JLH 1969 (P-tip)

JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Edison » Uto pro 08, 2020 7:45 pm

S ovim pojacalcem se bavim dosta dugo. Napravio sam ih nekoliko, i na busenim plocicama, i na PCB-ima, jedno sam i skutijao. No ovo zadnje je malo posebnije pa je zasluzilo svoju temu. O njemu sam nesto malo napisao na forumu u ozujku ove godine: http://www.diy-audio.com.hr/viewtopic.php?f=10&t=4155&hilit=zmajevi&start=30#p77195

Dio cu ponoviti, da zaokruzim temu od pocetka...

Odlucio sam sloziti kineski kit JLH 1969. pojacalo. Trebalo mu je skoro tri mjeseca da stigne iz Kine. Radi se o poznatom JLH pojacalu iz 1969. godine. SE pojacalo s jednostrukim napajanjem i malo dijelova. Na izlazu za zvucnik je vezni kondenzator. Napravio sam vec nekoliko takvih pojacala i sva sviraju dobro, ali nisu neki high-end, barem meni. A s grunfom sam to raspravio u gore navedenom threadu, pa nije potrebno da to ponavljamo...

Ovo je malo drugaciji JLH, u izlazu su P-kanalni MOSFET-i (rabljeni Hitachi 2SJ554), a Kinezi su prilozili i dobre kondenzatore. Panasonic, Elna, Cerafine, Muse... Da li su originali, tko bi znao? Mozda i jesu?

I nakon par sati lemljenja, evo rezultata:

JLH-5304.jpg


Sad bih ja to najradje upogonio da cujem kako radi, ali nemam hladnjake. Tj. imam, ali moram izbusiti rupe i narezati navoje. Ne moze ovo bez hladnjaka jer se puno grije. Za prvu ruku imam i switchersko napajanje od 24V/6A, vec isprobano i ne bruji. A za drugu ruku imam i odgovarajuci trafo, grec i kondenzatore velikog kapaciteta.

JLH-5310.jpg


I ugradim pojacalca u vec postojece kuciste s dobrim hladnjacima. Za napajanje koristim kineski switcher od 24V/6A. Takve switchere sam koristio u Schultzovim i mojim MoFo monoblokovima. Rade bez problema i ne prave smetnje okolnim uredjajima (FM tuner). I to bi sad moglo svirati, ali prvo podesavanje i mjerenja.

Za podesavanje i mjerenje mi je najbolje spojiti pojacala na laboratorijski izvor napajanja. Imam takvo napajanje koje moze dati 2x32V/3A a moze se spojiti i kao +/-32V. I napon i struja se daju fino regulirati, a napajanje ima digitalno ocitavanje napona i struje. Dobra je stvar sto se moze ograniciti struja pa se na taj nacin osiguravam da pojacalo ne bi povuklo previse i pregorjelo. Stavljam limit struje na 1,5A, napon na 24V i krecem s podesavanjima. S prvim trimerom bi se napon prije izlaznog kondenzatora trebao postaviti na 1/2 napajanja. Ali to bas i ne ide. Napon se raspredio kao 16V i 8V na MOSFET-ima. Trimerom to mogu mijenjati, ali na polovicu nikako doci. A nije ni cudo jer znamo da MOSFET-u treba oko 4V da se "otvori". Ovo pojacalo nije nikad bilo zamisljeno za rad s MOSFET-ima u izlazu. Sto je bilo Kinezima da to sloze i prodaju? Vjerojatno nikad necemo saznati, ali oni prodaju i dalje... A ja sam i kupio taj kit bas da vidim kako su to zamislili.

Podesim koliko se bolje moze, mada je daleko od polovice napajanja, i krenem podesavati struju kroz izlaz. Na postojece hladnjake probam sa strujom od 1,2A. Vidim da je malo previse, pregrijavaju se hladnjaci, ne mozes ruku drzat na njima, pa spustam na 1,15A. Toliko hladnjak podnosi. No drugim trimerom, koji podesava struju, nikako ne mogu postaviti polozaj da struja ostane stabilna. Trimer je viseokretni i podesavanje je precizno, no ipak se ne da. Vrtim i struja pocne lagano rasti, vratim za 1/30 kruga unazad i struja pocne opadati. I natezao se ja tako s trimerom i strujom skoro sat vremana, ali struja uvijek drifta na jednu stranu. OK, podesim na 1,15A i trimerom postavim da struja lagano pada. Taj pad je vrlo spor, ali ne mozes ga zaustaviti ni nakon sat vremena, koliko mi se dalo cekati. I izmjerim sangu od 3,4W na 8 Ohma. Ajme, malo li je... Kinezi spominju da napajanje ne bi trebalo prelaziti 21V, a struja kroz izlaz 750mA, i jos spominju 10W izlazne snage... :lol: U mene 24V, 1,15A i jedva izvucem 3,4W. Oprostim ja Kinezima tih par Watti sto nedostaju, i odem poslusati pojacalo. Dobro svira, cak iznenedjuduce dobro, ali vidi se da fali snage.

Treba pojacalo modificirati od ove kineske "modifikacije". A na plocici lijepo otisnuli JLH 1969 PNP. Tamo gdje su zalemljeni MOSFET-i lijepo otisnuto PNP i oznake izvoda B-C-E. Ne treba biti previse bistar da se vidi da tu trebaju ici BJT tranzistori, a ne MOSFET-i. Jedino sto u originalu idu NPN tranzistori, a ovdje je sve "okrenuto naglavacke" pa idu PNP tranzistori. I sjetim se da mi je jednom davorin poslao TIP35C/36C 4+4 komada, stare dobre, originalne. TIP35C su otisli u JLH sto sam ga radio pred koju godinu, ali TIP36C su ostali u nekoj od ladica. Nadjem ih, premjerim i zalemim.

Idemo opet na ispitivanje. Napon prije izlaznog kondenzatora za par sekundi postavim na 1/2 napona napajanja. Struju na 1,15A i ostavim. Nakon 10 minuta nema promjene u struji, polovica napona se pomakla za 1mV. Dignem struju na 1,24A (hladnjaci sad stoje verikalno pa se mogu bolje hladiti), poravnam napon na polovicu i ostavim. Nakon vise od sat vremena sve ostalo stabilno kako je bilo i postavljano. Hladnjak se lijepo zagrijao, moze se drzati ruka, ali ne dugo... Izmjerim snagu od 8,6W. Sad je situacija puno bolja. Imam stabilno pojacalo koje se dosta grije (hladnjaci ne mogu podnijeti vise od ovoga sto je sad na njima). Probam kako svira, i svira jako dobro. Brzo je, vrlo dinamicno, zvuk je zanimljiv, cist i lijepo tece.

Pojacalo ocigledno ima potencijal i trebalo bi ga opremiti kako treba. Trebam vece hladnjake, a dobro bi doslo i klasicno napajanje umjesto switchera. No dok se cekao upgrade, sviralo je ovako kako je.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Edison » Uto pro 08, 2020 8:06 pm

Prije nekog vremena ziki je poklanjao neke stvari i prodavao zanimljiv hladnjak. Ja sam uzeo nesto od poklona, a Schultzu se svidio hladnjak. Poslano je sve na moju adresu, radi jednostavnosti, a ja sam i platio sto je trebalo. Stigao hladnjak, vrlo zanimljiv 200x200x70mm, imao je na sebi pricvrscene jake diode...

JLH-H2.jpg


Ja sam diode odvrnuo francuskim kljucem i bacio ih. Obavijestio sam Schultza da je hladnjak stigao... no ni meni ni njemu nije bilo hitno pa je stajao neko vrijeme. I onda je meni postao potencijalno zanimljiv za jedno manje pojacalo u A-klasi koje se dobro grijalo (vjerojatno pogadjate koje je) na jednom jedva malo manjem hladnjaku. Ovaj je veci i "ozbiljniji" pa bih mogao jos malo "navrnuti" struju kroz pojacalo... grijat ce se isto, a vise struje uvijek dobro dodje... I posto Schultzu hladnjak nije trenutno trebao, upitah da ga prepusti meni. I bi tako... A Schultz ga je odnio u neku radionicu da mu ga prepolove i naprave od jednog dva "normalna".

I prepiljen je hladnjak, sad su to dva hladnjaka 200x96x70, no materijal se lijepio za pilu pa je bilo malo krezubo ispiljeno. Cak je jedna polovica bila za 1mm visa od druge. Mislili smo traziti nekog s glodalicom da nam to poravna... ali nismo stigli. U medjuvremenu, moj susjed, brodski mehanicar i elektricar u mirovini, bas je napravio neke brusne diskove s grubim brusnim papirom. Uzeo on hladnjake da ih proba malo "urediti". Brusio dva sata i dosta toga poravnao i cak smanjio veci hladnjak za onaj mm viska. Nakon toga sam se ja uhvatio rucnog brusenja s dvije gradacije finijeg brusnog papira. I nakon tri sata brusenja :dance: hladnjaci kao da su ispod glodalice izasli... skoro...

JLH-5786.jpg


JLH-5788.jpg


JLH-5789.jpg


I evo pojacala na hladnjaku. Nikad veci hladnjak za manje pojacalo... ;)

JLH-5849.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la grunf » Uto pro 08, 2020 8:43 pm

napravi jedan orginal s N izlazima , jednostruko ili dvostruko napajanje , sigurno će biti razlike od tvojih P verzija koju je neko napravia da bi se riješia gomile P izlaznih i usput štakod zaradia
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Edison » Uto pro 08, 2020 8:45 pm

Hladnjaci su rijeseni pa sam krenuo u izradu nove shasije/kucista za pojacalo. Idem na klasicno napajanje, trafo i kondenzatore. Trafo sam kupio od Zmaja na TF u Krizevcima. Toroid od 216VA, 21V/8A i jos neki namotaji za nize napone koji mi ovdje nisu interesantni. Grec od 200V/35A, kondenzatori od 22.000uF 35V. Kondenzatore sam kupio od kutka, ili je mozda bio netko drugi, nisam siguran.

Primjecujete li uzorak? Hladnajci od zikija tj. Schulzta, tranzistori od davorina, trafo od Zmaja, kondenzatori od kutka... Kupujmo domace! Bit ce ovo forumsko pojacalo... :lol:

I shasija se pocela nazirati...

JLH-5851.jpg


JLH-5853.jpg


... i hladnjaci se mogu pricvrstiti na shasiju...

JLH-5854.jpg


Nema bas previse mjesta za filtraciju, a imam samo 4 kondenzatora od 22.000uF. Odlucujem da ce prva dva kondenzatora biti zajednicka, a onda se to grana na preostala dva, svaki za svoj kanal. Dakle 22.000uF -> 0,1R -22.000uF -> 0,22R - 22.000uF + 1uF polipropilen + snuberic. Ovo iza 0,22R se ponavlja i za drugi kanal. Tako mi se cinilo najbolje rasporediti ta velika 4 kondenzatora. Ostala je samo jedna bojazan... o kojoj cu kasnije.

JLH-5858.jpg


JLH-5861.jpg


I evo, pojacalo spremno za ispitivanje s novim hladnjacima i novim napajanjem.

JLH-5863.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Edison » Uto pro 08, 2020 9:13 pm

Najvise me je zanimalo koliki ce biti napon od onih 21V na sekundaru transformatora. Nadao sam se da ce dogurati bar do 26,5V, ali bio je 27 do 27,4V. Odlicno! Posto su hladnjaci "ocito jaci" podigao sam struju na 1,7A. Na 8 Ohma dobio sam snagu od 11,5V. Mjerio sam i na 4 Ohma i tu sam izvukao 10,5W. Nije lose. izgleda da hladnjak moze podnijeti jos dosta, ali nisam vise dizao struju. Lako cu to kasnije...

Nesto me je kopkalo, pa sam sto prije htio poslusati pojacalo. I da, ima bruma... Vec sam dva puta radio ovakav raspored u pojacalu: trafo u sredini, kanali lijevo i desno, ulazni konektori isto tako... i bilo je bruma. Zajednicka masa, polozaj interkonekata i trafo u sredini... stvara se trokut magnetskog polja. Lijepo je to davno crtao i objasnio ilimzn. Zasto sam se nadao da toga ovaj put nece biti? Pa nisam se ni nadao, ali ipak... nisam mogao drugacije rasporediti.

Bruma nema puno, cuje se u pauzi izmedju "stvari" ili kad je tisina. Kod normalne reprodukcije, muzika ga prekrije. Smeta mi, i znam da je tu, ali sto mogu. Ipak cu poslusati pojacalo i "ignorirati" brum.

Pojacalo i sad svira odlicno, slicno kao i prije sa switcherom. Osjeti se dobra dinamika i malo povecanje u snazi je dobro doslo. Neka svira da se malo napajanje usvira, a vidjet cu i koliko se griju hladnjaci nakon cjelodnevnog rada.

A evo i kako sad izgleda:

JLH-5873.jpg


JLH-5874.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Bepone » Uto pro 08, 2020 9:51 pm

to to jos zelezinja! ma ca samo meni pase brum? ja ga ni ne skidam, jos gledan kamo da ga proizveden.. :P
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Bepone » Uto pro 08, 2020 10:01 pm

provaj u seriju sa jednom masom od ulaznog cinca, prema ampu na samo jenemu kanalu ubacit par oma /serijski=?
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Edison » Uto pro 08, 2020 10:02 pm

Pojacalo je radilo vise od dva tjedna po cijele dane. Napajanje se usviralo i jos malo opustilo. Zvuk je dobar. Hladnjaci se ne mogu posteno ugrijati. Iako se soba ne grije i sad je u njoj niza temperatura od prosjecne godisnje, hladnjaci su takvi da ni u sred ljeta nece biti problema s grijanjem. Pojacalo trosi cijelo vrijeme oko 115W. Ostao je samo jedan problem: brum!

Kako rijesiti ovaj brum? Ne mogu premjestiti trafo (uz prednju stranu vertikalno npr.) jer je trafo veceg promjera od visine pojacala (odredjeno visinom hladnjaka). Napraviti dual mono? Nemam jos jedan ovakav trafo. Nabaviti jos jedan ovakav trafo (gdje?) i napraviti dva monobloka. To bi zahtjevalo nova kucista za monoblokove. Naruciti dva nova trafoa i napraviti nova kucista za monoblokove? Puno i novca i rada...

Ili? Ili se vratiti na switchersko napajanje? Ovaj put malo bolje... Trebalo bi kupiti nove switchere. Isao bih na dva, svaki za svoj kanal, ali zadrzao bih shasiju/kuciste, a ne bi bilo ni puno posla u prilagodbi kucista... OK, probat cu, a dok ne narucim switchere pojacalo ce svirati ovako kako je.

Cuo sam da Mean Well imaju zastupnika u Hrvatskoj, i da imaju dobra napajanja. Nasao sam njihove stranice i skinuo katalog i bacio se na proucavanje. Nasao sam da bi mi za jedan kanal najvise odgovaralo sljedece napajanje:

https://meanwell.hr/medicinska-napajanja/rps-65-24-mean-well.html

Snaga mu je 65W, Izlaz mu je 24V, s tim da se moze regulirati od 23 do 28V, moze dati struju od 2,9A, maleno je i lagano. To je medical grade napajanje i ima jako puno atesta i standarda za uklanjanje smetnji, radjeno je za dugotrajni rad, ima velki MTBF. A nije ni skupo.

Narucujem dva sebi, a i Schultz se prikljucuje za dva. Tvrtka je LCR iz Samobora. Sve se narucuje preko njihove stranice, postarina nije velika, placanje je netbankingom i sva komunikacija je preko maila. Vrlo su brzi i profesionalani. Narudzba je otisla u ponedjeljak oko podne, a paket je stigao vec u srijedu prije 9 sati, ispod 48 sati...

Problem su bili samo konektori, koriste neke po japanskom standardu, ali lokalno nisam nasao takve. Nasao sam slicne muske i zenske pa sam njih nalemio Schultzu, a sebi sam isao direktno sa zicama.

Izradio sam nove nosace i na njih montirao switchere.

JLH-5889.jpg


JLH-5892.jpg


A ovo ispred je sad visak...

JLH-5900.jpg


I sad bi ovo trebalo izmjeriti i poslusati...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Bepone » Uto pro 08, 2020 10:15 pm

to izgledaju kao JST konektori.. mislin da cu i ja tim putem, ustedi se 5 kila i 1000 kun!
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la grunf » Uto pro 08, 2020 10:23 pm

uff, da JLH ovo vidi :o

taj brum se mogao riješiti bez problema, za JLH je to bila mala banka kondezatora i malo igranja s ožićenjem i riješeno, moj JLH je bio tih ko bubica, s 2A struje i +/-22V i to bez regulatora , površina kutije je tu negdi
inače kod A klase se lako javi brum , velike struje mirovanja uzmu danak
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost