100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

Re: 100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

PostPostao/la davorin » Čet vel 09, 2023 5:50 pm

Imam negdje knjigu sa izabranim šemama izdanu od strane ELEKTOR-a gdje je ojavljen pun tekst sa svim pripadajućim šemama vezanim za taj članak koji je ranije objavljen u časopisu.
Problem je što trebam prvo pronaći gdje je spremljena knjiga!? :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: 100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

PostPostao/la dadod » Čet vel 09, 2023 7:02 pm

Khadgar2007 napisao:Brzinsko google pretraživanje kaže sljedeće. Pojačalo koje Zmajz spominje objavljeno je u Elektoru 7/1982 https://www.elektormagazine.com/magazin ... 8199/44888" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Imam sken tog broja ali verziju na španjolskom i tamo ne mogu naći članak o tom pojačalu.

edit: Možda Tubeman ima taj sken dignut na onu digitalnu knjižnicu.


Iz ovoga sto se vidi na toj maloj slici u Elektoru, glavna razlika mojeg rjesenja i tog iz Elektora sto ja imam zajednicki pojacavacki dio za oba tipa OPSa a Elektor mora koristiti dva potpuna pojacala, jedno za A klasu i druga za B klasu. Razlog kako je moguce imati samo jedan pojacavacki dio sve do VASa je upotreba enhanced mosfeta na izlazu. Kad bih koristio bjt to nije tako jednostvno.


Slijedece sto slijedi je A klasa i D klasa na slicnom principu, a to sam zapoceo jos pred nekoliko godina prije ovog pojacala ali nikad nisam zavrsio, uvijek je nesto drugo vaznije uskakalo. Imam sav hardver spreman pa namjeravam i to isprobati. :D
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 842
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

PostPostao/la Gosha » Čet vel 09, 2023 7:44 pm

Ovo je ceo clanak iz Elektora 7_8/82, samo jedna strana.

A_B amplifier.pdf
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Gosha
 
Postovi: 85
Pridružen: Čet tra 17, 2014 10:48 am
Lokacija: Nish

Re: 100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

PostPostao/la dadod » Ned pro 03, 2023 4:40 pm

Ovo pojacalo je bilo zamisljeno da ima napajanje +-50V tipa switching. Kad sam to prije par godina prvi puta spajao upotrijebio sam dva switching napajanja, po jedno po kanalu. To se moze vidjeti na predhodnim fotografijama, ali nisu se ukljucivali SSRovi (SSR Solid State Relay). Oni trebaju +-12V do +-15V sto je imalo switching napajanje u sebi.
Mjerenje je pokazivalo da je taj napon ispravan ali zaso ne radi SSR nisam skuzio. Buduci da sam imao pri ruci R tipe transformatora od 500VA s 2x36Vac napravio sam napajanje s njim i iz toga dobio +-45V i +-15V i sve je radilo OK. I to se moze vidjeti na prethodnim slikama.
Neki dan nije mi vrag dao mira i poceo sam malo opet mjeriti po switching napajanju (Connex LLC od 500W). Izmerio sam +-48V na malom opterecenju i drzeci pipalicu voltmetra na sredini tog napajanja mjerio +-12V, a ono nista ne pokazuje. Premjestio sam pipalicu voltmetra na sredinu +-12V i sve je u redu. Tada mi je sinula da su ta dva napajanja galvanski odvojena. SSR ne moze prepoznati kakav je DC offset na izlazu pojacala ako njegovo napajanje nema zajednicko uzemljenje (gnd).
Kako covjek ponekad moze biti glup oko jednostvarnih stvari, ja sam mislio da je na takvom switching napajanju jedna zajednicka "zemlja".
Dakle promjenio sam ponovno +-50V napajanje (u ovom slucaju je to +-55V za oba kanala) spojio SSove i sve je radilo.
Par dana slusanja me je uvijerilo da sada pojacalo radi jako dobro(i prije je bilo jako dobro) odnosno fantasticno. Tom pe prije pitao sto mislim o zvuku ovog pojacala. Obicno ne volim davati misljenje o svojim pojacalima ali ovaj put moram reci da je to jako jako dobar zvuk, prostorno dobro pokriva i zvucnice nestaju.
Jos imam sve potrebne plocice i cak jenu slozenu plocicu koja je i ispitana pa sad nudim ako je netko zainteresiran.
Dvije plocice pojacala ili jeda gotova i jedna prazna.
Dvije plocice niskonaposkog regulatora (capacitivnu multiplier( s prekostrujnom zastitom)
Dvije plocice SSRa.
Ako bi netko zelio cuti ovo pojacalo moze doci kod mene, neka mi se javi. By the way, odlicno ide skupa s GainWire mk3 NGNFB.

100W CFA classA_B PCBs.jpg


100W CFA classA_B inside.jpg


100W CFA classA_B.jpg


100W CFA in play with GW mk3.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 842
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

PostPostao/la dadod » Ned pro 03, 2023 4:49 pm

Ako netko zeli simulirati u LTspice:
200W CFA Class A + Class D.zip
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 842
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

PostPostao/la tom_hifi » Pon pro 04, 2023 11:16 am

Jako jako dobro! Ovo bih ja potencijalno i bio zainteresiran probati/napraviti, ali problem mi je skučeno mjesto :D Prvo bih se trebao "riješiti" CFA pojačala, a njime sam baš jako zadovoljan :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: 100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

PostPostao/la dadod » Pon pro 04, 2023 11:32 am

tom_hifi napisao:Jako jako dobro! Ovo bih ja potencijalno i bio zainteresiran probati/napraviti, ali problem mi je skučeno mjesto :D Prvo bih se trebao "riješiti" CFA pojačala, a njime sam baš jako zadovoljan :mrgreen:


I ovo je CFA, dodji poslusati pa onda neces moci vise bez ovog pojacala. ;)
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 842
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

PostPostao/la tom_hifi » Pon pro 04, 2023 11:33 am

dadod napisao:
tom_hifi napisao:Jako jako dobro! Ovo bih ja potencijalno i bio zainteresiran probati/napraviti, ali problem mi je skučeno mjesto :D Prvo bih se trebao "riješiti" CFA pojačala, a njime sam baš jako zadovoljan :mrgreen:


I ovo je CFA, dodji poslusati pa onda neces moci vise bez ovog pojacala. ;)


A ništa mi to ne znači ako ne čujem kod sebe :) Uvjeravanje mi ne treba jer znam da radiš odlična pojačala ;) Makar, sa trenutnim zvučnicima mi ne treba ni trunka te snage koju može to pojačalo isporučit.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: 100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

PostPostao/la dadod » Pon pro 04, 2023 11:39 am

Ovo je shema i layout niskonaponskog regulatora koje napaja ClassA dio pojacala. Radi se o kapacitivnom multiplieru i ima prekostrujnu zastitu.

low voltage multiplier with overcurrent protection.sch.jpg


LV CAP multipier.photo.JPG
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 842
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: 100W/8 200W/4 Class A bootstraped sa Class B

PostPostao/la dadod » Pon pro 04, 2023 11:43 am

tom_hifi napisao:
dadod napisao:
tom_hifi napisao:Jako jako dobro! Ovo bih ja potencijalno i bio zainteresiran probati/napraviti, ali problem mi je skučeno mjesto :D Prvo bih se trebao "riješiti" CFA pojačala, a njime sam baš jako zadovoljan :mrgreen:


I ovo je CFA, dodji poslusati pa onda neces moci vise bez ovog pojacala. ;)


A ništa mi to ne znači ako ne čujem kod sebe :) Uvjeravanje mi ne treba jer znam da radiš odlična pojačala ;) Makar, sa trenutnim zvučnicima mi ne treba ni trunka te snage koju može to pojačalo isporučit.

Ovo je pojacalo od samo 100W na 8 ohma ali ciste A clase.
Ne trebas raditi ovo pojacalo a svejedno mozes svratiti poslusati. :o
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 842
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju