MEDIA PLAYER MK1 :)

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la deleted user » Sub lis 03, 2015 11:06 pm

Zmajz napisao:Meni je negdje promaklo odakle vučeš SPDIF, direkt sa drajva (DVD) ili ploča ima predviđen takav izlaz?
Isto tako, koja je to matična, ASRock vidim da je ali koji model, da se malo zabavim proučavanjem....


http://diy-audio.com.hr/viewtopic.php?f=9&t=2118&start=50#p42074

Drugi link iz pamook-ova posta i opet post nize, kako je to kod njega "slozeno" ukljucujuci i spomenuti izlaz/konektor.
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la pamook » Ned lis 04, 2015 8:45 am

:handgestures-thumbup:

konektor na ploci je 2 pinski i dobro je oznacen :lol: ... lako se izvuce na chinch i to je sve... u postavkama drivera zvucne kartice se digital out postavi za "default" izlaz i to je vise manje to....

Tubeman, gdje se podesava nivo signala za SP/DIF? Pitam jer otkad imam spojen sub, imam problem sa gromovima u sobi :lol: :lol: , naime pri svakoj promjeni (promjena filma, promjena pjesme, cak i pri "pretrazivanju" po filmu ("premotavanju" do trazenog dijela) sub svaki put "opali" jednu protupjesacku :shock: , htio bih probati smanjiti nivo da vidim da nije do toga...

receiver je stariji NAD 743, i pretpostavljam da je on krivac za ovu situaciju sa subom, ali nisam imao vremena donijeti WDTV player i probati preko njega... Imam dojam da je driver "krivac" za udar sub-a, pa bih htio isprobati sve sto se moze (a nisam nasao u driveru gdje se podesava nivo dig. izlaza) :D

Inace, playercic mi se svidja, a buduci da se i sam iznenadim kada kroz par tjedana (ne)koristenja na mrezi i dalje vidim disk od ovog mog sastavljenog, i pri pristupu nema cekanja da ga zavrti, da ga upali, da ga namoli, cisto mi je drago za ulozeno...

Trenutno se vrte probni "besplatni" W10 64bit, a prije toga W7 64bit, ni prije ni sada nemam zamjerke, odn. ne nadjoh nista - osim ove situacije sa subom, ali kako rekoh - ne mogu tvrditi da je samo zbog drivera, moram isprobati sa drugim izvorom prema receiveru...
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Ned lis 04, 2015 5:26 pm

Proveo sam cijeli dan hodajući po Kalniku - nova vrsta nedjeljne zabave :)
Prošle nedjelje po Ravnoj gori, sljedeće po Strahinčici... Sviđa mi se :)

Dakle ovako,

Za gromove najvjerojatnije nije kriv hardver već softver. Pogotovo ako koristiš Windows Media Player. On voli "zapucketati" kod pokretanja fajla.
Ja zato izbjegavam sve takve softvere i koristim vlastiti player koji nije "pucao" niti s Win 3.11, pa to ne radi niti s Win 10.
No, sve je to stvar ukusa i preferencija.
Dobra je praksa ne regulirati nivo signala s "potenciometrom" u taskbaru ("hardverska regulacija" koja djeluje na elektronički potenciometar), već s "softverskim", onim koji ima praktički svaki player.
Pri tome se s "hardverskim" podesi maksimalni željeni maksimum signala, tako da ga nivo propušten iz softvera ne može premašiti.
Kod W8 i dalje to senajlakše napravi tako da se desnim mišem klikne mikser u taskbaru i odabere opcija "uređaji za reproduciranje".
Otvoriti će se ekran s pobrojenim prijavljenim uređajima među kojima je i Realtek Digital Output (naravno, ako je priključen i ako se koristi :) ), do njega je VU metar na kojem se može pratiti nivo signala.
Pripusti mu se neki signal (CD ili neki audio fajl - preferiram što "glasniji" CD) i u taskbaru se otvori mikser i podesi nivo signala tako da ne zaguši VU metar.
Isto se može i tako da dvoklikne Realtek Digital Output ikona i odabere tab "Razine".
Efekt je isti, samo što se ovdje može još podesiti i balans.
Tada nivo iz playera neće premašiti zadani nivo. i to bi trebalo riješiti stvar. U principu je dovoljno točno da se razina outputa podesi na nekih 60-70%.
Jasno, tada treba izbjegavati korištenje potenciometra u taskbaru i koristiti samo onaj u playeru.
Predloženi nivo će prilično točno odgovarati nivoima iz ostalih "fiksnih" izvora tako da i po tomu možemo znati da bi sve trebalo štimati.

Danas ću se još malo pozabaviti hardverskim detaljima, a onda na red ide softver :)
Za sada sve isprobavam s Remote Desktopom, i to funkcionira vrlo dobro.
Jedina stvar koja (za sada) s njim ne radi je aktiviranje CD playera, ali to i nije toliko važno jer će se ionako sve događati kroz softver.

To i nije značajno jer će uređaj dobiti i svoj displej (touch screen) i daljinski pa će Remote Desktop služiti samo kao ispomoć lijenosti.
Kontrola je moguća i preko TV-a pa su tako sve mogućnosti dostupne.

Ionako se ovaj uređaj "gradi" tek radi sporta jer nisam siguran koliko ću ga u stvarnosti koristiti.
LP-e ionako ne može svirati :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Ned lis 04, 2015 7:12 pm

Riješio (barem privremeno i djelomično) daljinskog upravljača.

Ima li išta logičnije da se upravljanje softverom za koje se 95% koristi miš realizira upravo mišem. I to daljinskim :)
Za one kojima se iz bilo kojeg razloga donekle gadi napikavanje po smartfonu ili tabletu, mislim da je ovo idealno rješenje :)

Sasvim slučajno je iz vreće nos pomolio upravo takav glodavac i zaskvičao "uzmi mene, uzmi mene!!!".
I što ću, onako, mekog srca odazvao sam se zovu.
Za uzvrat me pacov nagradio pouzdanim radom s udaljenosti do 15 metara (deklarirano 10 m).
Ima neke funkcije koje još treba istražiti, ali to bi moglo biti to, barem neko vrijeme.
Ionako i dalje ostaje još i touch screen :) :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Pon stu 23, 2015 5:39 pm

Najvažnije je da se napreduje :)

Stigao daljinski, odakle? ZNA SE :twisted:

Slika

Lijepa mala tipkovnica sa svim potrebnim funkcijama i izdvojenim blokovima za olakšano upravljanje.
Upušteno u pogon za cijelih par sekundi :) :)
Sve radi, a posebno veseli mali blok komandi za upravljanje playerom tako da sada vše nije potrebno paliti TV za snalaženje.
Imam i simpatičnu malu wireless Logitechovu tipkovnicu. ali prema ovoj je pravi golijat :)

Na slici je s nasumično izabranim daljinskim zbog usporedbe, s tim da zbog perspektive slikanja izgleda veća nego što je.

Inače, sam uređaj nisam gasio od zadnjeg posta (prije više od mjesec i pol dana) i nakon svakodnevnog gnjavljenja i maltretiranja ne pokazuje baš nikakve znakove umora ili želje za resetiranjem :) :)
Ne grije se nimalo a ne proizvodi nikakve zvukove.
Još treba smo neutralizirati žmiganje LE diode na CDPu dok radi :)
Mislim da će za to biti dobar i komadić izolir trake :twisted:
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Sub pro 19, 2015 12:10 am

Napabirčilo se još nešto komponenti pa polako dolazi vrijeme za kompletiranje servera.
Budući je IN štednja energije i GREEN razmišljanje, promišlja se server s minimalnim utroškom energije, a postojeći (TAMNO GREEN) server bi otišao u zasluženu mirovinu.
Budući se goreopisani player pokazao kao iznimno štedljiv i pouzdan uređaj, mislim da ću i server formirati oko slične platforme.

Savršena bi bila opet ista Micro ITX ploča, ali ih za inat trenutno nigdje nema za nabaviti :(
Za "nuždu" sam uzeo ploču s N3150B procesorom koji je jednako dobar (ili bolji?), ali šteta što nema 4 SATA priključka :(
Sada mi preostaje vrebati ploču sa 4 SATA-e ili izmišljati kako elegantno (vizualno) na ovo prištekati dodatne vanjske diskove kada se pokaže potreba.
Uglavnom, nikuda mi se ne žuri.
Na kraju će ispasti tako da ću dodatne diskove priključiti na postojeći player, samo što u njemu nema baš previše mjesta :) :)

Kod servera se može ušparati tako što se neće koristiti DVD, ali još uvijek nije dosta.
Uglavnom, nikako ne valja.....

Prikupilo se i nešto diskovlja raznih veličina i vrsta pa ću, kada se sve promisli, nekuda upogoniti i kakav SSD kojih se isto nešto sakupilo.
Na slici je jedan takav, prilično jeftin i jednostavan 120 GB SSD za kojeg mi tvrde da je vrlo pouzdan, što je popraćeno i garancijom od 3 godine),
Za sada ostajem lagano rezerviran prema njima, ne toliko zbaog pouzdanosti već generalnog benefita.
Iskustvo s postojećim playerom je pokazalo da SSD ne bi imao praktički nikakvih konkretnih prednosti jer sustav već mjesecima radi bez restartanja ili gašenja.
U sleep modu (najveći dio vremena) troši manje od 1W pa ga se i ne isplati gasiti.
Osim toga, ovi neopterećeni Windowsi 8.1 se ionako "dignu" za petnaestak sekundi. Dulje mu treba buđenje same ploče od butanja pa i ne vidim pravu prednost po tom pitanju :)
Nekakve "buke", što smeta "audiofile", ionako nema pa je i taj uvjet neuvjerljiv.
Netko je napisao da su SSD-i štedljiviji.
I to bi se moglo prodiskutirati.
Malo sam, prvo konzultirao podatke, a potom i testirao, i ispalo je da SSD u nekom normalnom radu povuče i do 2A (prosječno 1.2 = 6W), dok standardni disk (Samsung-Seagate nikada ne prelazi 750 mA = 3,75W. Prijeopisana Toshiba ne više od 500 mA=2,5W).
No, da ne ispadne opet kritiziranje SSDa, siguran sam da će se s vremenom (vrlo brzo), kada SSDi postanu veći, pouzdaniji i jeftiniji stvari sigurno promijeniti.

Moram priznati da mi se ovi J199 i N3150b procesori sviđaju sve više..... :) :)

Slika
Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Sub ožu 25, 2017 4:23 pm

Na "temu" sam skoro zaboravio pa evo malko "lanjskog snijega" :)

Prije "pravog" nastavka još malo hardveraja.
Prije spomenuti micro koji sam htio iskoristiti za server nije dobio ulogu.
Ne zato što to ne bi bilo dobro, već zato što su potrebe i prohtjevi porasli.
U međuvremenu se dogodilo nekoliko stvari koje su me upozorile da se s diskovima i digitalnim sadržajima ne treba olako igrati.
Iako diskovi mogu, pogotovo u kontroliranim uvjetima, izdržati jako dugo, vrlo je tanka linija od savršenog funkcioniranja do raspada sustava :(
Čak i s redovitim backupima (za koje je potrebno vrijeme i dodatni diskovi), svaki gubitak podataka je bolan i potrebno je dosta vremena da se sve vrati na svoje mjesto.
O situaciji bez backupa bolje je i ne razmišljati.

Da preduhitrim takve stvari, već se dulje vrijeme spremam pokrenuti neki sigurniji "server".
Uvjet je da ima dosta prostora za diskove i kvalitetan RAID sustav.
Dosadašnji server, koji je vrlo pošteno odradio skoro deset godina je vidljivo pred izdisajem i trebalo ne nešto konkretno poduzeti.
Neko "standardno" računalo nije dolazilo u obzir jer su njihovi (kada ih imaju) RAIDovi dosta loši i nepouzdani.
NAS server mi nije opcija, opet zbog ograničenog broja diskova i nemogućnosti izvođenja (sa serverske strane) nekih stvari i funkcija koje mi trebaju.
Stari server mi je koristio za testiranja, baze i sl. i tu funkciju bih htio zadržati.

Treća stvar je "strah", prije bi se reklo oprez od korištenja diskova većih od 2 TB na standardnim računalima koje zna biti vrlo hirovito.
To sam spomenuo prije nekog vremena. Ta priča me koštala poprilično živaca i novaca :) :)

U uredu imam kvalitetan server koji je u danonoćnom pogonu, ali ne bih htio na njega kačiti dodatne diskove za koje više i nemam mjesta.

Kao kec na desetku je prije nove godine "uletio" jedan HP PROLIANT GEN 6 server.
Upravo ono što mi je trebalo, pa i više od očekivanja.
Puno memorije, dva XEON procesora u redundantnom načinu rada, redundantno napajanje i osam gnijezda za diskove.
Sadrži i kvalitetan RAID kontroler s backup baterijom za cache memoriju.
Stalno pišem da mi je važna i što manja potrošnja što ovaj uređaj i više nego ispunjava :)

Slika
Slika
Slika

Na žalost, moguće je ugraditi samo 2,5" diskove. Budući svi idu u RAID1 modu, kapacitet je relativno ograničen.
Današnji standardno nabavljivi SATA 2,5" diskovi nisu veći od 2TB.
SAS diskovi su još i puno manji pa ih nisam uzimao u obzir.

Odabir je pao na SEAGATE hibridne diskove koji su mi se kroz praksu pokazali kao izuzetno dobri i brzi.
Inicijalno su namijenjeni za ugradnju u skuplje notebookove, ali to ne bi trebao biti nedostatak :)
Dugačka garancija i karakteristike govore za sebe :)

Jasno da kod severa uvijek ima svakakvih problema i ništa ne može biti jednostavno.
Među inim, da bi se disk mogao koristiti, svaki treba imati svoj "frame" koji služi za umetanje, zaključavanje i signalizaciju.
Kupovina diskova sa frejmovima se pokazala neisplativa.
Puno je jednostavnije i beskrajno jeftinije na eBayu posebno ih kupiti.
Ovi moji imaju oznaku "72 GB", dakle, moguće je da su bili izvađeni iz rashodovanih ili kakvih već servera.
Budući su došli "tvornički" zapakirani u originalne kutije sa svim šarafima može se zaključiti da se radi o viškovima koji su otišli u rashod.
To me, naravno, nimalo ne smeta :)

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la Zmajz » Sub ožu 25, 2017 5:37 pm

Zar ne bi bilo pametno, kad već govorimo o sigurnosti, ići na miroring umjesto na raid sustav? Miroring rješava pitanje backupa, raid daje samo mogućnost bržeg pristupa. Pred skoro 10 godina sam u firmi za osobni PC nabavio disk kontroler koji je imao obadvije mogućnosti pa sam u jednom momenti složio konfiguraciju od 4 diska, 2 u raid i onda ta 2 u miror. Uz današnje cijene to i nije nešto strašno. Time riješiš obadva problema.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tubeman » Sub ožu 25, 2017 5:52 pm

RAID - da ne objašnjavam, jer će to onda biti ne jedna, nego pet strana teksta :) :) :)
U tekstu sam napisao da koristim RAID 1.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3118
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MEDIA PLAYER MK1 :)

PostPostao/la tom_hifi » Sub ožu 25, 2017 6:13 pm

Zmajz napisao:Zar ne bi bilo pametno, kad već govorimo o sigurnosti, ići na miroring umjesto na raid sustav? Miroring rješava pitanje backupa, raid daje samo mogućnost bržeg pristupa. Pred skoro 10 godina sam u firmi za osobni PC nabavio disk kontroler koji je imao obadvije mogućnosti pa sam u jednom momenti složio konfiguraciju od 4 diska, 2 u raid i onda ta 2 u miror. Uz današnje cijene to i nije nešto strašno. Time riješiš obadva problema.


Ovo o čemu pričaš je RAID 0. RAID 1 jest mirroring ;)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Digitalni izvori zvuka

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju