THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la kaligula » Ned ožu 03, 2024 10:40 am

Opet sam se dočepao svog gramofona.
A prošlo je 10-ak godina da sam kupio Shure M97xE.
Ta je otpeglala svoje i sad je izazov kupiti nešto novo.
U ono doba, a još i danas preferiraju za G-707 baš ovu zvučnicu (a i neke druge).
No, Shure M97xE se više ne proizvode, a cijene su, vjerojatno iz tog reazloga, prilično podivljale. Igla N97xE košta više nego neka druga zvučnica koja bi odgovarala ručki G-707.
U rangu Shure-a, a što sam mogao pročitati na netu i u konzultacijama sa Edisonom, nameće se Ortofon 2M Blue. A ja uvik lepršam pa priželjkujem i nešto bolje i pucam na Ortofon 2M Bronze.
Cijene poprilično variraju, a najprihvatljivija mi je cijena iz THAKKER-a, €366,49 sa shipping-om.
Ortofon 2M Bronze spada u višu klasu serije 2M, a još skuplja je 2M Black. 2M Bronze prihvaća izmjenu igala Bronze i Black, što je u budučnosti interesantno.
Moj odabir ove zvučnice zasnovan je uglavnom na financijskoj mogučnosti da je mogu priuštiti i očekivanju da je cijena naspram kvalitete odgovarajuća.
No, bitan je i onaj tehnički dio di se teže snalazim, pa se nadam pomoći iskusnijih...
Zamrsija sam se sa izrazima "ukupna masa ručke", "efikasna masa ručke", "težina zvučnice", "kompliansa" itd.
Javlja se i podvarijanta Ortofon 2MR Bronze namjenjena ručkama tipa Rega.
Postoji i varijanta ove zvučnice visine samo 14mm.
Ima li išta od tehničkih detalja zbog kojih bih trebao odustati od kupovine ove zvučnice ili, možda, izabrati neku drugu.?
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la Zmajz » Ned ožu 03, 2024 11:29 am

Odi na Vinilengine i u Database pronadi svoj model rucke (mk1 ili Mk2), imas sve podatke o rucki i onda u Tools mozes kombinirati razne varijante zvucnica u kombinaciji s tom ruckom, vazno je da ti rezonantna frekvencija kombinacije padne izmedju 8 i 12Hz.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2559
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la kaligula » Ned ožu 03, 2024 11:57 am

Zmajz napisao:Odi na Vinilengine i u Database pronadi svoj model rucke (mk1 ili Mk2), imas sve podatke o rucki i onda u Tools mozes kombinirati razne varijante zvucnica u kombinaciji s tom ruckom, vazno je da ti rezonantna frekvencija kombinacije padne izmedju 8 i 12Hz.

Ako sam dobro napravija, to bi trebalo biti slijedeće:

Snimka zaslona 2024-03-03 104515.jpg

Nalazi se u tablici u području preferiranih rezultata.
Rezonancija 9Hz. To je onda OK.

Ima li još šta bitno?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la Edison » Ned ožu 03, 2024 3:07 pm

Moras uracuati i masu vijaka i matica za montazu zvucnice, valjda dodatni gram ili dva...

Vidi kolika ti je visina Shure zvucnice i nabavi novu zvucnicu priblizno te visine. Nove Ortofon MR zvucnice su nize i idu na Regine gramofone, jer su i Rega zvucnice nize, a na Reginim ruckama nema podesavanja visine rucke. Mogu se kupiti neke podloske, ali to je prilicno krut i nespretan nacin podesavanja visine rucke.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5693
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la kaligula » Ned ožu 03, 2024 8:59 pm

Edison napisao:Moras uracuati i masu vijaka i matica za montazu zvucnice, valjda dodatni gram ili dva...

Vidi kolika ti je visina Shure zvucnice i nabavi novu zvucnicu priblizno te visine. Nove Ortofon MR zvucnice su nize i idu na Regine gramofone, jer su i Rega zvucnice nize, a na Reginim ruckama nema podesavanja visine rucke. Mogu se kupiti neke podloske, ali to je prilicno krut i nespretan nacin podesavanja visine rucke.

Ukupna visina zvučnice Ortofon 2M Bronze je 18mm.
Za Grace G-707 piše Stylus overhang: 15mm i podesiva je po visini.
Ali ne razumin... za zvočnice visine do 15mm ili iznad 15mm?
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la tubeman » Ned ožu 03, 2024 9:13 pm

Overhang nema veze s visinom zvučnice.
To je razmak imeđu centra tanjura i igle.
Visina zvučnice mora biti tolika da je sa spuštenom iglom ručka u istoj vetikalnoj ravni s tanjurom.
Zato postoji toliko "filozofije" kod ručki koje nemaju podešavanje visine ručke.
Kod njih treba voditi računa o visini zvučnice. Ako je zvučnica "niža" onda se može podmetnuti s nečim, a ako je previsoka onda ništa :)
Zato su smišljene tablice koje pomažu pojasniti koja zvučnica "paše" na koju ručku.
Za ručke kod kojih se mogu izmjenjivat shellovi vrijede sva ona silna pravila na koja su "prave" ručke s podesivom visinom i dobrim kontrautegom, dobro podesivim antiskateom uglavnom imune.
Za njih gotovo da nema loše kombinacije.

Treba izbjegavati stare i zastarjele ručke koliko god imale zvučna imena.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la kaligula » Ned ožu 03, 2024 9:36 pm

kaligula napisao:
Edison napisao:Moras uracuati i masu vijaka i matica za montazu zvucnice, valjda dodatni gram ili dva...

Vidi kolika ti je visina Shure zvucnice i nabavi novu zvucnicu priblizno te visine. Nove Ortofon MR zvucnice su nize i idu na Regine gramofone, jer su i Rega zvucnice nize, a na Reginim ruckama nema podesavanja visine rucke. Mogu se kupiti neke podloske, ali to je prilicno krut i nespretan nacin podesavanja visine rucke.

Ukupna visina zvučnice Ortofon 2M Bronze je 18mm.
Za Grace G-707 piše Stylus overhang: 15mm i podesiva je po visini.
Ali ne razumin... za zvočnice visine do 15mm ili iznad 15mm?

UH!
Totalan promašaj u prijašnjem postu.
Podatak Stylus overhang 15mm je vezan za prepust igle preko centra LP, a ne za visinu zvučnice. Vidljivo na slijedećoj slici:

Snimka zaslona 2024-03-03 203018.jpg

Ali čitam svugdje da se Grace G-707 može namještati po visini.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la kaligula » Ned ožu 03, 2024 9:39 pm

tubeman napisao:Treba izbjegavati stare i zastarjele ručke koliko god imale zvučna imena.

A ne mogu je izbječi kad je imam. :)
Ništa ne radi šta neznaš kako radi!
Avatar korisnika
kaligula
 
Postovi: 413
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 12:03 am
Lokacija: Rijeka

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la tubeman » Ned ožu 03, 2024 10:09 pm

Mislim da se visina može namještati ali ne baš elegantno.
Bitno da se može. Sve ostalo ne bi trebalo biti problematično.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: THORENS TD160 B MKII + GRACE G707 + ?

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned ožu 03, 2024 11:14 pm

Ovaj dio mi nije baš jasan, a možda i je. Da li to znači da kada se igla spusti na ploču, ručka treba biti paralelna sa pločom/tanjurom jer taj podatak mi je itekako poznat.

Visina zvučnice mora biti tolika da je sa spuštenom iglom ručka u istoj vetikalnoj ravni s tanjurom.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5751
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Sljedeće

Vrati se na: Analogni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron