JLH69 u novom ruhu

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la Edison » Ned ruj 15, 2019 8:08 pm

Ozbiljni proizvodjaci hladnjaka daju podatke za svoje proizvode od kojih nam je najvazniji Rth u K/W. Taj nam govori za koliko Kelvina (isto je i u Celzijusima) ce se povceti temperatura hladnjaka na svaki Watt koji mora ohladiti. Kod A-klase je lako odrediti disipaciju, znamo struju i napon kroz izlazne tranzistore. Ako to ne znamo, znamo ocekivanu snagu , a takva pojacala tesko mogu imati efikasnost vecu od 20%, znaci za svaki Watt koji daju, griju 5 Watta.

Nekoliko puta je napisano da crni hladnjaci bolje hlade od onih prirodne boje aluminija, cak se navela i 10% veca efikasnost. Medjutim, to bas ne stoji. Na hladnjaku temperature 60°C mozemo drzati ruku tek dvije sekunde, dakle tu temperaturu ne bi trebalo prelaziti. A na 60°C boja hladnjaka ne igra tako znacajnu ulogu. Da se radi na oko 200 stupnjeva tad bi se pokazale razlike u efikasnosti crnih i "bijelih" hladnjaka. Na temperaturama koje nas zanimaju, nema razlike, osim u teoriji.

Ako uzmemo da u nasim sobama ljeti moze biti i do 30°C, a ne zelimo preci temperaturu hladnjaka od 60°C, dakle mozemo dozvoliti povecanje od 30 Kelvina ili Celzijusa. Pojacalo u A-klasi od 20W ce disiprati oko 100W. Kad to podijelimo rezultat je da trebamo hladnjak od 0,3 K/W. To su dimenzijama i tezinom vrlo ozbiljni hladnjaci.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la kiko » Ned ruj 15, 2019 8:45 pm

grunf napisao: , a šta se tiče temperature mojih hladnjaka ona je oko 65C šta je i puno, dimenzije su im 220 dužine, 150 visina i 48 širina


Pa da ... problem ... to su pravi mali radijatori - ljeti mi to ne bi "igralo" bez klime u sobi.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la Bepone » Ned ruj 15, 2019 8:45 pm

postoje i tubularni hladnjaci sa ventilatorima? imao sam ja neke s broda.. siguro hi je jos za kupit.. ventilator moze jako smanjiti hladnjak i povecat efiksnost ne treba nak 10 kila aluminija, mozda samo pol...jedna?
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la Edison » Ned ruj 15, 2019 10:39 pm

Bepo, postoji i vodeno hladjenje. Otvoris spinu, ukljucis pumpu pa tek onda i pojacalao... ;)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la ilimzn » Pon ruj 16, 2019 12:22 am

kiko napisao:Ovako odokativno, četiri takva za konstantnih 2 x 20 W bi trebalo biti dosta...


Za odokativno treba puno znanja, dosta matematike i iskustva.
Podaci za hladila se mogu naci na drugim mjestima, usporedbom dimenzija, broja rebara itd, 'odokativno' za najslicnije hladilo. Recimo od Fischera. Zatim treba izracunati disipaciju, ukupni napon napajanja (od + do -) puta struja mirovanja.
Nakon toga se to pomnozi s termickim otporom i doda na temperaturu okoline, i to ljetnu. Ako se dobije vise od 50 stupnjeva (a pozeljno ne vise od 40), hladilo je premalo.
Debljina aluminijskih djelova ne znaci nista za disipaciju, samo povrsina (osim ako se ne radi o ekstremno tankom materijalu, u kojem slucaju je situacija gora). To sto postoji nekakva prednja ploca 1cm debljine znaci vrlo malo s obzirom da bi za efikasnost trebala biti spojena s hladilima jednako debelim ili debljim materijalom us uporabu termo vodljive paste. K tome je povrsina izlozena okolini zapravo pola ukupne povrsine s obzirom da zadnja strana prednje ploce gleda u kutiju (uostalom i zadnja povrsina hladila).
Evo toliko o dokativno, a to je samo ovak s nogu. Sve skupa malo logicnog razmisljanja, osnovnoskolske matematike i dati si 10 minuta za razmisljanje i racun. Ljenost za takve osnove stvari rezultira uzaludim troskom vremena i novaca.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la kiko » Pon ruj 16, 2019 6:34 am

Evo, za Fisher SK 651 100 SA hladilo dimenzija 100 x 400 x 42 su naveli 0,52 K/W. I uz okolnu temp 25 C, i 80W disipacije, kalkulator kaže: 66,6 st.C

Tako da nema šanse da se to kvalitetno izvede bez poveće kutije. Bar 15 cm visine. A to bih morao prepraviti policu da stane po visini, i kupiti klimu.. Pa za sada, ništa od toga, slušam ovo što imam - nije ni to loše.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Uto ruj 17, 2019 12:07 am

kiko napisao:Evo, za Fisher SK 651 100 SA hladilo dimenzija 100 x 400 x 42 su naveli 0,52 K/W. I uz okolnu temp 25 C, i 80W disipacije, kalkulator kaže: 66,6 st.C

Tako da nema šanse da se to kvalitetno izvede bez poveće kutije. Bar 15 cm visine. A to bih morao prepraviti policu da stane po visini, i kupiti klimu.. Pa za sada, ništa od toga, slušam ovo što imam - nije ni to loše.


za A klasu je prvi preduvjet klima ,bez tog nema rađe :)
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Uto ruj 17, 2019 12:22 am

ovo je s regulator s AD825, stavio sam trimere da mogu pratiti kad regulator prestaje s regulacijom, s AD je nešto bolji rezultat nego s NE5534, pad napona može biti samo 3V a da uredno radi, a i na scopu izgleda bolje, sad ću se još malo igrati s CR članovima u ispravljaču ,za sad su premošteni pa ću vidjeti kako je s njima, ali onda gubim još bar 1 do 2V na pojačalu.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la Bepone » Uto ruj 17, 2019 7:45 am

nema bolje i jednostavnije od CLC..samo prostora nesto uzima..ali tako ionako na masi se nece puno primijetit koja kilica vise :lol:
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Sri ruj 18, 2019 12:47 am

Bepone napisao:nema bolje i jednostavnije od CLC..samo prostora nesto uzima..ali tako ionako na masi se nece puno primijetit koja kilica vise :lol:


dobro si reka koja kilica više, za 4A sigurno nije lagana

nego,nisam ja ni prije ima problema s brumom ili šumom ,ovo s regulatorom je više bilo za test a nije mi se dalo raditi neko jednostavnije riješenje, ja odma u glavu :D , a na kraju je ispalo dobro.Skupa s mojim DAC-om ovo svira super , danas san se pita jel baš treba biti tako čisto i precizno , ali to je to i tako treba biti, detalja sad ima toliko da se otkrivaju stvari koje nikad prije ne bi čuli , znam da kod mene izvor zvuka puno utječe ali pojačalo ga mora moći pratiti što nije bio slučaj s onima malim pojačalima s lateralcima koje sam nedavno radio.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju