Teflonski vs. brončani ležaj

Re: Teflonski vs. brončani ležaj

PostPostao/la Zmajz » Čet svi 18, 2023 10:05 am

Nije potrebno komplicirati, osobno mi je problem samo ležaj, ostalo se da riješiti na više načina (tokarenje Al komada, 3D print itd.) a gumeni dio se da izvesti sa npr. gumenim prstenastim brtvama odgovarajuće veličine. Uostalom, Lenco je pokazao kako se to radi, ima hrpa zamjenskih tarenica za njihove gremove, evo primjer:
https://www.ebay.com/itm/254676056471?_ ... %3A2047675" target="_blank
ili:
https://www.ebay.com/itm/292945838223?_ ... 101224.m-1" target="_blank
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Teflonski vs. brončani ležaj

PostPostao/la tom_hifi » Čet svi 18, 2023 10:44 am

Zmajz napisao:Nije potrebno komplicirati, osobno mi je problem samo ležaj, ostalo se da riješiti na više načina (tokarenje Al komada, 3D print itd.) a gumeni dio se da izvesti sa npr. gumenim prstenastim brtvama odgovarajuće veličine. Uostalom, Lenco je pokazao kako se to radi, ima hrpa zamjenskih tarenica za njihove gremove, evo primjer:
https://www.ebay.com/itm/254676056471?_ ... %3A2047675" target="_blank" target="_blank
ili:
https://www.ebay.com/itm/292945838223?_ ... 101224.m-1" target="_blank" target="_blank


Samo da se nadovežem. Dosta sam čitao oko tih tarenica kada sam svoj Lenco obnavljao i priličan broj ljudi se žalio na neke zamjenske. Da nisu toliko dobri, da nemaju stabilnu brzinu iz X razloga, da se "brzo potroše" i sad neću ulaziti u neki žrvanj sa raspravom.

Ono što hoću reći jest da najjeftinije rješenja ne mora biti najboljem, isto kao i najskuplje ne mora biti najbolje. Osobno sam odabrao ono što je provjereno i kupio cijeli novac 'kotač sa tarenicom'.

Sretno sa restauracijom
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Teflonski vs. brončani ležaj

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet svi 18, 2023 11:09 am

I mislio sam da zmajz nece previse komplicirat...
nekakav O ring koji se koristi u hidraulici i sl. ce se sigurno naci ..., jedino pitanje dali ce bit dovoljno mekan .
Padaju mi na pamet one brtve koje se koriste u vodokotlicima. Nisu kao prsten vec kao velika podloška ,
dimenzjama su tu negdje , jedino sto su dosta mekše i nesto tanje od originala.
Trebalo bi se malo mozgat kako ju iskoristiti odnosno montirat.
Zmajz napisao:tokarenje Al komada, 3D print itd.

ona plastika koju koristite za bocne stranice pojacala
onu koju i yoke voli na zvucnicima :D
mozda se moze iskoristiti za tjelo kotaca... ?
samo ako osmislim kako je ulovit u glavu..., jer inace bude u obliku ploce od kojih par cm debljine
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Teflonski vs. brončani ležaj

PostPostao/la Zmajz » Čet svi 18, 2023 11:31 am

U potpunosti se slažem s Tomom, ali bezobrazluk ne želim platiti. BTW, Tom, koju vrste gume koristi tvoj kotačić? Vidim da neki stavljaju silikonske neki poliuretanske itd. Ima i industrijskih guma raznih debljina i tvrdoća od kojih bi se to dalo izmajmunirati, ipak taj gumeni prsten ne smije biti premekan.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Teflonski vs. brončani ležaj

PostPostao/la tom_hifi » Čet svi 18, 2023 1:39 pm

Zmajz napisao:U potpunosti se slažem s Tomom, ali bezobrazluk ne želim platiti. BTW, Tom, koju vrste gume koristi tvoj kotačić? Vidim da neki stavljaju silikonske neki poliuretanske itd. Ima i industrijskih guma raznih debljina i tvrdoća od kojih bi se to dalo izmajmunirati, ipak taj gumeni prsten ne smije biti premekan.


Piše "natural rubber".

https://audio-creativeshop.nl/product/stealthdrive-idler-wheel/
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Teflonski vs. brončani ležaj

PostPostao/la micro » Pet svi 19, 2023 5:53 pm

Ovaj O ring crveni ,vrsta silikona-guma , koristi se recimo kod traktorskih motora zracno hladjenih , izdrzava vece temperature , ali su manjih dimenzija pretpostavljam za ovaj za gram. I taj za gram je neki standard , treba pogledati bilo je na njemackom ebayu trgovina specijalizovana O ringovima. Inace ti veliki O ringovi se koriste na pumpama , ali je klasicni NBR75 materijal , brzo bi se potrosio a i tvrdji je od crvenog. Postoje i zeleni , za klima uredjaje i slicno.
Inace Viton materijal za O ringove je daleko najskuplji , mekan i za jako visoke temperature.

O ring kineski , silikonski , promjer 5mm i vanjski promjer po izboru ,u standardu postoje i deblji, i tanji ,pitanje je da li ih ima na ebayu
https://www.ebay.com/itm/265984282349?_ ... %3A2349624" target="_blank
Zadnja izmjena: micro; Pet svi 19, 2023 6:02 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
micro
 
Postovi: 598
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Teflonski vs. brončani ležaj

PostPostao/la micro » Pet svi 19, 2023 6:00 pm

Kod narucivanja O ringa treba vam dimenzija nesto manja od promjera na koji stavljate ,da ne bi proklizavao kod rada.
micro
 
Postovi: 598
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Teflonski vs. brončani ležaj

PostPostao/la daluka » Pet svi 19, 2023 7:52 pm

micro napisao:O ring ...,pitanje je da li ih ima


Set Bjelovar
daluka
 
Postovi: 144
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Teflonski vs. brončani ležaj

PostPostao/la grunf » Pet svi 19, 2023 8:48 pm

O ringove uopće nije problem nabaviti , vidia san danas da ima i u Lidla komplet za do kraja života :lol:

ja ih na poslu često koristim ,uglavnom za plinske bojlere i dikod na klipnim kopresorima za klimu za pumpe od ulja di koristim ukoliko nemam orginalni iz programa za dizel motore koji izdržavaju i visoke temperature i ulje ,a bome i freon

šta se tiče habanja nisan ih nikad testira za tu namjenu ,trebalo bi probati a kako cijena nije velika nije problematično
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2446
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Teflonski vs. brončani ležaj

PostPostao/la micro » Pet svi 19, 2023 10:19 pm

Ovaj alat iz Lidla kao svrdla,ureznice takodje O ringovi drze malo duze od mineralne vode :) ,za jednokratnu upotrebu ali vecinom ni to:)
Ovi u SET imaju dosta ali nemaju debljinu , koliko sam nasao do max 4mm. I materijal NBR , mislim da je taj crveni bolji za tarnice.
micro
 
Postovi: 598
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju