PC za muziku

PC za muziku

PostPostao/la joe dalton » Čet lip 26, 2014 10:50 pm

Kako smo se već dotakli rasprave o PCju kao izvoru prenosim iz druge teme.
tubeman napisao:...
Ako već razmišljamo o takvom konceptu, za isti taj novac na tržištu postoji cijelo more PRAVIH miniITX računala koje mogu vrtiti i Windowse i Unix, i što god hoćeš, imaju PRAVI procesor koji neće štucati niti s videom niti zvukom istovremeno a uz put možeš i surfati.
Imaju sve moguće priključke i slotove bez puno potrebe za vitrualnim sranjima i nepostojećim ili lošim drajverima.
....

Imaš li neki konkretan prijedlog glede gore navedenog računala za sviralicu?
Planiram nabaviti nešto isključivo za glazbu koja bi bila pohranjena na mreži (NAS).
Znači LAN i USB izlaz, ostalo mi ne treba. Daljinsko upravljanje preko moba ili tableta se podrazumjeva.
Očito imaš iskustva pa bi me stvarno zanimalo mišljenje/preporuka. A vjerujem i ostale na forumu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: PC za muziku

PostPostao/la tom_hifi » Pet lip 27, 2014 7:28 am

Uzmeš nekog tankog klijenta. Ja imam Igel-a i radi savršeno. Malo bi se gušio da mora raditi resample npr, no, pošto mi DAC podržava sve sample rate-ove, nema nikakvog trzanja niti štucanja. I što je dodatni plus, fanless je i jeftin je. Gore vrtim Daphile preko USB sticka.

Još nešto?
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: PC za muziku

PostPostao/la joe dalton » Pet lip 27, 2014 7:41 am

Znam za tebe. Pitao sam Tubemana da mi pojasni što je mislio pod citiranim.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: PC za muziku

PostPostao/la yoke » Pet lip 27, 2014 7:51 am

Sta je to Igel ?
Kakva je to konfiguracija,maticna,procesor ???

(Tek sam se dokopao PI-a i morat cu se jos malo zafrkavati s njim...ali ako ne bude htio raditi ono sto sam zamislio mozda cu i ja morati u nabavu maticne,procesora,memorije te kucista s napajanjem...i xmos modula)
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: PC za muziku

PostPostao/la tubeman » Pet lip 27, 2014 8:59 am

Javim se malo kasnije....
Do 13:00 - 14:00 imam neku gužvetinu pa "koncentracija" ne bi bila nešto prije toga :) :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: PC za muziku

PostPostao/la denis_vz » Pet lip 27, 2014 9:58 am

yoke napisao:Sta je to Igel ?
Kakva je to konfiguracija,maticna,procesor ???


Joke, Igela si imao prilike vidjeti na Triode festu u Fužinama - to ti je ono malo crno računalo koje sam demonstrirao.
800 MHz procesor, do 1GB RAMa i Compact Flash kartica umjesto diska.

Ako ne radiš resampling (tj. ako ti DAC izravno podržava sve sample ratove koje sviraš), onda ide bez problema sve do 24/192. Gore ide mali Puppy linux (oko 100MB) i MPD server, upravljanje koristeći MPDroid za Androide ili izravno na njegovo web sučelje...
Ima odlično (ugrađeno) napajanje, bez smetnji i "špricanja"... Nema nikakvih ventilatora (pasivno hlađenje) niti pokretnih dijelova, posve nečujno.
Jedina mana je da nema S/Pdif niti I2S, vanjski DAC ide samo na USB. Imaš na onom "drugom" forumu cijelu štoriju o tome...

A što se tiče računala za glazbu, moj stav se zna: čim manje, čim slabiji procesor, po mogućnosti bez ventilatora (pasivno hlađenje) - i Linux gore... :)
To je za slučaj da se koristi samo za glazbu, kao namjenska "sviralica". Ako se hoće koristiti kao "univerzalno" računalo (web, youtube itd.), onda je to druga priča - s time da treba obavezno pripaziti na kvalitetu napajanja, tu je obično slaba točka s raznim napajanjima "jeftinjacima" koja generiraju smetnje u krugu od par metara :(
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
denis_vz
 
Postovi: 225
Pridružen: Sri svi 14, 2014 12:05 am
Lokacija: Varaždin

Re: PC za muziku

PostPostao/la tom_hifi » Pet lip 27, 2014 10:09 am

Ne mogu se sjetiti dal moj Igel ima DVI :D No, unutrašnjost izgleda potpuno identično ovome:

http://www.parkytowers.me.uk/thin/Igel/4210/

S tim da moj ima 1GB RAM-a. Za potrebe "proslijeđivanja" glazbe bilo kojeg sample rate-a prema WaveIO prijemniku, dušu dalo. Nemam namjere mijenjati taj PC. Ultra sam zadovoljan!

Edit:

moj model se malo razlikuje od Denisovog. Imam vanjsko napajanje (umjesto originalnog imam 12V 10A svičer i malo ga 'tviknuo') i 1Ghz procesor.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: PC za muziku

PostPostao/la denis_vz » Pet lip 27, 2014 10:26 am

Evo u prilogu upute (2MB PDF) za Igela koje dajem uz svoja računala, sve unutra piše, a vide se i ugrađena web sučelja za kontrolu, priključci i ostalo.
Početno podešavanje traje oko 5 min, a nakon toga radi bez ikakvih posebnih intervencija i petljanja :)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
denis_vz
 
Postovi: 225
Pridružen: Sri svi 14, 2014 12:05 am
Lokacija: Varaždin

Re: PC za muziku

PostPostao/la yoke » Pet lip 27, 2014 10:35 am

joe dalton napisao:Kako smo se već dotakli rasprave o PCju kao izvoru prenosim iz druge teme.
tubeman napisao:...
Ako već razmišljamo o takvom konceptu, za isti taj novac na tržištu postoji cijelo more PRAVIH miniITX računala koje mogu vrtiti i Windowse i Unix, i što god hoćeš, imaju PRAVI procesor koji neće štucati niti s videom niti zvukom istovremeno a uz put možeš i surfati.
Imaju sve moguće priključke i slotove bez puno potrebe za vitrualnim sranjima i nepostojećim ili lošim drajverima.
....

Imaš li neki konkretan prijedlog glede gore navedenog računala za sviralicu?


Ja sam mislio da je IGEL
nesto vise nalik ovome sto je opisao tubeman..ako se ne varam...
mini ITX maticna za cca300kn
http://www.links.hr/?naziv=maticna-ploc ... 50.303.717" target="_blank" target="_blank" target="_blank
procesor za caa300kn
http://www.links.hr/?naziv=procesor-amd ... 50.603.283" target="_blank" target="_blank" target="_blank
memorija 2gb - 180kn
neko kuciste s napajnjem 350kn
http://www.links.hr/?naziv=kuciste-lc-p ... 52.643.042" target="_blank" target="_blank" target="_blank

ali to je u zbroju oko 1100kn
uz to jos ide HDD ali mislim da svi doma imao i nekoliko komada koji stoje sa strane :mrgreen:

uz to jos ide prica oko Xmos-a radi ''kvalitete'' didektnog spajanja USB daca na USB od maticne...
sto digne cijenu za cca 50Eura...

pa smo na oko 1500kn

IGLE...cca500kn (ako se ne varam) ali i na to bi uzeo xmos modul..pa dodjem na 850kn...
da, denis je vec pisao o tome, ali sam cijelo vrijeme mislio da je to neka stara maticna s PIII koju kupis polovnu, uglavnom mislio sam da je u pitanju polovni stari PC...
budem malo bolje pogledao...

Za sad cu se jos malo igrati s rPi-em...ali malo me pocinje smetati sto ima problema s ocitavanjem sadrzaja 2Tb HDD..iako sam planirao staviti neki manji...morat cu se igrati...ali to samo ako osposobim I2S..inace nama smisla...(uglavnom za 280kn ostat ce doma :lol:, naci cu mu neku primjenu )
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: PC za muziku

PostPostao/la tom_hifi » Pet lip 27, 2014 10:54 am

Previše misliš :D

A XMOS-eva ima i lošijih dizajna. WaveIO slovi kao najbolji. Kineski XMOS moduli se ne mogu mjeriti s istim.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Sljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju