JLH 1969 (P-tip)

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Edison » Uto pro 08, 2020 11:18 pm

grunf napisao:uff, da JLH ovo vidi :o


Mislim da bi se osmjehnuo kad bi cuo kako radi... :)

grunf napisao:taj brum se mogao riješiti bez problema, za JLH je to bila mala banka kondezatora i malo igranja s ožićenjem i riješeno, moj JLH je bio tih ko bubica, s 2A struje i +/-22V i to bez regulatora , površina kutije je tu negdi
inače kod A klase se lako javi brum , velike struje mirovanja uzmu danak


Grunfe, ja ovdje znam rijesiti brum, i to nije tesko, samo je neprakticno. Nije brum zbog slabe filtracije. Filtracija je C-R-C-R-C, a C su od 22.0000uF svaki. Kad svira samo s jednim ulaznim interkonektom, svira odlicno, taj kanal, a ne bruji ni on, ni onaj drugi koji nema signala pa ne svira. A kad utaknem drugi interkonekt (oba), bruji u oba kanala. Zakljucujem da to nije zbog male banke kondenzatora.

A objasnit cu i kako lako rijesiti ovaj brum. Trebalo bi napraviti drugaciji razmjestaj trafoa i ostalih elementa (kanala) pojacala. Ako bih npr. izvadio trafo i odnio ga metar dalje, i spojo na napajanje s dugim zicama, bruma ne bi bilo.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Edison » Uto pro 08, 2020 11:38 pm

SasaKC83 napisao:
Edison napisao:Mjerena je snaga, i na 8 Ohma je 11,9W, a na 4 Ohma je 12,2W. Znaci, pojacalo od 12W konstantno.


E sad s tim na audiofil u onu temu o pojačalima od 300 W... :lol:


Ma necu tamo to iznositi. Samo bi bilo zbunjoze... ;)

Ovo moje nisam mjerio na 2 Ohma, nema svrhe. Nemam takve zvucnike, ni potrebe. Ali moglo bi se izmjeriti i srediti da radi i na 2 Ohma s prilicno velikom snagom, samo treba dizati struju. A dizanjem struje raste disipacija na tranzistorima, na hladnjacima, zahtjeva jace napajanje, vise trosi struje iz mreze... Ako se radi pojacalo za nizeimpedancijske zvucnike, treba smanjiti napon napajanja jer on tada nije potreban, a samo nam dize ukupne disipacije.

Kad zelis povecati snagu na visim impedancijama - dizes napon, kad zelis povecati snagu na nizim impedancijama - dizes struju. Kad zelis sve, radis veliko i tesko pojacalo tzv. mrcinu... :lol:

SasaKC83 napisao:A brum si imao s normalnim napajanjem kroz kondenzatore (nije dobro ispeglan napon) ili zato jer je trafo neoklopljen i šamara svoje rasipno polje po unutra, ili oboje...?


Vec sam napisao i u prikazu i u jednom odgovoru. Nije dobar raspored u pojacalu i javlja se petlja u masi, no uzrok je magnetski, toroid rasipa magnetsko polje u vodove dolaznog signala u pojacalu i djelomicno izvan njega (interkonekti). Davno je to ilimzn crtao i objasnjavao u jednoj temi bas na audiofil.netu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la SasaKC83 » Uto pro 08, 2020 11:48 pm

Da znam, treba minimizirati površinu po kojoj trafo šiba svoje polje...

A oklapanje, da samo staviš prsten oko trafa?

Ja ću sad probati kod svog Passa vozikati trafo vamo tamo dok je još neoklopljen da čujem kak se to ponaša.....ali on nema dva kanala, pa ne bi ni trebalo biti problema...valjda...

Inače, gledam u pevecu one cijevi za kamine imaju, taman su im promjeri za narezat lijepo kade za velike toruse za A klasu... :lol:
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Edison » Uto pro 08, 2020 11:50 pm

grunf napisao:ne znam ,na velikom diyaudiu su svi zaključili da P verzija svira lošije ,ja je nisam ni krenio graditi ,a to šta je skuplja nekome pogoduje, nije uvik sve crno i bijelo


Ja ne bih znao. Meni je ovo bolje od onih par koji su radjeni prema originalnom N tipu. Ne kazem da je to pravilo. Ovo pojacalo cak ima bipolarni elektrolit na ulazu, a ja, kad sam slazem, stavim polipropilen.

Ja sam ovo uzeo samo kao eksperiment, da vidim sto su to radili i zasto. Saznao sam sto su napravili, ali mi nije jasno zasto. Valjda se to vidi iz mog prikaza. No kad sam stavio BJT tranzistore, kako i treba, stvar je dobro zasvirala. Pojavili su se u to vrijeme i dobri hladnjaci i odlucio sam to finalizirati. I sad sam tu gdje jesam... Svira dobro.

grunf napisao:dvostruko napajanje je isto bolja opcija, to je reka i sam JLH kao i za upotrebu CCS-ova


Sve se slazem i jasno je da je to bolje, ali je i malo kompliciranije. Mozda nekad budem radio i takvo sto.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Edison » Sri pro 09, 2020 12:05 am

SasaKC83 napisao:Da znam, treba minimizirati površinu po kojoj trafo šiba svoje polje...


Da povrsina je problem. A kod mene pogledaj kolika je povrsina trokuta od sredista toroida do ulaznih cincheva. :doh:


SasaKC83 napisao:A oklapanje, da samo staviš prsten oko trafa?


Smanjilo bi malo... ne bi otklonilo problem.

SasaKC83 napisao:Ja ću sad probati kod svog Passa vozikati trafo vamo tamo dok je još neoklopljen da čujem kak se to ponaša.....ali on nema dva kanala, pa ne bi ni trebalo biti problema...valjda...


U monobloku nema tih problema. Jedino ako bas na glupo mjesto stavis trafo i dovuces mu blizu zice... a to sigurno neces.

SasaKC83 napisao:Inače, gledam u pevecu one cijevi za kamine imaju, taman su im promjeri za narezat lijepo kade za velike toruse za A klasu... :lol:


Rore, dude, chunci... za spahere. :lol:
Ma radio je nas Zmaj odlicne poklopce za trafoe. Mozda ima sto na zalihama?
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Zmajz » Sri pro 09, 2020 12:39 am

možda imam ali mi nisu pri ruci, sad sam u Zg a to je sve u Kc... Inače, postavi trafo vertikalno i gornji poklopac oblikuj kao haubu na autu... ako može D'Afostino, može i Edison!
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Zmajz » Sri pro 09, 2020 12:40 am

Oblikuješ komad aluminija oko oklagije, one debele.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la Edison » Sri pro 09, 2020 1:34 am

Zmajz napisao:Inače, postavi trafo vertikalno i gornji poklopac oblikuj kao haubu na autu... ako može D'Afostino, može i Edison!


:lol:

Bili su nekad oni veliki americki auti sa zadnjm poklopcom koji je imao izboceni dio za rezervni kotac... Jel tako nekako? ;) I sad da ja tako oblikujem, a trenutno i nemam poklopac, nikakav... a tko zna da li cu ga ikad i imati?

Moram iskreno reci da sam isao na klasicno napajanje da cujem koliko ce biti bolje od switcerskog, jer svi govore da je bolje. Ali ja to bolje nisam cuo, barem ne znacajno bolje. Postoje neke sitne razlike, ali premalene su da bih se oko toga zamarao i dizao antene (usi) da cujem razliku.

Sa ovim switcherima imam dual-mono, i mrvicu vecu snagu. A i pojacalo je prenosivije, lakse... :)
Nek za sad ostane ovako.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la grunf » Sri pro 09, 2020 3:33 am

Edison napisao:
Grunfe, ja ovdje znam rijesiti brum, i to nije tesko, samo je neprakticno. Nije brum zbog slabe filtracije. Filtracija je C-R-C-R-C, a C su od 22.0000uF svaki. Kad svira samo s jednim ulaznim interkonektom, svira odlicno, taj kanal, a ne bruji ni on, ni onaj drugi koji nema signala pa ne svira. A kad utaknem drugi interkonekt (oba), bruji u oba kanala. Zakljucujem da to nije zbog male banke kondenzatora.

A objasnit cu i kako lako rijesiti ovaj brum. Trebalo bi napraviti drugaciji razmjestaj trafoa i ostalih elementa (kanala) pojacala. Ako bih npr. izvadio trafo i odnio ga metar dalje, i spojo na napajanje s dugim zicama, bruma ne bi bilo.


ponoviti ću sliku mog JLH69 s testiranja regulatora di se lipo vidi da je transformator udaljen svega par cm od skoro svih pločica ,a posebno je blizu ulaznim polypropilenima i uz sve to pojačalo je tiho, s desne strane su ulaz i izlaz , a s lijeve dolazi napajanje, u samom pojačalu ima sigurno 40cm interkonekta jer je u njemu i volume pot. i sve to radi bez bruma
da ga nije bilo lagao bi, ali nakon malo preslagivanja samih ruta kabela problem je nestao

još većih problema sam imao s Hiragom ,gdje je najveći problem bio u 2cm štampe širine 4mm na pločici ispravljača i isto malo preslagivanja kabela
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: JLH 1969 (P-tip)

PostPostao/la grunf » Sri pro 09, 2020 3:42 am

kad već koristite SMPS napajanje na ovo treba pripaziti ,kad vas ne mogu odgovoriti :lol:

Due to regulations concerning EMI/RFI radiation, many SMPS contain EMI/RFI filtering at the input stage consisting of capacitors and inductors before the bridge rectifier. Two capacitors are connected in series with the Live and Neutral rails with the Earth connection in between the two capacitors. This forms a capacitive divider that energizes the common rail at half mains voltage. Its high impedance current source can provide a tingling or a 'bite' to the operator or can be exploited to light an Earth Fault LED. However, this current may cause nuisance tripping on the most sensitive residual-current devices. In power supplies without a ground pin (like USB charger) there is EMI/RFI capacitor placed between primary and secondary side.] It can also provide some very mild tingling sensation but it's safe to the user.

Very low cost SMPS may couple electrical switching noise back onto the mains power line, causing interference with A/V equipment connected to the same phase. Non power-factor-corrected SMPSs also cause harmonic distortion.

ako već ima mild tingling sensation onda sigurno ima i napona :D
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju