantama koje sam imao u ammo pakiranju u 100-tinama. Za drivere izlaznih M-fetova 2SA1360Y/2SC3423Y nisu pogodni (odličan VAS tranzistor, ali kao driver njet) pa sam išao u nabavku KEC KTA968A/KTC2238A KEC = 2SA968A/2SC2238A Toshiba s tim da će se isti morati okrenuti za 180° na pločici.

Ne znam od koga je Yoke kupio dijelove, ali mi smo u GB kupovali 2SA1360Y/2SC3423Y kod BG-electronics. Ima tu u temi negdje na 22 str.
Što znači da ti ne ulijevaju povjerenje i zašto? Jesi li ih mjerio?

Ne znam otkuda su BC550C/BC560C. U GB smo kupovali BC549C/559C sa TME.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la dadod » Čet stu 30, 2017 11:32 am

joe dalton napisao:
aparatusonitus napisao:Dado, možeš li mi poslati asc file od 100W M-fet verzije...želim provjeriti par stvari, thx.

@ostalima koji rade/imaju gore navedenu varijantu...gdje ste uzimali 2SA1360Y/2SC3423Y u grupnoj kupovini? Parovi koje sam ja dobio u yoksimovom kitu mi ne ulijevaju povjerenje, pa sam naručio nove kod joshvi na diyaudio.com forumu. Isto tako BC550C/BC560C u kitu su iz CDIL-a, pa sam iste zamjenio s ON Semi(Motorola) varijantama koje sam imao u ammo pakiranju u 100-tinama. Za drivere izlaznih M-fetova 2SA1360Y/2SC3423Y nisu pogodni (odličan VAS tranzistor, ali kao driver njet) pa sam išao u nabavku KEC KTA968A/KTC2238A KEC = 2SA968A/2SC2238A Toshiba s tim da će se isti morati okrenuti za 180° na pločici.

Ne znam od koga je Yoke kupio dijelove, ali mi smo u GB kupovali 2SA1360Y/2SC3423Y kod BG-electronics. Ima tu u temi negdje na 22 str.
Što znači da ti ne ulijevaju povjerenje i zašto? Jesi li ih mjerio?

Ne znam otkuda su BC550C/BC560C. U GB smo kupovali BC549C/559C sa TME.


Dobri su i 2SA1360Y/2SC3423Y samo neznam za BG-electronics, nisam tamo nasao ove tranzistore. BC549C/559C su OK nesto veci sum nego BC550C/BC560C ali za izlazno pojacalo nije bitno, i ja sam ih koristio.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la aparatusonitus » Čet stu 30, 2017 12:01 pm

joe dalton napisao:Ne znam od koga je Yoke kupio dijelove, ali mi smo u GB kupovali 2SA1360Y/2SC3423Y kod BG-electronics. Ima tu u temi negdje na 22 str.
Što znači da ti ne ulijevaju povjerenje i zašto? Jesi li ih mjerio?


Fontovi i oznake na komp. parovima nemaju veze jedan s drugim, iako to ne mora nužnu značiti da su fake, barem jedan od njih jer je Toshiba s godina to mijenjala, ali meni dovoljno da mi se lijeva obrva podigne. Proveo sam osnovno mjerenje fFE i Vbena DVM pri I=1m/Vce=3V i tu sve štima.

joe dalton napisao:Ne znam otkuda su BC550C/BC560C. U GB smo kupovali BC549C/559C sa TME.


BC550C/BC560C koji su stigli do mene su CDIL, BC546C/BC556C su Philips.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la aparatusonitus » Čet stu 30, 2017 12:29 pm

dadod napisao:Zbog toga sto sam koristio ove tranzistore za drivere, koristio sam jedan komplementarni par da ganja dva para izlaznih mosfetova a za 200W pojacalo ostaje jednako samo onda ima jos jedna takova kombinacija. Rezultat je odlican sto su pokazala mjerenja (Richard Marsh).
Tradicionalno ti tranzistori se ne koriste za drivere, ali ja ne drzim puno do takove tradicije, oni idu dobro do 60- 70 mA i mislim da su ovdje bolji neko uobicajeni driveri.


Pogledao sam još jednom DS za KSA1381/KSC3503 i vidio da su u neizoliranom TO-126 (a ja sam ih zamišljao obučene :mrgreen: ) i SOA za zadane uvjete i čini se da je tvoj izbor odličan.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la aparatusonitus » Čet stu 30, 2017 7:00 pm

Pogledao u svojoj arhivi x-ref za 2SA1381/2SC3503, konzultirao datasheete, pogledao što je dostupno, izgleda kao original i prihvatljive cijene...kocka pala Sanyo 2SA1480E/2SC3790E.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la aparatusonitus » Pet pro 01, 2017 7:36 pm

Nisam siguran da li je to samo bug kod mene, ali upće ne mogu preko kartice edit simulation cmd. promjeniti ono što stoji za transient analizu pa mi tako stoji za:

tranzient .tran 0 {simtime} {dlytime} {timestep}
AC .ac 0 {simtime} {dlytime} {timestep}
DC sweep .dc 0 {simtime} {dlytime} {timestep} itd.

uvijek ponavlja isto za bilo koju analizu...što da radim?

Q: Čemu služe C31/C32 (680pF) na bazama Q33/Q34?
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CFA-izlazna pojačala

PostPostao/la Edison » Pet pro 01, 2017 10:11 pm

aparatusonitus napisao:Q: Čemu služe C31/C32 (680pF) na bazama Q33/Q34?


Ti smanjuju izoblicenja na visokim frekvencijama. Radi i bez njih. Ja ih jedno vrijeme nisam imao, a kad sam ih stavio, meni radi isto...
I ne, ne bih se ja nikad dosjetio cemu sluze, nego mi svojedobno rekao dado... ;)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5684
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju