Custom CFA pojačalo - pomoć

Re: Custom CFA pojačalo - pomoć

PostPostao/la mbr » Sub pro 12, 2020 1:22 am

Ma jok, sve isto.
Dodao si u .ac analizu druge parametere.

Ok, jel nešto u settingsima LTSpice-a?
Ja to vrtim u LTSpice XVII... v 17.0.015, oct 7 2020...

EDIT: Ovation treba imati freq 3.4Mhz na 0dB gain-a a fazu oko 79 stupnjeva. Ja dobijem 2.4Mhz i fazu od 114 stupnjeva. Slično kao i za onaj svoj amp...
mbr
 
Postovi: 31
Pridružen: Uto stu 03, 2020 6:27 pm
Lokacija: zagreb

Re: Custom CFA pojačalo - pomoć

PostPostao/la aparatusonitus » Sub pro 12, 2020 1:31 am

Aaa...tu je problem izgleda...ja sam na zadnjoj verziji LTspiceIV za koju sam dao i link u nekom postu. LTspiceVIII mi je toliko neintiutivan da sam odmah odustao od njega...tu ti ne mogu pomoći.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Custom CFA pojačalo - pomoć

PostPostao/la mbr » Sub pro 12, 2020 1:41 am

Nema problema, skinut ću tu stariju verziju i probati.
No malo mi smrdi nešto tu ako simulacija ne radi na novoj verziji, jer XVII jest nova verzija, IV je star već dosta...

EDIT: Čekaj malo, pa link koji si mi poslao jest za XVII verziju!

EDIT2: Pronašao sam tutorial od "sandrohv", "SW-VFA-01: Audio power amplifier video series" na diyaudio.com.
Isprobao sam Ovation NX i ispada mi isto kao i na našem simulacijskom fajlu.
Usporedio sam i forumule i ok su.

Prije toga sam provjerio sandrov "HONEY BADGER" i simulacija koju on dobije je 100% ista koju dobijem ja.
Dakle rekao bih da je bonsai nekaj shebao ili se izlagao, jer ja ne mogu dobiti to što je on dobio, baš nikako.
Možda je stvar u tranzistorima koje je koristio u simulaciji...
mbr
 
Postovi: 31
Pridružen: Uto stu 03, 2020 6:27 pm
Lokacija: zagreb

Re: Custom CFA pojačalo - pomoć

PostPostao/la aparatusonitus » Sub pro 12, 2020 8:53 am

mbr napisao:Čekaj malo, pa link koji si mi poslao jest za XVII verziju!


Jbg...kad je ruka brža od možđana :oops: ...link na zadnju varijantu od LTspiceIV ispod
https://web.archive.org/web/20170123123506/http://ltspice.linear-tech.com/software/LTspiceIV.exe
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Custom CFA pojačalo - pomoć

PostPostao/la mbr » Sub pro 12, 2020 11:11 am

Instalirao, isprobao.
Opet dobijem isto!

Faza je -115 na 2.5Mhz, dakle margin je cca 65 stupnjeva, dok je gain -20dB na -180 stupnjeva. Nisam siguran jel to gain margin ili se isto oduzima od nečeg?
Niti približno kaj bonsai ima za ovation u svom pdf-u. Baš ču ga pitat!

Ti dobiješ njegov graf kod sebe?
mbr
 
Postovi: 31
Pridružen: Uto stu 03, 2020 6:27 pm
Lokacija: zagreb

Re: Custom CFA pojačalo - pomoć

PostPostao/la aparatusonitus » Sub pro 12, 2020 11:28 pm

Dobijam iste rezultate kao i ti...i svako će rezultat ovisiti o korištenim modelima tranzistora i to poprilično. Stoga uvijek nastoj provjeriti modele tranzistora koje namjeravaš koristiti i usporedi s datasheetom ima li barem naznake da su ok.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Custom CFA pojačalo - pomoć

PostPostao/la mbr » Sub pro 12, 2020 11:40 pm

Ok!
Onda zaključujem da simulacija radi ok.
Mnogo hvala na svim informacijama do sada.

Sljedeča pitanja, kako odrediti:
- slew rate
- damping factor
- pssr
- još nešto?

O da, rezultat za open loop. Faze margin je 180 - dobiveni rezultat.
Što je sa marginom pojačanja na -180 stupnjeva? Da li je dobiveni rezultat margina ili se isto oduzima sa nekim brojem?
mbr
 
Postovi: 31
Pridružen: Uto stu 03, 2020 6:27 pm
Lokacija: zagreb

Re: Custom CFA pojačalo - pomoć

PostPostao/la aparatusonitus » Ned pro 13, 2020 3:36 pm

Slew rate se može odrediti unutar LTspice matematikom i/ili grafički i više je metoda kako doći do sličnog rezultata. Koji je točniji, jednostavniji za primjeniti itd. nisam ni ja siguran. Možeš probati ovako:
- u tranzientnoj analizi pri frek=1k na ulaznom signal generatoru diži Vin sve dok se ne pojave prve naznake klipinga na jednoj/obe periode na izlazu pojačala, zatim smanji malčice Vin da se kliping više ne vidi
- sada diži frek ka 1Mhz ili više sve dok se ne pojavi triangulacija sinusnog signala na izlazu
- kad nađeš tu frek zaustavi simulaciju, raširi sliku da obuhvati 1-2 periode, klikni desnim na Vout, izaberi 1 &2,
- dođi kursorom na vertikalnu liniju 1, povuci je prema donjem vrhu sinusoide/trokuta dok ne dođeš do cca. 90% amplitude
- dođi kursorom na liniju 2 povuci prema gornjem kraju sinusoide/trokuta dok ne dođeš do cca. 90% amplitude
- s skočne kartice očitaj Slope koji je dan u V/s pa podijeli s 1e6 da bi dobio slew rate u V/us.

Ima i slična metoda s kvadratnim signalom, ali i ja bih morao ponoviti gradivo oko te metode. :oops:
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Custom CFA pojačalo - pomoć

PostPostao/la vilim » Ned pro 13, 2020 6:10 pm

Slew rate ili brzina porasta sinusoidalnog signala u V/mikrosek ne treba miješati s brzinom porasta pravokutnog signala koja se daje za dio signala od 10 do 90% prednjeg brida. Na ulaz pojačala valja staviti generator signala a na izlazu očekujemo izlaznu amplitudu Umax za deklariranu snagu. Povećavamo ulaznu frekvenciju i kada izlazna amplituda počinje značajnije opadati očitamo pri kojoj se frekvenciji signala to dešava. daljnji postupak svodi se na postupak izračunavanja SR = d( Uizlmax siwt) / dt, treba dakle izračunati prvu derivaciju izlaznog napona sinusnog valnog oblika za punu snagu. Za one koji nisu vični matematici napisati ću rezultat SR = W x Uizmax cosWt . Kako cosWt poprima vrijednosti od -1 do +1 dakle apsolutnog iznosa 1 biti će SR = 2(pi) Uizmax f npr. Za snagu od 100W na 8 ohma treba na Uef = 28V ili vršne vrijednosti 39,5V i pri 30 kHz amplituda krene u značajniji pad , SR = 39,5 x 6,28 x 30000 = 7,44 exp6 V/sek ili 7,44 V/mikrosek što predstavlja brzinu porasta izlaznog napona za sinusoidalni signal. Evo kako se može SR odrediti i bez simulacijskog programa !!!
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: Custom CFA pojačalo - pomoć

PostPostao/la mbr » Sri pro 16, 2020 6:01 pm

Ok, a ostatak?
- damping factor
- PSSR
- ?

Može i link na konkretno štivo!
mbr
 
Postovi: 31
Pridružen: Uto stu 03, 2020 6:27 pm
Lokacija: zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju