SMD lemljenje

SMD lemljenje

PostPostao/la dadod » Ned kol 27, 2023 4:57 pm

Do sada sam koristio lemilo s vrucim zrakom i lemnu pastu i lemio pojedinacne SMD komponente, a to je spor i kilav posao.
Obicnim lemilom pa makar imalo vrlo tanku spicu prakticki je nemoguce napravito dobar lijep lem.
Sada koristim vrucu plocu i stencil sablonu.
hot plait.jpg


Ova ploca koju inace korista za zamjenu ekrana na smart telefonu. Moze se regulirati tempereatura ploce do 450 stupnjeva.

stencil.jpg


Ovo je primjer stencil sablone polezenu na PCB i spremno za nanosenje lemne paste spahtlom, ja to radim s kreditnom karticom na kojoj mora biti bar 100 eura da bi dobro uspjelo. :naughty:
ha ha
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: SMD lemljenje

PostPostao/la dadod » Ned kol 27, 2023 4:59 pm

Ovo je primjer zalemljene plocice.

gain block.jpg


gain block close look.jpg



Mogu reci da je to ipak vrlo pipav posao, treba biti smiren i mirne ruke.
To se inace radi ovako. :)

https://www.google.com/search?q=pick+an ... n0EKtLOVx4
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: SMD lemljenje

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned kol 27, 2023 9:10 pm

Ja sam isto razmišljao o tome ali nekako mi je uvijek muka kada vidim da se sve te komponente moraju zagrijati na tako visoku temperaturu i to baš ne kratko vrijeme. Inače ne lemim nešto puno SMD tako da ono malo što zalemim to mogu bez većih problema ručno jer imam lemilicu sa tankim vrhom i dobar mikroskop ako zatreba.

Inače kakvu lemnu pastu koristiš? Ako se ne varam i one imaju nekakav rok trajanja pa mi i to baš ne ide u prilog jer ju ne bi često koristio.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: SMD lemljenje

PostPostao/la grunf » Ned kol 27, 2023 10:00 pm

ja san uvatia ruku sa lemilicon i vrhom od 1mm , mada sad mogu i sa debljim vrhom , nije više problem , međutim koristim velike količine flux-a koji poslije dobro operem , tek tada lemim TH komponente ukoliko ih ima
proba sam i neke specijalne lemove baš za SMD ali to je sve prodaja magle bez flux-a tako da se držim klasičnih servisnih lemova kao što je HS10
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: SMD lemljenje

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned kol 27, 2023 10:32 pm

Ja za ručno lemljenje koristim kuglice od tinola za BGA(nekih 0,6mm promjera) u koje umiješam nekakav kineski flux(Amtech, ne znam točno koja oznaka) i tako mogu veoma lijepo kontrolirati količinu tinola kojeg nanesem i spoj izgleda jako dobro. Naravno ako duže ne lemim SMD onda mi treba opet neko vrijeme da se uhodam.

Dadod, nemoj se ljutiti jer ne znam koliko dugo već lemiš smd na ovaj način, ali neki spojevi ne izgledaju najbolje.Izgleda kao da negdje ima premalo tinola pa se nije fino razlio, to se pogotovo vidi na dijelovima koji su u minimelf kućištu.

edit: Baš sam nedavno naručio neke PCBe za ovo https://www.diyaudio.com/community/thre ... 510/page-5" target="_blank pa će tu biti dosta smda za zalemiti. Kada će ovaj projekt doći na red ne znam ali sigurno će biti predstavljen ovdje. Naravno ja sam samo odradio PCB, dizajn šeme je nekoliko svjetlosnih godina van mojega znanja...

PCB bottom.jpg


Inače šteta što Gašo nije od foruma jer se on zadnjih godina prihvatio gadno servisa raznih profi uređaja koji imaju hrpu SMDa pa je već natukao dosta iskustva u tome polju.

Grunfe, pogledaj moj zadnji post u toj temi... :whistle:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: SMD lemljenje

PostPostao/la grunf » Ned kol 27, 2023 10:55 pm

Khadgar2007 napisao:
Grunfe, pogledaj moj zadnji post u toj temi... :whistle:


a šta ću ti ja kad se vataš neprovjerenih regulatora , svi moji rade bez obzira na kondezatore, dužinu kabela , pcb i slično , oko PCM1702 imam 2400uF OS-CON koje regulator gura bez problema a šta recimo LT3042 ne može ;)

a šta se tiče smd-a ne znam kakav je to flux koji koristiš ali u chipoteci ima flux za smd sa četkicom i flux naneseš taman prije lemljenja , dio ispari a dio treba poslije isprati jer ne izgleda baš lijepo kad se osuši , tek sa dovoljno fluxa lem će izgledati lijepo i biti kvalitetan šta je najvažnije , isti takav flux ima i u olovci ali ovo s četkicom mi je draže rješenje
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: SMD lemljenje

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon kol 28, 2023 12:42 am

Regulator je provjeren 110%, ja sam koristio neprikladne elkose za njega što se lijepo vidi iz posta. Kao kada si ti meni rekao da ne stavljam Panasonic FR u onaj 24V regulator iz druge teme, ali u tom slučaju regulator funkcionira. Elvee je izričito rekao da low esr,low impedance elkosi u D-noizeru su izričito zabranjeni,ali znaš mene... :lol:

Sada sam malo progooglao da si prodrmam sjećanje i meni se čini da je to Amtech flux RMA-223, nešto kao bijela mast, i radi sasvim dobro, treba ga očistiti nakon lemljenja ali to nije nikakav problem.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: SMD lemljenje

PostPostao/la grunf » Pon kol 28, 2023 4:24 am

Khadgar2007 napisao:Regulator je provjeren 110%, ja sam koristio neprikladne elkose za njega što se lijepo vidi iz posta. Kao kada si ti meni rekao da ne stavljam Panasonic FR u onaj 24V regulator iz druge teme, ali u tom slučaju regulator funkcionira. Elvee je izričito rekao da low esr,low impedance elkosi u D-noizeru su izričito zabranjeni,ali znaš mene... :lol:

Sada sam malo progooglao da si prodrmam sjećanje i meni se čini da je to Amtech flux RMA-223, nešto kao bijela mast, i radi sasvim dobro, treba ga očistiti nakon lemljenja ali to nije nikakav problem.


triba dikod i poslušati mudrije od sebe :lol:
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: SMD lemljenje

PostPostao/la dadod » Pon kol 28, 2023 4:17 pm

Ovo nije natjecanje tko je ljepse zalemio. Htio sam pokazati DIY mogucnosi ali za ozbiljnije projekte s puno SMD komponenti.
Ovdje sam (malo traljavo) snimio kako se plocica zagrijava i kako pocinje taljene lemne paste.
Ovo izgleda nije moguce mp4 datoteka ???

pasta.jpg


pasta koju koristim, naravno s olovom. Koristim je vec tri godine i ne susi se.

power supply.jpg


Ovdje se vidi da je lem jako cist, sto je nemoguce postici u DIY nekim drugim nacinom s ovako puno SMD komponenti.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 840
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb


Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju