JFET Phono na slavonski

Re: JFET Phono na slavonski

PostPostao/la Bepone » Pon kol 10, 2020 11:10 pm

postoje neke analize da su u novi epcos c zapakirali najveci di/dt u malom pakovanju pa se ne vi cudio i da je arcotronics uspio, a sad je na nama da to istrazimo ;)
ako ne, evo jeftinih ruskih KZK zavod za eksperimente
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JFET Phono na slavonski

PostPostao/la SaWa » Uto kol 11, 2020 7:28 am

Edison napisao:
SaWa napisao:I'ma razlog, sigurno nije stavljen iz zay3bancije.
Tko je ovo smislio,valjda će se javiti i objasniti!


Hajde, nek se javi i objasni.

Kako to da su ti jeftini blokovi koji smo svi pokupovali od Kutka bas bitni za dobar zvuk?
I jesu li oni zlato i srebro u ulju jos bolji? Ali ti su bas skupi...


Imenjak,krivo si ti mene shvatio!
Nisam ja njih stavio zbog boljeg zvuka,već zato što drugih nemam,a u shemi piše 30uF.
A i koliko se sjećam,izlazni kondenzator u AYA II je od 47uF....jel!
SaWa
 
Postovi: 1488
Pridružen: Ned stu 03, 2013 10:01 am
Lokacija: Nova Gradiška

Re: JFET Phono na slavonski

PostPostao/la Edison » Uto kol 11, 2020 10:04 am

SaWa napisao:Imenjak,krivo si ti mene shvatio!
Nisam ja njih stavio zbog boljeg zvuka,već zato što drugih nemam,a u shemi piše 30uF.
A i koliko se sjećam,izlazni kondenzator u AYA II je od 47uF....jel!


Imenjak, sve u redu. :) Sve sam shvatio, osim toga zasto u shemi pise 30uF. :think:
Bepo objasnjenje prebacuje na bolji zvuk.

AYA-u nisam radio pa niti ne znam kakv je tamo izlazni kondenzator. Inace, vidio sam svega, da se za izlazne kondenzatore stavljaju elektrokliti od 10uF do 47uF. Da se za vezne kondenzatore stavljaju tantali, keramike... Vidio sam da se na izlaze stavljaju i nerazumno male vrijednosti kondenzatora, i nerazumno velike. Recimo da su oni nerazumno mali greska, ali cemu nerazumno veliki. Nije greska, ali sto je onda? Ima se, moze se?

Hajde Tome, objavi shemu, i ako mozes objasni...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JFET Phono na slavonski

PostPostao/la tom_hifi » Uto kol 11, 2020 11:28 am

Nisam ništa objavljivao ovdje, makar sam puno eksperimentirao, jer sam dobio "po nosu" da bacam vrijednosti u RIAA korekcije i slično, napamet! Sve što sam simulirao bile su realne izmjerene vrijednosti elemenata koje sam imao u rukama i to sam ubacivao u simulator. Primjer, 34nF mi se najviše "pod nos stavljalo". Promijenio sam to u simulatoru u 33nF, pa budu svi sretni.

Uz to, nisam još ulovio vremena složiti si antiriaa korekciju, makar imam sve dijelove doma, ali to će morati pričekati jesen.

Kako je početak teme krenuo sa provjerenom shemom sa interneta, napravio sam istu, no nisam bio zadovoljan zvukom, pa sam je uzeo kao kostur i krenuo dograđivati. Neću sad cijeli dio prepričavati, no, uvijek mi se činilo da u baznoj verziji i mojim pokušajima navedeni koncept je nekako "tanak" u bassu. Simulator to nije pokazivao, odnosno nisam gledao parametar koji se zove faza.

shema-2uF.PNG


shema-30uF.PNG


Ovo je ista shema, osim što je na prvoj slici izlazni vezni kondenzator 2uF, a na drugoj 30uF. Probao sam slušati sa obje verzije i sa 30uF zvuk je bolji, značajno. Barem meni. A ono što se može iz simulatora vidjeti da su fazni pomaci u niskim frekvencijama (a i sama frekventna karakteristika, što je logično), u odnosu na ostatak spektra, puno veći sa manjim veznim kondenzatorom.
Edit: moram napomenuti sam probao i sa 4.7uF, 10uF i 30uF. Da nebi sad ispalo da sam prepovršan :mrgreen:

Ima ovdje puno stručnijih od mene, no, eto, to je moj zaključak što se tiče iz simulatora, a mogu to i slušno potvrditi.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: JFET Phono na slavonski

PostPostao/la Edison » Uto kol 11, 2020 12:03 pm

Samo cu kratko, jer ne zelim kvariti veselje...
Na izlazu tog phona sigurno nije potreban kondenzator od 30uF. Jednostavno, nema nikakvog logickog opravdananja.

O simulatoru i simulacijama takodjer necu puno. Dovoljno je da neki element koji cini shemu nema dobro opisan model i faza onda moze biti svakakva. A slusni test postujem. Ako s tim kondenzatorom bolje svira, i Tom ima taj kondenzator, onda neka ga tu drzi. To je u tom slucaju opravdano.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JFET Phono na slavonski

PostPostao/la tom_hifi » Uto kol 11, 2020 12:24 pm

Edison napisao:Samo cu kratko, jer ne zelim kvariti veselje...
Na izlazu tog phona sigurno nije potreban kondenzator od 30uF. Jednostavno, nema nikakvog logickog opravdananja.

O simulatoru i simulacijama takodjer necu puno. Dovoljno je da neki element koji cini shemu nema dobro opisan model i faza onda moze biti svakakva. A slusni test postujem. Ako s tim kondenzatorom bolje svira, i Tom ima taj kondenzator, onda neka ga tu drzi. To je u tom slucaju opravdano.


Ja imam 2x 15uF u paralelu spojene. Navedene 40uF nisam isprobao, to će Sawa reći kako mu radi. Ali kažem, probao sam 2uF, 4.7uF. Probao sam i elektrolite. Eto, što je, tu je. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: JFET Phono na slavonski

PostPostao/la Bepone » Uto kol 11, 2020 12:40 pm

kondenzator "svira" i to je nas problem, osim u tonskim filterima i skretnicama , ne treba se niti bavit tocnom racunicom za vezni kond gde f.kar.pada -3dB, to je vec deeebelo premala vrijedbost, jer pad zapocinje nekoliko oktava prije i ulazi u slusno podrucje..a tu je i faza 8-) zasto odredjenii elektroliti spojeni u bipolarni kond od 22uF koji je overkill i nalaze se na izlazima iz daca dobro sviraju je takodjer pitanje, a vezano je uz tekucu tematiku. sve si covjek istrazi i objasni ako ga zanima, a postoji i puno tesktova na tu temu objavljeni po audio casopisima :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JFET Phono na slavonski

PostPostao/la Edison » Uto kol 11, 2020 2:27 pm

Kad se umjesto folijskih za vezne kondenzatore stavljaju elektroliti, normalno je da ide dosta veca vrijednost od odgovarajuceg folijskog. Cesto se koriste bipolarni elektroliti, ili se stavljaju dva obicna elektrolita koje "glume" bipolarni.

Kad se racuna -3db za frekvencije od 4 ili 5Hz, to ne pada znacajno u slusno podrucje. Faza je kakva je. Sto tek zvucnici rade s fazom?
I tko od nas ima zvucnike doma koji mogu odsvirati 20Hz kako treba? Nitko. Ima li na plocama uopce snimljenih signala od 20Hz? Sto je sa zvucnicama i njihovom reprodukcijom na tim frekvecijama, fazom?

I kad govorimo o phono stupnju, sto je s rumble filterima koji su se u eri gramofona ozbiljno koristili, a danas ih nitko ne spominje? Ti bi trebali rezati sve ispod 16Hz, pa nek imaju strminu i od 48dB/oct., sigurno ce malo "dirati" u slusno podrucje i padom i fazom.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JFET Phono na slavonski

PostPostao/la tom_hifi » Uto kol 11, 2020 2:36 pm

Sve to štima i ovakva vrsta rasprave je vrlo zdrava.

Napisao sam svoje iskustvo, vrlo lako se zamijeni i stavi 4uF na izlaz, elko 100uF. Možda nebi svatko imao moje iskustvo. Svakako podržavam prvotno strogo se držati teorije i proračuna, pa se lako kasnije, u praksi, dorađuje.

Ja ću, kad napravim antiriaa i ulovim vremena, premjeriti. Imam još u planu doraditi PCB i umjesto duplog 2SK170BL staviti 2SK369BL na ulaz, pa ću staviti update ovdje kada bude aktualno. JFETovi su u ladici, to je najbitnije.

:whistle:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: JFET Phono na slavonski

PostPostao/la Edison » Uto kol 11, 2020 3:31 pm

tom_hifi napisao:Imam još u planu doraditi PCB i umjesto duplog 2SK170BL staviti 2SK369BL na ulaz, pa ću staviti update ovdje kada bude aktualno. JFETovi su u ladici, to je najbitnije.


Napravi plocicu da moze ici i 2x K170 i K369. Nemaju svi te K369. A nemaju svi ni K170...
I za kondenzatore puno rupica u liniji da mogu ici razne velicine... ;)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost