MoFo monoblokovi

MoFo monoblokovi

PostPostao/la Edison » Uto tra 24, 2018 1:16 pm

MoFo, sto je to? Kratica od Mosfet Follower, ili po naski MOSFET sljedlo. Radi se o vrlo jednostavnom single ended pojacalu, u biti bez pojacanja. Aktivni element, MOSFET, spojen je kao sljedilo, tj. kao buffer, i pojacanje mu je jedinicno, tocnije nesto malo nize od jedinicnog. Ovaj stupanj zvucnicima isporucuje struju, a za naponsko pojacanje zaduzeno je pretpojacalo.

Konstruktor ovog sljedila je Michael Rothacher s velikog diyaudio foruma. Tamo je i poveci thread o gradnji ovog pojacala
http://www.diyaudio.com/forums/pass-labs/313649-build-mofo.html
A sa stranice
http://blog.audiomaker.tech/download/build-this-mofo/
moze se dici PDF dokument autora sa opisom pojacala, shemom i svim potrebnim uputama za gradnju pojacala.

Shemu necu objavljivati jer je imate u spomenutoj dokumentaciji. Sklop je vrlo jednostavan i sastoji se od ukupno 10 elemenata. Par kondenzatora, par otpornika jedan MOSFET i kao najbitnija - prigusnica. IRFP250 nije problem naci, lokano stoji 11 kn, a i drugi dijelovi se lako nadju. Medjutim, problem bi mogla biti prigusnica. Autor je koristio Hammondovu prigusnicu 193T koja ima 50mH, predvidjena je za struje do 2A i ima otpor od 0,67 Ohma. Za napajanje je koristio switcher od 19V, ciglicu za napajanje laptopa, i sa strujom od 1,7A kroz sljedilo dobio je oko 10W na izlazu. Odmah treba napamenuti da je ovo pojacalo u A-klasi i da se prilicno grije, tj. potreban mu je veliki hladnjak.

Znaci materijal nije problem, osim prigusnice. Hammond 193T se da nabaviti iz vise web shopova u EU ali je problem tezina, a time i postarina koja nije mala. A volio bih imati prigusnicu za nesto vece struje, a i malo veci induktivitet bi dobro dosao. 193T je oklopljena prigusnica, a Hammond ima jos jednu koja bi odgovarala, 159ZC koja ima 60mH, takodjer je za 2A, i ima otpor od 0,7 Ohma. Ova 159ZC nema oklopa, sto u nasem slucaju nije toliko bitno.

Obje ove prigusnice zadovoljavaju potrebe pojacala, ali zelio bih jos mrvicu bolje. Znaci probat se snaci lokalno kod Odeona. Biram limove nesto malo vece nego sto koristi Hammond, EI84 sirine paketa 28mm, a kalem je presjeka 29x29mm. Bitno je ici na kvadratni presjek jer je tada najmanja potrosnja zice, tj. najmanja je duzina namotane zice, a to je bitno jer ohmski otpor zavojnice direktno ovisi o presjeku zice i njenoj duzini. Potreban nam je sto manji ohmski otpor. Istovremeno nam je potreban i sto veci induktivitet, tj. sto vise zavoja, a potreban nam je i dovoljan presjek zice za zeljenu struju kroz prigusnicu. Ova tri parametra su kotradiktorna pa treba naci sto bolji kompromis. Biram zicu koja ce podnijeti 3A, i to odredjuje koliko zavoja moze stati pa je time odredjen i induktivitet i ohmski otpor zavojnice. Konzultiram se i s davorinom, to je uvijek dalo dobre rezultate... :-). Problem je zracni raspor za zeljenih 2,5A struje. Davorin daje okvirne velicine, ali veli trebalo bi napraviti prototip i malo eksperimentirati i tako dobiti sto bolji rezultat. Prema nekoliko kalkulatora za prigusnice sto sam nasao u vlastitoj literaturi i na webu ispada da bi zracni raspor trebao biti oko 0,4mm. Kazem Branku da stavi papir od 0,2mm, dva su procjepa pa ce to biti oko 0,4mm. I Branko je namotao probnu prigusnicu, po obicaju izgleda odlicno.

MoFo-4467.jpg


Na busenu sam plocicu slozio ono malo elemenata pojacala i od koristenih profila napravio privremenu shasiju. Napajanje je iz ciglice za laptop od 19V. Za hladnajk koristim jedan vec koristeni oveci komad koji bi trebao moci ohladiti MOSFET. I prototip proradio, prosvirao. Struju sam namjestio na 2A. Radi bez problema. Nakanadno sam zbog hladnaka spustio struju na 1,8A. Svira.

MoFo-4496.jpg


MoFo-4501.jpg


Problema nema, jedino treba pretpojacalo s velikim pojacanjem. Kod paljenja i gasenja nema ni pucanja ni "thumpa". Iz izmjerenog napona i struje racunam otpor prigusnice i izlazi manji od 0,55 Ohma, bas kako je izracunato iz otpornosti i duzine zice. Prigusnica je po svim parametrima bolja od spominjanih Hammondovih.

MoFo-4502.jpg


Na osciloskopu se na nizim frakvencijama, ispod 100Hz, vidi malo overshottinga (uzvisenje na prednjem verikalnom bridu cetvrtastog signala). Nije puno, a sve drugo je u redu i daje jako dobre rezultate. Opet se konzultiram s davorinom i on veli da je to zbog parazitnog kapaciteta prigusnice, da bi bilo bolje kad bi se motala u dvije sekcije. Prigusnica i pomalo "pjeva" kad se pusta signal od 2kHz do 12kHz. Davorin je na to upozorio i prije nego li sam je dao motati. Dobro je svaki sloj kod motanja prijeci cetkom umocenom u lak. Dakle, konacne prigusnice ce se motati u dvije sekcije i mazati lakom izmedju slojeva. Nakon toga ide potapanje u lak i oklapanje. Prototip je polozio sve testove i moze se krenuti u gradnju.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: MoFo monoblokovi

PostPostao/la Edison » Uto tra 24, 2018 1:37 pm

Odlucio sam probati sloziti ove buffere u vidu monoblokova i s tim na kavi upoznao Schultza. On se odlucio pridruziti projektu pa je broj monoblokova porastao na 4. Hladnjake sam nasao preko forumskog oglasnika kod Gilla, a prije njega su bili s@kijevi, to bi sad vec bili forumski hladnjaci... :-) Schultz je organizirao prijevoz hladnjaka iz ZG do mora i nasao radionicu s pogodnom pilom da ih prepili na pola po visini. Dva hladnajaka smo prepilili, a dva su nam ostala. U svakom slucaju, imamo hladnjake impozantnih dimenzija i izgleda, visine oko 100mm, sto mi bas odgovara za zamisljenu koncepciju monoblokova.

Zelim napajanje dici s 19V na 24V, a struju drzati izmedju 2 i 2,5A. To bi znacajno podiglo snagu, a posljedicno povecalo grijanje. Znaci, hladnjak je limitirajuci faktor. Na prigusnici se potrosi oko 1,1V, FET je biasiaran na 4,8 do 5V. S napajanjem od 19V ostaje nam oko 13V, a s 24V oko 18V na raspolaganju za signal. Zbog prigusnice ovo se moze prakticno udvostruciti pa bi raspolagali s oko 26V, a u drugom slucaju s oko 38V za swing signala. To bi u prvom slucaju dalo nesto malo iznad 10W snage na 8 ohma, a u drugom dvostruko, sto je dizanjem radnog napona na 24V itekao isplativo.

Ne bih isao na laptop napajanja (ciglice) nego na switchere od 24V. Ima ih puno na ebayu iz Kine, u perforiranim limenim kucistima, samo su svi prilicno velikh dimenzija. No nasao sam nesto u vidu same plocice bez oklopa sto daje 24V i 6A (kratkotrajno do 10A). Narucio jedan da vidim hoce li raditi kako treba bez smetnji okolici, i narocito prijemu FM signala na tuneru. Switcher je stigao i dobro se pokazao pa sam narucio i drugi. Kad je stigao taj drugi, pokazao se malo losijim od prvog, tj. imao je nesto malo smetnji na slabim FM stanicama. Schultz je narucio dva plus dva, a ja jos jedan. Schultzova prva dva su stigla i s njima nikakvih problema. Ostali se jos cekaju.

U medjuvremenu je Branko zgotovio prigusnice. Odlicno izgledaju, ali je Branko radi oklopa imao puno problema s pritezanjem i podesavanjem raspora pa su poklopci montirani nakanadno. Ako jos netko pozeli ovo raditi, neka naruci prigusnice bez oklopa. Bit ce puno brze gotove i jeftinije, a funkcionalnost ce biti ista.


MoFo-4492.jpg


Sad kad imam sve dijelove, mogao sam se baciti na konstrukciju kucista od profila koje mogu nabaviti u Bauhausu. Malo po malo rodila se prilicno izduzena konstrukcija kojom dominiraju hladnjaci. I napokon evo kucista, a u jednom je slozeno i prvo probno pojacalo. Ovo probno je na testovima dobro proslo i stabilno radi. Uspio sam izmjeriti snagu od 15W, a cini mi se da bi moglo jos, ali nemam adekvatno pretpojacalo. Najcesce se trudimo napraviti pretpojacala s pojacanjem od 2x do 4x, kad je 8x, vec se cini previse. Ali ovdje treba pojacanje od bar 15x, a i vise dobro dodje. Trebat ce napravit posebno pretpojacalo samo za ove monoblokove. OK, moze se ici na sastavljanje preostala tri monobloka.


MoFo-4489.jpg


Prva dva gotova, na fotografiji s prototipm koji ce uskoro na rastavljanje...


MoFo-4508.jpg


MoFo-4509.jpg


MoFo-4512.jpg


I evo sva cetiri monobloka. Rade bez problema, biasiarana su na nesto malo vise od 2A i prilicno se griju.


MoFo-4514.jpg


MoFo-4516.jpg


Pretpojacalo jos nisam stigao rijesiti. Napravio sam prototip, SRPP s ECC88 s pojacanjem od 24x. Proradilo je i tjera monoblokove, ali mjerenja snage nisam napravio. U medjuvremenu sam pretpojacalo rastavio jer idem u realizaciju konacnih, a koje cu opisati u posebnoj temi.


SRPP-4475.jpg


SRPP-4477.jpg


S drugim pretpojacalom s nesto slabijim gainom usviram svoje monoblokove, a i Schultz svoje. Nadam se da cu do TF zavrsiti pretpojacala i izvrsiti kompletna mjerenja, a onda i sve to donijeti na TF.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: MoFo monoblokovi

PostPostao/la yoke » Uto tra 24, 2018 2:45 pm

ja se pod stare dane rjesavam aluminija on ga zidja :doh:
:mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: MoFo monoblokovi

PostPostao/la drazenK » Uto tra 24, 2018 4:56 pm

nemožeš brže od edisona :lol:
bravo, a sad probajte spojiti balansirano vaša 4 komada
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1340
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: MoFo monoblokovi

PostPostao/la Edison » Uto tra 24, 2018 7:40 pm

drazenK napisao:nemožeš brže od edisona :lol:
bravo, a sad probajte spojiti balansirano vaša 4 komada


Za to bi trebalo balansirano pretpojacalo. I to bi trebalo imati visoki gain. Takvog nemam, a posto su dva monobloka kod mene, a druga dva bar 10km od mene, ne isplati ga se raditi. No mogli bi spojiti monoblokove u paralelu. Tu samo treba "Y" interkonekt, ili "Y" adapter. To je puno lakse napraviti. Neka Schultz proba nesto iskemijati pa bi na TF to mogli spojiti paralelno.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: MoFo monoblokovi

PostPostao/la tom_hifi » Sri tra 25, 2018 6:23 am

Vrlo zanimljivi monoblokovi. Mene još uvijek čeka CFA, ali ne mogu, ne stignem.

Nisi napisao oko finalnih prigušnica, kod njih su riješeni svi problemi koje je probna imala?

:)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: MoFo monoblokovi

PostPostao/la Edison » Sri tra 25, 2018 8:19 am

tom_hifi napisao:Nisi napisao oko finalnih prigušnica, kod njih su riješeni svi problemi koje je probna imala?

:)


Pa nije ni probna imala neke probleme. Tako je to kod prigusnica, normalno. Dakle, overshotting na nizim frekvencijama nisam ispitivao. To cu pogledati kad napravim odgovarajuce pretpojacalo. U biti to i nije problem, toga je jako malo, a inace je kvadratni signal odlican. Motanjem u dvije sekcije se parazitni kapacitet smanji, a lakiranjem i potapanjem u lak poveca. Treba vidjeti sto je vise utjecalo. A prigusnica i dalje pjeva, ali tise nego probna. Tesko je ocekivati da kroz prigusnicu pustis signal na 2,5A i da bas nista ne "pjeva"...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: MoFo monoblokovi

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri tra 25, 2018 8:40 am

2,5A, znači radi se o Big MoFou. :)
I meni je pala ideja čim sam vidio temu da napravim Veliku inačicu jer ionako imam već Camp amp,a kako imam onih 20W PP u A klasi da se napravi nešto slične snage ali SE varijante.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: MoFo monoblokovi

PostPostao/la Edison » Pet svi 18, 2018 12:03 am

Prije pakiranja pojacala za TF izmjerio sam snagu kad je pogonjeno SRPP pretpojacalom s ECC88.
Izmjereno je 14W na 8 Ohma, nije puno, ali nije ni malo, radi se o A-klasi.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: MoFo monoblokovi

PostPostao/la Bepone » Sri stu 11, 2020 2:54 pm

edison kako to dela? ja planiram nesto slicno, ne bas po ovoj shemi nego dodano par tranzistora, taman iman sasije u komadu od Al. oni tamo na diyaudio tolike hvalospjeve daju da je to za nevjerovat. ovog citan
https://www.diyaudio.com/forums/pass-la ... ifier.html
taj je jos 5 god prije od ovog amerikanca izbacio sve seme
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost