Diy Korg Nu Tube preamp

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon stu 06, 2023 12:23 am

Evo malo bolje slike.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la grunf » Pon stu 06, 2023 2:37 am

Khadgar2007 napisao:Izlaz regulatora sam provjerio na osciloskopu i ako me sjećanje ne varam bila je ravna crta(da nije već bi dignuo paniku). Gašenje crvenih,a i zelenih LEDica sam već odavno doživio pri testiranju samog napajanja kada sam doveo 28VDC na ona dva RC člana i nakon što sam opteretio napajanje sa nekih 100mA napon poslije RC članova je bio nekih 25V ili čak manje. Kasnije sam povisio napon na nekih 32VDC i sve je radilo kako treba. Prvotno testiranje regulatora je bilo spajanjem na radionički ispravljač. Ali da definitivno me čudi to da se ugasi crvena LEDica kada se negdje pipne masa.


i dalje ne znamo koji su kondezatori u regulatoru i svakako bi trebalo probati bez dodatnih RC članova nakon regulatora , ja odmah iza regulatora nemam više od 100uF za te struje i onda opet sljedeći tek na trošilu u ovom slučaju kod same lampe
ja san napravia dosta tih regulatora i mogu prooscilirati ako su loše izvedeni , loši djelovi, loš PCB ali se to može uvik ispraviti sa dekaplingom samog op ampa,kompezacijom ili odabirom drugog op ampa , sa AD825 nisan nikad ima problema zato i je predložen , najvidljiviji simptom osciliranja samog reg je da ledice minjau intezitet odmah nakon paljenja ali se ne bi trebala ugasiti crvena , ona će se ugasiti jedino ako je napon na ulazu regulatora manji od izlaznog napona + 2-3V pada napona na reg ili ako je regulator preopterećen a to bi trebalo biti i više od 200mA
Siniša bi za test treba dovesti nekako reg opet u stanje kad crvena ledica ne svijetli i izmjeriti napon na R22 , tako ćemo znati šta je
jesi miria struju kroz T3(J113)? minimalno bi trebala biti 2,5mA a što je veća manja je impendanca reference
Khadgar2007 napisao:Pretpojačalo je isprobano van kutije,sinus,kvadrat pa do nekih 100kHz i nema niti najmanjih znakova oscilacija. Nutube je osjetljiva za popizditi,ali dok ju ne diraš,drmaš i sl. stabilna je bez ikakvih problema. Baš sam ju kucnuo kada sam spojio pretpojačalo na sistem i čuje se kao da si kristalnu čašu kucnuo i pojačalo taj zvuk,jako zanimljivo.

Što se samog dizajna PCBa tiče. To sam rekao Sinisapu i Marku ja ovako nešto sebi ne bi radio niti za živu glavu. Prvo kondenzatori su velične limenke od pive, što znači oni sami mogu pokupiti sve oko sebe i šire. PCB zbog njih mora biti 5 puta veći nego što je originalni projekt, što opet znači može pokupiti smetnje od svuda. Nisam htio ići na ground plane jer sam htio da ja odredim kuda ide struja a ne kuda ona hoće da ide. Znači mase su povezane točno kako treba po šemi, od mase di ide najmanja struja pa do zadnje di je spojen regulator. Iako sada vidim da bi možda bila dobra ideja da sam napravio ground plane i onda ga spojio samo u jednoj točci sa masom, a možda bi onda i "uzemljio" svaki veliki kond tako da napravim jedan slijepi namotaj oko njega pa na ground plane.

Iskreno rečeno nisam očekivao da će biti ovoliko problema ali da sam očekivao problema radi tih četvrt kvadrata veličine PCBa jesam.


trebalo je još skupiti elemente , možda ih drugačije okreniti i naći neki bolji položaj da se reducira dužina vodova ,a u ovom slučaju ground plane sigurno ne bi štetia
najprije triba otkloniti brum ako se može i onda viditi šta je razlog osjetljivosti tog kondezatora , po meni nije problem veličina, ja sam imao tekve dvi bačve u DAC-u a sigurno ih još netko ima uu svojim uređajima i ne pravu problem , isto tako na slikama na velikom diyu ima viditi svakakvih kondezatora koji su dugim žicama spojeni na orginalnu pasovu pločicu pa ni to ne pravi problem
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la sinisap » Pon stu 06, 2023 9:45 am

Jučer sam malo pipao po kondovima i žicama i največi problem je taj prvi kond i žice kaj dolaze do njega od volume pota.
Žice su dvožilni oklopljeni kabel ali oplet nisam spojio na masu, to bum probao danas. Budem probao oplet spojiti na masu pločice na ulaz.

Mase su spojene :
ulazni činčevi ,masa na uzemljenje bez otpora- signal masa preko releja na volume pot- na pločicu - izlaz signal masa na izlazni činč -
masa sa napajanja preko otpota na uzemljenje.

Jedan izlazni kabel sam za probu oplet spojio na masu pločice i manje je osjetljiv na diranje.
Volume pot tj njegsam uzemljio direktno na uzemljenje.

Ako neko ima neki predlog za vođenje masa....

Prvo sam probao
ulazni činč, masa i signal - pot - na pločicu - izlaz sa pločice na izlazni činč - napajanje na uzemljenje preko otpora.
Tako sam spojio na GW i tamo je tišina.
sinisap
 
Postovi: 255
Pridružen: Čet svi 09, 2013 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon stu 06, 2023 5:49 pm

Grunfe, ja mislim da sam već rekao u drugoj temi da su elektroliti Panasonic FR. Znam što si rekao o njima,ali evo ja sam ih ostavio jer nisam vidio nikakvih problema sa napajanjem kada sam ga isprobavao solo ili sa pretpojačalom. Ova pojava da se crvena LEDica gasi kod Sinisapa mi je prva riječ o tome jer sam znajući da je to problem naručio trafo sa nešto većim naponu na sekundaru. Kod mene je sve savršeno radilo(osim bruma) ali Sinisap je rekao da će on odraditi taj dio posla, kutijanje i spajanje žica tako da možemo mi sada raspravljati o svemu i svačemu,što vrijedi kada su ražanj i zec kod Sinisapa. :mrgreen:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la grunf » Pon stu 06, 2023 9:18 pm

Khadgar2007 napisao:Grunfe, ja mislim da sam već rekao u drugoj temi da su elektroliti Panasonic FR. Znam što si rekao o njima,ali evo ja sam ih ostavio jer nisam vidio nikakvih problema sa napajanjem kada sam ga isprobavao solo ili sa pretpojačalom. Ova pojava da se crvena LEDica gasi kod Sinisapa mi je prva riječ o tome jer sam znajući da je to problem naručio trafo sa nešto većim naponu na sekundaru. Kod mene je sve savršeno radilo(osim bruma) ali Sinisap je rekao da će on odraditi taj dio posla, kutijanje i spajanje žica tako da možemo mi sada raspravljati o svemu i svačemu,što vrijedi kada su ražanj i zec kod Sinisapa. :mrgreen:


FR ne bi smili nikako biti u tvojoj shemi regulatora najviše zbog toga šta je low ESR i sigurno ima veću struju curenja od onih šta san ti napisa , ovako će se s promjenom struje curenja mijenjati napon na izlazu , da si R8 smanjia na 1K ili koristia NE5534 onda ne bi reka ni riči ali ovako ako se nešto desi regulatoru dok preamp radi u sustavu i to uništi čoviku zvučnike nemojte upirati prstom u mene , isto vridi za C4 i C5 a sve o problemima sa neadekvatnim izlaznim kondezatorom možeš naći ovdje

https://www.diyaudio.com/community/threads/super-regulator.247281/

evo i Waltov člank o tome i citiram ga opet ovdje ;The improved filter uses two key techniques to allow an order of magnitude improvement in filtering. R1(R8) is raised from 500 ohm to 5kohm, which accounts for a 20dB improvement in noise reduction, with the same nominal C7 value. But for a higher 5kohm value to be most effective, C7 must show low leakage at the applied 7V DC bias. A 25V (or more) rating helps in this regard, since electrolytic caps typically have much lower leakage when operated at a fraction of the rated DC voltage. In this case the bias is less than 1/3 a rated specification of 25V.


https://refsnregs.waltjung.org/An_Improved_Reference_Filter_for_Audio_Regulators.pdf

nije mi jasno jeli se problem držati uputa i opet ću napisati da san da ferarija a ti stavia gume od fiće na njega :lol:

zamisli da san još iša komplicirati i ponudia još bolju šemu , mogu zamisliti šta bi to bilo :lol: :lol:
Zadnja izmjena: grunf; Čet stu 09, 2023 10:53 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la grunf » Čet stu 09, 2023 10:50 pm

koliko znam riješilo se par stvari , prvo regulator je dobiva prenizak napon zbog krivo izračunatog RC filtera u ispravljaču ili trafa šta je gasilo crvenu ledicu a glavni razlog bruma je LOŠ PCB tako da se jedino oklapanjem kondezatora potisne brum i to bez obzira bia mali ili velik poput bačve, znači nije do kondzatora kako san i reka ;)

znači ipak je bia dobar ražanj ali neki loš zec :lol: :lol:
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet stu 09, 2023 11:06 pm

A bome nije niti do Panasonic FRa. ;)
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la grunf » Čet stu 09, 2023 11:16 pm

Khadgar2007 napisao:A bome nije niti do Panasonic FRa. ;)


nema veze panasonic FR sa lošom PCB , on ima veze sa radom regulatora i njegovom stabilošću kao i kondezatori u dekaplingu samog regulatora ali vidim da nema smisla objašnjavati

aj reci mi šta vidi regulator na svom izlazu ? vidi li lampu ili RC član ? šta bi bilo kad bi spojia SENSE di ide ?

inače u regulatoru fali jedan kodezator za koji mi je logički da se ubaci i bez da ga ima na shemi e sad na kojoj poziciji ?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la sinisap » Pet stu 10, 2023 9:18 am

3426DA0D-FB4A-46C8-A742-443EC5716C32.jpeg


I ovej zuji ko muza zuzara!
D12A1BEC-AF6F-4BAD-8A06-DCC618726407.jpeg

358E2B34-95A5-4E23-AE2E-652EB5CB127A.jpeg

6329237C-72C0-439A-8065-06FCD3D32760.jpeg


Taj dio riješen.
Možda.
A sad na ožičenje i spajanje releja.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
sinisap
 
Postovi: 255
Pridružen: Čet svi 09, 2013 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Re: Diy Korg Nu Tube preamp

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet stu 10, 2023 10:28 am

Regulator vidi RC član i fali jedan decoupling kond preko vodova za napajanje opampa.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Tranzistorska tehnika

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost