Stereo pojačalo 150-250W

Re: Stereo pojačalo 150-250W

PostPostao/la Edison » Ned sij 23, 2022 12:07 am

Fantocci napisao:Dakle napajanje releja bi išlo i direktno iz sekundara - AC? Tamo imam 45V, možda bi preklopio, treba isprobati.
A postoji i 48V DC vrrzija:
https://www.schrack.si/trgovina/vticni- ... 70048.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank

I da li je 6A na kontaktima dovoljno? Mogu se i povezati u paralelu.


Probaj. Tih 45V AC na sekundaru ces imati skoro pa trenutno po ukljucenju. No mozda je dovoljeno da funkcionara kao soft-start. Kod mene je bio slucaj da koristim DC napon, tj. treba nesto malo vremena da se napune kondenzatori i napon dostigne 24V. Thermistor ce malo usporiti i ublaziti start, i moguce da ce to vremenski biti dovoljno da trafo ne izbacuje osigurac...

6A bi trebalo biti dovoljno, a ako ima vise kontakata, mozes ih sve spojiti paralelno...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Stereo pojačalo 150-250W

PostPostao/la Fantocci » Pon sij 24, 2022 9:09 am

Kad ideš onda zbrajati cijene NTC, releja i još čega vidiš, da možeš sve zajedno dobiti gotovo za manje para, pa sam poručio ovo:
https://www.ebay.de/itm/373725964514?ha ... Swmb5hRZdQ

..i ovaj ispravljački modul. Nadam se da stabilizacija nije nužna i da će tih 4x10000uF (ukoliko nisu fejk) biti dovoljno:
https://www.ebay.co.uk/itm/273100767596

Za samo pojačalo se još nisam odlučio.
Sa ovim sam recimo u zlatnoj sredini što se tiče napajanja, moje če biti oko +-60V DC
https://www.ebay.com/itm/363101305885
(jedino mi se ne svidja jer ima "naopako" okrenuto hladilo, jer ne mislim stavljat ventilator)

Ali što mu ovo sve znači, kinezi i njihov engleski :lol:
NOTE:
1.Unregulated power supply pay attention to the voltage fluctuation range, use lower safety (+/- power supply is 3 lines, not single line of two lines,
2.Don't connect the positive and negative poles when wiring, Avoid burning the board.
3.Don't connect the potentiometer to the signal input end of the power amplifier board, and add the preamplifier to exert the fever effect.


Pretpostavljam:
1. Ako imaš neregulirani PSU (kao ja) onda pazi na visinu napona. Onaj drugi dio mi nije baš jasan. Kao upozorava da napajanje treba biti simetrično ili što?
2. Pretpostavljam da upozorava, da ne smiješ zabrkati plus i minus?
3. Odsavetuje potenciometar na ulazu, nego upotrebu pretpojačala. Što mu je to fever efekt?

Nadam se da sam to dobro dekodirao. Nemam njemačku Enigmu pri ruci.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Stereo pojačalo 150-250W

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon sij 24, 2022 10:31 am

Kinez ko kinez, ograđuje se da netko ne bi skurio pojačalo tako da spoji nešto krivo i onda prigovarao da pojačalo ne radi.

Prve dvije točke si dobro preveo, nema tu nikakvog mudorovanja jednostavno kinez se ograđuje od moguće greške nastale krivim spajanjem i naponom napajanja.Treća točka stvarno ne vidim zašto se mora staviti pretpojačalo a ne samo pot na ulaz osim ako pojačalo nema tako nisku osjetljivost da je pretpojačalo potrebno.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5751
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Stereo pojačalo 150-250W

PostPostao/la yoke » Pon sij 24, 2022 10:50 pm

Ev ovo sam ja imao...
I sviralo je ok...

Visak wata mi nije smetao cak ni za ganjanje malih w5 klonova
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Stereo pojačalo 150-250W

PostPostao/la Fantocci » Sri sij 26, 2022 12:33 pm

Možda još nekom bude od koristi - našao sam module, koji su zadovoljni i sa malo nižim ulaznim naponom:
https://store.sure-electronics.com/product/AA-AB32291

Slika

Ulazna osjetljivost 1,14V simetrično napajanje 55 do 70V DC. To mi sve paše.
Napravljeni su na bazi IRS2092 ali to nije LJM dizajn nego njihov, čini se. Za razliku od tipične ebay ponude tu je barem neka ozbiljna stranica sa svim podacima na pravom engleskom, imaju jutjub prezentacije i dobar support (odmah su mi odgovorili na neka pitanja).
Dakle sa mojim napajanjem i miniDSP izlazom trebao bih dobiti 150W RMS na 4 Ohma, što je baš onoliko koliko sam želio. A ako bih imao max. napon od 1,14V onda tvrde da bi snaga iznosila 250W RMS/4Ohm.

Njihove module inače prodaje i Soundimport, tako sam ih i našao: https://www.soundimports.eu/en/sure-ele ... 32291.html
Znači ako poručiš preko Soundimporta trebao bi imati čak i garanciju u Evropi, nikakvih komplikacija sa carinom a i brzu dostavu. I možda se Kinezi malo više potrude za velikog poručitelja iz Evrope nego za pojedinca, pa još bolje istestiraju module...
Pošto ionako namjeravam uzeti još neke drivere iz Soundimporta, mislim da ću se odlučiti za narudžbu preko njih.

p.s.
imaju i pojačalo od 2.5kW sa kojim možeš vodu grijat :)
Watch on youtube.com
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Stereo pojačalo 150-250W

PostPostao/la Fantocci » Čet vel 10, 2022 10:18 am

yoke napisao:ustvari kad pogledam...
evo doma ima jedan modul...meni je bio ok :mrgreen:


Zdravo,

koliko se grije LJM L30D u radu? Da li bi bilo sigurno postaviti ga unutar zatvorene bas kutije od 30-40 litara, zajedno sa linearnim PSU? (nije bas reflex)

Problem je u tome, da mi malo zuje transformatori (jedva čujno sasvim izbliza ali ipak dovoljno da živcira), pa sam kupio još jednog u namjeri da imam pravi dual mono i sve skupa (ispravljač+pojačalo) stavim u bas kutije, da se ne čuju. Što se tiče samog zvučnika to može biti samo pozitivno, je će biti velika masa toroida na dnu zvučnika i time ga napraviti stabilnijim.
Još jedna prednost tog pristupa je da se ne moram zezati sa nikakvom kutijom pojačala, koje su (one lijepe) i jako skupe. Za trafo sam platio 30€ + dodatni ispravljač 40.000uF 35€ a za kutiju pojačala bi dao dvaput više.

Jedino što me još brine je moguće pregrijavanje unutar zatvorenog boxa. L30D ipak troši 2x više od L15D i u idle modu. Piše 13,2W kod +-75V DC napajanja (moje će biti niže, oko 63V) Kod D-klase je ta disipacija prilično konstantna, jer im se sa povećanjem snage povećava iskoristivost.
Zadnja izmjena: Fantocci; Čet vel 10, 2022 10:46 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Stereo pojačalo 150-250W

PostPostao/la Bepone » Čet vel 10, 2022 10:44 am

to ti sve mlako bude, vidis i kako su mala hladila
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Stereo pojačalo 150-250W

PostPostao/la joe dalton » Čet vel 10, 2022 9:24 pm

A zasto ne podijelis kutiju po visini i u donji dio ugradis pojacalo i taj dio ostavis otvoren odozdo? Podignes kutiju malo od poda ili stalka da osiguras minimalnu ventilaciju. Za to malo disipacije se nece pregrijavati sigurno
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2559
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Stereo pojačalo 150-250W

PostPostao/la Fantocci » Čet vel 10, 2022 9:37 pm

Da, i o tome sam već razmišljao. Jeste opcija.

******
(ali bi ipak toroid stavio unutar kutije, zbog zujancije, to je i point svega... može i ispravljač uz njega i soft start modul - ovi se ne griju).

A dolje (u otvoreni prostor) samo L30D i to na dupli pod i sa otvorom na zadnjoj strani. Iz zadnje strane će se tako vidjeti samo neka crna zaštitna mrežica, a od spreda i iz boka biće stranica zvučnika normalno, sve do poda.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Stereo pojačalo 150-250W

PostPostao/la Fantocci » Ned ožu 06, 2022 2:02 pm

Za to vrijeme...

Stigla je neka roba:
Usmernik.jpg

Sa ispravljačem nema problema. I soft start odrađuje svoj posao i nema više izbacivanja osigurača po kuči.

The pojachalo: e tu stvar nije tako glatka.... (povisi se dramatika)

Na kraju sam se odlučio za module CxD400 od Connexelectronic: https://connexelectronic.com/product/cxd400/
I oni su na bazi sa IRS2902 + FET tranzistori.
CxD400_1.jpg


Za ove module sam se odlučio, jer rade sa mojim naponom +-63VDC, nemaju problema sa 3,2 Ohma minimuma na koje spadnu moji Peerlessi XXLS u nekim frekvencijama i zbog samog koncepta montaže.
Kao što sam objasnio - želim imati jedino hladilo izvan boxa a pojačalo, zajedno sa toroidom, njegovim ispravljačem, softstartom, eventualnim NE5432 pretpojačalom, ispravljačem i za njega, zaštitnim moduloma za zvučnike (you get the picture - ima puno toga...) - sve to želim staviti unutar bass boxa na njegovo dno, da to ne gledam i ne čujem.

I ovo pojačalo mi to omogućuje lakše nego neka druga (L30D, IRAUDAMP9 i slična), jer dolazi bez hladila koje moraš sam namontirati. I tu je za mene neki manji problem.
Nabavio sam hladila:
CxD400_2.jpg


Kao što sam već na početku rekao - to radim prvi put pa to imajte u vidu kad postavljam početnička pitanja.

Module sam inače poručio kod Francuza (https://www.audiophonics.fr/en/amplifie ... -8865.html
... i uz njih nisam dobio nikakve papire.
Zbog toga sada postoje neke prepirke sa njima - oni me ubeđavaju da za DIY module nikakvi papiri ili upute nisu potrebne a ja se ne slažem sa tim. Znam da svaki uređaj, koji se prodaje u EU treba imati uz sebe ne samo upute nego i CE deklaraciju (to mi naravno ne treba, ali samo toliko da se zna). Obećali su mi da će pokušati dobiti nešto od proizvođaća ali ne vjerujem im baš. U glavnom, prave se Francuzi :)

Što mi nije jasno:
- najvažnije - oko montaže hladila. Kad gledam sve te module različitih proizvođaća svi imaju one papiriće od toplinsko prevodne izolacije između tranzistora i hladila. Pitam se, da li je to potrebno kad su tranzistori u plastičnom kučištu? Probao sam sa ohmmetrom i nisu električno provodni? Zbog čega onda?
Uz module nisam dobio ni montažni materijal (šarafe, izolaciju).
Ok, šarafe mogu naći. Ali - mogu li koristiti limene? Što sa izolacijom?
Zašarafiti bi trebao kroz ove rupice:
CxD400_3.jpg

Crvene strelice su kroz tranzistore. Moram li šarafiti i kroz mase na rubovima (pinki boja)? Mogu i njih sa limenim vijcima?

Mogu li onda preskočiti listiće (koje nemam) i samo sa limenim vijcima i prevodnom pastom (koju imam) fiksirati hladila?

Ostale nejasnosti vezane su na neke signale iz konektora, kojima ne znam namjen i način veze.
Pa već i sama činjenica, da moram sad po forumima nešto ispitivati ukazuje na to, da su neke upute nekima ipak potrebne.... A kod svih drugih proizvođaća (sem onih sa Ebaya) se dobiju.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 461
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju