Quad 405, moja verzija

Quad 405, moja verzija

PostPostao/la Edison » Čet tra 20, 2017 12:27 am

Quad 405 je prilicno poznato pojacalo u povijesti audio uredjaja. Bilo je na trzistu od 1976. do 1993. godine. Konstruktor mu je Peter Walker, a koristi za ono vrijeme inovativnu "current-dumping" tehnologiju. Radi se o pojacalu snage 100W s karakteristicnim hladnjakom s prednje strane. Kad se pojavilo, s kolegama srednjoskolcima mastao sam kao bi lijepo bilo imati takvo pojacalo, ali sredstva to tada nisu dozvoljavala.

Pojacalo se tijekom zivotnog vijeka stalno unaprijedjivalo pa postoji nekih 10 verzija, a jedna od njih je bila znacajnija kad je pojacalo dobilo u imenu rimski broj dva, Quad 405-II. Meni je postalo inetesantno kad sam vidio da Kinezi prodaju plocice i kitove (plocice i dijelovi) na ebayu za nevelik novac. Hajd'mo probat ostvarit zelju iz mladosti... :) Nije mi bila zelja kupiti polovno pojacalo, mada ih ima i nisu preskupa, zelio sam napraviti nesto slicno, po svome, ali da podsjeca na Quad 405. Pokupio sam s neta service manual, uspustva, sve dostupno o servisiranju i modificiranju, hrpu papira isprintao i proucio. Koga zanima dovoljno je u trazilicu upisati Bernd Ludwig i Keith Snook i imat ce sto proucavati danima...

Stigao i kineski kit. Ja sam bez puno razmisljanja uzeo od najpovoljnijeg prodavca i interesantno da je stigao par vec zalemljenih plocica. Vise bih volio da je bilo u rinfuzi pa da sam zalemim, ali nisam pravo ni gledao podatke na ebayu. OK, skinuo sam izlazne tranzistore i nasao odgovarajuce hladnjake, morao sam provjeriti koliko se to pojacalo uopce grije. To nisam znao, a bitno je za izbor hladnjaka i konstrukciju kucista. I evo plocica na privremenim hladnjacima...

Q405-316.jpg


Q405-320.jpg


No trebalo je i napajanje. Znao sam da ce trebati veci toroid i hrpica kondenzatora. Ja nisam htio stedjeti kao poslovicni Englezi. Kad je beg bio cicija? :-) Upravo tada je kolega s posla naso na ebayu neko switchersko napajanje +/-50V, 800W (realnije je da kontinuirano moze davati 200W), a nije bilo bilo ni veliko, ni tesko. Posudio ga da vidim hoce li praviti smentnje pojacalu, drugim uredjajima, a posebno tuneru. I potjeralo ono pojacala, napon stabilan, smetnje ne radi, pojacala sviraju... Prosao switcher. Narucio i ja jednog, ali +/-45V. Quad originalno radi na +/-50V, ali ja sam zelio malo nizi napon. Stiglo i moje napajanje. Odlucio sam sloziti kuciste s malo vecim hladnjacima, probno, da vidim kako stvar svira, i isplati li se dalje istrazivati...

Q405-455.jpg


Q405-456.jpg


U medjuvrenau sam narucio jos jedan nesastavljen kit jer sam odlucio malo vise modificirati pojacalo. I ovdje imamo na fotografiji sastavljeno originalno pojacalo (Kineska verzija), par praznih plocica i switchersko napajanje +/-45V.

Q405-460.jpg



Odmah da napomenam da Kinezi koriste prilicno staru verziju pojacala. Na nekoj listi od 10 verzija, kinesko bi bilo priblizno treca verzija.

Na jednu stranu se montira napajanje...

Q405-462.jpg


Q405-464.jpg


a na drugu zastita za zvucnike. Bez toga ne idem dalje, jer ne znam kako se napajanje i pojacalo ponasaju...

Q405-465.jpg


Q405-467.jpg


Q405-469.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Quad 405, moja verzija

PostPostao/la Edison » Čet tra 20, 2017 12:35 am

I evo slozenog kucista, jos samo fale plocice pojacala na hladnjacima.

Q405-471.jpg


Q405-473.jpg


A evo i pojacala montiranih...

Q405-478.jpg


Q405-479.jpg


Stvar je prosvirala. Plocice su slozene po "kineski". Pojacalo i napajanje rade stabilno, nema suma ni bruma, nikakvih problema. Zvuk je malo staromodan, zatvoreniji, povuceniji. Ustanovio sam da se pojacala griju jako malo, i da ne trebaju ovoliki hladnjaci. Sad kad smo culi kako radi "original", vrijeme je za modifikacije. Idemo u potragu za malo suvremenijim zvukom...

One prazne plocice popunjavam i modificiram prema preporukama prije spomenutih Ludwiga i Snooka. Dio komponeti je izmjenjen, neke su dodane, dosta ih uopce nije mi montirano, stavljeni su jaci i moderniji izlazni tranzistori.

Q405-484.jpg


Nakon modifikacija plocice djeluju poluprazne.

Q405-489.jpg


Q405-498.jpg


Dio modifikacija je i s donje strane...

Q405-491.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Quad 405, moja verzija

PostPostao/la Edison » Čet tra 20, 2017 12:40 am

Sad znam koliko se pojacala griju i odlucujem raditi kuciste "po svome", ali da ipak ima veze s izgledom 405. Koristim hladnjake koji su puno veci i ubjedljiviji nego na originalu, a pomazu im i dva dugacka i debela aluminijska L-profila. Bit ce ovo vrlo cvrsto i nece se ni smlaciti u radu... Evo sto se narezalo, izbusilo, isturpijalo...

Q405-501.jpg


Q405-503.jpg


Q405-504.jpg


... i kad se to poveze vijcima, evo shasije...

Q405-507.jpg


Q405-508.jpg


Q405-510.jpg


Q405-515.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Quad 405, moja verzija

PostPostao/la Edison » Čet tra 20, 2017 12:49 am

Jedan prijatelj saznao na kakvom tajnom projektu radim, i veli ima on 405 u kvaru vec dvije godine, stoji mu, a penzija mala pa se boji skupoce popravka. Velim mu da ga donese da pogledam. Sad vec znam kako to pojacalo radi... I evo i originala. Njegov je iz samih pocetaka, iz 1976., nesto malo je modificiran. Onaj koji je to radio znao je sto radi. No onaj koji ga je nekad rastavljao unistio je sve glave vijaka. Da bih ga uopce rastavio, morao sam sve rastavljati da bih dosao do nekih vijaka i finom turpijom im urezao kanal za odvijac da bih uopce mogao skinuti te vijke. Tko je unistio te vijke i takve ih montirao natrag, kompletni je idiot.

Evo mog "Quada" i na njemu originala.

Q405-520.jpg


A evo i fotografija plocica i unutrasnjosti originalnog pojacala.

Q405-531.jpg


Q405-532.jpg


Q405-533.jpg


Q405-534.jpg


Q405-535.jpg


Q405-537.jpg


Q405-539.jpg


Da skratim pricu, pojacalo sam osposobio. Kupio nove inox vijke i podloske, zamijenio skorenu termo pastu i slozio pojacalo. Svira. No pojacalo nema prekidac za ukljucenje. Englezi ga nisu predvidjeli. Kod jednog od testnih paljenja ostalo mi je pretpojacao u "pojacanom stanju" i kad sam na pojaclo spojio sve zice i utakao strujni kabel, iz zvucnika je zagrmilo i zapistalo (valjda malo jaci signal, mozda i koja oscilacija i prijelezne pojave pri paljenju) i odose meni visokotonci na KEF zvucnicma. Narucio nove iz Engleske preko domaceg zastupnika, i to me doslo 800 kn. Vlastita zamjena. A prijatelju sam naplatio 32 kn, koliko su me dosli novi vijci koje sam zamijenio u pojacalu... nekad se ne isplati servisirati, zato to i ne radim, osim prijateljima.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Quad 405, moja verzija

PostPostao/la Zmajz » Čet tra 20, 2017 1:13 am

I kako svira modificirana verzija??
Nekako mise ne dopada svičer, ali ajde...
Imao sam 405/33 kombinaciju od 79 do negdje 92, prva ljubav zaborava nema...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Quad 405, moja verzija

PostPostao/la Edison » Čet tra 20, 2017 1:16 am

Moje modificirano pojacalo u medjuvremenu radi bez problema... ali zvuk mi se ne svidja. Dobio sam zvuk modernih tranzistorskih pojacala, malo naporan, mrvicu nervozan. Vjerojatno sam "premodificirao". Vratit cu se pola koraka nazad i na "originalnim" kineskim plocicama radim samo dio ukupnih modifikacija. Evo paralelno obaju verzija modifikacija...

Q405-524.jpg


Q405-525.jpg


Ova "polumodifikacija" mi se zvucno vise svidja... Vjerojatno cu u buducnosti naruciti jos jedne plocice i pokusati sve skupa jos malo poboljsati, ali ovo za sad nije lose... :)

Ali tu nije kraj... Nije mi vrag dao mira i probam ja, tek reda radi, spojiti klasicno napajanje. Nadjem toroid koji nema bas dovoljno visok napon, ali prihvatljiv, i napajanje koje nema bas dovoljan kapacitet za par ovakvih pojacala... ma samo da probam. I radi bolje... mirnije, nema one mrvice nervoze koja se znala osjetiti. I sto sad? Kuciste gotovo, pojacalo lagano zbog onog switchera, svira lijepo... ali ta mrvica nervoze... :?

Nema druge, narucujem toroid od 300VA i set kondenzatora, greceve.... Ali to vise ne stane u moje vec gotovo kuciste. OK, idemo produbljivati kuciste, nove profile za "ramena"... Rezi, pili, brusi, busi, rastavi, sastavi... Muko moja...

Stigao toroid, "Noratel", danski proizvod. Vec dugo nisam vidio kvalitetnije i urednije namotan toroid. Slozio i kondenzatore. Za "ramena" shasije sad sam uzeo jos jace L-profile, sad je shasija ko tenk. I evo nove situacije u kucistu...

Q405-670.jpg


Q405-671.jpg


Kad sam vec slagao nekoliko puta plocice i napravio tri kucista, red je da nacrtam i limove za zatvorit pojacalo. Nacrte poslao majstoru Deanu, a on napravio sto treba. I evo sto je konacno ispalo...

Q405-663.jpg


Q405-664.jpg


Q405-665.jpg


Nije s cijevima, ali nosim ga na TF pa sto bude. :)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Quad 405, moja verzija

PostPostao/la Edison » Čet tra 20, 2017 10:40 am

Zmajz napisao:I kako svira modificirana verzija??
Nekako mise ne dopada svičer, ali ajde...


Zmaju, pisali smo u isto vrijeme pa je vec odgovoreno, i kako svira i sto je bilo sa switcherom...
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Quad 405, moja verzija

PostPostao/la Zmajz » Čet tra 20, 2017 10:51 am

OK, popričat ćemo sutra o tome malo detaljnije....
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Quad 405, moja verzija

PostPostao/la Master of disaster » Čet tra 20, 2017 2:31 pm

Koja avantura, puna uspona i padova, podlih svičera i prevrtljivih staraca :D Bitno da je happy end.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Quad 405, moja verzija

PostPostao/la SaWa » Čet tra 20, 2017 2:50 pm

A što više da ti napišem.. :doh: ..evo ti par riječi pa ti sam izaberi koja ti paše. :lol: ..."Bravo,izvrsno,super,veličanstveno,prelijepo,divno"!!!
:clap:
a sutra ćemo to i čuti. :D
SaWa
 
Postovi: 1488
Pridružen: Ned stu 03, 2013 10:01 am
Lokacija: Nova Gradiška

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju