Kućišta za 100W CFA pojačala

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Sri stu 15, 2017 3:19 pm

Vec sam pisao da nisam bio previse zadovoljan mojim monoblokovima, iako je ulozeni materijal trebao dati poboljsice u zvuku, to se nije deslo. Dakle, u restrukturiranje... Prototip je radio dobro s jednim switcherskim napajanjem od +/-45V. Sto ako stavimo u svaki monoblok takav switcher? A Schultz ima jedan na zalihi pa ne treba hitno narucivati iz prijateljske Kine. I stara napajanja idu van, a trebalo je narezati i nesto novih profila...

Eto, ova turbo napajanja nisu bila dobra u ovom slucaju. Toroidi od 300VA i kondenzatori od 10.000 uF. Steta.

CFA-M-309.jpg


CFA-M-310.jpg


No, kucista su preradjena i stavljen je switcher u svaki. Rezultat su vrlo lagani monoblokovi, nema vise trafoa od 3 kg. I evo novih monoblokova.

CFA-M-313.jpg


CFA-M-318.jpg


CFA-M-326.jpg


Ne izgleda ni ovo lose, ali ipak ne svira kako je svirao prototip i kako svira Schultzov primjerak. Kao da malo gubi na "odresitosti" zvuka, dinamici. Nisu to velike razlike, ali ipak se primjeti.
Dakle, opet cu imati posla... :cry:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Sri stu 15, 2017 3:44 pm

Prototip je radio dobro pa da se pokusam vratiti u to stanje. Dakle, stereo pojacalo, hladnjaci su dimenzija 17x17x5 cm, switcher okomito na prednjoj ploci, a zastita okomito na straznjoj. Ali sad imam fine hladnjake koji su 16x15x5 cm, i zbog visine switcher i zastita vise ne stanu u okomitom polozaju. Stavio sam switcher na dno kutije, ogradio ga aluminijskim profilima i na njih montirao zastitu. Naravno, za novo kuciste trebalo je novog aluminijskog profila. Steta monoblokova, ali sve za bolji zvuk...

I evo novog pojacala tik pred zatvaranje odozgo...

CFA-M-367.jpg


CFA-M-368.jpg


CFA-M-369.jpg


I vratila se dinamika i autoritet. No, imamo i malo shuma kad se zabije uho u trubu zvucnika, a do sad ga ni u jednom slucaju nije bilo. Kuciste je malo, raspred bas i nije idealan, vec "kako je moglo stat". I ocito je da se negdje kupi malo shuma. Na 30cm od zvucnika to se ne cuje, ali znam da je tamo... :(
Kroz slusanje od sljedeca dva tjedna, ustanovio sam i da nedostaje nesto od najfinijih detalja, one iskricavosti koju pojacalo moze dati. Valjda je tome isti uzrok kao i onom shumu.

Zna se sto sljedi dalje...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Sri stu 15, 2017 4:17 pm

Prototip je radio dobro, Schultzovo pojacalo radi odlicno, pa da pokusam u ovoj petoj varijanti kucista (ukujucujuci i prototip) napraviti nesto slicno tome. Ali nemam takav veliki hladnjak. Odlucujem spojiti hladnjake koje imam, i staviti ih na jednu stranu kucista, a ostatak rasporeda kao kod Schultzovog pojacala, samo sto se sve biti zakrenuto za 90°. Malo je cudna koncepcija, takvu jos nisam radio, ali drukcije ne ide ako zelim zadrzati slican raspored. Izracunati tlocrt pojacala daje skoro kvadratnu povrsinu, pa sam se odlucio na pravi kvadrat. I evo, uspio sam sloziti novo kuciste prije ovih kisurina i hladnoca...

CFA-M-388.jpg


CFA-M-389.jpg


CFA-M-399.jpg


CFA-M-393.jpg


I tu sam stao. Sad cu pomalo montirati sto ide u kuciste. Imam Scultzove ogromne Siemens kondenzatore od 10.000uF pa cu sad probati s njima. Nadam se najboljem. :)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la pamook » Sri stu 15, 2017 5:07 pm

Edison napisao:Veli pamook da sam se nesto pritajio. Pa i jesam, djelomicno....


:D ja sam samo izrazio svoju zabrinutost tvojim blagim odsustvom, a moja opaska nikako nije bila kritika vec glasno razmisljanje potpomognuto doticnom zabrinutoscu.... nemas pojma kako mi je drago vidjeti te "u normalnom" modu :P

samo daj :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers: , pa makar i po pijesku :D
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6280
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Sri stu 15, 2017 9:11 pm

pamook napisao:nemas pojma kako mi je drago vidjeti te "u normalnom" modu :P


Zahvaljujem na brizi... ali nisam ni izasao iz tog "moda", samo sam malo manje opisivao "proizvodnju".
Uz ova dva veca projekta, usput sam slozio jos par kitova pretpojacala i pojacala za slusalice i sve to smjestio u aluminijske shasije-kadice. Gledao sam da sto vise toga izguram dok se moze raditi na terasi, a sad kad zahladi, mozda stignam nesto od toga i opisati.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la tom_hifi » Sri stu 15, 2017 9:58 pm

E to je to prokletstvo. Radiš sebi i nekome drugome i uvijek ispadne da radi jedan drukčije/lošije. Murphy at it's best :mrgreen:

Ne sumnjam da ćeš to riješiti, a ja pomno pratim, pa jednog dana možda stignem dovršiti moje CFA monoblokove. :lol:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Uto pro 05, 2017 12:20 am

Evo novo, peto po redu ako racunamo prototip, kuciste popunjeno. I svira. I svira odlicno! Isto kao i Schultzovo pojacalo. Proslo je vec dva tjedna kako ovako radi, usvirali su se i veliki kondenzatori, i ja sam zadovoljan zvukom. Zelio sam monoblokove, ali stvar se nekako "okrenula", a ipak je najbitnije kao pojacalo svira. Tako da je ovo zavrsno kuciste i raspored u njemu. Jos ga treba "obuci"... :)

CFA-448.jpg


CFA-450.jpg


CFA-451.jpg


Toroid je od 300VA, a kondenzatori su Siemensovi od 10.000uF/100V, promjera 64mm i visine preko 100mm.


CFA-457.jpg


CFA-465.jpg


CFA-466.jpg


CFA-456.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la aparatusonitus » Uto pro 05, 2017 12:34 am

Vjerojatno ćeš trebati perforirati hladilo drivera inače ti prijeti toplinski čep taman di su elkosi pokraj izlaznih mosfeta.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Kućišta za 100W CFA pojačala

PostPostao/la Edison » Uto pro 05, 2017 1:14 am

aparatusonitus napisao:Vjerojatno ćeš trebati perforirati hladilo drivera inače ti prijeti toplinski čep taman di su elkosi pokraj izlaznih mosfeta.


Mozda, ali za sad ne vidim problema. Prostora i "zraka" ima dovoljno oko svega. Glavni hladnjaci su poprilicni i jedva su mlaki, a hladnjaci drivera su na oko 45°C. Mozda kad se sve zatvori limovima kucista i ljeti. Ako bude trebalo, lako izbusim par vecih rupa, ali za sad zaista nije potrebno.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Prethodni

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju