FM TUNER BR1

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la Master of disaster » Čet kol 27, 2015 9:24 pm

tubeman napisao:Ako bude interesa za nešto takvo, možemo pokušati "konstruirati" nešto jednostavnije, što ne znači da će biti lošije od ovog. Dapače :)


Pitam se može li se to izvest u full tube tehnici a da ostane otprilike u okvirima gore navedenog?
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la tubeman » Pet kol 28, 2015 6:26 am

Može se izvesti.
Dosta je zahtjevnije, ali i puno zabavnije.
Jedan takav "kompletiram" već neko vrijeme. Neki sklopovi su već gotovi, ali nema žurbe.

U cijeloj toj priči je najzabavnija priprema, prikupljanje materijala, kombiniranje i gradnja.
Samo korištenje nije više (barem ne dulje vrijeme) toliko zanimljivo :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

FM tuner

PostPostao/la dadod » Pon kol 31, 2015 6:21 pm

Evo da I ja dodam nesto na ovu temu. Ovaj FM tuner sam napravio pred vise od 30 godina I jos ga uvijek slusam, doduse u podrume u radioni.
Baziran je na RCA integrircima a FM filter je linear fase i nije s keramicki. Prva varijanta je bila s dva keramicka filtra.

Ispricavam se ako sam malo uzorpirao ovu temu

IMAG2193.jpg


ovako izgleda iz vana

IMAG2194.jpg


a ovako iznutra

IMAG2195.jpg


ovo je FM filtar 10,7 MHz

IMAG2196.jpg


ovdje se vidi RCA integrirac medjufrekvento pojacalo i FM decoder

IMAG2197.jpg


stereo decoder i emiterska slijedila na izlazu

IMAG2198.jpg


ispravljacki dio

IMAG2200.jpg


upravljacka elektronika

Ako je netko zainteresira za shemu mogu je slikati.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la Zmajz » Pon kol 31, 2015 7:52 pm

Mislim da nije uzurpiranje, mene interesira shema ali nije hitno. I tako ću pričekati da Danko dođe pri kraju sa svojim napisom pa ću onda razmišljati i vagati za dalje. interesira me po čemu si radio, ukoliko nije autorski rad, i kako je riješena skala (slabo se vidi na slici). Onako, principijelno...
Imat ću ja još pitanja, ali kako rekoh, pričekat ću do pred kraj, vjerojatno ću u međuvremenu dobiti odgobvore kroz napis pa da ne trčim pred rudo.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la dadod » Pon kol 31, 2015 10:07 pm

Zmajz napisao:Mislim da nije uzurpiranje, mene interesira shema ali nije hitno. I tako ću pričekati da Danko dođe pri kraju sa svojim napisom pa ću onda razmišljati i vagati za dalje. interesira me po čemu si radio, ukoliko nije autorski rad, i kako je riješena skala (slabo se vidi na slici). Onako, principijelno...
Imat ću ja još pitanja, ali kako rekoh, pričekat ću do pred kraj, vjerojatno ću u međuvremenu dobiti odgobvore kroz napis pa da ne trčim pred rudo.


Moram naci shemu, ali u pricipu je radjeno po shemama koje idu uz integrirce (data sheet). Ja sam nesto mijenjao u medjufrekentnom pojacalu i emiterskom slijedilu na izlazu, znaci nije bas neki autorski rad. Inace imam jos neke keramicke filtere pa ako nekom treba. To cu naslikati sutra i pokazati.
Skala je voltmeter koji pokazuje napon na varikap diodama i bazdaren u MHzima. Imam i digitalni pokazivac koji nisam nikada ugradio jer mi se ovaj analogni nacin vise svidjao, cinio me se originalniji.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la tubeman » Uto ruj 01, 2015 9:28 am

Dadod, samo udri po temi :)
Sve je dobrodošlo.
Takvih filtera se više baš i ne nalazi, ali njih, kao takve, su dobro zamijenili klasični keramički filteri kojih se po potrebi može "naštukati" koliko god treba :)

Inače, ovih ca3189a (ca3089) imam isto cijelu hrpicu i planiram ih iskoristiti u daljnjim "projektima".
Zanimljivo je to što u međuvremenu nije napravljeno baš ništa značajnije bolje od njih i ima ih puno na tržištu.

Malo sam stao s temom jer ću sljedećih cca tjedan dana uživati u tišini i rikanju zrikavaca ovdje na Viru.
Zadnje što sam testirao kod tunera je selektivnost, i moram priznati da je izuzetno dobra.
U VŽ je relativno velik problem razdijeliti ZG3 od stanice (ne znam koja je) koja emitira u neposrednoj blizini.
Kod većine tunera postoji dosta interferiranja i smetanja, a kod ovog baš ništa od toga :)
Mislim da ima dosta potencijala, ali vidjeti ćemo još....
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la Zmajz » Uto ruj 01, 2015 10:00 am

Samo da malo skrenemo s teme u paralelnu ulicu (da ti malo smetamo u miru na Viru), a to su autoradiji. Prije svega me interesiraju mogućnosti korištenja istih kao izvora dijelova, ne iz novih već second-hand i sl. Moje iskustvo kaže (a to su uglavnom jeftiniji modeli Pijonira i JVC-ja i nekih neznanih) da su svi jako (uvjetovano) dobri u prijemu i selektivnosti, barem u autima koje sam ja vozio (neki bentliji i Rolsovi i tako...). I imaju svakakve điđe-miđe koje me ne interesiraju.
Ljudi ih uglavnom odbacuju jer mijenjaju auto ili im se sviđaju novi modeli ili ih zapravo uopšće ne interesira taj segment već pojačala i digitalija i sl.
Mislim, može ih se ispravnih nabaviti za sitne pare ili čak i badava, eto ja koristim svakodnevno u kuhinji jedan VDO i ako ikad odlučim nabaviti komad žice za antenu bit će čuda. Dobio za badava, da se ne baci...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la dadod » Uto ruj 01, 2015 10:04 am

Evo pa da onda nastavim, shemu jos nisam nasao, negje je medju hrpom papira.
Evo ovo su keramicki filtri koje imam i netrebaju mi(ne namjeravam praviti jos jedan tuner). Tu je i digitalni mjerac frekvencije, ustvari treba mjeriti frekvenciju oscilatora pa ovaj mjerac automatski odbije 10,7 MHz.
Ova crna kutijica (imam ih dvije) je 19 kHz filter koji se koristi na izlazu iz stereo dekodera i uklanja 19 kHz ton da nebi smetao kazetofonima kod snimanja, odnosno moze utjecati na predmagnetizaciju glave za snimanje(pojednostavljeno)

IMAG2203.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
dadod
 
Postovi: 838
Pridružen: Ned lis 20, 2013 2:35 pm
Lokacija: Zagreb

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la tubeman » Uto ruj 01, 2015 12:02 pm

Ovi keramički filteri (s crvenom točkom) su i meni interesantni.
Ako nije netko drugi ozbiljno zainteresiran, ja bi ih rado udomio :) :)

@Zmajz

Mislim da se iz autoradija može ponešto iskoristiti ali bojim se, ne previše.
I to samo kod onih starijih: keramički filteri, zavojnice i sl, ali sve to ne vrijedi toliko da bi se kupusalo.
Najčešće se radi o japanskim uređajima koji su prilično natrpani i potreban je jaaako dobar vid zalemiti to nekamo drugamo (naravno, prvo ih treba odlemiti :) :) ).
Osim toga mislim da se od njih ne može napraviti nešto što bi bilo bolje od njih samih, šte će reči da je u tom slučaju najbolje izvaditi ih i ugraditi u novu kutiju takve kakvi su :) :)
Puno nedostataka, a najveći je što tu nema onog zabavnog dijela :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: FM TUNER BR1

PostPostao/la Zmajz » Uto ruj 01, 2015 12:34 pm

To sam si i mislio, ali mene osobno najviše brine tunerski dio... to bi se dalo na buvljaku nabaviti neki otpisani tjuner ili radio pa izvaditi tjuner... neznam koliko to danas uopće košta, novo....
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju