CD-CG VAS pre/opamp

CD-CG VAS pre/opamp

PostPostao/la aparatusonitus » Sri kol 29, 2018 9:55 pm

Slika

Ima li itko iskustva s mosfetima u VAS-u kako je nacrtano? Osobno sam već probao naopaku varijantu modificirajući Cambridge Audio A5 izlazni modul od Edisona s tim da je CM poviše ulaznog diferencijala (mosfeti ZVP3310A) izveden s 3 bjt-a, dok je umjesto CG M3 kao na slici zamjenjen CB bjt. Shema kako je dana u simu pokazuje odlične rezultate PM=82° GM=24dB uz niski THD i visoki SR.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CD-CG VAS pre/opamp

PostPostao/la yoke » Sri kol 29, 2018 10:08 pm

Mogu ja ako nitko nece :shifty:
:mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: CD-CG VAS pre/opamp

PostPostao/la aparatusonitus » Sri kol 29, 2018 10:12 pm

Tebe ću poslat po osigurače u Chipoteke :doh:
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CD-CG VAS pre/opamp

PostPostao/la Master of disaster » Čet kol 30, 2018 8:04 am

Pih osigurači. Ja sam s vremenom sve osigurače zamjenio čavlima. Više nemam nikakvih problema sa izgaranjem ... osigurača. :lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: CD-CG VAS pre/opamp

PostPostao/la aparatusonitus » Čet kol 30, 2018 11:39 am

Ups...dioda D3 je naopako stavljena na šemi!
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CD-CG VAS pre/opamp

PostPostao/la aparatusonitus » Čet kol 30, 2018 7:21 pm

Što više gledam ovaj tip VAS-a sve mi je zanimljiviji...sad kad ponovo gledam odnos dvaju sourceva M2 i M3, konkretnije izlaznu impedanciju M2 i ulaznu impedanciju M3 koja je u prvoj aproksimaciji jednaka za istu struju kroz oba M-feta i iznosi 1/gm) te relaciju bias otpora R10, strujnog generatora M5 i napona na gatu M3, ispada da sam u stvari napravio "nevidljivu" Rush kaskadu? Ako je to istina, onda ispada da je moguće mijenjati prijenosnu karakteristiku ubacivanjem otpora direktno u source M2 prema spoju donjeg kraja R10 i source M3...uz nužno rebiasiranje cijelog sklopa. Također je interesantno što M2 radi u svom ohmskom (tzv. triodnom) području kao naposki kontrolirani otpor...čitaj nemeže linearnije! :lol:
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CD-CG VAS pre/opamp

PostPostao/la aparatusonitus » Čet kol 30, 2018 7:50 pm

Također mislim da bi bilo pametno okrenuti cijeli driverski stupanj naopako, jer mislim da je jedan od glavnih problema ovog M-fet VAS-a odnos gm i nelinearnosti Cdg/Cds za zadani M-fet i napon preko istog. Time bi došli u situaciju da lakše odaberemo kvalitetnije N-ch M-fetove, ali istovremeno odmah imamo problem nabavke kvalitetnog P-ch ulaznog J-feta...hebiga.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CD-CG VAS pre/opamp

PostPostao/la ilimzn » Sub ruj 01, 2018 12:51 am

aparatusonitus napisao:...mislim da je jedan od glavnih problema ovog M-fet VAS-a odnos gm i nelinearnosti Cdg/Cds za zadani M-fet i napon preko istog. Time bi došli u situaciju da lakše odaberemo kvalitetnije N-ch M-fetove, ali istovremeno odmah imamo problem nabavke kvalitetnog P-ch ulaznog J-feta...hebiga.


Upravo to. Ali lakse je naci dobar P-ch JFET. Iako... cascodes are your friends, samo daj MOSFET-u bar 10V Vdg (D4 zener...). Za drugu stranu, M3, problemi nastaju samo kod velikih amplituda, ali to je opcenito problem.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: CD-CG VAS pre/opamp

PostPostao/la aparatusonitus » Sub ruj 01, 2018 12:45 pm

A nisam siguran što je teže :( ...pogotovo kad nastojiš pogoditi koliko toliko komplementarnost izlaznih M-fetova ne povećavajući vrstu i proizvođača istih. A naći datasheetove za iste u kojima je sve što te interesira je priča za sebe...npr. moraš naći i stare i nove ds-ove za Philips/NXP, ali to nije sve...moraš naći ds-ove za TH i SMD inačice da bi sublimirao sve u nešto smisleno :doh:, a onda sljedi pitanje a gdje ću ja to nabaviti po prihvatljivoj cijeni.

Anyway, kao vjerojatno dobavljive nameću se Philips/NXP 2N7000=BS170 za n-kanal, odnosno BS250, BS208=BSP204(A)=BSP254(A) za p-kanal. Imaš nešto bolje na umu?


Stvarno sam ugušio M2 :lol: lako rješenje je vezati njegov drain na ac ground ili pnp kaskoda, kolektor na Vee ali se postavlja pitanje gdje bazu zakačit a da to ima smisla ako pričamo o fiksnoj kaskodi, floating kaskoda...hmmm...to tek trebam vidjeti.

BTW, jest da mi je trebalo nekoliko godina i petljanje po ovoj topologiji, pa se ja sjetio tvoje auto-kaskode, odnosno onoga što si mi namjerno zakulisano objasnio tada nebi li upotrebio možđane i sam skužio...izgleda da napokon jesam :dance: ostali potražite na audiofilu ilimzn-ovo objašnjenje pa mozgajte :think:
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: CD-CG VAS pre/opamp

PostPostao/la aparatusonitus » Sub ruj 01, 2018 7:43 pm

ilimzn napisao:Za drugu stranu, M3, problemi nastaju samo kod velikih amplituda, ali to je opcenito problem.


Istina...kako god okrenuo cijeli driverski stupanj uvijek ostaje isti problem u slučaju korištenja M-feta kao CG pojačala...asimetričan clipping na gornjoj ili na donjoj periodi.

U varijanti kada se koristi BJT kao CB pojačalo i kao CCS za isti uz istu naponsku referencu (npr. LED) daje poprilično simetričan clipping na izlazu...ali to sam već probao pa nije više interesantno.


U prilogu pojednostavljena shema, skinuta kaskoda preko ulaznog diferencijala, R3-R5 optimizirani za max. swing i izlazni DC offset (nešto veći THD+ N), te vrlo vjerojatno još veći GM i PM.
Slika
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju