sub pretpojačalo

sub pretpojačalo

PostPostao/la flega » Pon sij 02, 2017 11:39 pm

Prije skoro godinu dana sam započeo izradu radio/media centra koji bi zabavljao ukućane i goste a isti se nalazi u mojoj trpezariji/kuhinji. Izvor zvuka je RaspberryPi Zero koji preko DAC-a daje signal koji se pojačava i šalje preko zvučnika u uši. Do neki dan su zvučnici bili ovi koje je Zmajz napravio. Uz njih je korištena i zatvorena kutija 14l sa Dynavox driverom. To je sve zvučalo vrlo ok za moje skromne potrebe.
Ovo je nevješta blok shema gore opisanog:
audio.png

Dakle, izvor signala je spojen na sub pretpojačalo koje ima tri pota: frekvencija suba, level suba i ukupan volume. Izlaz za sub je spojen na pojačalce za sub a na njega spomenuti Dynavox. Non-sub izlaz je spojen na još jedan stereo pot a onda na pojačala za male zvučnike. E, sad, sve bi bilo ok da je to kako u opisu pretpojačala piše ali nije. Naime prva dva pota rade gotovo identično, meni se čini da mjenjaju samo level suba a ne i frekvenciju. Uglavnom, sa Zmajz zvučnicima i basom u kutiji to se dalo nekako podesiti da svira ok.
No, u međuvremenu sam zgotovio Vifantastisch zvučnike i spojio njih umjesto Zmajzovih i odspojio bas. To je radilo fino, ne preglasan bas, taman za slušanje dok kuhaš/pričaš/pijuckaš. Malo sam pratio temu na wifi.de forumu pa sam vidio sa postoje i sateliti sa VIFA driverima. Pitao Zmajza kakve bi bile zatvorene kutije sa Visatonom FRS8M i napravio male kutijice od kapa ploča volumena 1.3l. Zgodno izgleda na zidu a ima više visokih nego veći brat. No, sad je gotovo nemoguće podesiti predpojačalo :? Kako god pomaknem potove ovaj mališa previše vrišti a bas nekako nesuvislo mumlja. Problem je što zapravo ne mogu podići frekvenciju basa da nadopuni mališu.
Pa ako je itko izdržao i pročitao ovo do kraja i ima neku ideju kako napraviti/kupiti filter/predpojačalo kojem bi se mogla podesiti frekvencija u ovom mom setupu ili ako ima neki drugi savjet a nije mu mrsko tipkati...zahvaljujem!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: sub pretpojačalo

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto sij 03, 2017 12:46 am

Evo jedan link na kojemu bi mogao naći nekakvu aktivnu skretnicu za tvoj sistem http://sound.whsites.net/projects.htm

Također imam jedan drugi prijedlog koji je više DIY. Koliko vidim na linku filter je napravljen sa ne5532 i piše lijepo da frekvencija subwoofer dijela se može podesiti do 300Hz. E sada tu bi trebao stupiti na snagu malo reverse engineering(ili ako imaš električnu šemu oonda je lakše) pa podesiti skretnicu da paše trenutačnim zvučnicima, treba malo googlati da se nađe proračun low pass filtera za opampove ali to ne bi trebao biti problem.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: sub pretpojačalo

PostPostao/la Zmajz » Uto sij 03, 2017 3:57 am

Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: sub pretpojačalo

PostPostao/la yoke » Uto sij 03, 2017 11:25 am

ako budes sam radio, onda gledaj da uz sve prethodno imas i mogucnost stelanja faze od 0-180 ili slicno
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: sub pretpojačalo

PostPostao/la flega » Uto sij 03, 2017 11:49 am

Khadgar2007 napisao:Evo jedan link na kojemu bi mogao naći nekakvu aktivnu skretnicu za tvoj sistem http://sound.whsites.net/projects.htm" target="_blank

Također imam jedan drugi prijedlog koji je više DIY. Koliko vidim na linku filter je napravljen sa ne5532 i piše lijepo da frekvencija subwoofer dijela se može podesiti do 300Hz. E sada tu bi trebao stupiti na snagu malo reverse engineering(ili ako imaš električnu šemu oonda je lakše) pa podesiti skretnicu da paše trenutačnim zvučnicima, treba malo googlati da se nađe proračun low pass filtera za opampove ali to ne bi trebao biti problem.


Mislim da ta skretnica ne radi kako je opisano, zvuk se mijenja identično kad se bilo koji od prva dva pota pomiču. Dakle, ako vrtim prvi a drugi stoji na jednom mjestu zvuk će se mijenjati isto kao i da vrtim drugi a prvi stoji na jednom mjestu :)
Osim toga, kad su oba pota okrenuta na minimum iz zvučnika se čuje neki zvuk i to gotovo cijeli pojas. Uglavnom mislim da bi bilo totalno gubljenje vremena pokušavati modificirati taj sklop, treba napraviti ili kupiti neki drugi. Zmajz je dao link na projekat sa iste stranice koju si naveo i mislim da ću to pokušati napraviti
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: sub pretpojačalo

PostPostao/la flega » Uto sij 03, 2017 11:51 am

yoke napisao:ako budes sam radio, onda gledaj da uz sve prethodno imas i mogucnost stelanja faze od 0-180 ili slicno


Uf, ovo dodatno komplicira stvar. Radi se o nezahtjevnom projektu, misliš li da mi je to potrebno?
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: sub pretpojačalo

PostPostao/la flega » Uto sij 03, 2017 11:54 am

Zmajz napisao:http://sound.whsites.net/project148.htm" target="_blank


Ok, napravio bi samo onaj Basic State-Variable Filter Circuit. Uz njega mi treba i napajanje pošto ja imam samo DC +-. A nisam baš vješt u modifikaciji shema i projektiranju pločica :oops:
flega
 
Postovi: 178
Pridružen: Uto pro 29, 2015 11:43 pm
Lokacija: Vinkovci

Re: sub pretpojačalo

PostPostao/la yoke » Uto sij 03, 2017 12:27 pm

flega napisao:
yoke napisao:ako budes sam radio, onda gledaj da uz sve prethodno imas i mogucnost stelanja faze od 0-180 ili slicno


Uf, ovo dodatno komplicira stvar. Radi se o nezahtjevnom projektu, misliš li da mi je to potrebno?


ne znam gdje ce ti stajati ''sub''
ako je ispred ili iza satelita, a zelis da ti se fino poravna sa ''satelitima'' onda bi ovo trebao imati...
ali radit ce i bez tog...
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: sub pretpojačalo

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto sij 03, 2017 3:25 pm

flega napisao:Ok, napravio bi samo onaj Basic State-Variable Filter Circuit. Uz njega mi treba i napajanje pošto ja imam samo DC +-. A nisam baš vješt u modifikaciji shema i projektiranju pločica :oops:


Mogu ti ja dizajnirati i napraviti PCB ako hoćeš,za detalje možemo na PM.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: sub pretpojačalo

PostPostao/la Zmajz » Uto sij 03, 2017 3:52 pm

Khad, baci se na posao, meni trebaju dvije takve pločice (za sad).
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju