Gramofon mkII

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Krešica » Pon sij 16, 2017 5:37 pm

To nije fora. Radije mi složi elektroniku za njega ganjat, pa mi sve prodaj, i ja dođem do vinkovaca po to :D
Krešica
 
Postovi: 46
Pridružen: Pet sij 06, 2017 9:48 am

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Krešica » Pet sij 20, 2017 3:37 pm

Jučer sam se prošetal po kvartu i uletim u prvi printer servis, i pitam za neki stari laser od Samsunga. Čovjek mi pokloni tri komada, ista, nisu za printanje ali motori su zdravi, i kaže čovjek, nepoderivi. Ukratko, printeri su ovi:

Slika

A motor u njemu je ovaj:

Slika

Kako to potjerati? Imam i elektroniku iz printera, ako treba. Motor ima 8 kontaktnih izvoda. Da Vas čujem :D
Krešica
 
Postovi: 46
Pridružen: Pet sij 06, 2017 9:48 am

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Zmajz » Pet sij 20, 2017 3:52 pm

pOVEŽI OVA DVA VIDEA I SVE BU TI JASNO.
Watch on youtube.com

Watch on youtube.com


ps - AKO TI OSTANE JEDAN MOTOR, BILJEŽIM SE SA ŠTOVANJEM....
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2560
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Krešica » Pet sij 20, 2017 7:15 pm

Sve 5 i sve mi je jasno kaj se toga tiče, ali kako to napraviti kao napajanje za dva motora sa pomakom od 3,75° razmaka između njih dva? Ili sa pomakom od 2.5° između njih tri?
Nemam motor viška, ali ima tam još printera pa bum pobral kojega i za tebe.
Plan mi je koristiti dva motora u odvojenom kućištu sa napajanjem, pa imati treći za rezervu. Znači nekaj ovak:

Slika

Ili koristiti sva tri oko tanjura, znači nekaj ovak:

Slika

Ali mi je ova verzija sa dva motora i zamašnjakom logičnija i ona bu najvjerojatnije i konačna verzija.
Dakle, trebam elektroničara, ili barem neku shemu. Ima tu netko ko se kuži u printere? Ima li drajver u samom printeru? Mislim, neki upotrebljiv za ganjati taj motor?
Krešica
 
Postovi: 46
Pridružen: Pet sij 06, 2017 9:48 am

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Zmajz » Pet sij 20, 2017 7:22 pm

Ovaj gramofon dole nije sa 3 motora! Samo je jedan motor i dvije pomoćne remenice tako da se zatezna sila rasporedi podjednako na osovinu tanjura, a ne samo u jednom smjeru (na jednu stranu), i time se smanjuje neujednačeno trošenje kliznog ležaja osovine motora.
Uostalom, tko bi stavio motor sa njegovim elektromagnetskim poljem direktno ispod zvučnice??
BTW, mislim da steper motor koristiti kao steper za pogon tanjura gramofona nije dobra stvar. Pogonjen drajverima sa DC strujom on se pokreće u koracima, a ne kontinuirano, ma koliko mali koraci bili (flutter samo takav!). Jedina mogućnost glatkog okretanja rotora u step motoru je ako se on koristi kao klasični sinkroni AC motor.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2560
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Krešica » Pet sij 20, 2017 7:43 pm

Zmajz napisao:Ovaj gramofon dole nije sa 3 motora! Samo je jedan motor i dvije pomoćne remenice tako da se zatezna sila rasporedi podjednako na osovinu tanjura, a ne samo u jednom smjeru (na jednu stranu), i time se smanjuje neujednačeno trošenje kliznog ležaja osovine motora.
Uostalom, tko bi stavio motor sa njegovim elektromagnetskim poljem direktno ispod zvučnice??
BTW, mislim da steper motor koristiti kao steper za pogon tanjura gramofona nije dobra stvar. Pogonjen drajverima sa DC strujom on se pokreće u koracima, a ne kontinuirano, ma koliko mali koraci bili (flutter samo takav!). Jedina mogućnost glatkog okretanja rotora u step motoru je ako se on koristi kao klasični sinkroni AC motor.


Ova gore slika je samo kao primjer upotrebe tri pogonske remenice. Nemoj se keljiti ko muha na med.
Ok, kako ganjati taj motor glatko? A da mu se može mijenjati broj okretaja?
Krešica
 
Postovi: 46
Pridružen: Pet sij 06, 2017 9:48 am

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Zmajz » Pet sij 20, 2017 8:42 pm

Principijelni odgovor o pogonu takvog motora imaš na 3. stranici ovog topika.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2560
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la joe dalton » Sub sij 21, 2017 1:46 pm

@Krešica - Zašto 2 ili 3 motora?
Nemam konkretnog iskustva sa step motorima ali imam dosta iskustva sa regulacijom raznih drugih elektromotora. Ukoliko želiš da 2 ili više motora pokreću isti teret nije dovoljno izvesti regulaciju brzine već moraš raditi i regulaciju momenta odnosno izjednačenja momenata mađu njima. Ovako će ti uvijek jedan vući drugi u nekom trenutku što je vrlo nepoželjno. Ne vidim nikakvu prednost upotrebe 2 ili 3 motora u ovom konkretnom slučaju.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2559
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la Krešica » Sub sij 21, 2017 2:43 pm

joe dalton napisao:@Krešica - Zašto 2 ili 3 motora?
Nemam konkretnog iskustva sa step motorima ali imam dosta iskustva sa regulacijom raznih drugih elektromotora. Ukoliko želiš da 2 ili više motora pokreću isti teret nije dovoljno izvesti regulaciju brzine već moraš raditi i regulaciju momenta odnosno izjednačenja momenata mađu njima. Ovako će ti uvijek jedan vući drugi u nekom trenutku što je vrlo nepoželjno. Ne vidim nikakvu prednost upotrebe 2 ili 3 motora u ovom konkretnom slučaju.


Napokon :D

Jedan bi trebao biti master a jedan (ili dva) slave. Sa pomakom kuta od 3,75° između dva motora, ili 2,5° između tri. Ali, ajmo se zadržati na verziji sa dva motora, to mi se čini realna izvedba.
Neće biti direktne mehaničke veze između njih. Oba će pokretati zamašnjak, sa kojega će remen ići na tanjur ili subtanjur, ovisi o tome koju brzinu će motori postići, a da najmirnije rade.
Krešica
 
Postovi: 46
Pridružen: Pet sij 06, 2017 9:48 am

Re: Gramofon mkII

PostPostao/la joe dalton » Sub sij 21, 2017 4:28 pm

Krešica napisao:
joe dalton napisao:@Krešica - Zašto 2 ili 3 motora?
Nemam konkretnog iskustva sa step motorima ali imam dosta iskustva sa regulacijom raznih drugih elektromotora. Ukoliko želiš da 2 ili više motora pokreću isti teret nije dovoljno izvesti regulaciju brzine već moraš raditi i regulaciju momenta odnosno izjednačenja momenata mađu njima. Ovako će ti uvijek jedan vući drugi u nekom trenutku što je vrlo nepoželjno. Ne vidim nikakvu prednost upotrebe 2 ili 3 motora u ovom konkretnom slučaju.


Napokon :D

Jedan bi trebao biti master a jedan (ili dva) slave. Sa pomakom kuta od 3,75° između dva motora, ili 2,5° između tri. Ali, ajmo se zadržati na verziji sa dva motora, to mi se čini realna izvedba.
Neće biti direktne mehaničke veze između njih. Oba će pokretati zamašnjak, sa kojega će remen ići na tanjur ili subtanjur, ovisi o tome koju brzinu će motori postići, a da najmirnije rade.

Čim pokreću isti teret (zamasnjak u tvom slucaju) medu njima postoji mehanicka veza. Remeni i remenice su isto mehanicka veza. Ponavljam da ne vidim nikakvu prednost toga. Ako te brine fluktuacija brzine zbog koraka motora to moze kompenzirati zamasnjak ili mozes ici na drugaciji tip motora.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2559
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron