malo D pojacalo

Re: malo D pojacalo

PostPostao/la tom_hifi » Ned kol 05, 2018 4:42 am

tubeman napisao:Tom, brzo to obriši dok netko nije vidio .... :)

Ta pojačala traže jednostruko napajanje (max 48V).
Tu 78xx nemaju što tražiti jer za pogon treba dosta ampera ( minimalno 4 )
Znači, s klasičnim napajanjem treba puno struje a s tim i veliki kapacitet.
U tom slučaju, 78xx, čak i s paralelnim snažnim tranzistorima ne bi funkcionirali (zbog svojeg maksimalnog naponskog ograničenja. Postoji mogućnost "plivajućeg" spoja ali sve skupa bi bio nepraktično.
Najbolje bi bilo nabaviti odgovarajući switcher koji će na kraju biti jeftiniji od "analognog napajanja).
Ne znam kakav je utjecaj pada napona na digitalna pojačala. Vjerujem da postoji, i u tom slučaju bi trebalo i stabilizirano napajanje, odnosno ogomna rezerva struje.
O tomu što je "bolje" može se razgovarati. Postoje i kvalitetni switcheri, ali treba računati na to da za sve postoje i cjenovni razredi.
Mogle bi se stackirati dvije jače "ciglice" gdje treba obratiti pažnju na njihove strujne limite.


Ovo sam stavio primjera radi da vidi kako složiti bipolarno napajanje i da mu ne trebaju dva greca.

Naravno da nisam mislio da će koristiti ove regulatore, zaboravio sam napomenuti, što ćeš, previše u gužvi sve pišem. ;)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: malo D pojacalo

PostPostao/la yoke » Ned kol 05, 2018 8:25 am

Pao nis ih ne slusaj...

Poslozi to s tim djelovima sta imas doma, radit ce to dovoljno dobro :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: malo D pojacalo

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned kol 05, 2018 8:58 am

tubeman napisao:Mogu sutra pogledati u hrpu. Vjerujem da imam nešto 250W transformatora s 2 x 32V 3A koji bi možda bili savršeni za ovu situaciju. Ako ih imam, mogu jednog žrtvovati


hvala tubeman , ako imas cu ti ga uzeti pa kasnije vec se nekako oduzit ;)

yoke a gle.. ako se moze napravit plus minus kako spada... s ovim mi se ne zuri.. budem napravio neku kutiju dok ne sredim napajanje
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: malo D pojacalo

PostPostao/la Bepone » Ned kol 05, 2018 9:23 am

kako je ovo pojacalo,NE ZA SLUSAT muziku, nego za pustanje SWEEP SIGNALA od watt do par njih, za snimanje karakteristike zvucnika - da, citajte malo bolje :lol: :lol:
a zvucnici ce vjerovatno bit FR horne samo i tako od par watta, u 95% slucajeva...ja bi ovdje iskoristio ovo pojacalao koje je vec kupljeno i doma je, kako slijedi:
1. napravio sa dva greca i dva elka jednostavno napajanje
2. ako je premalo 2x18, i D klasa nece startat, uezo bi 2x40, i limitirao ulaz sa dve zenerice u antiparalelnom spoju da snaga ne prelazi neke velike snage (a to ce se odrediti experimentom)
3. mjerenjem vidio na kraju kakve su snage i prema tome limitirao ulaz nekim trimerom trajno da ne prelazi tih 5,10w max
----------
ukupna cijena instalacije : 10 kn
vrijeme potrebno: 2h
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: malo D pojacalo

PostPostao/la tubeman » Ned kol 05, 2018 10:33 am

Ma, nije Pao to uzeo samo za mjerenje. Nemojmo mu podcjenjivati inteligenciju i znanje.
Ako je uzeo 150-200 W pojačalo onda će ga koristiti za ono za što si ga je već zamislio.
Najvjerojetnije će skoro "pasti" još jedno :)
To što je rečeno je, vjerujem, zato jer je pristojan i ne želi širiti "herezu" na "svijetlom" forumu :) :)
Za mjerenje je dovoljno bilo kakvo pojačalo, s tim da (opet) nije dobro baš bilo što.
Da spremimo metre i zatvorimo šliceve ( :) ) nudim konačno rješenje :)
Pronašao sam par transformatora koji bi trebali odgovarati: 2 x 30 V i 2 x 35 V. Oba su negdje cca 200W.
Služili su u SONY-jevim pojačalima i ništa bolje od toga se u tom rangu ne može nabaviti.
Odaberi koji želiš.
Dakle, Pao, šalji adresu na PM pa da nastavimo temu kad bude gotovo.
Trebaš li i kakve odgovarajuće elektrolite?
Grec vidim da imaš.
Sve skupa ne košta ništa.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: malo D pojacalo

PostPostao/la yoke » Ned kol 05, 2018 11:53 am

Eto ga na...
Na kraju ce ispast da je Pao to sve mogao posloziti sa djelovima koje ima doma...
Pojacalo radi s naponom do +/- 60V
Znaci trafo koji ima doma mu je skroz ok
Ka i jedan grec mu je dovoljan...
Pa koji K ste mu onda to sve razvukli na 3 stranice...

Dajte covjeku samo shemu ispravljaca za +/- u kombinaciji sa transformatorom koji ima zajednicki centralni izvod i prst u uvo...

https://goo.gl/images/R6x52D" target="_blank
Slika

Umjesto ove hrpe kondova stavis sto imas...nekih 10000,12000...uf..po grani, cisto da imas rezerve...i gotovo...
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: malo D pojacalo

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned kol 05, 2018 12:37 pm

yoke napisao:Pa koji K ste mu onda to sve razvukli na 3 stranice...

:hand: pusti yoke da malo laprdamo i ovako je pre vruce za bilo sto radit... :D

tubeman napisao:Ma, nije Pao to uzeo samo za mjerenje. Nemojmo mu podcjenjivati inteligenciju i znanje.Ako je uzeo 150-200 W pojačalo onda će ga koristiti za ono za što si ga je već zamislio.Najvjerojetnije će skoro "pasti" još jedno

ma mozete slobodno inteligenciju i znanje... :mrgreen: :lol:
je za 90 % slucajeva ce se koristit za mjerenje.. mozda mu i neki limitator za snagu tad ugradim :think:
ali bilo bi steta ne odradit pojacalo kako spada jer se ga uvijek moze koristit za isprobavanje nekih manje osjetljivijh zvucnika ili da goni neki sub ili sl.
ideja za sto bi se ga moglo koristit ima mnogo..

tubeman napisao:Pronašao sam par transformatora koji bi trebali odgovarati: 2 x 30 V i 2 x 35 V. Oba su negdje cca 200W. Služili su u SONY-jevim pojačalima i ništa bolje od toga se u tom rangu ne može nabaviti.Odaberi koji želiš.Dakle, Pao, šalji adresu na PM pa da nastavimo temu kad bude gotovo.Trebaš li i kakve odgovarajuće elektrolite?Grec vidim da imaš


trafo mi posalji onaj koji ti manje treba , kondice imam neke doma od 10 000 uF ( 6kom ) ali mislim da su 25 V... moram provjerit... ili cu ih kupit nije problem
tubemen mogu dok trafo ne stigne njegove dimenzije ?? nasao sam neke ne iskoristene parkete pa cu napravit ono sto mi bolje ide... :mrgreen: neku kutiju da sve to poslozim unutra dok trafo ne stigne

tubeman hvala :obscene-drinkingcheers:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: malo D pojacalo

PostPostao/la tubeman » Ned kol 05, 2018 1:52 pm

Ovako,
Preporučam onaj od 2 x 30V i to zato jer mogu kao privagu poslati i dva odgovarajuća elektrolita (16000uF 50V - oba su posve ista s dimenzijama: promjer 50 mm, visina 120 mm).
Taj trafo je i nešto malo jači.

Kad bi se koristio 2 x 35V, tad bi trebalo koristiti elektrolite od 63V (ili više kojih nemam viška) jer bi mogući napon vrlo lako mogao premašiti 50V što je već granično.
Ovako će to iznositi nešto manje od preporučenog napona, dovoljno da razvije gotovo punu snagu :)
Budući je "mirna struja" cijelog pojačala vrlo mala (piše 20 mA), ispravljeni napon bi veliku većinu vremena bio pri svojem maksimumu za 50V kondenzatore što baš ne bi bilo preporučljivo.
Ovi kondenzatori to bi mogli podnijeti ali idemo raditi (bar nešto) po pravilima i "standardima" :)

Transformator ima dimenzije (v) 110, (š) 120, (d) 70 mm ukupno, zajedno s izvodima i ušicama za prišvršćivanje (prema položaju na slici).
Može se postaviti prema želji pa i tako da zauzeta visina bude tih 70mm.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: malo D pojacalo

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon kol 20, 2018 8:11 pm

napravio sam kutiju za pojacalo 33x14x8 cm
i iskoristio odmah priliku da probam jeno lakiranje drva
izmjesao sam 2/3 bezbojnog laka za drvo s 1/3 belinka beltop plavi
to sam napravio jer kad se samo s belinkom farba drvo vec nakon 3 ruke tesko se vidi drvo
ovo sam jucer i danas na brzinu dao 3 ruke i obecava..
kad se budu radili zvucnici ili vec sto... drvo ce bit bolje pobruseno , spricat ce se kompresorom i među ruke ce se brusit i polirat
tad ce krajni rezultat bit bomba... moci ce se kombinirat s zelenim ( ili kojim drugim bojama ) za dobit jos lijepsi i opiceniji efekt
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: malo D pojacalo

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet ožu 19, 2020 12:42 am

nakon 2g. velike muke ovo prijekopotrebno pojacalo je gotovo :lol: jedan kriz manje...
salu na stranu sad ce ici u upotrebu 100 %
da podsjetim pojacalo se planira naj vise koristit kod mjerenja zvucnika
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost