Technics Sl-1210 za siromašne

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Sub kol 19, 2017 10:51 am

Shvatio sam kako to ide :lol:. Prvo da kažem da sve radi, motor vrti sva svjetla svijetle dakle gramofon je nakon čišćenja tehnički doslovno kao nov što znači da neće biti lemljenja :( :lol:.

Čak ga ne trebam niti otvarati (niti jedan šaraf :( ) da bih promijenio remen. Ispod tanjura se nalazi rotor koji remenom spajam na osovinu tanjura. Znači kad stigne headshell još uteg i muzika :dance: Trakom sam spojio to dvoje i izmjerio udaljenost ona iznosi 13,6 cm znači da bi remen trebao biti 27,2cm nagađam??

Slika

Čemu služi ovaj target light??

Slika
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 496
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la Master of disaster » Sub kol 19, 2017 6:17 pm

Za finu regulaciju brzine vrtnje tanjura. To se koristi u kombinaciji sa onim točkicama na bočnom dijelu tanjura.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la tubeman » Sub kol 19, 2017 6:36 pm

Ne baš.

To svjetlo služi za osvjetljavanje mjesta na koje se obično spušta igla :)
Tako se lako "pogodi" početak pjesme.
Kada je malo mračnije, i u malo "dinamičnijem" okruženju obično se ne vidi početak pjesme ili ploče. To služi kao pomoć da igla ne "zaore" po matu ili ne počne svirati na sredini pjesme :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la Vulkanizer » Sub kol 19, 2017 6:52 pm

dredder napisao: Ispod tanjura se nalazi rotor koji remenom spajam na osovinu tanjura. Z
Čemu služi ovaj target light??



Možda nisam baš najbolje razumi ,al remen ne ide oko osovine tanjura nego na remenicu tanjura i remenicu motora , da ne pišem , eovo otprilke ovako
Watch on youtube.com
" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank
I o strboskopu
Watch on youtube.com
" target="_blank
Once there was a way to get back homeward
Avatar korisnika
Vulkanizer
 
Postovi: 311
Pridružen: Pet stu 27, 2015 9:04 pm

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Sub kol 19, 2017 11:01 pm

Da, to sam i ja našao za remen tako da sam krivo mjerio potrebnu dužinu, najbolje mi je uzeti onaj komplet remena pa ću ili ubosti jednog od njih ili ću znati trebam li veću ili manju duljinu.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 496
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la dredder » Sub kol 26, 2017 2:59 pm

Slika

Evo stigao hedšel i spojio sam zvučnicu a prije toga Kontaktom 60 prošao one male stopice i od zvučnice i od headshella. Nisam znao da headshell dolazi sa kablićima već na sebi tako da sam uzalud naručio sebi jedan set od 11 kn :lol: . Naručio sam bio i vijke za pričvršćivanje zvučnice (neki vulgaris, nisu fensi nemagnetni) ima li neka filozofija oko toga gdje se točno pričvršćuje i kako jer mogu biti i na početku glave i na sredini? Od remena još ništa, slab sam s vremenom rekli bi braća Purgeri - u cajtnotu.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 496
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la Zmajz » Sub kol 26, 2017 6:12 pm

Ima filozofija, al je malo zeznuta za objasniti. Treba ti par podataka o ručki: efektivna dužina ručke, overhang iliti prebačaj ručke preko centra tanjura i kut nosača zvučnice (headshell) prema ručki. Uz to ti treba i protractor za tu ručku. Informacije na dugo i široko na Vinylengine.com.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la pamook » Sub kol 26, 2017 10:23 pm

...lijepo je to kad covjek nicim izazvan otvori sasvim novu kantu go**na :lol: :lol: :lol: ... pa mijesa i mijesa, objerucke, pa ga pitaju zasto.... a on se samo nasmijesi znajuci da je tu negdje na dnu burek koji mu je upao dok je otvarao kantu, samo ga sad treba naci :lol:

ne mislim nista lose, i sam sam se uvalio (do grla) u "izradu" zvucnika, a nisam bas sretan zbog kolicine citanja koju moram obavit....

sretno s novom igrackom :D
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la Vulkanizer » Sub kol 26, 2017 10:41 pm

pamook napisao:...lijepo je to kad covjek nicim izazvan otvori sasvim novu kantu go**na :lol: :lol: :lol: ..

E ovu stvarno treba zapamtit , pogodilo me u žicu , :clap:

@dredder , dobro ti je napisao Zmajz , ima tu finesa . Ali kako god zavidaš ,svirat će , a finese ćeš polako u hodu . I kad sve skupa zbrojiš , za malo para imat ćeš solidan gramofon i što je možda i važnije , kvalitetno potrošenog vremana :dance: ako se baš ne ukopaš preduboko , ko neki :lol:
Once there was a way to get back homeward
Avatar korisnika
Vulkanizer
 
Postovi: 311
Pridružen: Pet stu 27, 2015 9:04 pm

Re: Technics Sl-1210 za siromašne

PostPostao/la tubeman » Ned kol 27, 2017 11:03 am

Za početak, nije tako komplicirano :)

Tvoj gramofon je nekakva bljeđa imitacija Technicsa.
Za pretpostaviti je da će i headshell biti sličan ili kopija Technicsovog :)
Headshell ima dva slota u koji se pričvršćuje zvučnica koji se u pravilu nalaze na istom mjestu kod svih headshellova (standardizacija :) ))
Postoje i oni s fiksnim rupama, ali tu se radi o pokušaju "uparivanja" ( :) ) ručke sa zvučnicama.

Oni služe za što pozicioniranje igle kako bi se dobila što točnija njezina pozicija kako bi što preciznije nalijegala u brazde.
To je potrebno zato što zvučnice imaju svakakve oblike i veličine pa pozicija vrha igle može biti koji milimetar više ili manje od zamišljenog centra slotova na headshellu.
To je posebno važno za "jako" elipsoidne i shibata igle koje imaju "aerodinamični" oblik pa i on utječe na ispravno nalijeganje u brazdi, dok za okrugle to i nije baš PREVIŠE bitno.
Ne znam kakvu iglu ima Tvoj AT95.
Boja plastike igle me malo zbunjuje.
Bojim se da ove jeftinije AT95 imaju okruglu ili "poluelipsoidnu".
Originalna AT95 bi trebala imati elipsoidnu 4:7 iglu ali tko zna što su ovdje utaknuli :) .
U krajnjoj liniji. može se "profulati" kakvih 3-4 mm što će se svi složiti da nije previše značajno :) :) :)
VAŽNO je da zvučnica ima ispravan kut za što je uglavnom dovoljno da se pazi da je PARALELNA sa headshellom.
VAŽNO je da ručka u spuštenom položaju ima ispravnu visinu ručke, tj. MORA biti paralelna s pločom u spuštenom stanju (nisam siguran da se kod ovog gramofona to može podešavati ).
VAŽNO je da gazna sila bude točno podešena.
VAŽNO je da antiskating bude ispravno podešen.

Postoji još nekoliko parametara poput težine zvučnice, ali on ovdje nije toliko značajan jer se radi o već kupljenoj zvučnici koja se srećom nalazi u kategoriji "standardnih" i čija se težina kompenzira već samim protuutegom i antiskatingom.

Ako igla nije paralelna s brazdama i (ili) antiskating nije ispravan, doći će do deformacija brazdi i ubrzanog trošenja igle i ploče.
Ako visina ručke iznad ploče nije ispravna (nije paralelna) , dogoditi će se isto (oranje brazde i tupljenje igle s mogućnošću oštećivanja.
U oba slučaja dolazi i do deformacije zvuka :)

Onih par mm efektivne duljine ćeš podesiti ako i kada nabaviš protraktor.
Najvjerojatnije će bez greške poslužiti i onaj od Technicsa, pod uvjetom da je udaljenost centra tanjura i centra pivota ručke isti.

Do tada se ništa ZNAČAJNO neće dogoditi. Pa niti tada osim što će "audiofilski crv" biti sretniji :) :)

Ovo ti je 95% cijele "mudrost" oko gramofona. Sve ostalo su mistifikacije i pokušaji prodaje pameti jer nakon toga pomaže tek "stručnjak s bijelim rukavicama i elektronskim mikroskopom :) :)

Naravno da postoje i kompliciraniji gramofoni i ručke, ali oni nisu predmet ove teme.

Na kraju,

Ništa se na zvučnicama ne šprica sa sprejevima :)
Ako što treba očistiti, uzme se kakav kvalitetan alkohol i čisti se vatiranim štapićem. Ovako može nešto završiti unutar zvučnice i onda rezultati mogu biti nepredvidivi :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju