Technics Sl-1210 za siromašne

Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Uto kol 15, 2017 6:17 pm

Znači, kupio sam http://www.njuskalo.hr/gramofoni/gramofon-mc-crypt-oglas-23031315 model McCrypt gramofona veoma povoljno sa njuškala vodeći se tubemanovom devizom da gramofon nije toliko važan kao zvučnica a kad je već tako onda bolje uzeti neki koji liči na sveti gral Technics sl 1200/1210. Kao što se vidi po oglasu dobio sam ga povoljno s obzirom na nedostatke koji su: nema poklopca, nema utega, nema zvučnice, nema remena, nema headshell (onaj nastavak za zvučnicu)? Povoljno hmm :think:

U (Jadranskom) moru sl-1200/1210 kopija od Audiotechnice, Pioneera, pa do Omnitronica i Reloopa i ostalih klonova uzeo sam ovaj zbog cijene međutim sada moram riješiti nedostatke jer ga želim poslušati preksutra kad stigne. Poklopac ću očito morati nekako dati izraditi ili prilagoditi neki postojeći na tržištu ali to nije hitno, zvučnicu imam kupljenu u ladici (at-95) treba mi gramofonski nosač sustava (?) to ću uzeti u Conrada 69kn

Slika

i treba mi remen uzet ću u Elmatisa ali ne znam veličinu, zna li netko koja bi mogla biti, kako da odredim veličinu ako ne dobijem i stari remen :think: .

I za kraj uteg na suprotnom kraju ručice, e to je veći problem, može li se montirati sa drugog gramofona, ili će trebati mijenjati cijelu ručicu evo ne znam kako to riješiti? :geek:
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la tubeman » Uto kol 15, 2017 7:52 pm

Sve se može riješiti.
Prvo treba pričekati da gramofon stigne :) :)

Nakon toga inspekcija....
Radi li motor, radi li lift, kako funkcionira ručka ....
Puno pitanja ali vjerujem da odgovori neće biti teški.
E sada, to nije kopija kopija SL1200 :) :)
Prvo, SL1210 ima direktni pogon i (barem po izgledu) bitno kvalitetniju ručku.
Težina ovog je više od duplo manja.
To je najvjerojatnije zbog drugačije subšasije (kod Technicsa je od lijevanog Al gusa i prilično je teška).
Ako je tako, to će činiti vrlo značajnu razliku u kvaliteti.
Pitanje je kakav je donji dio.
Kod Technicsa je od antirezonantne gume. Kod ovog je najvjerojatnije od plastike.
No sve to i ne mora biti neki veliki nedostatak.
Audiotecnica je otkupila Techhnicsovo znanje, tehnologiju i štatijaznamštaveć, pa se pokakala sa svojom "točnom kopijom" ( :) :) ) SL1210.

Kada nabaviš headshell, tada možeš razmišljati o kontrautegu što isto ne bi trebao biti preveliki problem.
S namontiranom zvučnicom se može izračunati (ili izvagati) težina kontrautega.
Potom treba točno izmjeriti debljinu cijevi ručke pa se onda možda i pronađe nešto što će odgovarati.
U najgorem slučaju, može se dati napraviti.

Remen ne bi isto tako trebao biti problem.
Mislim da je već nešto pisano oko toga kako odabrati ispravnu duljinu remena.
Od originalnog remena neće biti previše koristi jer se sigurno rastegnuo. Ali, tko zna...
U najgoroj varijanti, (opet, kada gramofon stigne) uzeti kakav konac i pomoću njega izmjeriti duljinu.
Pravi remen će morati biti nešto malo kraći.
Mislim da neće biti baš previše izbora kod kupnje :) :)

Zadnji (slatki) problem će biti poklopac.
On dolazi nakon što sve bude "in place" i kada budeš (ako budeš) zadovoljan s funkcioniranjem.

Prije toga postoji previše "if-ova" (sve do sada nabrojeno, i najveći - je li ispravan motor?)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Uto kol 15, 2017 8:25 pm

tubeman napisao:Sve se može riješiti.

Ovo je bilo dovoljno da mi padne kamen sa srca :D Kad ga preuzmem od zadihanog poštara (puf, pant he he) pregledat ću ga prvo uključiti u struju daje li znake života pa ću dalje. Zasad uzimam samo headshell. Hvala tubeman i ostali koji će sigurno imati koji savjet.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la Zmajz » Uto kol 15, 2017 10:48 pm

Stavi detaljne slike kad stigne, onda ćemo lako...
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Sub kol 19, 2017 8:22 am

Ok, paket je stigao jučer ali ga nisam otvorio nego tek jutros.

Slika

Prvo da kažem da je dosta težak na otpravnici piše 8kg i izgleda solidno napravljen. Nikad nisam imao gramofon pa ne znam što činiti da li je pametno da ga uključim u struju ako nema ispravan remen može li se što loše dogoditi? Malo je prljav i izgreban ali čini se u solidnom stanju no prije svega treba ga očistiti pa dok se malo ne upoznam s njim glede tehničkog dijela imam se čime baviti. Ne bih htio početi sa rastavljanjem kad o gramofonima ne znam baš ništa.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la SaWa » Sub kol 19, 2017 8:44 am

Ovdje ima povoljno zamjenski remeni.

https://www.conrad.hr/Zamjenski-remeni- ... 63_1310060" target="_blank" target="_blank" target="_blank
SaWa
 
Postovi: 1485
Pridružen: Ned stu 03, 2013 10:01 am
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Sub kol 19, 2017 8:46 am

Na zahtjev Zmajza evo detaljnih slika

Slika

Sa stražnje strane

Slika

Slika

I posljednja, mehanizam ručice :)

Slika
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Sub kol 19, 2017 9:09 am

SaWa napisao:Ovdje ima povoljno zamjenski remeni.

https://www.conrad.hr/Zamjenski-remeni- ... 63_1310060" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Istina, u tom Conradu svega ima a cijene povoljne ali nisam bio siguran da li te veličine pokrivaju sve mogućnosti, može li moj imati drugu veličinu?
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la SaWa » Sub kol 19, 2017 9:14 am

Najbolje da skineš ovaj svoj pa izmjeriš. 8-)
SaWa
 
Postovi: 1485
Pridružen: Ned stu 03, 2013 10:01 am
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Sub kol 19, 2017 9:43 am

Da li se remen skida odozdo ili odozgo. Skinuo sam tanjur i oprao ga suši se, ispod tanjura imam neke šarafe za odviti da li tu imam pristup remenu ili da otvaram odozdo?
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Sljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju