Remen za gramofon RIZ GM 5010

Re: Remen za gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la Zmajz » Pet pro 04, 2015 2:25 pm

NEMAŠ BRIGE, IMA SE TERETSKI LIFT.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Remen za gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la davorin » Pet pro 04, 2015 2:59 pm

Zmajz napisao:BTW, Davorin i MoD, da vam ja složim te remene kao i sebi ili ništa??
Mogućnost trenutno kaže da ih nema na meni dostupnom tržištu, ali ih ja mogu složiti za 25kn s poštarinom po komadu (17 kuna remen + poštarina + kava). Pa ako hoćete riskirati, tu sam.

Složi! :D
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Remen za gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la ilimzn » Pet pro 04, 2015 3:51 pm

Regulacija nije komplicirana, samo je shema nacrtana nesuvislo. Fotootpor generira kvadratni signal frekvencije proporcionalne broju okretaja motora. Iza toga slijedi derivatorski sklop koji lovi samo uzlazni brid tog signala i pretvara ga u uski impuls. Cim veci broj okretaja, to veci broj impulsa u jedinici vremena. Impulsi se 'nakupljaju' u kondenzatoru koji ima u paralelu otpor za praznjenje. Cim vise impulsa u jedinici vremena, to veci napon na kondenzatoru. Taj napon ide u diferencijalno pojacalo koje ga usporedjuje s naponom koji postavis potenciometrima za brzinu. Sklop je tako slozen da povecanje napona iznad onog odredjenog potenciometrom smanjuje napon prema motoru i obrnuto. Dakle, negativna povratna veza. Istga stvar ako je motor vise opterecen, broj okretaja ce imat tendenciju pada sto znaci manje impulsa, pad napona na kondenzatoru ispod onog koji je odredjen potenciometrom za brzinu, i porast napona na motoru da bi se to iskompenziralo.
Razno razne vremenske konstante ukljucivsi i onal RC za sakupljanje impulsa odredjene su tako da sustav ne 'divlja' tj. ne nadkompenzira, niti da je pre spor, dakle podkompenzira.
Konsejvenca nacina rada je da nema mehanicke promjene brzine (npr. dvostruka remenica na motoru) sto znaci da je zapravo moguce sloziti kompletno kontinuiranu varijaciju brzine u sirokom opsegu.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Remen za gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la Zmajz » Pet pro 04, 2015 4:47 pm

Znači, ako sam dobro shvatio, nije to ni tako loša regulacija pa bi za prvu ruku bilo dobro to iskontrolirati (ipak je nekoliko godina stajao neuključivan), izmjeniti prekidače kvalitetnijim i pot za fino podešavanje (ovaj origigi je koma, čim ga pipnem gubi vezu sam sa sobom) i trimere na ploči. A i tinjalicu za stroboskop zamijeniti nekom LED vrijantom, ovako je prilično nevidljio.
Hvala na pojašnjenju, stoposto ću imati još pitanja.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Remen za gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la phobon » Pet pro 04, 2015 4:57 pm

Nije to baš tako loše kako je na glasu zbog marke proizvođača.
Kopirali su oni principe rada ostalih koji su u većoj klasi, stvar je dorade.

Sumnjam da ćeš išta postići zamjenom tinjalice sa LED diodom - probaj.
Nisam baš više siguran, ali mislim da je kvaka u tome što ona titra na frekvenciji od 50hz mreže,
ako staviš takav konstantni izvor svjetla nećeš dobiti strobo-efekt.
Al možda i nije tako, dugo je vremena od kad sam ja to isprobavao.
phobon
 
Postovi: 311
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Remen za gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la tubeman » Pet pro 04, 2015 5:25 pm

phobon napisao:Sumnjam da ćeš išta postići zamjenom tinjalice sa LED diodom - probaj.
Nisam baš više siguran, ali mislim da je kvaka u tome što ona titra na frekvenciji od 50hz mreže,
ako staviš takav konstantni izvor svjetla nećeš dobiti strobo-efekt.


Upravo tako.
Zato i gramofoni puuuno veće klase koriste upravo tinjalicu u stroboskopu.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Remen za gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la Zmajz » Pet pro 04, 2015 6:12 pm

Znam da aništa neznam, ali znam da kontinuirano svjetlo nemože dati stroboskopski efekt. Tko je spomenuo da bih samo zamjenio to dvoje. Ima puuuno načina da se ledica koristi za stroboskop, npr. sklop s kvarcom koji titra na 100 Hz, neovisan o naponu i frekvenciji mreže (Elektor prije 100 godina, imam i djelove negdje), pa čak ako ju priključim na izmjenični napon, titrat će samo za vrijeme jedne poluperiode, zar ne?
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Remen za gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la Master of disaster » Pet pro 04, 2015 6:15 pm

Zmajz napisao:BTW, Davorin i MoD, da vam ja složim te remene kao i sebi ili ništa??
Mogućnost trenutno kaže da ih nema na meni dostupnom tržištu, ali ih ja mogu složiti za 25kn s poštarinom po komadu (17 kuna remen + poštarina + kava). Pa ako hoćete riskirati, tu sam.


Čekaj, sjetio sam se da sam svojevremeno u Holexu vidio hrpu remenica i za kazetare i za gramofone. Sutra idem vidjet, pa se javim.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Remen za gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la Zmajz » Pet pro 04, 2015 6:41 pm

OK, svakako javi da se ne bacam u trošak. Širina remena je 5mm, poludužina 225-230mm, ovisi koliko ga zategneš. Najbolje da uzmeš mjeru kako sam opisao.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Remen za gramofon RIZ GM 5010

PostPostao/la ilimzn » Pet pro 04, 2015 7:28 pm

Zmajz napisao:Znači, ako sam dobro shvatio, nije to ni tako loša regulacija pa bi za prvu ruku bilo dobro to iskontrolirati (ipak je nekoliko godina stajao neuključivan), izmjeniti prekidače kvalitetnijim i pot za fino podešavanje (ovaj origigi je koma, čim ga pipnem gubi vezu sam sa sobom) i trimere na ploči. A i tinjalicu za stroboskop zamijeniti nekom LED vrijantom, ovako je prilično nevidljio.
Hvala na pojašnjenju, stoposto ću imati još pitanja.


Tinjalica mislim da bas i nije tinjalica, osim ako je netko smislio tinjalice na 24 volta. Konkretno oznaceno je 24V/50mA sto mi se cini kao zaruljica. Osim toga, napaja se odmah sa filterskog elektrolita (konkretno dva po 1000uF u paralelu), tako da ne znam bas koliko ce treperiti na istosmjerni napon s valovitoscu. E sad, zasto je ispravljanje poluvalno i gdje je tu usteda ako se stavi jedna dioda a ne grec, ali stvara DC polje i rasipno polje u trafou, to stvarno ne znam. Ja bi tu odmah u startu stavio grec (na putu od trafoa do plocice) i sredio to kako spada. Em nece bit elektromagnetskih smetnji toliko, em ce i napon napajanja biti manje valovit. U ovom slucaju LED (bijela ili zuta hi-eff, zapravo ce je trebati podosta prigusiti jer ce jako svijetliti vec i sa cca 1mA struje) ce sasvim pristojno raditi, jer to nije stroboskop nego tahogenerator, tako da ne zaletavajmo se s isjavama nego konzultirajmo shemu.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju