Strana 1 od 2

Shunt regulator za visoki napon

PostPostano: Pon svi 20, 2019 7:21 pm
Postao/la tom_hifi
Prebacujem temu iz GM-70 ovdje. Razlog je što je po internet bespuću sve prepuno nekih super, ultra regulatora, svi se kunu u svojeg konja, a nekad ne treba previše komplicirati, dodavati nepotrebne povratne veze koje se ponašaju neočekivano, možda bolje rečeno nepredvidivo na nekim frekvencijama i slično.

Dosta tih regulatora je serijski, a ima i shunt tipa. Pa ih ima s mosfetima i bipolarcima, cijevima ... U ovoj temi, volio bih da se baziramo striktno na shunt regulatorima.

Ono što bih volio je napraviti neki univerzalni regulator, pa uz vašu pomoć možemo napraviti brdo iteracija, po potrebi i svaku od njih prilagoditi specifičnom sklopu, uređaju, naponu. Sve to samo da naše cijevi rade čim bolje. :whistle:

U telefonskom razgovoru s ilimznom, dosta samo pričali i o mosfetima, pa o BJTima, prednosti mane i slično i nekako zaključili da je možda najbolje početi s bipolarcima. Za tu primjenu odabrao bih MJE340. Referenca bi i dalje bile zenerice, a druga verzija TL431 shunt regulator.

Kako ću imati vremena, kada malo razradim sheme i proučim materijale, stavit ću početnu shemu i prijedlog, pa ćemo je poboljšavati prema potrebi, da bude sklop radio sigurno i stabilno.

Uz to, najbitnija stvar oko ovoga mi je dodatno naučiti i proučiti kako to sve ustvari radi, a nakraju možda bude i zvučalo na uho bolje nego sami zener shunt.

Toliko zasad.

Re: Shunt regulator za visoki napon

PostPostano: Pon svi 20, 2019 9:05 pm
Postao/la grunf
Ja mogu reći da sam ovo sve već odavno prostudira i da sam trenutno na serijskom regulatoru šta se tiče HV-a. Za shunt reg. sam prije koristio salasov hv reg. koji je takoreći opjevan na velikom diyaudiu.Taj regulator nije loš ali nije ni 'top' šta je i bia razlog prelaska na drugi tip regulatora koji je sličan jungovom super regulatoru šta znači da je serijski.Kako je i sam Jung nedavno napravio shunt reg. napravio sam i ja, zasad +/-5V verziju.
Kako sam s regulatorom prezadovoljan uskoro namjeravam napraviti od istog HV verziju što je i sam Jung spominja da se može , napajanje samog operacianog pojačala ću izvesti po uzoru na regulatore iz ARC pretpojačala tako da ću i ja dati nekakav doprinos ovoj temi.

Re: Shunt regulator za visoki napon

PostPostano: Pon svi 20, 2019 10:53 pm
Postao/la tom_hifi
Svaki doprinos je dobrodošao i svaka rasprava nas vodi prema naprijed i prema novim idejama. Ja sam se odlučio za shunt regulator striktno iz razloga što je paralelno trošilu, a ne u seriju s njim. Ne znači da me ne zanimaju i serijski, ali prvo ću svakako isprobati shunt.

Re: Shunt regulator za visoki napon

PostPostano: Uto svi 21, 2019 12:13 am
Postao/la Bepone
Serijski, shunt regulator nikad nisam skuzio zasto uopce postoji, cisti gubitak s njim

Re: Shunt regulator za visoki napon

PostPostano: Uto svi 21, 2019 12:59 am
Postao/la Bepone
tom_hifi napisao:U telefonskom razgovoru s ilimznom, dosta samo pričali i o mosfetima, pa o BJTima, prednosti mane i slično i nekako zaključili da je možda najbolje početi s bipolarcima. Za tu primjenu odabrao bih MJE340. Referenca bi i dalje bile zenerice, a druga verzija TL431 shunt regulator.

mislis zeljko je pricao.... a ti si samo govorio... aha ..aha.. aha... :lol: :lol:

Re: Shunt regulator za visoki napon

PostPostano: Uto svi 21, 2019 1:05 am
Postao/la Bepone
http://www.audiofil.net/forum/forum_pos ... =otl-6c19p
ovdje dole, ovaj, samo maknut one kapacitete na izlazu (ostaviti samo 10uF da ne prasne fet radi prevelike struje punjenja kondica)
i stavis fet neki za 900V
makar ja sad po novom stavljam igbtove za 1,3kV, 1.7kV jer pusem i na hladno odkad sam popucao jedno 20tak fetova IRF 840 :lol:

Re: Shunt regulator za visoki napon

PostPostano: Sri svi 22, 2019 6:25 am
Postao/la tom_hifi
E sad, pustimo tko je više pričao, to se samo od sebe nameće, meni je cilj bio da naučim nešto, potencijalno poboljšam svoje pojačalo, a i da ovdje nešto konkretno napišem, da praktički svatko može koristiti ovo, uz potencijalnu zamjenu par komponenti.

20190521_211929.jpg


Ovo je regulator koji ću koristiti u svojim GM-70 monoblokovima. Izuzetno sam zadovoljan kako već sad to radi za samim zener diodama, ali znatiželja radi svoje.

Uglavnom, sve i dalje ostaje u shunt tipu, zenerice će i dalje biti tu, no, njima sam dodao MJE340 NPN tranzistor koji će im prilično pomoći i olakšati im posao, te bi sami regulator trebao biti još stabilniji. Vrlo bitna stvar je jako dobar decoupling, stoga, zadnji stupanj prije anodnog otpornika sam dodatno odvojio RC članom. 10R i 40uF MKP.

Umjesto Rin otpornika (12K na shemi) može se eksperimentirati sa dodavanjem CCS-a, npr. DN2540 kaskoda s nekim fet-om dolje (ako se ide do struja 20-tak mA). Sve o toj temi piše ovdje.

https://www.bartola.co.uk/valves/for-sale/ccs-pcb/

Napočetku sam napomenuo kako neću ići u neke egzotike, zenerice stvarno dobro rade, pa tek dodatni tweak postojećeg stanja je dobro došao.

Ovaj shunt regulator možete i vi koristiti, samo imajte na umu da MJE340, ovisno o naponu, prilično mu padaju strujne mogućnosti i može doći do sekundarnog proboja. Ovaj regulator je daleko od najboljeg, odlično je iskoristiv za neke driverske stupnjeve, pogotovo neku ulaznu cijev koju želimo dodatno izolirati i stabilizirati. A da ne pričam koliko je jeftin.

Ja sam svoje napisao. Slobodno komentirajte, dobro ili loše, sve je to u konstruktivnom štihu. :)

Re: Shunt regulator za visoki napon

PostPostano: Sri svi 22, 2019 10:31 am
Postao/la audio kutak
Jedno pitanje, zašto je tako velika razlika između ulaznog i izlaznog napona, tih 250 v ??

Jel to zbog toga što nemaš nekog manjeg napona u postojećem pojačalu ili zbog nečeg drugog?
Mislim, skidaš 200 v

Re: Shunt regulator za visoki napon

PostPostano: Sri svi 22, 2019 10:53 am
Postao/la Khadgar2007
Veoma jednostavno, zato jer se taj dio pojačala napaja sa 445VDC, da se ide na manju razliku u naponu trebao bi još jedan namot na trafou,ispravljač itd...

download/file.php?id=19675&mode=view" target="_blank" target="_blank

Re: Shunt regulator za visoki napon

PostPostano: Sri svi 22, 2019 12:01 pm
Postao/la Edison
Khadgar2007 napisao:Veoma jednostavno, zato jer se taj dio pojačala napaja sa 445VDC, da se ide na manju razliku u naponu trebao bi još jedan namot na trafou,ispravljač itd...


Pa moze se staviti R-C sklop, ili par njih u nizu. Na taj nacin se smanji napon, poboljsa filtracija i smanji disipacija na regulatoru. Stete nema, osim sto treba malo mjesta za te R-C sklopove. Disipacija topline je u konacnici ista.