PNP-NPN driver izlaznih tranzistora snage

PNP-NPN driver izlaznih tranzistora snage

PostPostao/la vilim » Pon svi 09, 2022 10:45 am

U rubrici Kupujemo prije mjesec dana odvijala se kratka rasprava oko zamjenskog tranzistora za Receiver Sansui G-701 koji u izlaznom pojačalu koristi vrlo interesantnu izvedbu PNP-NPN drivera izlaznih tranzistora. Isto rješenje drivera u građeno je i u DIY konstrukciju mosfet pojačala snage na stranici našeg foruma. Rješenja PNP-NPN drivera datiraju iz sredine 70-ih godina i vrlo su zahvalna za DIY eksperimentiranje pa sam se i sam ponovo zainteresirao za ova rješenja upravo nakon diskusije traženja zamjenskog tranzistora. Prilog je u PDF formatu i sigurno će biti od koristi DIY samograditeljima koji se nisu do sada upoznali s ovom izvedbom driver sklopova a koji mogu biti i uzrok neželjenih pojava u radu pojačala!!..
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: PNP-NPN driver izlaznih tranzistora snage

PostPostao/la Bepone » Pon svi 09, 2022 6:55 pm

evo ja cu procitat kad nadjem vremena, samo sam proletio nabrzinu! ;)
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: PNP-NPN driver izlaznih tranzistora snage

PostPostao/la dadod » Uto svi 10, 2022 5:50 pm

vilim napisao:U rubrici Kupujemo prije mjesec dana odvijala se kratka rasprava oko zamjenskog tranzistora za Receiver Sansui G-701 koji u izlaznom pojačalu koristi vrlo interesantnu izvedbu PNP-NPN drivera izlaznih tranzistora. Isto rješenje drivera u građeno je i u DIY konstrukciju mosfet pojačala snage na stranici našeg foruma. Rješenja PNP-NPN drivera datiraju iz sredine 70-ih godina i vrlo su zahvalna za DIY eksperimentiranje pa sam se i sam ponovo zainteresirao za ova rješenja upravo nakon diskusije traženja zamjenskog tranzistora. Prilog je u PDF formatu i sigurno će biti od koristi DIY samograditeljima koji se nisu do sada upoznali s ovom izvedbom driver sklopova a koji mogu biti i uzrok neželjenih pojava u radu pojačala!!..


Ja bih nesto dodao ovom. Ovo je trosupanjsko pojacalo koje ina ulzni stupanj, naposko pojacalo (zovu ga VAS ili TIS a ne draveri) i izlazni stupanj koji ima pojacanje blizu 1.
Ocito si komentirao LMOS CFA jer spomnjes emiterski otpor od 91 ohm premosten 1uF (ili manje). Taj kondenzator je dio OITPC (Output Inclusive Two Pole Compensation) i povecava Phase Margin u tom pojacalu. Slicni su CFA s VMOS izlaznim tranzistorima.
Vidim da koristis izracune na ruke, zar nebi bilo bolje pokazati jednu simulaciju tog Sansui pojacala. To pojacalo koristi dva Long Tail para da bi pogonio simetricni NPN/PNP VAS.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: PNP-NPN driver izlaznih tranzistora snage

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto svi 10, 2022 6:50 pm

@Dadod
Upravo činjenica da ima dva LTP mi je veoma zanimljiva jer se ne viđa tako često,barem ne u ovoj konfiguraciji. Ono što sam znao viđati je di su dva LTPa(jedan NPN,a drugi PNP) baš na samom ulazu u pojačalu, pa signal ide direktno na njih.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak


Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost