Grundig TK 547 magnetofon

Grundig TK 547 magnetofon

PostPostao/la JIJokey » Sri lip 15, 2022 9:18 am

Pozdrav svima,

čak ni za ovo nisam 100% zicer da li je za ovu rubriku "Analogni izvori zvuka" ili je čak za "Cijevnu tehniku" jer kolko sam pronašao po specifikacijama po net-u mali ima oko 6 cijevi/lampi.
Nisam baš kompententan, obzirom da sam novi na forumu, pa ostavljam adminima i moderatorima da me upozore te prema potrebi u ispravnu rubriku prebace temu.

Uglavnom našao sam za male novčiće dotični magnetofon. Mali prima trake/kolutove do 7 inča, 4-tračni 2-kanalni (dakle stereo) sustav, te pri brzini od 7,5 inča po sekundi ostvaruje frekvencijski raspon od 40 Hz do 20 kHz. Što je za moje potrebe... :mrgreen: Upravo to to.

E sad. Čovjek koji ga prodaje kaže da bi trebalo "najvjerojatnije" promijeniti samo gumice. Naravno tu priča počinje. Prvo koliko vidim njegove gumice nisu baš samo. Ima ih. Drugo čovjek očito misli samo na gumice koje povezuju dvije ili više remenica. A što je sa gumicama ili bolje rečeno gumama oko samih plastičnih kolutova koji služe za prijenos npr. sa motora na glavne kolutove koji okreću trake. (I da li ovaj model takvih uopće ima? Jer koliko sam ja vidio po service manual-u izgleda da ih ima.)
Bojim se da su godine odradile svoje te da bi trebalo mijenjati i te gume.
E sad moje pitanje, odnosno moja pitanja su šta mislite da li bi trebalo mijenjati i te gume? Odnosno da li se na takvim plastičnim kolutovima uopće i mijenjaju samo gume ili se mijenja cijeli kolut sa gumom? Mislim na nešto poput pinchrollera samo puno veće (vjerojatno tanje) a dio je samog mehanizma unutar magnetofona. Ovo je pinchroller (slika je samo za primjer):
Slika

A također me zanima šta je sa cijevima? Da li bi trebalo mijenjati i njih? Da li sve? Kolike su cijene? Da li da to probam raditi sam ili da dajem na nekakav servis? Ima li kakav servis koji bi to radio? Oderao bi me ko zeca jelda? Servis, naravno... :D

Uglavnom isplati li se sa tim zaje... ili ne?

Postavljam linkove baš od ovog modela na:
a) specifikacije: https://www.hifiengine.com/manual_library/saba/tk220.shtml
b) user manual: https://docdro.id/FrtSmmR
c) service manual: https://docdro.id/va2ktMW
d) samo sheme: https://docdro.id/hToUCqh

P.S. Što se tiče linkova na PDFove (pogotovo service manuala i samo shema) kada kliknete na link online PDF viewer kada se zoom-ira ne izoštri sliku. No nudi download. Probao sam download-ati i nije dirao kvalitetu te kad se skine PDF i pokrene na kompu (sa lokalnim viewer-om) kad zoom-iram lijepo se izoštre sheme i sve se da uredno pročitati. :D

edit: promijenio sam naslov teme, obzirom da smo otišli na sasvim drugi magnetofon
Zadnja izmjena: JIJokey; Sub srp 23, 2022 3:56 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran

Re: SABA TK220-S magnetofon

PostPostao/la Edison » Sri lip 15, 2022 9:31 am

Ako nikad nisi radio takav tip servisiranja, tesko ces to dovesti do kraja kako treba, cak i ako promijenis neke gumice i cijevi. Kontaktiraj putem poruka clana foruma maltusa, on ti to moze kvalitetno srediti.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5689
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: SABA TK220-S magnetofon

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri lip 15, 2022 9:52 am

Prvo, koliko para čovjek traži?
Gumice se mogu nabaviti, upravo sam progooglao i našao sam neku trgovinu koja ih prodaje. Što se tiče pinch rolera, tu je situacija malo teža i baš ih nema za kupiti,ali bi stari mogao još biti i dobar. Cijevi,ne znam, rade u preampu pa se možda i nisu potrošile ali trebalo bi ih premjeriti.Njihove cijene recimo 3xecc83,ec92 i em84 su recimo nekih 600-700kn(brzinski google pregled), ELL80 bolje ne pitaj koliko košta(ali možda ima neka zamjenska koja bi bila jeftina).
Zamijeniti lampe i remenje ne bi trebao biti neki problem, pazi se gdje ide koji šarafić,poluga,dio itd. da kasnije ne bi bilo viška dijelova pri sastavljanju. Ako su još i elektroliti lako dostupni mogao bi i njih zamijeniti bez većih problema.

Da daš nekome da ti barem zamijeni ovo što sam nabrojao sigurno ne bi prošao ispod 100€ samo rad(moguće da sam još malo i rekao), a da ne govorimo o nekoj restauraciji nakon koje bi bio siguran da će uređaj raditi dugi niz godina, jer to bi bila bome fest cijena.

Da odeš u 80% servisa rekli bi ti što si nam to doveo. Tu i tamo sam načuo da ima servisa koji se bave vintage stvarima ali oni su u debeloj manjini.

Dobro ti Edison kaže, Maltus bi to mogao odraditi jedino on je preko ljeta većinom na moru, isto tako glede cijene neće sigurno biti jeftino ako se prihvati posla. Ja sam trenutačno dosta zatrpan pa isto ne znam kada bi mogao tako nešto odraditi.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: SABA TK220-S magnetofon

PostPostao/la JIJokey » Sri lip 15, 2022 10:11 am

Edison napisao:Ako nikad nisi radio takav tip servisiranja, tesko ces to dovesti do kraja kako treba, cak i ako promijenis neke gumice i cijevi. Kontaktiraj putem poruka clana foruma maltusa, on ti to moze kvalitetno srediti.


Servisirao, u smislu detaljnog čišćenja i zamijene gumica, ali samo gumica (ne i guma na pogonskim kolutovima) to sam radio. Prelemio koji kondenzator i to je to.
Govorimo dakle o detaljnom čišćenju. I to o Grundig-ovim tranzistorskim magnetofonima. Nisam ih puno, odradio sam ih svega 3. Ali šljakaju. Kalibraciju i slićne stvari nisam
radio, to ni ne znam niti imam opremu za to. Ali kao što rekoh, ljudi kojima sam radio bili su zadovoljni, a i meni se na "sluh" ćinilo ok.

No ovo je ipak model iz 60.-ih, tu su cijevi, strah me toga.
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran

Re: SABA TK220-S magnetofon

PostPostao/la JIJokey » Sri lip 15, 2022 10:15 am

Khadgar2007 napisao:Prvo, koliko para čovjek traži?
Gumice se mogu nabaviti, upravo sam progooglao i našao sam neku trgovinu koja ih prodaje. Što se tiče pinch rolera, tu je situacija malo teža i baš ih nema za kupiti,ali bi stari mogao još biti i dobar. Cijevi,ne znam, rade u preampu pa se možda i nisu potrošile ali trebalo bi ih premjeriti.Njihove cijene recimo 3xecc83,ec92 i em84 su recimo nekih 600-700kn(brzinski google pregled), ELL80 bolje ne pitaj koliko košta(ali možda ima neka zamjenska koja bi bila jeftina).
Zamijeniti lampe i remenje ne bi trebao biti neki problem, pazi se gdje ide koji šarafić,poluga,dio itd. da kasnije ne bi bilo viška dijelova pri sastavljanju. Ako su još i elektroliti lako dostupni mogao bi i njih zamijeniti bez većih problema.

Da daš nekome da ti barem zamijeni ovo što sam nabrojao sigurno ne bi prošao ispod 100€ samo rad(moguće da sam još malo i rekao), a da ne govorimo o nekoj restauraciji nakon koje bi bio siguran da će uređaj raditi dugi niz godina, jer to bi bila bome fest cijena.

Da odeš u 80% servisa rekli bi ti što si nam to doveo. Tu i tamo sam načuo da ima servisa koji se bave vintage stvarima ali oni su u debeloj manjini.

Dobro ti Edison kaže, Maltus bi to mogao odraditi jedino on je preko ljeta većinom na moru, isto tako glede cijene neće sigurno biti jeftino ako se prihvati posla. Ja sam trenutačno dosta zatrpan pa isto ne znam kada bi mogao tako nešto odraditi.



Iskreno rečeno, čovjek traži 100 kuna za njega. Zato me i strah. Očito tu treba poprilićnog servisiranja iako možda, ali veliko možda su stvarno u pitanju samo gumice. No kao što rekoste
treba premjeriti cijevi i malo pregledati ostatak elektronike. Što se mehanike tiće toga me i nije toliko strah, ali cijevna elektronika... Tu sam tudum teški. A i košta novaca. Iskreno spreman sam dati na ovih 100kn još maksimalno do 200-300kn. Više ne. Jer za 400 kn pa na više ima masa tranzistorskih magnetofona, slićnih specifikacija (meni zadovoljavajućih), po 10-15 godina mlađih, tako da... :)
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran

Re: SABA TK220-S magnetofon

PostPostao/la tom_hifi » Sri lip 15, 2022 10:21 am

JIJokey napisao:
Khadgar2007 napisao:Prvo, koliko para čovjek traži?
Gumice se mogu nabaviti, upravo sam progooglao i našao sam neku trgovinu koja ih prodaje. Što se tiče pinch rolera, tu je situacija malo teža i baš ih nema za kupiti,ali bi stari mogao još biti i dobar. Cijevi,ne znam, rade u preampu pa se možda i nisu potrošile ali trebalo bi ih premjeriti.Njihove cijene recimo 3xecc83,ec92 i em84 su recimo nekih 600-700kn(brzinski google pregled), ELL80 bolje ne pitaj koliko košta(ali možda ima neka zamjenska koja bi bila jeftina).
Zamijeniti lampe i remenje ne bi trebao biti neki problem, pazi se gdje ide koji šarafić,poluga,dio itd. da kasnije ne bi bilo viška dijelova pri sastavljanju. Ako su još i elektroliti lako dostupni mogao bi i njih zamijeniti bez većih problema.

Da daš nekome da ti barem zamijeni ovo što sam nabrojao sigurno ne bi prošao ispod 100€ samo rad(moguće da sam još malo i rekao), a da ne govorimo o nekoj restauraciji nakon koje bi bio siguran da će uređaj raditi dugi niz godina, jer to bi bila bome fest cijena.

Da odeš u 80% servisa rekli bi ti što si nam to doveo. Tu i tamo sam načuo da ima servisa koji se bave vintage stvarima ali oni su u debeloj manjini.

Dobro ti Edison kaže, Maltus bi to mogao odraditi jedino on je preko ljeta većinom na moru, isto tako glede cijene neće sigurno biti jeftino ako se prihvati posla. Ja sam trenutačno dosta zatrpan pa isto ne znam kada bi mogao tako nešto odraditi.



Iskreno rečeno, čovjek traži 100 kuna za njega. Zato me i strah. Očito tu treba poprilićnog servisiranja iako možda, ali veliko možda su stvarno u pitanju samo gumice. No kao što rekoste
treba premjeriti cijevi i malo pregledati ostatak elektronike. Što se mehanike tiće toga me i nije toliko strah, ali cijevna elektronika... Tu sam tudum teški. A i košta novaca. Iskreno spreman sam dati na ovih 100kn još maksimalno do 200-300kn. Više ne. Jer za 400 kn pa na više ima masa tranzistorskih magnetofona, slićnih specifikacija (meni zadovoljavajućih), po 10-15 godina mlađih, tako da... :)


Preskoči onda ... budžet ti je premalen, pogotovo ako ima većeg posla s njim.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: SABA TK220-S magnetofon

PostPostao/la davorin » Sri lip 15, 2022 10:39 am

Nova ELL80 košta između ~50 i 150 dolara.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: SABA TK220-S magnetofon

PostPostao/la davorin » Sri lip 15, 2022 10:43 am

ELL80 se može zamijeniti sa adapterom i 2 komada EL95, ali to traži da netko napravi adapter, a trebaš i 2 minijaturna podnožja za EL95 kao i jednu noval bazu koja se može zalemiti na adapter-pločicu. Bez obzira na te komplikacije, 2 podnožja, noval-bazu, pločicu i 2 komada EL95, takav adapter je puno jeftiniji od jedne ELL80, a osigurava i puno jeftiniju zamijenu elektronki u budućnosti.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: SABA TK220-S magnetofon

PostPostao/la JIJokey » Sri lip 15, 2022 11:15 am

Hvala puno na informacijama.
Jedan dan (najvjerojatnije) za vikend kad uhvatim vremena ja odoh to prvo pogledati. Ako je išta sumnjimo mimo dotičnih gumica neću ga uzimati. A ako ga i uzmem neću propasti za tih 100kn.
Zaključak: Ako nakon promjene gumica bude radio i koliko god dugo bude radio super. Sve ostalo je meni prevelika investicija, a s druge strane mi se ćini da niti nije isplativo ulagati tolike novce u dotični model.

Dakle ako ne bude radio nakon zamjene gumica, čišćenja mehanike i tome slićno. Prelazak na tranzistorsku tehniku odmah. :)
U svakom slućaju puno hvala svima na savjetima. ;)
Živim u sasvim malenoj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo veliki svijet.
Avatar korisnika
JIJokey
 
Postovi: 40
Pridružen: Uto svi 24, 2022 9:52 am
Lokacija: Lociran

Re: SABA TK220-S magnetofon

PostPostao/la maltus » Sri lip 15, 2022 11:48 am

Pogledah papire. ELL 80 je samo pojacalo i bas ti i nije potrebno za slusanje preko linije. Ostale triode su u principu dobavljive.
Mehanika je standardno komplicirana do boli za ta godista.... i tesko popravljiva/servisirana/pouzdana u radu.
Osobno ne bih se upustal za bilo sto sa njim.
Daleko je isplativije gledati neki REVOX A77 ili B77 ili AKAI. To su mashine sa minimumom mehanike, narocito REVOX.
Jednostavno ih je servisirati/popravljati jer jos uvijek ima dijelova.
Sretno dalje u vodama OPEN-REEL mashina!
Avatar korisnika
maltus
 
Postovi: 148
Pridružen: Ned svi 19, 2013 3:14 pm

Sljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost