Spectrum Analyzer software - analog sound card

Spectrum Analyzer software - analog sound card

PostPostao/la JIJokey » Čet lip 02, 2022 8:35 pm

Pozdrav dobri ljudi,

prije svega molim admine i moderatore, a i sve ostale da ne zamjere ukoliko sam postao u krivu rubriku ovaj post (a vjerojatno i jesam), pa bih odmah molio da ga se prebaci ispravno gdje mu je prikladnije mjesto.

Google-ao sam, YouTube-irao sam danima, tjednima, možda i koji mjesec no nigdje ne pronalazim nekakav komad free software-a odnosno free program/aplikaciju za Windoze poput spectrum analyzer plugina za npr. Winamp ili Windows Media Player.
Trebao bih dakle samostalan program spectrum analyzer koji bi u realnom vremenu "analizirao" apsolutno sve što zvučna kartica pušta van na zvučnike. Ne analyzer koji bi analizirao samo određenu zvučnu datoteku (mp3, wav, ogg, acc, flac...), ne analyzer koji bi analizirao reprodukciju audioCD-a ili nekog posebnog izvora zvuka kao što je line-in ili mikrofon već mi treba analizator koji bi analizirao apsolutno sve što zvučna reproducira i to u realnom vremenu.

Znači npr. pustim ploču na gramofonu koji je spojen na line-in ulaz na PCu i recimo istovremeno neki mp3 u Winampu i to tako pomiješano ide na zvučnike a analyzer u realnom vremenu analizira po ekranu. Izgledom recimo nešto poput ovoga (iako je ovo samo plugin za Windows Media Player):

Slika

Bilo bi zgodno kada bi dotični imao i ispod svakog stupca (bar-a) napisano koju frekvenciju analizira. Ono tipa: 20Hz, 40Hz, 60Hz, 80Hz, 100Hz...
Postoji li uopće takvo što? Je li moguče da nitko nije napisao ništa takvoga još dosad?

Unaprijed puno hvala svima.
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran

Re: Spectrum Analyzer software - analog sound card

PostPostao/la Ivor » Pet lip 03, 2022 12:41 pm

Ne vjerujem da ćeš naći bolje od ovoga .
Screen shot za vrijeme reprodukcije glazbe iz VLC.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Spectrum Analyzer software - analog sound card

PostPostao/la JIJokey » Sri lip 15, 2022 8:39 am

Tnx svakako, ali nažalost mi taj prog ne radi. (već sam ga našao i probao kao i mnoge, ali štanga)
Da probam skratiti, imam 3 gramofona, od kojih jedan ima keramičku zvučnicu. Obzirom da za nj nemam ni predpojačalo, a kamoli predpojačalo sa RIAA krivuljom (ispravljačem dotične krivulje ili kako se već formalno to zove), spojio sam taj gramofon na line-in ulaz na PC i instalirao FxSound program. S tim da sam ga prva 2 mjeseca plaćao, a kasnije je od 01.01.2022. postao freee. :mrgreen:

E sad obzirom da keramička zvućnica ima poprilićno jak izlazni signal u pravilu mi predpojačalo kao takvo niti ne treba, ali mi treba RIAA krivulja ispravljač, a taj dio posla odrađuje FxSound aplikacija (https://www.fxsound.com/" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank). E sad problem je u tome što dotični program osim svoje aplikacije instalira i mini-driver (virtual soundcard driver) i od tada imam masu problema što mi masa programa poput, gore spomenutog, VA Analyzera odnosno Visual Analyzera ne rade. Što god u opcijama podesio pod input device i/ili output device, jednostavno kada kliknem "start" baci unknown error. Najčešće unknown error, ili error starting device, ili neki brojčani error. Jedva sam i Audacity namjestio da snima i to isključivo preko Windows WASAPI-a, sa svega drugoga i on je bacao error. :naughty:

A najgore od svega je što se u svim tim programima (za frequency analizu) ni pod input device ni pod output device ne vidi dotični "driver" FxSound programa. A bez tog driver-a sam program FxSound pak ne radi. U teoriji dalo bi ga se natjerati da radi no onda to što radi ne radi kako spada. U pravilu iz njega osim klasičnih equalizera koristim i "dodatni bass boost" za niske frekvencije i nešto malo "clarity-a" za visoke frekvencije kako bih bez ikakvog komada hardware-a natjerao gramofon sa keramičkom zvučnicom da svira onako kako takve zvučnice i trebaju svirati. Sami equalizeri zvučne kartice koji dođu ili sa driverima od zvučne ili sa samim Windowsima nemaju dovoljan "raspon" da bi dali dovoljno dobar zvuk. Daju oni nešto malo "bass-a" odnosno podebljaju niske frekvencije, ali još uvijek tu fali (ima prostora). Zato očito FxSound program ima taj svoj minidriver (virtual soundcard) jer očito "gurne zvučnu karticu nešto malo preko njenog službenog maksimuma".

Jedini program koji sam uspio natjerati da radi, a da radi ovo zbog čega sam otvorio temu jest Soundcard Scope (https://www.zeitnitz.eu/scope_en" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank), međutim to je daleko više program za elektroničare koji koriste zvučnu karticu za razno-razna mjerenja (niskog napona, ako sam dobro shvatio) negoli što je njegov freq. analyzer (kojeg ipak ima) ono što meni treba.

Svakako, još jednom hvala na pomoči. :D :)
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran


Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju