Lateral CFA 120W i 80W

Re: Lateral CFA 120W i 80W

PostPostao/la tom_hifi » Sub svi 14, 2022 7:41 am

Direktnu usporedbu sa SS A klasom kod sebe doma nisam radio, jer nisam imao priliku. Ovo pojačalo se može složiti i da radi u A klasi, i koliko ja znam, to još nitko nije napravio. Evo ti savršene prilike :whistle:

No, imam GM-70, RS1003 ... sve pojačala koja su cijevna i rade u A klasi, za ljeto mi treba nešto što se ne grije toliko i ovo je savršeno pojačalo za tako nešto, a usput, svira odlično! Prijatelj ima prilično skupa pojačala, Plinius 9200, probao je još par pojačala koja, neki skupi Sony, navodno i Gamut 200 neki itd, i ovaj CFA je bio njegov odabir nakon što je probao moje pojačalo.

Uvijek se može naći "nešto" što "svira bolje", ali to je sve subjektivno, što god netko rekao. Meni ovo pojačalo dugotrajno ostaje u sustavu.

Recimo, Edison ima stariju verziju CFA, Schultz, možda oni mogu nešto reći iz prve ruke? Smario također ima stariju verziju CFA 100W, ali nema više SS A klase doma, pa ne može direktno usporediti, samo "po sjećanju".

Ponavljam, tko god se odluči za ovo pojačalo, sigurno neće požalit, ali ni neće ga složit za 1000kn, kako se to u žargonu kaže. DIY je jako poskupio.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5313
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Lateral CFA 120W i 80W

PostPostao/la davorin » Sub svi 14, 2022 8:51 am

tom_hifi napisao:Direktnu usporedbu sa SS A klasom kod sebe doma nisam radio, jer nisam imao priliku. Ovo pojačalo se može složiti i da radi u A klasi, i koliko ja znam, to još nitko nije napravio. Evo ti savršene prilike :whistle:

No, imam GM-70, RS1003 ... sve pojačala koja su cijevna i rade u A klasi, za ljeto mi treba nešto što se ne grije toliko i ovo je savršeno pojačalo za tako nešto, a usput, svira odlično! Prijatelj ima prilično skupa pojačala, Plinius 9200, probao je još par pojačala koja, neki skupi Sony, navodno i Gamut 200 neki itd, i ovaj CFA je bio njegov odabir nakon što je probao moje pojačalo.

Uvijek se može naći "nešto" što "svira bolje", ali to je sve subjektivno, što god netko rekao. Meni ovo pojačalo dugotrajno ostaje u sustavu.

Recimo, Edison ima stariju verziju CFA, Schultz, možda oni mogu nešto reći iz prve ruke? Smario također ima stariju verziju CFA 100W, ali nema više SS A klase doma, pa ne može direktno usporediti, samo "po sjećanju".

Ponavljam, tko god se odluči za ovo pojačalo, sigurno neće požalit, ali ni neće ga složit za 1000kn, kako se to u žargonu kaže. DIY je jako poskupio.


Za direktnu usporedbu pojačala bi trebalo uzeti ona koja su slična po topologiji, kvaliteti izvedbe, kvaliteti komponenti i da su barem slične nazivne snage.
Dakle za usporedbu treba izabrati protufazno pojačalo sa elektronkama koje ima NFB, kvalitetne i uparene komponente, radi u jednakoj klasi rada (A ili AB1), koje je pažljivo i dobro izvedeno i ima barem ~80W izlazne snage sa niskim izobličenjima.
Usporedba pojačala od ~100W koje ima izobličenja gotovo na nivou mjernog laboratorijskog uređaja sa iznimno visokim damping faktorom i ekstremno malim unutrašnjim otporom traži sličan uređaj sa elektronkama za usporedbu, a to pojačala u SE-topologiji sa GM70 i RS1003 sigurno nisu.
Zadnja izmjena: davorin; Sub svi 14, 2022 10:56 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Lateral CFA 120W i 80W

PostPostao/la Edison » Sub svi 14, 2022 9:22 am

tom_hifi napisao:Recimo, Edison ima stariju verziju CFA, Schultz, možda oni mogu nešto reći iz prve ruke?


Imam, i jako sam zadovoljan s tim CFA pojacalom, a koliko znam, i Schultz je. Zadnje vrijeme preslagujem sobu i sistem, i to pojacalo mi je sviralo gotovo tri mjeseca. Nemam primjedbi: dobro svira, snazno, dnamicno...

Imam nekoliko SE pojacala u A-klasi, ali ne ni priblizno te snage (moj CFA moze dati 110W), i neka od njih meni sviraju nesto "ljepse". Razlike su male, ali nekad se broje. U biti, svako pojacalo ima svoj zvuk i karakter, ali dobro pojacalo se odmah "cuje", a ova CFA pojacala su jako dobra.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5691
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Lateral CFA 120W i 80W

PostPostao/la dadod » Sub svi 14, 2022 1:37 pm

Meni je odmah ljepse oko srca kad cujem da ste zadovoljni. :D
Zadnja izmjena: dadod; Sub svi 14, 2022 5:14 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 842
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Lateral CFA 120W i 80W

PostPostao/la tom_hifi » Sub svi 14, 2022 3:59 pm

davorin napisao:
tom_hifi napisao:Direktnu usporedbu sa SS A klasom kod sebe doma nisam radio, jer nisam imao priliku. Ovo pojačalo se može složiti i da radi u A klasi, i koliko ja znam, to još nitko nije napravio. Evo ti savršene prilike :whistle:

No, imam GM-70, RS1003 ... sve pojačala koja su cijevna i rade u A klasi, za ljeto mi treba nešto što se ne grije toliko i ovo je savršeno pojačalo za tako nešto, a usput, svira odlično! Prijatelj ima prilično skupa pojačala, Plinius 9200, probao je još par pojačala koja, neki skupi Sony, navodno i Gamut 200 neki itd, i ovaj CFA je bio njegov odabir nakon što je probao moje pojačalo.

Uvijek se može naći "nešto" što "svira bolje", ali to je sve subjektivno, što god netko rekao. Meni ovo pojačalo dugotrajno ostaje u sustavu.

Recimo, Edison ima stariju verziju CFA, Schultz, možda oni mogu nešto reći iz prve ruke? Smario također ima stariju verziju CFA 100W, ali nema više SS A klase doma, pa ne može direktno usporediti, samo "po sjećanju".

Ponavljam, tko god se odluči za ovo pojačalo, sigurno neće požalit, ali ni neće ga složit za 1000kn, kako se to u žargonu kaže. DIY je jako poskupio.


Za direktnu usporedbu pojačala bi trebalo uzeti ona koja su slična po topologiji, kvaliteti izvedbe, kvaliteti komponenti i da su barem slične nazivne snage.
Dakle za usporedbu treba izabrati protufazno pojačalo sa elektronkama koje ima NFB, kvalitetne i uparene komponente, radi u jednakoj klasi rada (A ili AB1), koje je pažljivo i dobro izvedeno i ima barem ~80W izlazne snage sa niskim izobličenjima.
Usporedba pojačala od ~100W koje ima izobličenja gotovo na nivou mjernog laboratorijskog uređaja sa iznimno visokim damping faktorom i ekstremno malim unutrašnjim otporom traži sličan uređaj sa elektronkama za usporedbu, a to pojačala u SE-topologiji sa GM70 i RS1003 sigurno nisu.


Vidit ćemo kako će radit 12E1 :-)

dadod napisao:Meni je odmah ljepse oo srca kad cujem da ste zadovoljni. :D


Naravno da smo zadovoljni. :-)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5313
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Lateral CFA 120W i 80W

PostPostao/la tom_hifi » Uto ožu 19, 2024 10:20 am

Prijatelj je čuo moj bivši lateral CFA izlaz, pa je izrazio želju da se i njemu složi jedan! Čuo sam se s Damirom (dadod) koji je uvijek sretan i veseo kada netko složi njegovo pojačalo i kada je zadovoljan istim.

Pa krenimo polako. Ovdje se išlo na oversize sve. Prijatelj si je dobar sa Sašom Čokićem iz Trafomatica pa je namotao debelo dimenzionirane toroide za full dual mono te duple prigušnice za napajanje na C jezgrama.

Znači, full dual mono dizajn sa CLC filtracijom (15 000uF -> 50mH -> 37 000uF) i onda još za svaki kanal poseban PS regulator koji je ujedno i prekostrujna i DC zaštita te dodatni množitelj kapaciteta.

Svega par sličica:
CFA1.jpg

CFA2.jpg

CFA3.jpg


Znači, kako se sad priča po temama oko drukčijeg zvuka pojačala/pretpojačala sa drukčijim napajanjima i ja to ovdje mogu potvrditi. Bez obzira što je i moj izlaz imao PS regulatore te vrlo debelo dimenzionirani trafo i elektrolite, ovdje smo još išli korak dalje i sa prigušnicama te dual mono konstrukcijom i to se čuje u zvuku. Moćniji bass, bolja dinamika i neka vrsta oštrine se izgubila. Izvrsno pojačalo koje mogu preporučiti SVIMA!

Bravo DADOD!!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5313
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Lateral CFA 120W i 80W

PostPostao/la Bepone » Uto ožu 19, 2024 10:32 am

bravo tom!
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Lateral CFA 120W i 80W

PostPostao/la dadod » Uto ožu 19, 2024 11:47 am

tom_hifi napisao:Prijatelj je čuo moj bivši lateral CFA izlaz, pa je izrazio želju da se i njemu složi jedan! Čuo sam se s Damirom (dadod) koji je uvijek sretan i veseo kada netko složi njegovo pojačalo i kada je zadovoljan istim.

Pa krenimo polako. Ovdje se išlo na oversize sve. Prijatelj si je dobar sa Sašom Čokićem iz Trafomatica pa je namotao debelo dimenzionirane toroide za full dual mono te duple prigušnice za napajanje na C jezgrama.

Znači, full dual mono dizajn sa CLC filtracijom (15 000uF -> 50mH -> 37 000uF) i onda još za svaki kanal poseban PS regulator koji je ujedno i prekostrujna i DC zaštita te dodatni množitelj kapaciteta.

Svega par sličica:
CFA1.jpg

CFA2.jpg

CFA3.jpg


Znači, kako se sad priča po temama oko drukčijeg zvuka pojačala/pretpojačala sa drukčijim napajanjima i ja to ovdje mogu potvrditi. Bez obzira što je i moj izlaz imao PS regulatore te vrlo debelo dimenzionirani trafo i elektrolite, ovdje smo još išli korak dalje i sa prigušnicama te dual mono konstrukcijom i to se čuje u zvuku. Moćniji bass, bolja dinamika i neka vrsta oštrine se izgubila. Izvrsno pojačalo koje mogu preporučiti SVIMA!

Bravo DADOD!!

Glavno da je korisnik zadovoljan. :D
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 842
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Lateral CFA 120W i 80W

PostPostao/la micro » Sri ožu 20, 2024 10:00 pm

Ima li netko 2 kom viska PCB ili se mora naruciti sa JLCPCB-a. Imam 2 uparena kvarteta hitaci lateralnih i to jako dobro , kupljeno davno, prilika da se ugrade, postoje i 6 parova alfeta ali TO3 neupareni.
Jedino ovi KSA/KSC su problem imam 20tak toshiba 2SA1360/2SC3423, prije uzimao za FC100 dosta vise radi uparivanja , imam i 2 kom torusa 500VA ali po sijecanju 2x50V , jel ce trebati malo odmotati sekundare. Imam i neke druge tioshibe ali sporiji 2SA1837/2SC4793 ili 2SC5171/2SA1930
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Lateral CFA 120W i 80W

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri ožu 20, 2024 10:24 pm

KSA/KSC sam kupio jednom kada je bila "nestašica" po 1000+1000 komada i imam ih,ali vidim da ih imaju u mouseru i nije neka strašna cijena. Koliko vidim ide samo jedan par po kanalu pojačala pa ne vidim razlog da se uparuju.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5749
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju