Ljetno pojačalo sa lateralcima

Re: Ljetno pojačalo sa lateralcima

PostPostao/la tom_hifi » Čet srp 13, 2023 6:27 am

Zanimljivo to izgleda i znam da znaš i želiš napraviti svoje, ali komotno si mogao CFA sa lateralcima složit koje je dadod napravio.

A onda lako svoje regulatore nakačiš gore.

No, svejedno, samo naprijed! :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Ljetno pojačalo sa lateralcima

PostPostao/la aparatusonitus » Pet srp 14, 2023 12:05 pm

grunf napisao:ovo će biti prvo pojačalo u B klasi koje će imati Walt Jung regulatore , kod nove verzije nema više problema sa oraničenjem struje tj niju je potrebno fiksno namještati tako da regulator u piku može dati i više od 10A stuje ako zatreba , stujni limit regulatora sad ovisi samo o izboru tranzistora , po nekim sadašnjim mjerenjima te nove verzije napon nakon ragulatora bi treba ostati čisti DC i na punoj snazi pojačala bez ikakvog ripla ili šuma


Možda griješim ali ovaj thread mi više izgleda kao " ajde da vidim kako će zvučati/mjeriti nekakvo pojačalo s lateralcima ako mu stavim WJ regulatora na glavno napajanje", dakle fokus je na pečatu kojeg će imati regulatori, ne toliko na pojačalu?

A što se tiče ljetnog pojačala u B-klasi i prikazane struje mirovanja izlaznog stupnja od cca. 300mA, to već itekako zalazi u AB-klasu i grijati će se dovoljno da više neće biti "ljetno" pojačalo. BTW, obzirom da se bias izlaznog stupnja namješta s jednim otporom uz zadanu struju na VAS stupnju, možda da pogledaš u ds za oba M-feta koja je to struja potrebna a da uđeš u zero temco zonu. :idea:

Da sam ja u tvom mjestu, ili bih nakačio LM3886 na aktivno napajanje ili bih se malo više potrudio oko pojačala s lateralcima (iskreno govoreći mislim da bi LM3886 bolje i zvučao i mjerio nego shema na prvoj strani).
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Ljetno pojačalo sa lateralcima

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet srp 14, 2023 1:54 pm

Što se tiče LM3886(kojeg opet ne znam di nabaviti jer ga mouser i tme nemaju) imam jedno fino pojačalce koje treba dva komada LM3886 po kanalu na odaziva se na ime BatoMM, e to je bome ljetno pojačalo koje odlično zvuči.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Ljetno pojačalo sa lateralcima

PostPostao/la grunf » Pet srp 14, 2023 11:11 pm

aparatusonitus napisao:
grunf napisao:ovo će biti prvo pojačalo u B klasi koje će imati Walt Jung regulatore , kod nove verzije nema više problema sa oraničenjem struje tj niju je potrebno fiksno namještati tako da regulator u piku može dati i više od 10A stuje ako zatreba , stujni limit regulatora sad ovisi samo o izboru tranzistora , po nekim sadašnjim mjerenjima te nove verzije napon nakon ragulatora bi treba ostati čisti DC i na punoj snazi pojačala bez ikakvog ripla ili šuma


Možda griješim ali ovaj thread mi više izgleda kao " ajde da vidim kako će zvučati/mjeriti nekakvo pojačalo s lateralcima ako mu stavim WJ regulatora na glavno napajanje", dakle fokus je na pečatu kojeg će imati regulatori, ne toliko na pojačalu?

A što se tiče ljetnog pojačala u B-klasi i prikazane struje mirovanja izlaznog stupnja od cca. 300mA, to već itekako zalazi u AB-klasu i grijati će se dovoljno da više neće biti "ljetno" pojačalo. BTW, obzirom da se bias izlaznog stupnja namješta s jednim otporom uz zadanu struju na VAS stupnju, možda da pogledaš u ds za oba M-feta koja je to struja potrebna a da uđeš u zero temco zonu. :idea:

Da sam ja u tvom mjestu, ili bih nakačio LM3886 na aktivno napajanje ili bih se malo više potrudio oko pojačala s lateralcima (iskreno govoreći mislim da bi LM3886 bolje i zvučao i mjerio nego shema na prvoj strani).


ma uopće nije bitno kako će se zvati tema i nisu ni lateralci ,oni su se eto našli prvi na izboru mada iskreno uopće nemam želju praviti neko novo pojačalo uz Le Monstre ali eto da ubijem malo vrime i napišen koju riječ , djelove sve imam tako da nisam u nekom minusu ako nešto zaškripi a i nikome ne moram polagati račun

šta se tiče grijanja i ljetnog pojačala sve ispod 100W će me zadovoljiti , recimo sa 300mA mirne struje koja nije baš struja za zero temco zonu i recimo +/-30V nako regulatora ima bi 18W disipacije i još koji wat za regulator u normalnom slušanju šta je puno manje nego sadašnjih 220W za Le monstre

kako će zvučati pojačalo ne znam , orginal P101 ima dobro recenzije a po nekim testovima koji su radili moji prijatelji sa istim CCS-om umisto bootstrapa (AKSA i JLH69)rezultat bi moga biti još bolji, da li ću ja biti zadovoljan zvukom ,sigurno neću ako ga usporedim sa Le Monstre-om ali taj misec ili dva možda i bude dobar a možda se odma i reciklira , uopće se s tim ne zamaram :D inače sa zvukom lateralaca sam generalnio razočaran osim kad ih goni lampa tako da in uvik dajen novu šansu :D

a šta misliš o 6 komada AD815AYS u paraleli ? to bi ja prije proba nego LM3886 kojeg već iman odavno zalemljenog a za koje bi sad neko da i :obscene-buttsway:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Ljetno pojačalo sa lateralcima

PostPostao/la aparatusonitus » Ned srp 16, 2023 11:48 am

Ja bih pokušao nešto ovako ispod, ako bi koristio BJT za ulaz i VAS...više-manje je sve već poznato (osim pokoji detalj oko kompenzacije, koja može biti jasno i bitno drugačija), kao i bias generator.

Slika

grunf napisao:a šta misliš o 6 komada AD815AYS u paraleli ? to bi ja prije proba nego LM3886 kojeg već iman odavno zalemljenog a za koje bi sad neko da i :obscene-buttsway:


U tom slučaju bih išao na most s AD815AYS uz pretpostavku da će na izlazu biti benigni zvučnik/skretnicu od 8Ω ili više. Da bi to radilo kako treba (u teoriji) trebao bi upariti sve AD815AYS po DC offsetu, slew rate i gainu da smanjiš curenje struje ka jednom od power opampa u paraleli, uz korištenje .1% otpora ako je ikako moguće na ulazima/feedbacku. Inače, sam po sebi kompetentno dizajnirano pojačalo/headamp/preamp s AD815AYS zvuči meni fenomenalno.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Ljetno pojačalo sa lateralcima

PostPostao/la grunf » Ned srp 16, 2023 8:58 pm

aparatusonitus napisao:Ja bih pokušao nešto ovako ispod, ako bi koristio BJT za ulaz i VAS...više-manje je sve već poznato (osim pokoji detalj oko kompenzacije, koja može biti jasno i bitno drugačija), kao i bias generator.

Slika


ne znam još ništa , ljeto ide a ja san sa slobodnim vrimenom na 0 šta zbog posla a i obitelskih obaveza jer mi je stari prošli tjedan operira srce pa sam dosta na škoju ove godine

aparatusonitus napisao:
grunf napisao:a šta misliš o 6 komada AD815AYS u paraleli ? to bi ja prije proba nego LM3886 kojeg već iman odavno zalemljenog a za koje bi sad neko da i :obscene-buttsway:


U tom slučaju bih išao na most s AD815AYS uz pretpostavku da će na izlazu biti benigni zvučnik/skretnicu od 8Ω ili više. Da bi to radilo kako treba (u teoriji) trebao bi upariti sve AD815AYS po DC offsetu, slew rate i gainu da smanjiš curenje struje ka jednom od power opampa u paraleli, uz korištenje .1% otpora ako je ikako moguće na ulazima/feedbacku. Inače, sam po sebi kompetentno dizajnirano pojačalo/headamp/preamp s AD815AYS zvuči meni fenomenalno.


ne znan jeli znaš ali Jan Didden je napravi pojačalo sa 6 kom AD815 , a na njegovoj stranici imaju kompletne upute (https://linearaudio.nl/ad815-power-amp)a sam AD815 se na ebay-u da jeftino nabaviti tako da mi je to nekakva rezerva o kojoj već duže vrime razmšljam a i sam Walt mi to sugerira :D
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Ljetno pojačalo sa lateralcima

PostPostao/la aparatusonitus » Pon srp 17, 2023 7:02 pm

grunf napisao:...jer mi je stari prošli tjedan operira srce pa sam dosta na škoju ove godine


Imao sam istu situaciju s mojim...pridržavaj se uputa likara, drži ga podalje od sparine i vručine (umjereno korištenje klime da se ne prehladi) i budi spreman na moguće nagle i neobjašnjve promjene raspoloženja pa čak i karaktera na bolje ili gore što zna biti posljedica duboke anastezije:!:

grunf napisao:ne znan jeli znaš ali Jan Didden je napravi pojačalo sa 6 kom AD815 , a na njegovoj stranici imaju kompletne upute (https://linearaudio.nl/ad815-power-amp)a sam AD815 se na ebay-u da jeftino nabaviti tako da mi je to nekakva rezerva o kojoj već duže vrime razmšljam a i sam Walt mi to sugerira :D


Vidio sam to nekada, pretpostavljam da ti je Walt preporučio kompozitnu strukturu error opamp (J-fet) + AD815AYS što bi bio i moj izbor.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Ljetno pojačalo sa lateralcima

PostPostao/la grunf » Pon srp 17, 2023 10:21 pm

aparatusonitus napisao:
grunf napisao:...jer mi je stari prošli tjedan operira srce pa sam dosta na škoju ove godine


Imao sam istu situaciju s mojim...pridržavaj se uputa likara, drži ga podalje od sparine i vručine (umjereno korištenje klime da se ne prehladi) i budi spreman na moguće nagle i neobjašnjve promjene raspoloženja pa čak i karaktera na bolje ili gore što zna biti posljedica duboke anastezije:!:


a sve znan, nije lako jer su na otoku ali iman dobru asistenciju doli ;)

aparatusonitus napisao:
grunf napisao:ne znan jeli znaš ali Jan Didden je napravi pojačalo sa 6 kom AD815 , a na njegovoj stranici imaju kompletne upute (https://linearaudio.nl/ad815-power-amp)a sam AD815 se na ebay-u da jeftino nabaviti tako da mi je to nekakva rezerva o kojoj već duže vrime razmšljam a i sam Walt mi to sugerira :D


Vidio sam to nekada, pretpostavljam da ti je Walt preporučio kompozitnu strukturu error opamp (J-fet) + AD815AYS što bi bio i moj izbor.


je,je , preporučija je AD815 i za line , a doma ima slicnu kombinaciju u preampu
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Ljetno pojačalo sa lateralcima

PostPostao/la grunf » Sri srp 26, 2023 9:32 pm

izgleda da ću ipak ići na AD815 pa nek se prže u paraleli , taman će stići kad završi lito :lol:

a i bit će jednostavno za njih napraviti regulatore ,a u međevremenu Le Monstre će dobiti malo poboljšane regulatore , to će bar biti jednostavan zadatak :D
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Ljetno pojačalo sa lateralcima

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri srp 26, 2023 9:41 pm

Da ti pravo kažem kada si spomenuo taj čipac možda bi i ja to dodao u svoju sljedeću petoljetku kao pojačalce za zvučnike za PC. Imam jedne male TQWT sa visaton FR13 koje mi je Zmajz izračunao i stoje mi 90% vremena neiskorišteni pa bi možda složio nekavo malo pojačalce koje ima izlaz za zvučnike,slušalice i možda nekakvu bluetooth kinesku pločicu. Jedino trebam vidjeti na koliko bi snage išao.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju