Aleph 5 LE

Aleph 5 LE

PostPostao/la Edison » Čet pro 10, 2020 1:14 am

Doslo vrijeme da otvorim i ovu temu. Vecina zna za Aleph seriju pojacala. To su SE pojacala Nelsona Passa, A-klasa, relativno jednostavne konstrukcije. Samograditelji ih vole jer nisu teska za gradnju, a kad su gotova imaju jako dobar zvuk. Velika prednost je sto ta pojacala ne treba podesavati, pa i oni neiskusniji ako rade tocno prema shemi dobiju pojacalo koje proradi iz prve.

Moram napomenuti da imam nekoliko pojacala iz Aleph serije i bliskih im rodjaka. Moja prva samogradnja su bili Aleph 3 monoblokovi. I danas sviraju odlicno. Kasnije sam napravio Mini Aleph, pa Aleph J. Imam i ACA monoblokove, a i MoFo pojacalo koje je bliski rodjak ZEN pojacala. I sad sam odlucio sloziti i Aleph 5 pojacalo. Sto ce mi kad vec imam dovoljno Alepha? Pa malo je jace od trojke. A slusao sam dva originalna Alepha 5 i jedan vrlo ambiciozni samograditeljski. Petica svira jako dobro, skoro da i nema razlike u odnosu na trojku, a malo vise snage uvijek dobro dodje.

Jos trebam objasniti ono LE u naslovu teme. Limited Edition? Pa sva moja pojacala su jedinstvena, tj. limited edition. Tek par sam ih radio u dva primjeka, za prijatelje, a i onda ta dva nisu bila jednaka. LE je oznaka za Light Edition... ;) Zelim napraviti pojacalo koje nece biti pretesko. Kako godine idu, neka svoja najteza pojacala vise ne mogu nositi, tj. mogu ali tesko, uz mozebitne posljedice. Posto pojacala imam puno, a volim ih tu i tamo mijenjati na radnim pozicijama, cilj mi je pokusati napraviti nesto kvalitetno u A-klasi, ali ipak malo lakse. Hladnjaci moraju biti (ventilatore ne zelim), ali ogromni trafoi i kondenzatori - limenke za pivo, ne moraju. I tu onda upada switcher. U teoriji bi to trebalo dobro raditi s A-klasom, a u praksi - treba poslusati. Cilj se sada zna pa treba krenuti na put.

Bez hladnjaka se nema sto raditi u A-klasi. A yoke je prodavao neke povece hladnjake. Valjda su svojedobno bili i fixxxerovi, ili sam krivo shvatio. Bila su dva hladnjaka, malo duza, ali krive orijentacije rebara. Sa Schultzom sam kupio te hladnjake, s tim da je njegova trecina, a moje su dvije trecine. Racunao sam da se ti hladnjaci trebaju presjeci na tri dijela, i kad se dva montiraju jedan do drugog, dobit cu prilican hladnjak s dobrom orijentacijom rebara. No dosla corona, pa se dosta cekalo sa slanjem hladnjaka, pa su ipak dosli, pa Schultz renovirao stan i nedgdje zaturio hladnjake, pa ih je ipak kasnije nasao. A ja sam u medjuvremenu nabavio plocice za Aleph 5 kod Kineza. Zelio sam sto duze plocice da se tranzistori mogu rasporediti uzduz cijelog hladnjaka i bolje se hladiti...

Trebalo je ispiliti hladnjake. Djeluju mocno jer imaju duga rebra, ali "meso" na koje se montiraju tranzistori, a s duge strane su rebra, nije bas pravise debeleo. 7mm. Obicno to bude deblje, i pitao sam se da li ce ti hladnjaci moci ohladiti to sto namjeravam? Hladnjak je trebalo isjeci na tri komada visine 135mm. Ta visina mi se cinila premalena pa sam pitao Schultza da mi "ustup"i koji cm... Naravno, pristao je, i isjekli smo 4 komada od 150mm za mene, a njemu su ostala 2 komada visine 110mm. Bit ce i ti dobri za nekog snagasa u AB-klasi, ili nesto slabije pojacalo u A-klasi. Bas zbog male debljine "mesa" hladnjaka odlucili smo to izrezati na Schultzovoj pili. Islo je k'o kroz maslac. Ja sam samo kasnije trebao brusnim papirom izgladiti tragove zubiju pile.

Sad je trebalo dva takva komada hladnjaka spojiti u jedan. Visina je 150mm, a dva spojena daju sirinu od 330mm. Odsjeklo se i nesto profila koji ce spojiti polovice hladnjaka pa se moglo busiti, spajati, brusiti...

A5-5876.jpg


A5-5878.jpg


A5-5879.jpg


Dok su se spajali hladnjaci, trebalo je upariti i tranzistore. Skupio sam sve od izlaznih FET-ova sto sam imao po ladicama i kupio sve sto su imali u u Holexu. Neki su porijeklom iz TME-a, neki kupljeni lokalno, a imam i dva originalnog proizvodjaca IR, noviji su Vishay. Mozda uspijem upariti dovoljan broj... Prvo sam FET-ovima mjerio Vgs s malim kineskim svemjerom. Kako se kasnije pokazalo, nije lose izmjerio. Onda sam mjerio pri malo vecim strujama Vds napone. Tu dobro dodje laboratorijsko napajanje, jer moze postaviti napon i ograniciti struju, pa ga je steta ne koristiti kad je vec tu. Dobro dodje i tipkalo, sat s dobro vidljivom sekundacom i nesto napravica s otpornicima i konektorima kako bih brzo mogao mijenjati tranzistore...

A5-5843.jpg


Prvo sam mjerio velike FET-ove. Nastojao sam ih staviti u skoro pa radne uvjete. Napon sam postavio na 24V, a struju ogranicio na 500mA i mjerio Vds nakon 10 sekundi. Tu doboro dodje ono tipkalo i sat s dobrom kazaljkom za sekunde. U 10 sekundi FET se dobro ugrije, ali ne previse, moze ga se nakon toga drzati na dlanu. Evo i rezultata:

A5-5832.jpg


Tranzistori su slozeni u 4 grupe po 3. Prakticno sam rijesio oba kanala s ovo malo tranzistora sto mi je bilo na raspolaganju. Cetvrta grupa nije bas idealna, ali nije ni neupotrebljiva. Mozda jos kupim 4 tranzistora, kad stignu novi, i malo popravim tu 4. grupu. Kad sam se uhodao s mjerenjima bilo mi je zao sto nemam bar 100 tranzistora da ih sve izmjerim... :)

Prvi broj je Vgs, a drugi Vds. Evo i rezultata:

A5-5835.jpg


Onda sam se bacio na mjerenje ulaznih FET-ova IRF9610. Njih sam mjerio na 12mA. I tu imam lijepe parove.

Evo liste svih mjerenja:

A5-5841.jpg


A evo i rezultata uparivanja. U kutijici su autsajderi a okolo spareni mali i veliki tranzistori...

A5-5837.jpg


Kasnije sam u Holexu kupio jos cetiri FET-a, izmjerio ih i ponovo slozio grupe po tri. Sad je situacija bolja nego prije. Uparivanje gotovo.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Aleph 5 LE

PostPostao/la Edison » Čet pro 10, 2020 1:31 am

Hladnjaci su spojeni. Da bi se izlazni tranzistori zalemili na plocicu traba i njih i plocicu montirati na hladnjak. Onda ih lemiti na licu mjesta, tako je najsigurnije da ce kod montaze sve biti na svom mjestu. I evo pripreme za to lemljenje. Na plocicu su za sad zalemljeni samo "niski" dijelovi.

A5-5882.jpg


Polemljene obje plocice...

A5-5883.jpg


A5-5885.jpg


Da se zna sto radimo...

A5-5886.jpg


Ozicenje, kako bi se pojacala mogla ispitivati...

A5-5903.jpg


A5-5902.jpg


Pojacala su spremna za ispitivanje.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Aleph 5 LE

PostPostao/la Bepone » Čet pro 10, 2020 1:34 am

:lol: koliko tranzistoraca sad izbacujes.. 1,2 dnevno?
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Aleph 5 LE

PostPostao/la Edison » Čet pro 10, 2020 1:38 am

Bepone napisao: :lol: koliko tranzistoraca sad izbacujes.. 1,2 dnevno?


Dva mjesecno. Nije ni to lose... ;)

Radio sam dok je bilo suncano (i hladno), a sad je kisa i hladno pa objavljujem na forumu.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Aleph 5 LE

PostPostao/la Bepone » Čet pro 10, 2020 1:41 am

svidja mi se ova tehnika mjeri nakon 10 sec u realnim uvjetima pod strujom! sigurno si krenuo na 20sec pa si se spekao prvih par puta i onda odlucio 10? :think: :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Aleph 5 LE

PostPostao/la Edison » Čet pro 10, 2020 1:53 am

Bepone napisao:svidja mi se ova tehnika mjeri nakon 10 sec u realnim uvjetima pod strujom! sigurno si krenuo na 20sec pa si se spekao prvih par puta i onda odlucio 10? :think: :mrgreen:


Ma nisam se opekao. Ni za 20 sekundi se ne ugrije toliko da opece. Nakon 10 sekundi se brze mijenjaju tranzistori. ;)
Bitno je da svi imaju isto vrijeme za grijanje.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Aleph 5 LE

PostPostao/la SasaKC83 » Čet pro 10, 2020 8:30 am

Tooooo, Edison fotošop slike.... :dance:

Bit će tvoj Pass gotov prije nego ja uparim tranzistore. :lol:

Pitanje, jesi premjerio source otpornike?

Ja sam izbacio Panasonic erx jer su dosta bježali, čak i više od 5 % na koliko su deklarirani. Kupio sam hrpu Vishay CPnešto od 1 % pa budem njih instalirao.....
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: Aleph 5 LE

PostPostao/la Edison » Čet pro 10, 2020 12:24 pm

SasaKC83 napisao:Pitanje, jesi premjerio source otpornike?

Ja sam izbacio Panasonic erx jer su dosta bježali, čak i više od 5 % na koliko su deklarirani. Kupio sam hrpu Vishay CPnešto od 1 % pa budem njih instalirao.....


Mjerio sam te Panasonice. Iako su deklarirani na 5%, uzeo sam ih nesto vise pa sam slozio tako da su svi unutar 2%. To bi bilo u redu.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Aleph 5 LE

PostPostao/la Edison » Čet pro 10, 2020 9:58 pm

Plocice su na hladnjacima, ozicenje je postavljeno, pojacala mogu na ispitivanje. Aleph 5, prema shemi, napaja se s +/-34V. Za prvo paljenje cu koristiti laboratorijsko napajanje, prvenstveno jer mogu ograniciti struju kroz pojacalo... da ne bi bilo pec, pec i bum... Ogranicio sam struju na 2,5A, to je vise nego dovoljno za normalan rad pojacala. Moje napajanje moze dati +/-32V/3A pa postavljam napon na 30V. Ako sve prodje kako treba, podici cu do 32V, vise ne mogu.

Uz gutljaj kave, stavljam naocale (ne trebaju mi na toj udaljenosti, nego kao zastita za oci), trenutak koncentracije i palim. LED na plocici svijetli, nema drugih zvukova ni mirisa... start je prosao! Pustam da se tranzistori pomalo griju, pratim napon i struju na napajanju. Izgleda sve u redu. Mjerim napone na bitnim mjestima i na Source otpornicima, srecom su od 1 Ohm, pa je taj napon ujedno i struja kroz FET-ove. Sve je u redu. Pustam nekih 10 minuta i provremeno prstom provjerim temperaturu FET-ova. Nakon tih 10 minuta dizem napon na 32V. Cekam malo pa opet bitna mjerenja. Bit ce ovo u redu. Pustam pojacalo pola sata, mjerim i zapisem razultate pa gasim napajanje. Posto je sve spremno, spojim drugi kanal na napajanje i sve ponovim. Sve je proslo isto kao i na prethodnom kanalu. Radi. Problema nema. DC-offset je 20-30mV i to nisam dirao. Jos nije vrijeme.

Sad treba pojacala spojiti na napajanje s kojim ce raditi, a to je kineski switcher za koji tvrde da je od 500W. Switcher je ovaj:
https://www.ebay.com/itm/500W-HIFI-Amplifier-Switch-Mode-Power-Supply-SMPS-PSU-LLC-Tech-Dual-DC-Output/154057078474?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=454183346224&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Oni ga zovu LLC, a koja je to tehnologija, ne bih znao. Uzeo sam napajanje s +/-36V, malo je vise od potrebnih +/-34V, ali nije daleko. Imam jedno takvo napajanje, i ako se pokaze dobrim, za drugi kanal cu nabaviti jos jedno. Takav je plan od pocetka. Ne mogu ovog jadnicka muciti s 320W konstantnog opterecenja.

Spajam kutiju koja prati merzni napon, vucenu struju i prikazuje snagu koju uredjaj vuce iz mreze. To mi je bitno, jer ako pocnu skakati struja i Watti, gasim... Na to spajam switcher, a na njega jedan kanal. Buduci da je pojacalo u redu, ako switcher ne "kihne", trebalo bi sve raditi kako treba. Evo kako je izgledala ta postava:

A5-5909.jpg


Paljenje je uspjelo. Brojevi koje nadzirem su normalni. Radi. Pustio sam ga da se malo ugrije pa sam mjerio nakon 5 minuta, onda sam podesio DC-offset blizu nule, pa sve ponovo mjerio nakon 20 minuta, i jos jednom oko sat vremena nakon ukljucenja. Brojke zapisujem, sto treba racunam...

I evo rezultata kad se nakon sat vremena pojacalo lijepo zagrijalo. Napon napajanja je +/-35,9V. Pojacalo vuce 1,94A. Prosjecna struja kroz FET je 640mA. Na svim FET-ovima je struja ujednacena. Max. odstupanje na jednom FET-u je 3,5%, ostali su ispod toga ili vrlo blizu prosjeku. Source otpornici su u toleranciji od 2% pa moze biti dijelom i do toga, a ni FET-ovi nisu idealno upareni, a u stvarnom radu mogu nesto i odstupiti od onog sto je bilo kod uparivanja. Mislim da je ovo odstupanje malo i da prakticno svi FET-ovi imaju podjednako opterecenje.

IRF9610 u ulaznom diferencijalnom stupnju vuku po 12,7mA i na njima je disipacija od 500mW. Njihov CCS trosi 25,4mA i disipira 688mW. Za sad su sva tri bez hladnjaka. Mogu oni to podnijeti, a za hladnjake cu jos razmisliti. Disipacija na velikim FET-ovima je do 23W, to im nije problem. Ukupna disipacija na hladnjaku je 139W. To je puno, hladnjaci leze na rebrima i nakon sat vremena su se dosta ugrijali. Mogu ih dodirnuti samo na trenutak, a ovo mjerim vani na oko 12°C. Moglo bi se sve skupa pregrijavati... nisam bas odusevljan.

OK, vrijeme je za drugi kanal. Sve je ponovljeno, a ja sam cijelo vrijeme imao osjecaj da mjerim onaj prvi ponovo. Sve je prakticno jednako. Kad se svi elementi prije ugradnje izmjere i upare, onda nije neobicno da su rezultati jednaki. No ipak, bas ovoliko jednaki...

Osnovna podesavanja i mjerenja su napravljena. Treba sloziti nekakvo kuciste da pojacala/hladnjaci imaju na cemu stajati.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Aleph 5 LE

PostPostao/la Edison » Čet pro 10, 2020 10:14 pm

Nasao sam kuci 4 jednaka L-profila koji su bili namijenjeni za kucista pretpojacala, ali ovo je hitnije... I nakon malo busenja, turpijanja itd... ukazali su se obirsi buduceg pojacala.

A5-5915.jpg


A5-5913.jpg


Za probni rad trebalo je nekako rijesiti i dno kucista. Lima nemam, ali ima profila, pa opet kod Schultza na rezanje, pa natrag na busenje...
A5-5919.jpg

i montazu...
A5-5920.jpg

i kuciste je manje-vise tu. :)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5687
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Sljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju