LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

Re: LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

PostPostao/la davorin » Pon ožu 23, 2020 8:31 am

Uz korištenje 5 paralelnih tranzistora uz napajanje od +/-50V i opterećenje od 8 Ohma zapravo nije ništa kritično. Tranzistori novije proizvodnje su imali korigiranu SOAR karakteristiku pa se ne bi pri većim strujama dolazilo niti blizu graničnih područja. Drugim riječima, možda bi 2 para tranzstora bila dovoljna, a ne 5 pari po kanalu. S druge strane korištenje većeg broja tranzistora povećava ukupnu površinu termalnog transfera sa tranzistora na hladnjak i osigurava pri dugotrajnom uključenju veću stabilnost i sigurnost.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

PostPostao/la audio kutak » Pon ožu 23, 2020 11:52 am

hvala Edisone na odgovorima, sada vidim da tranzistori rade u svom krajnjem režimu... a to svakako ne želim...
to znači, ako sam dobro shvatio, da ovi tranzistori nisu dobar izbor za ovo pojačalo, tj. napon koji imam..

kao što Davorin kaže, tranzistori novije generacije su bolji.... koliko, ja to ne znam, ovi koji su ugrađeni su ipak starije proizvodnje.. a i sigurno ne znam da li će pojačalo biti za 8 omske zvučnike a vjerovatno je je za 6 ili manje, tj. svakako ispod 8 ohma... ne bih želio da mi pojačalo radi na "granici"...

ništa, idem naručiti komplet novih izlaznih tranzistora za obje pločice, kao što su mi preporučili, idu 2SC3856 & 2SA1492 tranzistori unutra

u ovih par dana sam tražio kvar na pločici i na kraju sam izvadio van sve tranzistore i diode..

našao sam da su u šlusu (imali su kratki spoj) bili jedan tip36C, jedna dioda na izlazu zvučnika u minus grani, trimer za bias koji luduje sa vrijednostima....

pošto sam povadio sve tranzistore, odlučio sam i da zamijenim mpsa tranzistore sa boljima, driver tranzistore te sve diode...

saga se nastavlja....
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

PostPostao/la davorin » Pon ožu 23, 2020 12:12 pm

Nisi izgleda najbolje razumio cijelu priču! 10 izlaznih parova TIP35C/TIP36C se smiju uz nestabilizirani napon napajanja od +/-50V bez rizika opteretiti trajno i sa 2 Ohmskim otporom što sam u praksi puno puta isprobao. Problemi su teoretske prirode i vezani su za pad faktora pojačanja sa povećanjem struje kroz tranzistore (a time i posredno eventualnu opasnost u izlazak iz SOAR karakteristike), a novije generacije tranzistora imaju taj problem riješen. Bez obzira kakve tranzistore budeš tu ugrađivao, jedan par neće biti dovoljan, pogotovo sa gledišta odvođenja topline, a o cijeni nema niti govora.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

PostPostao/la Edison » Pon ožu 23, 2020 12:22 pm

Kutak, nisi najbolje shvatio. Davorin veli da ce postojeci tranzistori to izdrzati bez problema. Dorian se bojao malo previsokog napona za njih pa je preporucio druge. Najbolje bi bilo kad bi mogao malo smanjiti napon napajanja. Odmotati par namotaja sekundara ako mozes? Nemoj nista odmah narucivati, drzi ovo sto imas, a neka se i Dorian javi i da misljenje. Pomalo, nikud ti se ne zuri.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

PostPostao/la tom_hifi » Pon ožu 23, 2020 12:46 pm

A iz kojeg razloga hoćeš mijenjati MPSA tranzistore? Koji su uopće unutra?
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

PostPostao/la audio kutak » Pon ožu 23, 2020 12:54 pm

Edison napisao:Kutak, nisi najbolje shvatio. Davorin veli da ce postojeci tranzistori to izdrzati bez problema. Dorian se bojao malo previsokog napona za njih pa je preporucio druge. Najbolje bi bilo kad bi mogao malo smanjiti napon napajanja. Odmotati par namotaja sekundara ako mozes? Nemoj nista odmah narucivati, drzi ovo sto imas, a neka se i Dorian javi i da misljenje. Pomalo, nikud ti se ne zuri.


nažalost, ne mogu odmotati sekundar,. niti sam to ikad radio... Davorin bi to mogao odgovoriti...

našao sam tranzistore koje je Dorian preporučio tu u Njemačkoj,. nove su proizvodnje, iz Amerike... i što je najvažnije, jako povoljno... karakteristike su im 130W 15A 180V pa mislim da budu perfektno sjeli...

tom@ pošto sam sve povadio van budem i njih zamijenio novijima... unutra su mpsa06 i mpsa56
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

PostPostao/la audio kutak » Čet tra 30, 2020 5:51 pm

Mali napredak.... na poslu mi je bilo stresno, skoro svaki dan od 6 do 18 sati...

leach_11.jpg

priprema za montažu tranzistora...

leach_12.jpg

Tranzistori montirani...

leach_13.jpg

Dodatni odstojnici zbog novih tranzistora...

leach_15.jpg

Polemljeni tranzistori...

leach_16.jpg

Obje pločice montirane...

Sutra ide "prvo" opaljenje i podešavanje :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

PostPostao/la Edison » Čet tra 30, 2020 8:15 pm

Nisi valjda montirao tranzistore na ovu ladicu od sperploce? :?

Valjda nisi, ali ne vidim hladnjake... :shock:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

PostPostao/la tom_hifi » Čet tra 30, 2020 8:57 pm

Puno tranzistora.

Provjeri da nemaš kratak spoj hladilo - kolektor, na svakom tranzistoru. Zlu ne trebalo.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: LEACH amp, Delta Audio verzija sa 10 tranzistora

PostPostao/la audio kutak » Čet tra 30, 2020 9:19 pm

Edison napisao:Nisi valjda montirao tranzistore na ovu ladicu od sperploce? :?

Valjda nisi, ali ne vidim hladnjake... :shock:


Vidi početak teme....
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju