JLH69 u novom ruhu

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la kiko » Pon ruj 30, 2019 11:29 pm

Zanimljivo je što se to sve što Grunf opisuje - čuje na malim bookshelfima od $200. Što bi bilo tek na kutijama od $2000 Ili više (?)
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Uto lis 15, 2019 9:56 pm

Zadnjih dana sam opet čeprkao po regulatoru. Kako se zvuk malo zatvorio nakon usviravanja OS-CON kond. , ali je i dalje ostao atraktivan išao sam vidjeti mogu li kako spasiti OS-CON-e od odlemljivanja.
Za početk sam smanjio struju kroz Q1 s 80mA na 50maA , stavio tranzistore s nižim Cob-om i većim Ft i to 2SC1383/2SA683 kojih se eto baš četri para našlo u ladici i to još S rank.Na scopu se odmah vidila razlika , a bome i zvučno , vratio sam OS-CON -onu lepršavost koju je izgubio u usviravanju. S manjim strujama kroz Q1 sam pogodia usridu, više mislim da je doprinio izbor tranzistrora za Q1 i Q2 koji bi na staroj stuji od 80mA izdušili , odnosno ne bih baš bili u povoljnoom području disipacije.
Zamjenio sam i trimer s fiksnim otporom jer trimer nije baš niskošuman kako je preporuka za R6 i otprnik niže, za izlazni napon od 18,92V vrijednosti su 13.3K za R6 i 750R za trimer, kombinacija malo odstupa od idealne, jer u paraleli daju 20R manje od 500R, idealni bi bili 1.4K i 787R ali ih nemam trenutno na lageru.
Sva ova moja čeprkanja su dovela do još bolljeg zvuka ali mislim da sam došao do limita regulatora, sad još čekam novu turu djelova da napravim još dva regulatora koji će još popraviti perfomanse regulatora zbog manje struje kroz njih nego sad, s 4A na 2A ali četri komada tj svaki kanal svoj.
Zvuk je odličan ,ukratko ,ultima. :dance:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la Schultz » Čet lis 17, 2019 12:32 pm

Svaka čast na volji i trudu. To je to...
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la Bepone » Čet lis 17, 2019 4:56 pm

i ja se slazen ! tako treba stalno nesto prckat i mijenjat i razvijat svoju kreativu! davat misljenja, a ne pitanja! :P
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la kiko » Sub lis 26, 2019 10:29 pm

Meni ne da vrag mira.. Grunfovi AR 15 zvučnici su osjetljivosti 85 dB/W/m, piše u specsima. Znači srednja, čak i niža osjetljivost, ne?

A kažu da ovo pojačalo radi "kao da je 200 W". Pa sad me zanima - koliko zvučnici te osjetljivosti realno stvaraju SPL-a ovim pojačalom? Zašto se to doima "kao 200 W"? Nešto sam prije bio znao o tome, ali sad se ne mogu sjetiti kako se to tehnički objašnjava..
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la ilimzn » Ned lis 27, 2019 1:45 am

Obicno se doima iz dva razloga:
1) Manje kontrolirani bas, daje utisak toplijeg, punijeg i glasnijeg.
2) Korektan i moguce 'soft' clipping, tako da prelazak preko maksimuma snage ne stvara previse neugodnih harmonika, vec efekt slican dinamickoj kompresiji, dakle opet utisak glasnijeg.
MEDJUTIM! 200W 10x vise od 20W - buduci da je uho logaritamski osjetljivo, 10x vise snage = dvostruka glasnoca. Ako su kutije male i relativno neosjetljive ali su u manjoj sobi s kojom se dobro slazu, glasnoca moze biti vise nego dovoljna i sa manjom snagom, a uz uvjete 1) i 2) gore, prelazak preko maksimuma je samo u kratkim pikovima koji su u tom slucau dobro maskirani.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la kiko » Sub stu 09, 2019 1:02 am

A da, da ... tako je. No, je li ovo pojačalo 20 W na 4 ili 8 ohma? Ne znam je li to netko spominjao..

Halo, Grunfe - ima li što novoga?
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la Bepone » Sub stu 09, 2019 5:52 am

zaboravio si pitat koliko daje na 3 oma? :?:
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Pet sij 03, 2020 2:15 am

Prije jedno 15tak dana sam radio jedno mjerenje na pojačalu ponukan problemima nekoh članova na velikom diyaudio kad su jlh69 spojili na switchersko napajanje. Koristi su nekakvu ciglicu s izlazom od 19V.
Kod mene je standardni trafo s CRCRC članom i regulatorima tako da nisaam ni sumnjao u loš rezultat.
Max snaga na pojačalu je sad 18W na 8ohma prije klipinga , izgubio sam skoro 7W na ubacivanju regulatora koji su mi pojeli +/-3V napajanja ,tako da je sad +/-19V.Granica gdje sad počinju značajnija izobličenja je oko 12W(bar ono šta vidim na scopu).
Napajanje je pri max izl. snazi na oba kanala zahvaljujući regulatorima ostalo čisto i stabilno bez vidljivog traga 1KHz signala u njemu.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Pet sij 03, 2020 2:36 am

Nekidan sam naišao na ovo blago.
tr.jpg

2SC4934 sam odlučio probati u jlh-u na poziciji Tr3. Hfe je poprilično visok ,ovi moji oko 500, ft im ide do 350MHz ,a cob je samo 3,5pF na 30V, kod mene je to 4,5pF i ft od 250MHz po radnim točkama u pojačalu.
Zvuk je vrlo dobar, nisam odmah rekao 'vauu' , nije mi u rangu s 2SC1941 i sličnim koje sam prije spominjao ,ali ima neki zarazan zvuk koji te vuče, bas dionice su odrađene s takvom lakoćom i preciznošću da misliš da je riječ o puno jačem pojačalu,problem nastane kod neke starije produkcije kad to bas područje malo postane izraženije.Srednji i visoki su korektni ,možda malo i prefini. Međutim to su sve finese koje netko ne bi ni primjetio ali mene vesele. :dance:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Google [Bot] pregledava forum i 5 gostiju