Technics Sl-1210 za siromašne

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Ned kol 27, 2017 10:11 pm

Malo je puno tu filozofije ja sam samo htio zavrtiti koji LP :?

Ne mislim da je gramofon neka marka da bi to sve bilo potrebno no dok mi ne stigne remen možda malo i proučim.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la spider » Pon kol 28, 2017 2:12 am

Pozdrav dredder,

Nadovezao bih se na savjete kolega oko uštimavanja gramofona.

U slučaju da ne nabaviš originalni kontrauteg za rućicu ovog modela i postaviš uteg neke druge ručke biti će ti potrebna precizna vagica za određivanje gazne sile at-95-ice.
Nadam se da poznaješ kakvog vinilnog audiofila u svom gradu da ti ustupi vagicu na neko vrijeme dok integraciju ne dovedeš u red.

Za štimanje geometrije potreban ti je protraktor sa ocrtanim točkama na 66 i 121,9mm koji se nadam ,može također ustupiti neki gore spomenuti vinilni freak :D

Na Conradovim stranicama skinuo sam uputstvo za upotrebu modela Mc Crypt gramofona DJ-2650 koje tvrdi da je overhang rućice 16mm.Ne znam o kojem se modelu radi kod tebe ali pretpostavka je da koriste jednaku geometriju kod svih modela kao što je i Technics to činio u gotovo cijeloj gami baziranoj oko 1200-ke.

Tih 16mm je polazišna točka za daljnje štimanje geometrije.U toj točki prebačaja ručke preko centra rotacije tanjura ,kutne greška nalijeganja igle zvučnice na brazdu optimalna je .
Ako gramofon nije naštiman po zadanom overhangu naravno da će svirati ,doduše s više izobličenja od poželjnih što i ne mora biti problem ali će igla tj. kantilever imati više problema zbog povećanog (neravnomjernijeg) trenja na brazdu vinila i najveća žrtva u cijeloj toj priči ,osim same zvučnice ,biti će otprilike zadnje trećine brazdi LP ploča pa ako imaš vrijednu kolekciju istih ,poslušaj nekoliko ploča da ispuniš znatiželju na koji način grem svira i pokušaj savladati tehniku štimanja.Isplati se zbog zdravlja ploča.

Ako imaš strpljenja i mirnu ruku te zdrave oči :D javi se ponovo i ujedinjene forumske snage mogu naštimati taj grem bez obzira koliko koštao.Kolekcija vinila nema cijene ,neprocijenjiva je , naročito ako imaš stvarne analogne snimke iz zlatnog doba.

Obezbjedi alatke ;vagicu i protraktor pa se javi.
Inače gramofon nije nikada naštiman do kraja i uvijek ima nešto za ''čačkanje'' oko njega što i jest dio draži analogije i potencijal za stalni napredak u njegovom zvuku ;)

PS

Svo štimanje izvodi se s vrijednosti antiskatinga na nuli jer na taj način kantilever ostaje u svom prirodnom položaju ,bez tendencije da bude potezan kompenzacijskom silom prema obodu tanjura što bi unosilo greške u inspekciji tangencijalnosti na točkama 66 i 121,9mm nakon prvobitnog postavljanja na 16mm O/H.

Kada se sve poštima onda za kraj ide štimanje antiskatinga.Na skali se postavi vrijednost koja odgovara vrijednosti gazne sile zvućnice i nakon toga ide vizualna provjera preciznosti mehanizma za postavljanje vrijednosti te sile na način da rukom spuštaš rućicu u prazni dio LP ploče (praznina između završnih brazdi).
Rućica bi u slučaju da mehanizam antiskatinga radi ispravno ,trebala više ili manje mirovati na mjestu do trenutka ponovnog upada u brazdu tako da ponovnim podizanjem i spuštanjem na prazninu ,odrediš da li je potrebno okrenuti kotačić u pozitivu ili negativu.

Antiskating silu teško je odrediti jer je sama skating sila (sila proklizavanja) progresivna po tangenti vinila i za početak je bitno da spriječiš ''lijetanje'' igle na etiketu kao što sam imao slučaj pred nekoliko dana kod jednog renomiranog grema čije ime neću spominjati haha gdje je antiskating tvornička greška tj. ne postoji ili su postavili preslabu oprugu na poluzi mehanizma.

http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... _fr_nl.pdf" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank
spider
 
Postovi: 17
Pridružen: Sub svi 09, 2015 6:12 pm

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Pon kol 28, 2017 7:01 am

MOe li se upotrijebiti obična digitalna vagica za sitne predmete ili baš treba za gramofone kao npr. http://www.dacco.hr/shop/item/dynavox_t ... 0244-1808/" target="_blank i koja je razlika između te i ove koja je 4 puta jeftinija http://www.dacco.hr/shop/item/thorens_vaga_24721-1808/" target="_blank ako budem morao kupiti.

Drugo pitanje, taj protraktor sam shvatio da se može skinuti u pdf i isprintati za prvu pomoćipak ne mislim raditi laboratorijske analize samo hoću da gram svira :D.

Treće budući sam bio pametan i kupio "klona" tako popularnog modela (znam, znam ovo je belt a ne direct drive ali mislim vizualno) postoji masa dijelova i za servis a bome i za customizaciju dotičnog pa mislim da bi mu ova zamjenski uteg legao kao original što mislite??

http://djsdreamcustoms.com/shop/technic ... rmgewicht/" target="_blank

Vjerujem da većina stvari od ručice do prekidača do pokrova pa preko mata, sve paše od technicsa na moj model, ako je tome tako bojim se da kad se uvalim u online shoping & shipping da od njega neće ostati ni MC a kamoli Crypt :lol: :lol:

Tu su vam svi dijelovi ako netko želi obnovititi svog ljubimca

http://djsdreamcustoms.com/kategorie/te ... satzteile/

http://www.djhenraycustoms.com/parts.html


pa tko voli dobijete nešto ovako :D


Slika
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la tubeman » Pon kol 28, 2017 5:15 pm

U pravilu se može koristiti i takva ako zadooljava uvjet da je možeš turiti ispod igle i da kada iglu "spustiš" na nju ručka bude paralelna s tanjurom.
Možda da skineš tanjur i napraviš neku platformu, ali to nije baš spretno.
Imaš i onih mehaničkih "klackalica" koje su jednako dobre a koštaju par deset kuna, a na eBayu valjda i manje.
Ja sam koristio upravo takvu (dok se nije zagubila :) ), mada mi nakon puno godina više i ne treba :) :)
Hoće li vaga pokazati 2.003 grama ili 2 plus-minus nešto posve je svejedno.

Ne bih te htio obeshrabrivati, ali spomenuti ću da se "bez one stvari ne ide u svatove" :)
Da si nabavio neki kompletan ispravan gramofon, onda problema ne bi bilo: namjestiš gaznu silu i antiskating i sve radi.
Ovako se treba malo pomučiti da stvari prorade kako treba.
Ono što smo napisali u zadnja dva posta treba shvatiti ozbiljno kako ne bi bilo razočaranja.
To ne znači da se taj gramofon ne može dotjerati do stanja da daje dobar zvuk, ali treba malko poraditi na njemu.
Na kraju će ti i "laboratorijska ispitivanja" biti nešto posve normalno jer ćeš htjeti izvući sve što s može iz njega :)

Vidim da već gledaš kičaste dodatke :) :)
Predlažem da malko pričekaš s tim.
Prvo neka sve proradi onako koliko god bolje može, i onda će se razmišljati o poboljšanjima i "umjetničkim" detaljima.

Još jednom: radi se o IMITACIJI SL1200 / 1210 koja vjerujem odlično funkcionira za što je namijenjena ali ne treba očekivati baš iste rezultate kao SL1210 jer jednostavno nisu niti približna klasa.
Shvati to kao dobar početak.
Ako te sve "povuče" biti će i boljih gramofona. Ako ne, neće boljeti :)

Može li se tu namontirati originalni Technicsov kontrauteg?
Možda i može. Izmjeri TOČNO promjer zadnjeg dijela ručke pa mogu vidjeti kod kojeg od svojih primjeraka hoće li "pasati".
Vjerojetno da. U tom slučaju cijena od dvadesetak eura (vjerojatno + poštarina) neće biti prevelika.

Isto tako, predložio sam da izmjeriš duljinu ručke (a ne objašnjavam ponovo) pa ćemo vidjeti hoće li odgovarati standardni Technicsov protraktor.
Sve ostalo je već napisao Spider.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Sub ruj 02, 2017 12:06 pm

Evo sam točno izmjerio ručicu, znači od vrha do vrha radi se o 25cm duljine,

Slika

a što se tiče dijela na koji se ulaže uteg to izgleda ovako.

Slika

Nisam nabavio vagicu za mjerenje težine još.


Stiglo i malo pomoćnih sredstava.

Slika
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Sub ruj 02, 2017 12:46 pm

Stiglo je nekoliko remena, mislim da najbolje paše 185x7mm, uglavnom stvar vrti, napredujemo pomalo.


Watch on youtube.com



Samo bih htio kad netko uhvati vremena da mi da točne upute za montiranje zvučnice, htio bih je odmah staviti kako treba. Hvala svima.

P.S. Sad će tubeman biti sretan on je rekao da mi je gramofon bljeđa :) imitacija technicsa, naime ručka je malo labava ne odaje dojam preciznosti kad se njom rukuje no kako je cijeli gramofon plaćen 10% vrijednosti samo jedne dobre ručke ne smijem se žaliti :)
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la Edison » Sub ruj 02, 2017 1:38 pm

dredder napisao:Samo bih htio kad netko uhvati vremena da mi da točne upute za montiranje zvučnice, htio bih je odmah staviti kako treba. Hvala svima.


Jos uvijek nemas protuuteg? Onda nemas koristi od montiranja zvucnice. Sto se same montaze tice, skini s neta protractor za takav tip gramofona. Uzmi za Technics SL-1210 ako ne znas nista o rucki koja je na tvom gramofonu. Ono sto si gore mjerio, 250mm, nije bitno. Mjeri se od osi okretanja rucice do vrha igle.

Da bi izbjegao komplikacije i ovo s protractorom, probaj naci kod nekoga tko ima 1210 plasticni komadic koji ide na shell. komad bijele plastike duzine 7-8 cm. Kad u njega ubacis shell sa zvucnicom, na vrhu te plastike je jedan zarez. Dovedes vrh igle da se poklopi s tom oznakom i zvucnica je dobro podesena. Ne moze jednostavnije. Mozda se ta plastikica moze i naruciti od Technicsa. Ja sam svoj 1210 podesavao i pomocu protractora i pomocu te plasticne napravice. Razlike ima, ali su male, i u oba slucaja dobro svira.

Samo po malo, i na kraju ces za mali novac imati OK gramofon. :)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Sub ruj 02, 2017 1:58 pm

Našao sam ovaj video gramofona sličnog mome gdje je i prikazana ta plastika (na 3:22) ali i protraktor koji ne izgleda kompliciran kako bi se reklo po nazivu :) i još zanimljivih sitnica vrijedi pogledati početnicima, ne još nemam protutega još on fali da počnem s uštimavanjem i slušanjem naravno.

Watch on youtube.com
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la spider » Sub ruj 02, 2017 2:29 pm

dredder napisao:Hvala svima.

P.S. Sad će tubeman biti sretan on je rekao da mi je gramofon bljeđa :) imitacija technicsa, naime ručka je malo labava ne odaje dojam preciznosti kad se njom rukuje no kako je cijeli gramofon plaćen 10% vrijednosti samo jedne dobre ručke ne smijem se žaliti :)


S obzirom u kakvom je stanju gramofon prodan ,velika je mogućnost da se netko od prijašnjih vlasnika krenuo poigrati otpuštanjem i zatezanjem vijaka na kardanskom zglobu rućice te povećao zazor ležajeva kardana.

Takav problem ,vjerujem ,uspješno bi riješio kakav urar ako još uvijek postoji takav u tvom gradu :(

Možeš to naravno i sam kada rućicu opremiš kontrautegom i staviš je u levitaciju tako da nježno zategneš središnji vijak u sredini prethodno otpuštenog vanjskog(ne previše ,tek toliko da možeš ''na tvrdo'' zatezati unutarnji).

Nulti balans (levitacija) ti je potrebna da puhanjem u rućicu možeš provjeriti da ležaj nisi pretegnuo.
Ako je zazor ispravan puhanjem u rućicu ,gibljivost ručke mora biti jednaka kao i kod otpuštenog (kako kažeš labavog ,trenutno raštimanog ležaja).Ako je ležaj pretegnut broj njihanja ručke biti će manji.Naravno ,sve se to radi s antiskatingom na nuli.

Svakako prije ikakvog zahvata provjeri da li tu labavost uzrokuje raštimani ležaj ili je kompletna baza ručke s ležajem labavo montirana za bazu.

Da li je kardan raštiman lako ćeš utvrditi tako da palcem i kažiprstom uhvatiš dio nosača ležaja za vertikalnu kretnju ,a drugom rukom držiš rućicu iza školjke i nježno je pomjeraš naprijed nazad u smjeru zgloba.
Ako zglob proizvodi buku ,horizontalni dio ležaja (vijak od gore) treba poštimati.

Kada si poštimao horizontalu ako je imao zračnosti ,na redu je vertikalni dio kardana.

Sada pomiči cijelu ručku naprijed ,natrag ne blokirajući ništa slobodnom rukom oko zgloba ručke.
Ako si horizontalu fino naštimao ,a zglob još uvijek 'lupeta' ,ponovi postupak štimanja kao kod vertikalnog dijela (bočni vijci) i to je to.

Rezulat će biti puno čvršći zvuk ,bolji vokali i manje 'špricanja' visokih. Isplati se :)
spider
 
Postovi: 17
Pridružen: Sub svi 09, 2015 6:12 pm

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la spider » Sub ruj 02, 2017 2:47 pm

Vrijeme za uređivanje teksta mi je iscurilo pa da se ispravim:

Ako si horizontalu fino naštimao ,a zglob još uvijek 'lupeta' ,ponovi postupak štimanja kao kod vertikalnog dijela (bočni vijci) i to je to.

Boldano vertikalnog mislio sam horizontalnog.

Ipak je lakše naštimati zglob nego točno opisati kako se to radi :D
spider
 
Postovi: 17
Pridružen: Sub svi 09, 2015 6:12 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost