JLH69 u novom ruhu

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Pet lip 14, 2019 2:17 am

Malo i o napajanju,koje je izvedeno s CRCRC filterom, otpori su 2 x 0,47 5W ,a kondovi 2 x 15000uf u 6 blokova,trafo 250W koji je na krajnjoj granici, izlazni napon od 21V je lijepo popeglan i pojačalo je potpuno bešumno.Struja je 4A na +/-21V.Pojačalo je inače lijepa grijalica od oko 200W ,a posebno sad po ovoj žegi.

Zadnja modifikacija koju sam napravio na pojačalu je bila izmjena donjeg DN2540 u kaskadi na Tr3, za FET je odabran 2SK3557-7 u paraleli. Struja kroz njih je oko 20mA. Promjenjen je i ulazni blok s 2,2uF na 4,7uF.
Pojačalo je opet otišlo u klasu više na moje oduševljnje .
Još isprobavam razne tranzistore na poziciji Tr3, trenutno je tu Panasonic 2SC2632 koji vrlo dobro svira.
Na shemi ispod sam stavio koji tranzistori daju najbolje rezultate za Tr3, KSC3503 će isto biti dobar mada ne koliko ovi ostali.
Pojačalo je malo mušičavo s ofsetom,treba ga namjestiti kad se pojačalo ugrije, razlika od hladno do radne temperature je oko 200mV, a kad se umiri iznosi +/-10mV. S namještanjem struje je bolja situacija i tu se razlika kreće oko 0,1A.Radne točke pojačala određuje sam spoj tranzistora i mijenjanjem bilo kojeg tranzistora se mijenja ofset i nešto sitno struja, na izobličenja utječe hFE tranzistora te je bolje da šta veći za sva četri bipolarca.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Sub lip 22, 2019 1:24 am

Kako ova priča i dalje traje. jučer sam opet stavio za Tr3(VAS ) BC337-40 (hFE 560, Cob oko 5pF ) ,inače BC337 sam probao i ranije ali kako je onda struja kroz njega bila oko 20mA nije bio dugo na slušanju mada je imao odličan zvuk, inače sam imao malih haldnjaka za TO-18 ali ih nigdi naći kad ti triba,pa san inžinja hladnjak od Cu cijevi .
Sad je kroz BC337 struja od 9mA pa odma lakše diše i ne treba mu hladnjak, inače je to po meni mana JLH-a, Tr3 koji je i VAS i pobuda u slučaju odabira izlaznih tranzistora s malim hFE će raditi s strujama od preko 20mA što sužava izbor tranzistora, tj skoro svi s Ic od 50mA i niskim Cob kojih ima puno otpadaju jer ako pogledate njihove grafove sve preko 20mA im već ruši hFE i Ft.Kod normalnih pojačala struja kroz VAS se može naštelati i na par mA šta onda omogućuje veliki izbor tranzistora. Razmišljao sam i o dodavanju još jednog tranzistora koji bi preuzeo ulogu VAS tran. a za VAS tranzistor je onda dobar i BD139 , na tu temu ima u knjizi Douglas Self-a i zove se EF-VAS. Zasad još nisam išao u testiranje takvog VAS-a pošto čekam da napravim nove pločice , u simulatoru je lošiji od sadašnje sheme jer je pojačalo sklonije oscilacijama i generalno ima veća izobličenja ali smanjuje izobličenja u višem dijelu spektra.
Zvučno je BC337 vrlo dobar i ima dobar FFT ali mi je nekako draži zvuk japanskih tranzistora , oni imaju nešto šta ni jedan ON semi tran.(osim KSC2682) ili evropskih tranzistora nemaju ,a to je ta finoća u višem dijelu spektra šta se kod ovog pojačala itekako čuje. BC337 koji je sad zalemjen je ON semi a moram negdje imati i nešto philipsovih pa ću probati i njih.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la tom_hifi » Sub lip 22, 2019 5:57 am

Lijepo lijepo. Na koje zvučnike slušaš?

Baš podržavam kad se netko prime neke topologije ili specifičnog pojačala i onda se 'igra' s time i eksperimentira. Mogućnosti su beskrajne, makar neke na papiru i u simulatoru nemaju smisla, odnosno, dobitak je ravan ničemu naspram sadašnjeg dizajna.

Samo naprijed.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Sub srp 06, 2019 8:04 pm

Evo još jednog zanimljivog tranzistora za VAS(Tr3), Toshibin 2SC2705Y (2SA1145) s vrlo niskim Cob-om (ispod 2pF). Zvučno je izvrstan kao i njegov veći brat 2SC3423 (2SA1360) , po meni su to najbolji VAS tranzistori skupa s 2SC2682 (2SA1142) kojeg namjeravam sutra isprobati u ovoj kombinaciji JLH-a a možda probam i Toshibin 2SC2229 kojeg sam probao u prvoj verziji pojačala i zvučao je dobro.

Prije par dana sam probao i SANYO 2SC3116, zanimljiv tranzistor s ne baš malim Cob-om ali zvučno vrlo korektan i dobro se snašao u JLH-u za razliku od svoje razvikane braće 2SC3593/3592 koji zvuče tvrdo i agresivno .
Polako ostajem bez tranzistora za testiranje za Tr3 ,ispucao sam sve dobre VAS tranzistore ,mada je svaka promjena u samoj shemi JLH-a otvorila put nekim tranzistorima koji su u prijašnjim testiranjima prošli loše,najveća promjena kod samih tranzitora se čula kad je struja kroz Tr3 spuštena ispod 10mA zahvaljujući novim izlaznim tranzistorima.Inače u orginalnom JLH69 kroz Tr3 ide struja i viša od 20mA šta sužava izbor kvalitetnih tranistora.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Sub srp 06, 2019 8:50 pm

tom_hifi napisao:Lijepo lijepo. Na koje zvučnike slušaš?

Baš podržavam kad se netko prime neke topologije ili specifičnog pojačala i onda se 'igra' s time i eksperimentira. Mogućnosti su beskrajne, makar neke na papiru i u simulatoru nemaju smisla, odnosno, dobitak je ravan ničemu naspram sadašnjeg dizajna.

Samo naprijed.


Slušam na malim bookshelf AR AR15 ,za moj dnevni boravak sasvim dovoljno s ovom verzijom JLH69 koja može dati oko 20W.
Inače ne volim modificirati dobar dizajn ,ali ovo pojačalo je to trebalo jer je nastalo 69 godine prošlog stoljeća i smatrao sam da je šteta ostaviti ga s istom topologijom i tranzistorima ,mada su već napravljena poboljšanja i to i od samog JLH-a ,ali i ona su bila prije 30tak godina. Recimo da je odluka pala na Hiragu u A klasi koji će biti sljedeći na redu nebi bilo modifikacija jer se tu treba držati orginalnog dizajna i ne mijenjati ništa. Problem kod Hirage je nemogućnost nabavke orginalnih tranzistora jer je to pojačalo nastalo na osnovi slušnih trestova i traži baš te tranzistore.
Tu se slažem s Hiragom i slušnih testova mada mu neki zamjeraju njegov pristup kao i njegovo definiranje izobličenja.
Kod JLH69 osnovni dizajn je ostao isti ali sam dodao nove CCS-ove za koje i sam JLH rekao da ih treba probati s FET-ovima, a da sam za Tr3 otavio tranzistor koji je preporučen (2SC3421 ili BD139) JLH sigurno danas nebi svirao kod mene.U tome je biti.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Pon srp 08, 2019 9:48 pm

Evo još jedan mali update, prije nekog vrimena sam u mousera uzeo toshibine tranzistore za probu ,radi se o 2SC3324 i 2SA1312 , a riječ je o popularnim 2SC2240 i 2SA970 ali u SMD kućištu.
Kako sam na pojačalu predvidio TO 92 zalemia sam smd tr. na univerzalu pločicu i izvukao nožice i dobio TO 92.
Inače od prvih dana pojačala za ulazni tranzistor sam koristio 2SA992 ,najprije orginal NEC a kasnije ON semi. KSA992 , neke zvučne razlike između njih nije baš bilo ,NEC je bio malo topliji ali ih nisam imao u istom hfe području, BC... verzije su otpale još prvih dana tako da sam nabavio KSA992 istog hfe područja.
Sad kad sam umjesto KSA992 stavio 2SA1312 zvučna slika je opet doživjela promjenu na bolje, postala je otvorenija,prozračna a opet dovoljno moćna u donjem dijelu spektra .
Ovo bi bila moja definitivna preporuka za ulazni tranzistor ali i općenito, svaka čast Toshibi što su uspjeli zadržati kvalitetu starog 2SA970 ,količina u Mousera je zasad dovoljna mada ja ipak gledam napraviti zalihu NPN i PNP-a.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Sub srp 13, 2019 2:35 pm

evo još dva kandidata za VAS
2SC2911 je već na usviravanju
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la Bepone » Sub srp 13, 2019 5:57 pm

pitanje je sad, sound (tipa) tranzistora ili sound proizvodjaca?
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la grunf » Uto srp 16, 2019 1:55 am

Bepone napisao:pitanje je sad, sound (tipa) tranzistora ili sound proizvodjaca?


dobro rečeno, a riječ je o sanyo 2SC3468 ili ti malom bratu od 2SC3503 ,razlika je samo u kučištu TO92L i TO126, nažalost nisam imao za probati prije orginalni 2SC3503 već samo novu verziju KSC3503D(ON semi.) iz mousera, KSC3503 je dobro svirao kao VAS ,bez zamjerki ali je imao boljih od sebe 2SC2682 i 2SC3423(2sc2705),razlike su bile male , KSC je bio malo tvrđi i tu je izgubio par bodova dok 2SC3468 nema tu manu i zvuči odlično,u rangu dva najbolja.
Tu vjerovatno postoji ta čar samog proizvođača tranzistora kao i kod lampi ,istina je ON semi je sada vlasnik sanyo semiconductorsa i logički je da će oba tranzistora zvučati isto međutim ima razlike, nažalost danas smo prisiljeni kupovati poluvodiče od samo par proizvođača zbog prestanka proizvodnje ne-smd komponenti tako da više nemamo puno izbora .

S druge strane sanyo 2SC2911 me razočarao ,po pdf-u i komentarima na netu trebao bi biti odličan ,ali u ovu verziju JLH-a nije sjeo, zvuk taman,vokali povučeni ,neslušljivo.Možda u nekoj drugoj radnoj točki bude odličan ali na malom naponu i struji nije dobar.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH69 u novom ruhu

PostPostao/la Bepone » Sri srp 17, 2019 5:07 pm

grunf napisao: 2SC3468

znaci ovaj je odlican, od mora tranzistora na svijetu, treba odmah zabiljezit.. od kuda si nabavljao?
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju