FM TUNER BR1

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la tubeman » Uto ruj 01, 2015 9:16 pm

Tunerski dio se može riješiti na više načina:
- Izvaditi iz nekog raskupusnog tunera ili radija,
- Nabaviti novi
- Napraviti.

S tim da izrada i nije neka velika stvar, a može nadmašiti mnoge komercijalne uratke.
Tako, npr, izrada već uslikanog front enda uopće nije komplicirana, i ako se držimo dimenzija, sve bi trebalo proraditi bez problema.

Slika
Sve to može i treba izgledati ljepše i urednije - ovo je ipak samo prototip :)
To je u svakom slučaju zanimljivije i zabavnije nego frankenštajnizacija kakvih komercijalnih uređaja :)
Sve skupa košta par desetaka kuna, i to ako se sve kupuje.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la dadod » Čet ruj 03, 2015 5:15 pm

Evo nekih shema, na zalost zadnju moju pregradnju nisam nasao, ali to je kao na svedskom tuneru gdje je upotrijebljen 6 polni filter.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: dadod; Sub ruj 05, 2015 6:54 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la emilz » Pet ruj 04, 2015 9:38 pm

emilz
 
Postovi: 6
Pridružen: Sri stu 26, 2014 10:52 pm

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la emilz » Pet ruj 04, 2015 10:04 pm

stereodekoder TCA4500 i FM if strip CA3189 u Elektor-u 06/1979.
memoriranje stanica Elektor 10/1979

ima i tu nešto
http://www.jogis-roehrenbude.de/forum/f ... ?id=131433" target="_blank
http://home.kpn.nl/a.van.waarde/id21.htm" target="_blank
emilz
 
Postovi: 6
Pridružen: Sri stu 26, 2014 10:52 pm

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la tubeman » Sub ruj 05, 2015 1:02 am

Emilz, jako lijepo što si se javio u temu, ali mislim da nije baš konstruktivno redati u nju sve što se nađe po internetu s ukucavanjem "fm tuner diy" ili tako nešto u Google :) :)
Druga stvar je ako Si nešto od toga konstruirao, napravio po nekoj šemi i to je radilo ili nje (dobro) radilo pa da podijelimo iskustva. U suprotnom se tema malo previše razvodnjava citiranjem kojekakvih internetskih izvora koji često sadrže (namjerno?) krive šeme ili citiraju iste takve (neprovjerene) izvor. I tako u krug.
Stanimo ovdje na "Jogisu" koji ima svoj dignitet i sigurno nema forumaša koji ga nije temečjito pročešljao i formirao negdje u bespućima svojeg diskovlja mapu s nazivom "JOGIS" koju marljivo puni :twisted: :twisted:
Ali za konstruktivnu diskusiju "svojim riječima" (koje na žalost ima sve manje) uvijek ima prostora :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la emilz » Sub ruj 05, 2015 10:27 am

tubeman napisao:Ali za konstruktivnu diskusiju "svojim riječima" (koje na žalost ima sve manje) uvijek ima prostora :)


Moje teoretsko znanje je previše skromno da bi aktivno sudjelovao.
Zato i moja pločica (ista kao i Vaša) čeka u ladici jer neznam namotati zavojnice za dekoder. Planiram probati sa zavojnicama korištenima uz TCA420, ali onda nemam opreme i znanja za podešavanje...
A kada ne mogu sam dovršiti projekt onda nema ni zadovoljstva samogradnje
emilz
 
Postovi: 6
Pridružen: Sri stu 26, 2014 10:52 pm

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la tubeman » Sub ruj 05, 2015 2:49 pm

Vidiš da imaš ono što je dovoljno za početak. Želju.
Sve ostalo će doći :) :)
Ne treba sjesti i "plakati" nad prvim problemom. Zato i postoje ovakva mjesta gdje uvijek ima netko tko može pomoći.

Zato predlažem da ideš korak po korak s "problemima" pa da vidimo na koji način će se riješiti.
Ako se radi o istoj ploičici, onda tu ne postoji zavojnica u dekoderu, već u mf pojačalu (demodulatoru TDA 1576A).
Ako pronađeš njegov datasheet vidjeti ćeš da se radi o sklopu u krugu demodulatora, a dani su i točni podaci o samoj zavojnici, čak i broj namotaja za one koji je hoće sami napraviti.
U principu se radi o standardnom međufrekventnom 10,7 MHz lončiću iz bilo kojeg tranzistorskog radija ili tranzistora.
Od onih za AM međufrekvenciju (najčešće za 455 kHz) se razlikuju po manjem broju namotaja, a uglavnom imaju zelenu ili naranđastu "kapicu".
Pronađeš jedan takav ( u stvari dva) i to je to.
Pri tomu treba paziti da se okrene na pravu stranu jer standardni MF lončić je motan kao VF transformator koji s jedne strane ima biflarni namotaj s centralnim izvodom, a s druge strane je bez centralnog izvoda.
Tu treba odabrati onaj s manjim induktivitetom (0,3 - 0,4 mH)
Nekada ti namotaji imaju ugrađeni mali kondenzator koji je najbolje izbaciti da ne smeta onom koji je već predviđen na pločici.
Ako nemaš mogućnost mjerenja induktiviteta, onda je najbolje lagano zalemiti te dvije potrebne nožice, i ako dobiješ zvuk - to je to. Ako ne, okreneš na drugu stranu. Konačno, fiksno lemljenje preporučam kada sve proradi.
Tek nakon toga ide podešavanje koje se svodi na dobivanje najmanjeg izobličenja. Tu će možda trebati malo eksperimentirati s vrijednosnima paralelnog kondenzatora (ja sam trebao dodati još skoro 1000 pF).
Dobro bi došlo malo mjerne opreme ali nije uvjet.
Tek kada se podesi jedna zavojnica, može se ugraditi druga (ista takva), jer ako se odmah ugrade obje, a nisu baš onakve kakve su predložene - tada može doći do problema i lutanja :(
Dobra strana tog tunera je što osim ovog, nema praktički nikakvog drugog značajnog podešavanja.
Mogući problem je nabava kristalnih filtera, ali i to ne treba biti bauk jer se mogu zamijeniti s keramičkim koji su puno jeftiniji i u konačnici ne značajno lošiji.

E sada, bilo bi dobro cijelu stvar graditi po "etapama" jer je tako mogućnost pogreške manja.
U ovom slučaju najbolje je početi s NF dijelom. Kada proradi, zalemi se stereo dekoder.
Njega se može ispitati tako da se iz nekog radija ili tranzistora "izvuče" signal neposredno prije potenciometra i dovede mu na ulaz (preko kondenzatora).
Moguće da neće biti stereo signala (zbog filtera u radiju), ali ćemo barem znati radi li sklop.
Nakon toga ide MF stupanj (s opisanim TDA 1576) kojemu se na ulaz dovede signal (opet iz tog istog radija ili tranzistora) iz tunerskog dijela (lako ga je locirati) i to je to :)
Prije toga moramo imati pripremljene sve napone.
Tek nakon svega toga možemo se zabavljati s ostalom periferijom.
U suprotnom, ako prvo zalemimo sve komponente i samo priključimo napone, postoji jako dobra šansa da će umjesto zvuka,efekat biti vizualni (bijeli dim :) ).

Eto, nadam se da sam te malo okuražio za nastavak.
Najveće zadovoljstvo samogradnje nije u sklapanju kineskog kita za 5 eura, od kojeg se očekuje da će raditi 10 puta bolje od nekog 10 puta skupljeg tvorničkog uređaja, već borba sa vlastitim "neznanjem".
Kada postignemo to da smo nešto sami napravili , uz put i nešto naučili, to je to.
I nemojmo se zavaravati da će taj naš uređaj raditi 10 puta ...... itd. od komercijalnog.
Neće.
Njih su (uglavnom) osmislili i napravili profesionalci s velikim znanjem, iskustvom, opremom, kapacitetima i mogućnostima proizvodnje koje mi nikada nećemo imati.
Uvijek je dobro prisjetiti se one stare i sto puta ponovljene bajalice: Dobro vino, loše vino - MOJE vino i sve je jasno :) :)

Kod nas će to biti parafrazirano u "dobro pojačalo, loše pojačalo, MOJE POJAČALO :).
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la Zmajz » Ned ruj 06, 2015 10:20 am

Nakon što sam uključio mozak, sjetio sam se da negdje imam neki davno željeni projekt, tj. imao nekada davno želju za napraviti tjuner. Daklem, '75 ili '76 godine u vrijeme Oktoberfesta u Minkenu sam posjetio Radio RIM (bješe to robna kuća na 2-3 etaže...) i pokupavo par baumapa (bauštele me nisu interesirale u to vrijeme) i među inima i jednu naziva "UKW Stereo Spitzentuner FM 3001" misleći nadobudno da bum ja to, onak, z levom rukom. Naravno ništa od toga, desile su se druge stvari u životu, važnije i hitnije, a i nedostatak znanja, vremena i financija.
kako god, sad to malo pregledavam i zgodno to izgleda iako su neke stvari/dijelovi totalno zastarili i pitanja je dobavljivosti, ali mi se sviđa pristup: poprilično je modularno složeneo. Stavit ću slikicu blok dijagrama i kako su to oni zamislili. Zasad počinjem razumijevati stvar malo bolje zahvaljujući napisima Tubemanovim, pa se veselim nastavku, a kad bi bilo na nekom meni razumljivom jeziku ne na njemačkom..
Nije da ću to ići odma' realizirati, ali tko će ga znati!
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la Zmajz » Ned ruj 06, 2015 1:15 pm

Kako rekoh, par sličica da se vidi o čemu se radi
IMG_20150906_00007.jpg
IMG_20150906_102743.jpg
IMG_20150906_102636.jpg
IMG_20150906_102531.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la Edison » Ned ruj 06, 2015 1:35 pm

Zmaju, nije ti to tesko sloziti. Sto bi rekao Yoke: "Nekoliko pravokutnika spojis s nekoliko zica"... ;)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju